Jump to content
Sign in to follow this  
Wolfman

Masini Cu Care Ne-am Intrecut

Recommended Posts

1.9 tdi 105 cp probabil ... hmm ..

Share this post


Link to post

Nu este echitabil. Ala o avea pe doamna la dreapta lui. Nu ai de unde sa stii, poate doamna o fi zis 'Las-o mai incet Costicaaa!' Asa ca mica ta fapta de vitejie nu este validata! Si oricum, in conditii echitabile nu cred ca intreci tu cu Cielo un TDI de 105 CP daca vrea ala sa inroseasca turbina.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Binenteles ca ai dreptate. Insa mai trebuie sa si stii sa-i dai la masina sau sa vrei intr-adevar sa-l "faci" pe ala. Cum zicea cineva mai sus "wannabe" "e" multi si in general ii apuca atunci cand au blonda in dreapta. Asa se fac si accidentele.

Share this post


Link to post

Poate era SDI =))

 

Acum trecand la lucruri serioase, am plecat cu Maniaku sa cautam niste sigurante pt un Megane 2. Maniaku foarte curios din fire ma roaga sa-l las pe el sa conduca, eu nu-i spusesem ca am mai facut ceva modificari la tractor. Pleaca Mani relaxat de la semafor (Buc Noi intersectie cu Pajura) cind in dreapta apare ceva mare si negru( pe banda 1), se sperie Maniaku si incepe sa accelereze dar nu chiar asa cum isi dorea pentru ca eram eu in dreapta, chestia mare si neagra nu se lasa, baga Maniaku a 3-a si pedala dar destul de rezervat. Reuseste sa depaseasca chestia neagra si ne oprim in coloana la semaforul de la Jiului, chestia neagra fiind pe banda 1 reuseste sa ajunga in fata noastra, cind ne uitam pe spate ce sa vezi . VW SHARAN T D I 150cp (motor ARL) . Plecam usor si omu cu chestia neagra ne astepta, incepe runda 2 si ii zic Maniakului "baga tata ca nu e a ta", Maniaku zambind incepe sa-i dea ca nebunu, depasim chestia neagra intr-un mod grav, iar in capat( la Laromet) ne intreaba omu : "E DIZAL???" Maniaku se umfla in pene si ii zice, E DIZEL DOMLE da e modificata ... eu radeam de nu mai puteam, omu se freca in cap si pleca in treaba lui.

Ajungem acasa si Maniaku concluzioneaza: BAH asta trage mai bine ca fosta mea octavie TUNATA =))

Share this post


Link to post
Si oricum, in conditii echitabile nu cred ca intreci tu cu Cielo un TDI de 105 CP daca vrea ala sa inroseasca turbina.

 

Skoda cu motorul ala are un timp 0-100km/h de 11.8 secunde. Cielo SOHC are 0-100 dat in 12.8 secunde. EnglishRadux are Cielo DOHC, care este mai rapid decat cel SOHC, dar nu stiu exact cu cat.

Share this post


Link to post

Dohc-ul ala e euro2 deci pierde ceva. Eu am acelasi motor dar e non-euro si din cate stiu eu a mea are 12,8 pana la suta. Cielo am impresia ca are vre-o 13,8.

Oricum astea sunt "fineturi". Depinde cum ii "dai". Pe mine era sa ma faca o supernova odata fiindca omul s-a dus cu 1-a pan' la limitare, eu oprindu-ma pe la 4500 fiindca nu ma asteptam, insa am recuperat la a doua fiindca invatasem lectia :D .

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post
Binenteles ca ai dreptate. Insa mai trebuie sa si stii sa-i dai la masina sau sa vrei intr-adevar sa-l "faci" pe ala. Cum zicea cineva mai sus "wannabe" "e" multi si in general ii apuca atunci cand au blonda in dreapta. Asa se fac si accidentele.

Eu ziceam de wannabe.. dar tot eu am prietena blonda si in dreapta de obicei. Care in ultimul timp mi-o cam trage in freza daca ma iau la intreceri :D Asa ca... doar singur mai fac prostii ;)

Share this post


Link to post

Din contra, blonda am impresia ca il indemna in loc sa il calmeze, iar cocosul fiind...cocos cu acte in regula, va garantez ca i-a dat la blana... Nu stiu daca avea 105CP sau altceva, stiu doar ca avea TDI pe portbagaj. Cu siguranta fapta mea de..."vitejie" ramane valabila...cel putin urletul motorului Skodei de alaturi imi garanteaza asta, aveam geamul deschis, ce naiba... :heavydrinkers:

Cum-necum, SDI , TDI, "chestie serioasa" sau nu, macar a ramas in spate.

A, categoric, o femeie normala te tempereaza , clar, dar nu toate "e" trecute de pubertate...

Edited by EnglishRadux

Share this post


Link to post

Asta imi aminteste de un ursulet cu care m-am luat la semafor. De toba lui nu am mai auzit nimic, nici motor, nici muzica. Dupa cea schimbat a doua am vazut si eu 6000 ture la mine :D . Ce-i drept m-a facut dar ma asteptam la mai mult din partea lui.

Share this post


Link to post
Dohc-ul ala e euro2 deci pierde ceva. Eu am acelasi motor dar e non-euro si din cate stiu eu a mea are 12,8 pana la suta. Cielo am impresia ca are vre-o 13,8.

 

12.3 suta la dohc de 86 de cai. intr-adevar pierde ceva de la 91, dar e mai usor cu ~100 de kg decat espero.

Nu e imposibil ce spune radux, cu cielo faceam octavia 1 de 90 de cai tdi, chiar si passat de 101. Acuma.. octavia 2 cred ca e o idee mai grea decat octavia 1.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Doar 0.5 secunde la 0-100 castiga Cielo DOHC-ul fata de Cielo SOHC?

Share this post


Link to post

Pai exact cat sa ai o masina in fata la 400 m :) . La diferenta de 6-10 cai 0,5s e bine.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Nu neaparat o intrecere dar aseara a plecat de langa mine un Corvette ( i'am luat putin fata dupa trecerea de pietoni si omul imediat s'a simtit ofensat ) ... . Masina are vreo ~750 cp putand ajunge pe la 900 cp ( crescand presiunea in turbina ) ...

 

22062008001et4gl1.th.jpg

Edited by Razv

Share this post


Link to post
i'am luat putin fata

Deci cu alte cuvinte 'ai facut' un Corvette! :mrgreen:

Share this post


Link to post
Deci cu alte cuvinte 'ai facut' un Corvette! :mrgreen:

 

Eu doar am plecat linistit si i'am luat putin fata si omul s'a simtit foarteee ofensat ...

 

@EnglishRadux : da ... cel din poza este :) .

Share this post


Link to post

Ma indoiesc sincer ca acel Corvette are 750 CP, singurele C6 de ~700CP sunt cele TWIN TURBO care sunt foarte rare fiind 100% CUSTOM . Z06 are 505CP, este aspirat si are 7L, ZR1 o sa apara in 2009, va avea turbina si peste 620 CP . Singurele C6 si 650 CP (produse in serie) sunt cele facute de Geiger mai sunt si alti tuneri de C6 dar nu asa mari .

Share this post


Link to post

E twin turbo ;) ... ( te trec fiorii cand o auzi ... motor + turbo )

Edited by Razv

Share this post


Link to post

Indiferent cati cai ar avea, daca ii dadea ( si daca stia sa ii dea ) la rosu in ea, te speriai si puneai frana la ce galagie ar fi facut motorul si la ce fum ar fi iesit din roti.

Pentru cine isi perite e una dintre jucariile perfecte.

 

>>>>>>>>>

Azi m-am "tras" cu un 206.

De la munca. La misto asa.

Partea proasta e ca ne-am "tras" iesind de pe Coltei si facand dreapta pe Bratianu si ne-a oprit garda la Universitate. Ne-a bufnit rasul pe toti inclusiv pe Garcea. Ca sa ne ia carnetele ca nu stiu ce articol ca una alta.

Ziz : Pai bai nene nu am sarit de 50 km/h, tot liniuta se pune ?

El : da, turatul excesiv de motor bla bla bla si plecarea nejustificata in tromba blablabla se pedepseste cu ..

Eu : Pai nu am plecat in tromba ca aveam frana de mana trasa

El : cum adica ?

Eu : pai o aveam trasa ca sa nu depasesc limita in I-a.

S-a amuzat, ne-a apostrofat putin si ne-a dat actele inapoi nu inainte de a ne zice ca daca tot vrem sa o facem ce, nu stim unde ? Ne zice el .

 

Evident, ca doi tarani care suntem am plecat cu fum de pe loc. A ridicat mana si a dat din deget dezaprobator.

Cel mai funny au fost doi pusti care traversau exact cand ne-am apucat sa ambalam motoarele si care s-au speriat rau de tot.

Urlau taximetristii trecand pe langa Garcea : " i-ale carneteleeeee "

 

Stiu, sunt un idiot, dar asa de bine ma simt uneori :lavolan:

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Tare intamplarea :tongue:

Share this post


Link to post

M-am "intrecut" si eu aseara cu o Astra 1.7 Cdti, nu din dorinta de a vedea ce poate Nubira, ci pt. ca oricum aveam de gand sa plec tare de la semafor intrucat urma un bulevard de 2 km liber si ~drept. Initial n-am stiut ca are ganduri de genul asta (eram primele masini la semafor, eu pe banda 2, el pe a 3a... am crezut ca face stanga cum era normal de pe banda aia). Cand s-a facut verde, a lasat juma' de cauciucuri pe asfalt si a luat ceva avans (intr-un nor de fum, evident), pe la ~50/55(cand am dat a 2a) eram paralel cu el, apoi m-am distantat (el a schimbat a 3a pe la 75/80, eu am continuat cu a 2a pana putin peste 90). A fost foarte "satisfacut" cand m-a depasit (urma o intersectie, si am zis ca e mai sigur sa incetinesc), lasandu-ma in fum (la propriu).

Share this post


Link to post

Probabil era remapata ( mai ales ca scotea si fum la greu )... pentru ca in mod obisnuit o faci fara probleme pe orice treapta ( e destul de slaba la 0-100km/h .. am reusit sa fac una cu Cielo prietenei care e GLE ).

Share this post


Link to post

astra CDTI de 1.7 e foarte lenta - la accelerare de pe loc, o "rezolvi" cu Cielo OHC fara probleme - si chiar la viteza mare - pe autostrada - in a V-a am constatat ca am repriza mai buna decat acelas tip de astra

 

e totusi un motor axat pe consum... si atata

 

aventuri cu Alfa nu povestesc - ca suntem offtopic :P

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Eu am avut o intamplare haioasa ieri in drum spre Tr.Severin pe drumul langa centrala de apa grea cu un S 320cdi nou.Eram pe banda 2 si vad ceva tare venind din spate aveam ~130.Trec pe prima banda si apoi incep sa-i dau sa vad ce poate masina.Cand a vazut ca ma apropii de el am vazut cum incepe sa sufle prafu de pe drum(atunci creca era kickdown).Pana la 175 m-am tinut de el apoi incepuse sa ia ceva avans dar nu mult ca intram in oras si am franat amandoi.Nu ma asteptam totusi sa fie asa incet cu toate ca e IMENS.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...