Jump to content
Sign in to follow this  
vrazvanc

Daewoo Matiz E

Recommended Posts

14 minutes ago, vrazvanc said:

Ochisem niste anvelope Minerva (Continental), la 145 lei/buc, dar cand sa le comand au marit pretul la 200 lei; m-am lasat de sport. Si cu toate ca ar trebui sa le inlocuiesc, pentru ca sunt crapate, le mai las o perioada de terfeleala; pentru oras si cateva sute de km pe luna, "nu e" o problema.

Legatura cu , Continental este o gluma? Sunt doar niste chinezarii. 

Share this post


Link to post

"Minerva is a Belgian private label founded in 1995. Originally manufactured by the German group Continental, Minerva tyres are now produced in Europe and Asia."

Da, se fac si in chaina.

Share this post


Link to post

Se fac numai in China!

Hai sa nu mai citam o fraza de marketing prezenta peste tot si sa credem ca e pe bune. Continental nu mai are nici o legatura cu ei, eram interesat la un moment dat sa iau niste bombe d'astea si m-am documentat putin. Sa nu intelegi ca sunt anvelope rele insa nu-si au rostul asocierile nefondate.

Ps Sa umblii cu anvelope crapate nu stiu daca e tocmai sigur.

Numai bine!

Edited by Akon

Share this post


Link to post

Nu pun chinezarii pe masina mea, chiar daca or fi sa zicem OK. Aveam impresia ca se mai fabrica si prin EU.

M-am hotarat sa le iau pe astea. Pare o varianta mult mai buna (dar si mai scumpa), din ce m-am documentat. Problema e ca vreau niste jante, originale, fie aliaj sau otel (dar pe gri). Nu prea gasesc ceva in stare buna.

Nu e OK sa circul cu anvelopele de acum ca sunt vechi, din 2013. Crapat e mult spus, se vad fisuri mici.

Azi mi-am facut de lucru la ea, curatenie si am pus covorase textile (dedicate), plus polish faruri.

O sa pun si poze; mereu sunt, ba grabit, ba murdar pe maini etc. 😠

Te salut, bafta!

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Tocmai vroiam sa zic sa iti iei niste debica cinstite, dar kleber sunt mult mai bune.

Hankook iarasi mi se par bune de buget.

Share this post


Link to post

Din pacate Debica nu prea mai sunt cinstite, am avut pe Spark, Passio 2, in trei ani erau slick-uri si volanul trebuia tinut inclinat spre stanga, drept urmare au ajuns la gunoi. Am pus chinezesti, Rovelo, si cu toata sinceritatea spun ca au fost mult mai bune decat Debica dpdv uzura si aderenta.

Edited by Corneda

Share this post


Link to post

Mie unu asa bine mi-au cazut niste anvelope de iarna "meidinciaina" incit la scurt timp am mai luat o garnitura pentru o alta caleasca de firma. Grozav cit de bine au rezistat atit la uzura (si vara au rulat) cit si estetic. Linglong parca se numeau. Cele mai ieftine ce-am gasit pe atunci pe piata. Chiar nu stiu de mai tine vrajeala marcilor pompoase.

Share this post


Link to post

Am luat jante din aliaj, raritati as spune. 😀 500 lei cu anvelope cu tot - mai merg folosite. Modelul este ca in poza, numai ca ale mele sunt jalnice... Plus ca am doar un capacel central original. Si o sa trebuiasca sa cumpar niste stifturi, originale nu am de unde sa mai iau.

Jantele au nevoie de o reconditionare, din pacate, sunt vopsite stil crom, arata urat rau; era sa nici nu le iau. Plus ca trebuie putin slefuite  sunt zgariate. Fabricate in 2000. Nu stiu ce spray sa le dau, Duply-Color e kk, frumos, dar nu tine.

Oricum, SH, nu aveam ce sa gasesc cu vopsea originala buna, fie aliaj sau otel.

Da, merci de confirmare, @DjDark, o sa iau Kleber.

Debica nu mai iau pur si simplu, vreau altceva. Nici nu am mai gasit.

Linglong sunt "cele mai bune" anvelope chinezesti, asa am vazut si eu intr-un top.

Promit ca revin cu poze.

Daewoo-Matiz-13-Alloy-Wheels-BRAND-NEW-GENUINE-_57.jpg

Share this post


Link to post
18 hours ago, vrazvanc said:

Am luat jante din aliaj, raritati as spune. 😀 500 lei cu anvelope cu tot - mai merg folosite. Modelul este ca in poza, numai ca ale mele sunt jalnice... Plus ca am doar un capacel central original. Si o sa trebuiasca sa cumpar niste stifturi, originale nu am de unde sa mai iau.

Jantele au nevoie de o reconditionare, din pacate, sunt vopsite stil crom, arata urat rau; era sa nici nu le iau. Plus ca trebuie putin slefuite  sunt zgariate. Fabricate in 2000. Nu stiu ce spray sa le dau, Duply-Color e kk, frumos, dar nu tine.

Oricum, SH, nu aveam ce sa gasesc cu vopsea originala buna, fie aliaj sau otel.

Da, merci de confirmare, @DjDark, o sa iau Kleber.

Debica nu mai iau pur si simplu, vreau altceva. Nici nu am mai gasit.

Linglong sunt "cele mai bune" anvelope chinezesti, asa am vazut si eu intr-un top.

Promit ca revin cu poze.

Daewoo-Matiz-13-Alloy-Wheels-BRAND-NEW-GENUINE-_57.jpg

Poti sa le duci la vopsit electrostatic. Le sableaza si dupa vopseste. Capace centrale originale noi pentru Matiz mai gasesti. 🙂

Share this post


Link to post

Am reusit sa schimb azi burduful casetei - l-am schimbat doar pe cel rupt, suficient. Extrem de fleac, dar mai greu cu tampitul de mine care m-am chinuit ca nu stiam ce-si-cum; am stricat nitel si scula de demontare a capatului de bara, ca eram "beat" si nu o pusesem cum trebuie, strangeam capatul de bara, in loc sa strang surubul lui si fuzeta... 🤬 Si ma si vaitam ca e scula de rahat, ca e mica. Doamne... In fine, am stricat si filetul bieletei, l-am pilit, am reusit sa fac o treaba buna intr-un final. Improvizatie cu splintul, ca la Radanici nici macar un splint nu mai gasesti; am pus unul de ax roata spate, pe care l-am scurtat. Facut o tura dupa, nu trage de volan, nu scartie in viraje (mai rau ca inainte 😃 - trebuie facuta o geometrie dupa ce voi schimba toate bucsile, cum spuneam si ceva posturi mai devreme). Apropo de asta, pe langa caseta, am mai cumparat si ceva bucsi, erau la oferta la Radacini - mai obisnuiesc sa cumpar chilipiruri de la ei, desi nu am nevoie, stiind ca intr-un final n-o sa se mai gaseasca nimic. Si ca fapt divers, dupa 15 ani si 91.000 km, capetele de bara sunt in stare fooaarte buna, inclusiv burdufurile (putin fisurate, dar e de inteles), si nu am vrut sa le schimb, puteam lejer sa le iau de la caseta noua - nu are rost.

Am pus si poze, intr-un final, mai putin cu farurile.

@pompiliu92 Unde, te rog, as putea gasi capacelele pentru jante?

M-am gandit sa le duc la sablat, macar, dar nu stiu unde si cat ma mai costa... Ai idee sa imi spui un cost? Sablat si vopsit, separat. Si-asa am numai discutii cu sotia, ca nu intelege rostul de a baga bani in "harbul" asta, cand noi avem alta "masina"; dar cainii latra... 🤣

Zilele astea ma duc sa dejantez anvelopele de pe aliaje SA VAD DACA SUNT DREPTE SI OK jantele, altfel nu mai continui. Ma gandesc sa nu fie strambe, sau ceva, avand 21 de ani...

Screenshot_20210930-221548_Gallery.png

Screenshot_20210930-221557_Gallery.png

Screenshot_20210930-221610_Gallery.png

Screenshot_20210930-221620_Gallery.png

Screenshot_20210930-221630_Gallery.png

Screenshot_20210930-221636_Gallery.png

Edited by vrazvanc
  • Like 1

Share this post


Link to post
17 minutes ago, vrazvanc said:

Am reusit sa schimb azi burduful casetei - l-am schimbat doar pe cel rupt, suficient. Extrem de fleac, dar mai greu cu tampitul de mine care m-am chinuit ca nu stiam ce-si-cum; am stricat nitel si scula de demontare a capatului de bara, ca eram "beat" si nu o pusesem cum trebuie, strangeam capatul de bara, in loc sa strang surubul lui si fuzeta... 🤬 Si ma si vaitam ca e scula de rahat, ca e mica. Doamne... In fine, am stricat si filetul bieletei, l-am pilit, am reusit sa fac o treaba buna intr-un final. Improvizatie cu splintul, ca la Radanici nici macar un splint nu mai gasesti; am pus unul de ax roata spate, pe care l-am scurtat. Facut o tura dupa, nu trage de volan, nu scartie in viraje (mai rau ca inainte 😃 - trebuie facuta o geometrie dupa ce voi schimba toate bucsile, cum spuneam si ceva posturi mai devreme). Apropo de asta, pe langa caseta, am mai cumparat si ceva bucsi, erau la oferta la Radacini - mai obisnuiesc sa cumpar chilipiruri de la ei, desi nu am nevoie, stiind ca intr-un final n-o sa se mai gaseasca nimic. Si ca fapt divers, dupa 15 ani si 91.000 km, capetele de bara sunt in stare fooaarte buna, inclusiv burdufurile (putin fisurate, dar e de inteles), si nu am vrut sa le schimb, puteam lejer sa le iau de la caseta noua - nu are rost.

Am pus si poze, intr-un final, mai putin cu farurile.

@pompiliu92 Unde, te rog, as putea gasi capacelele pentru jante?

M-am gandit sa le duc la sablat, macar, dar nu stiu unde si cat ma mai costa... Ai idee sa imi spui un cost? Sablat si vopsit, separat. Si-asa am numai discutii cu sotia, ca nu intelege rostul de a baga bani in "harbul" asta, cand noi avem alta "masina"; dar cainii latra... 🤣

Zilele astea ma duc sa dejantez anvelopele de pe aliaje SA VAD DACA SUNT DREPTE SI OK jantele, altfel nu mai continui. Ma gandesc sa nu fie strambe, sau ceva, avand 21 de ani...

Screenshot_20210930-221548_Gallery.png

Screenshot_20210930-221557_Gallery.png

Screenshot_20210930-221610_Gallery.png

Screenshot_20210930-221620_Gallery.png

Screenshot_20210930-221630_Gallery.png

Screenshot_20210930-221636_Gallery.png

Eu le-am sablat si revopsit aici: http://www.vopsitelectrostatic.ro/

In  Waze trebuie sa bagi: ALEK TOTAL SERV 'LA POLONEZU'

Nu stiu ce dimensiune au jantele tale sa iti zic un cost. La mine, pentru jante de 15" m-a costat 700 lei.

In ceea ce priveste capacele, uite aici: https://www.pieseauto.ro/capace-centrale-roata/daewoo/damas/96315508-capacel-janta-roata-nou-daewoo-tico-924793831.html

 

Edited by pompiliu92
  • Like 1

Share this post


Link to post

Waaa, inseamna ca o iau manual. Nu dau eu atata; atat face masina. 😂

Capacelele alea sunt pentru jantele din tabla, eu am nevoie pentru aliaj (modelul pe care l-am luat, e atasat in prima poza).

s-l300.jpg

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Vezi aici, eu am folosit vopsea duplicolor pt jante si au tinut decent, am mers cu ele 4 ani si nu aratau deloc rau. Important este sa le dai un lac ca lumea dupa vopsea. Lac bun la spray gasesti la magazinul de vopsele de la intersectia Stefan cel Mare - Lizeanu, pe partea dreapta cum vii dinspre gara, nu mai stiu cum se cheama strada aia.

 

 

Share this post


Link to post

Da, am urmarit topicul.

Eu am dat lac tot Duply-Color pe capace (strat gros) si tot s-a luat vopseaua pe alocuri la spalatorii; dupa ceva ani, ce-i drept.

Pe tabla, la reparatia pasajului rotii spate, am folosit ceva din LIDL (Baufix, sau ceva...). Pare mult mai bun.

Am pus o intrebare la cei pe care mi-a recomandat @pompiliu92, astept raspuns.

Am devenit foarte comod, prefer sa cumpar online totul, sa-mi vina acasa. Pentru ca tariful la transport e infim, in comparatie cu stresul din trafic, riscul de accident, uzura masinii, lipsa locurilor de parcare etccc; combustibilul nu-l mai socotesc.

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

Nu am primit raspuns de la Polonezu'. Mai incerc.

Am gasit niste capacele pe eBay, prin Anglia. Sa vad cum ma inteleg cu englezii sa mi le trimita. Unul vinde unul, celalalt doua; cu cel pe care il am eu, completez setul. 😀

Share this post


Link to post
5 minutes ago, vrazvanc said:

Nu am primit raspuns de la Polonezu'. Mai incerc.

Am gasit niste capacele pe eBay, prin Anglia. Sa vad cum ma inteleg cu englezii sa mi le trimita. Unul vinde unul, celalalt doua; cu cel pe care il am eu, completez setul. 😀

Vezi ca mai trebuie sa platesti TVA + taxe vamale, fiind in afara UE.

Share this post


Link to post

Hm, am platit VAT la ei. Mai platesc iar, la noi, sa inteleg... Sper sa nu fie jecmaneala. Nu stiu, e prima data cand cumpar de pe eBay.

Deja am dat 7 lire pe un capac. Mai astept sa-mi dea celalalt vanzator un raspuns.

Era simplu sa iau fake-uri, la 29 de lei toate patru. Dar sunt urate, sigla DAEWOO e altfel si nu imi place.

Share this post


Link to post
37 minutes ago, vrazvanc said:

Hm, am platit VAT la ei. Mai platesc iar, la noi, sa inteleg... Sper sa nu fie jecmaneala. Nu stiu, e prima data cand cumpar de pe eBay.

Deja am dat 7 lire pe un capac. Mai astept sa-mi dea celalalt vanzator un raspuns.

Era simplu sa iau fake-uri, la 29 de lei toate patru. Dar sunt urate, sigla DAEWOO e altfel si nu imi place.

Nu, platesti o singura data TVA + taxe vamale. Cand ajungi la checkout pe site-uri precum Ebay, Amazon si altele din astea mari, ti le adauga ei automat, sa vina direct coletul la tine, sa nu mai stai sa treci tu prin procedura vamala cu numar EORI sau sa platesti taxa sa iti proceseze livratorul coletul.

Share this post


Link to post

Taxa pt procesare non-euro, la DHL, e de minim 50 lei, asta pe langa taxele vamale datorate statului... deci ganditi-va bine inainte sa comandati. Numarul EORI e aproape imposibil de procurat, am incercat si eu acum vreo luna.

Dar la 7 euro nu o sa platesti nimic, cel mai probabil, e suma prea mica.

Share this post


Link to post
1 minute ago, Geo_ZGA said:

Taxa pt procesare non-euro, la DHL, e de minim 50 lei, asta pe langa taxele vamale datorate statului... deci ganditi-va bine inainte sa comandati. Numarul EORI e aproape imposibil de procurat, am incercat si eu acum vreo luna.

Dar la 7 euro nu o sa platesti nimic, cel mai probabil, e suma prea mica.

Bate inspre 100 lei taxa aia la DHL. Cam atat am dat cand am luat ceasurile din Coreea de Sud. Numar EORI faci usor rost, contracost si nu iti mai bati tu capul cu hartogaraie si formulare de completat: https://codurieori.ro

Totusi, daca ai platit deja taxele la checkout nu mai trebuie sa iti bati capul cu EORI si altele. Iti vor pune pe colet mentiune TDP (Taxes & Duties Paid) si ajunge direct la tine.

@Geo_ZGA platesti TVA si taxe indiferent de valoare acum. Chiar si la 2 euro. 😄

Share this post


Link to post

Pai asta zic, MINIM 50 lei. Cu alte taxe, pt vreo 80$ eu am platit cam 150 lei la DHL. Cod eori nu puteam sa scot gratuit, ca sa scutesc taxa aia, actele trebuie depuse personal si dureaza mult pana primesti codul. Asa ca am platit direct la DHL.

Platesti sau nu... depinde de valoare si cheful lucratorului vamal. Din 4 colete China, la 2 am platit, la 2 nu... bine, prin posta romana, care uneori mai greseste si in favoarea ta.

Share this post


Link to post

Va anunt cum se termina treaba.

Nu m-am mai ocupat de nimic. Astept anvelopele si capacele. Intre timp trebuie sa reconditionez si jantele. Sper sa nu ma apuce iarna.

Saptamana asta trebuie sa ajung si la ITP. Am o scarbaaa...

Share this post


Link to post
7 hours ago, vrazvanc said:

Am gasit niste capacele pe eBay, prin Anglia. Sa vad cum ma inteleg cu englezii sa mi le trimita. Unul vinde unul, celalalt doua; cu cel pe care il am eu, completez setul. 😀

Adica, matale ai deja o potcoava, iti mai trebuie 3 si calu', asa-i ?

Share this post


Link to post

Ceva de genu', 'nea Victor. Din rahat, bici n-am cum face. Dar finalul sper sa fie unul frumos.

Daca n-ai citit, sau ti-a scapat, jantele le-am luat. Si nu-mi pare rau ca n-am luat aliaje noi, dar turcisme, chinezarii, sau alte prostii, cu design care n-are nicio legatura cu masina.

Nu stiu care va fi viitorul masinii, dar cat o am, vreau sa ma bucure, chiar si vizual.

Edited by vrazvanc
  • Like 1

Share this post


Link to post

Citisem deja referitor la jante, legat de capace mi-o luara tastele inainte si asta sub forma de gluma.

Altfel da, bucura-te de cazan cit se mai invirte roata, sa nu mai zic ca verzii stau cu ochii pe ele (pe astea mai batrioare) ca pe butelie cu dorinta arzatoare de a le scoate din trafic.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...