Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Bou-vigneta

Recommended Posts

Taxa "pe centru" va fi perceputa pentru circulatia in Zona A, a municipiului Bucuresti, delimitata de urmatoarele artere:...

Municipalitatea Bucurestilor va interzice transportul cu maxi-taxi in centrul orasului, incepand din luna februarie a.c...

Proiectul municipalitatii Bucurestilor de ridicare a masinilor parcate neregulamentar si de taxare cu 1000 de lei a conducatorilor auto "necivilizati"...

http://www.newz.ro/articole/20060112_revol...nbucuresti.html

 

Sursa: newz.ro

Share this post


Link to post
Si daca aranjeaza centura exterioara, la ce ajuta? Ziceti ca tranziteaza multi Bucurestiul ca n-au pe unde sa-l ocoleasca? Hai sa fim seriosi: oamenii vin in Bucuresti cu una, cu alta. Or mai fi si uni care se duc de la Ploiesti la Giurgiu, dar nu astia produc congestia.

Pai da, eu vin IN Bucuresti, Bucurestiul ca tranzit l-am avut doar de 2 ori in viata mea, acu 6 ani cand ne-am luat dacie de la Pitesti si asta vara cand veneam de la Sibiu pe Transfagarasan. In rest am avut treaba in Bucuresti, si am facut vreo 50 de drumuri pana acum, desi multe nu implicau centrul. Btw, maine iar semnez condica in Bucuresti.

Mie cel mai comod imi este sa vin prin Slobozia, drum mai curatat de sate si de radare, apoi pe A2 si am ajuns. In ritmul asta o sa-mi convina sa merg pe vechiul drum prin Urziceni daca eu trebuie sa traversez orasul pe la mama naibii.

Dar daca ar face ca la mamaia, in functie de numerele de inmatriculare, nu m-as supara. =))

Share this post


Link to post

Deci, :) sunt proaspat venit de la spital (loc de studiu/munca), asa ca va voi comunica ideea care mi-a venit citind posturile din acest topic. Deci, in primul rand mi-as dori mult de tot sa fie macar 25% din romani asa ca voi, atunci i-am lumina si pe restul. Iar 2, legat de cretin-vinieta, uite ce mi-a venit mie in minte: eu platesc bucuros taxa pt centru, dar cu urmatoarea conditie: sa primesc spor de 100% la salariu pt risc major si trai in mediu toxic pt cat merg in restul minunatei noastre capitale... :) la mine aici (la bloc..) s-a facut o parcare mirifica, pe care cand imi voi lua camera foto am sa o postez pt ca merita, in mod sigur aveti nevoie de o mica terapie de amuzament, sa vedeti parcarea plina unde peste noapte, desi plina repet cu masini au venit de la gaze si au facut un sant si a trebuit sa plec cu taxiul pt ca masina mea nu e prevazuta cu aripi. Asa ca, cu scuzele de rigoare daca am aberat, dar am avut o zi grea :) , cu epidemiile astea de iarna, va urez multa putere si nervi de otel! ca de taxe si impozite avem semi-analfabeti si oameni cu academia Stefan Gheorghiu care se ocupa.

Share this post


Link to post

Cred ca se pierde din vedere un aspect, si anume ca aceasta taxa va fi platita si numita asa pentru ca nu au gasit un motiv sa ii puna pe toti bucurestenii sa o plateasca (ai respirat -10 bani) si atunci s-au gandit ca in soferi pot sa loveasca ca astia vor fi nevoiti sa o plateasca, adica au mers la sigur. Banuiesc ca cei 99 % din cei care folsesc in ziua de astazi arterele din ZONA A vor plati taxa si nu isi vor lasa masinile acasa. Deci inca o data, au mers al sigur.

PS: Daca de exemplu chemi un taxi si zici ca vrei pe Magheru ala ce o sa zica-nene te las la izvor la Metrou ca n-am platit...Aiurea inca o dovada ca taxa va fi platita nu numai de cei care trec zilnic pe acolo ci de mult mai multi.

Edited by dino

Share this post


Link to post

Si dupa ce vor vedea ca ies banii asa , vor mari zona , incluzand strazile pe care le-ai ocoli.

Si vor aparea alte buvignete si asa mai departe.

Ma gandesc ca daca se aplica, sa propun Primariei sct 6 , unde stau sa puna o "xxxxvigneta" pentru strada pe care locuiesc eu . Sau poate o "sct6vigneta" sa nu umblam toti ca nebunii prin Bucurestiul lor.

Poate ca aceasta buvigneta poate fi echivalata cu taxa de drum din pretul benzinei , alta decat rovigneta , nu ? De ce nu se sesizeaza nimeni ca taxa de drum inca exista in pretul benzinei ?

Si nu mai comparati cu Londra sau alte orase. Consilierii cu spirit mioritic sunt unici si traiesc numai in ro. si nu sunt pe cale de disparitie.

Sa zic asa , citandu-l pe Mircea Badea ; "traim in ro. si asta ne ocupa tot timpul"

Edited by Cristian

Share this post


Link to post

Daca la mine pe talon scrie la adresa str Unirii nr 73 bl. G3, adresa care din cate stiu eu se gaseste in centru, mai imi trebuie bou-vinieta cand vin in bucuresti cu reno-ul =)) (ca Passat-ul are domiciliul la Pipera, asa ca nu merge)?

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Mey copii, da' de ce tre' sa ne luam noi dupa Londra si nu dupa Paris? Ca la capitala franceza sint periferice vreo trei sau patru, sint parcari cu plata de-l ustura pe musiu frans la bozonar, da' nu au "parivigneta" si nici nu stationeaza in blocaje bara la bara pe Champs Elysee! Si-atunci zic - nu ar avea nevoie Capitala, ca si alte orase mari, de sosele de centura mai multe si mai aratoase decit cele existente, precum si de niste parcari supra, intra si sub terane, cum ori fi ele, numa' sa fie indestulatoare? Ca buvigneta asta nu ar face decit sa ne intrebam iarasi "unde's banii nostri?".

Share this post


Link to post

Pai de fapt Bucurestiul nu e cam ca Parisul cu strazi radiale nu circulare?

Share this post


Link to post

Ba da, diferenta este ca aia au 3 inele de autostrazi... Dintr-o parte in alta a parisului, oriunde te-ai duce, chiar si in suburbii, nu faci mai mult de 1/2 ora...

Share this post


Link to post
congooo.. asteapta-maaa!!!

Vin si eu... :banana:

Share this post


Link to post

Ultimul tarif vehiculat 6,5 mil lei vechi pe an.

Share this post


Link to post

cred ca la tariful asta va iesi vanghelie din primul tur

Share this post


Link to post

Hm. un tarif mare e singura sansa ca sa aiba efect, adica sa fie prohibitv.

Nu stiu cine isi permite sa dea 6.5mil.

Suma asta imi confirma banuielile, ei nu vor sa scoata bani, ci sa nu mai circule masinile.

 

Insa nu cred ca se va implementa anul acesta asa ceva, e prea absurd.

Chiar daca sunt in principiu de acord cu asa ceva, realitatea bucuresteana nu cred ca cere o astfel de solutie. Adica cer sa se faca, dar nu la noi si nu acum :D

 

Presimt un meeting de proportii al soferilor.

 

Apropo de pasajul de la Basarab, ar urma sa inceapa constructia prin mai si se va bloca toata zona titulescu-orhideea-grozavesti pentru 2 ani :-&

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

maestre, te asigur ca vor scoate, ca nu ai ce face, trebuie sa platesti

in cazul in care se va vota de consiliu, sper totusi ca nu, desi consiliu joaca dupa cum i se canta

sa-ti spun ceva, ii doare in.. cot de aglomeratie, banu dicteaza

dintre toate solutiile asta e de departe cea mai cretina

 

m-am saturat de adunatura de tampiti, care de fiecare data cand apar la tembelizor vin sa dea vesti proaste, sau sa promita marea cu sarea in campanie

Share this post


Link to post

6.500.000?????????????pe an???????????? e foarte mult...chiar exagerat...ma asteptam la 1.5-2mil da nu 6.5mil...e foarte exagerat X(

eu invat la ase...acum trebuie sa ocolesc ca sa ajung la facultate...super naspa

Share this post


Link to post
DAR sunt sigur ca si in acest caz lumea tot va merge cu masina, pentru ca, asa cum zicea Vaxxi, romanul a fost nascut in masina si nu se mai da jos din ea. Indiferent de cate taxe trebuie sa plateasca si de cat creste pretul benzinei, mai bine nu mananca decat sa se dea jos din masina. Parafrazind o gluma, cand ramane fara bani de benzina, mai schimba 100$.

Nu sunt de acord total cu tine si uite de ce :

Exemplul meu : eu si al meu tata venim cu o masina ( a mea sau a lui )la servici deci pe zi cam 10 km ( dus si intors) !

Un cost de circa 35.000 lei pe zi (consum de 10%), deci un total de circa 770.000 lei pe luna !

Abonamentele pe 2 trasee pt 2 persoane pe luna sunt de 900.000 lei !

Deci dupa ce ca ma inghesui in autobuz platesc mai mult decat cu masina personala .

Nu am pus celelalte costuri la masina si calculul e facut pt Ploiesti la cazul specific al meu ( pt a ajunge la servici trebuie sa schimb 2 autobuze)!

Bine , acum eu nu contest ca sunt si multi cum ai zis tu !

Edited by body

Share this post


Link to post

Plecati fratilor din Buc-urestiul ala care sta sa cada la prima "adiere" de cutremur , sa se "piscineasca"(inunde) la prima ploaie mai serioasa , vesnic aglomerat , vesnic murdar , vesnic tziganit , vesnic ... :-?

Asta pune capac la toate ... si nici banii nu ajung unde ar trebui .

Bucurestiul viitorului --- Bucurestiul biciclistilor !!! :) ) -- idee de afacere . :dizzy:

 

Sarmisegetusa e liber si curat . :D

Share this post


Link to post

sarmisegetuza numai curata nu e( am pus eu poze) si drumul pana acolo omoara multe masini..

problema e ca au reusit sa ceara mai mult decat pt toata tara taxa asta..

la cat de uniti sant soferii, sigur o luam in mana si trebuie sa platim taxa.. sa ne aducem aminte de boicotul cu benzina.. deci o luam la greu..

Share this post


Link to post

@body: inseamna ca rat..p-ul vostru va stoarce de bani.

in bucuresti e vreo 200 si ceva de mii abonament pe toate liniile. la metrou cam tot atat.

 

Eu unul am renuntat de un an la masina. Prefer (cand nu merg cu moto) sa merg juma de ora pe jos + juma de ora cu metroul.

 

dar repet, aceasta taxa e prea absurda ca sa fie adevarata. nu cred ca se va implementa in curand. Probabil vor doar sa ne arate pisica si sa ne bage o taxa mai mica, ca sa le fim recunoscatori ca nu au bagat-o pe aia nasoala.

Share this post


Link to post

A aparut pe undeva ceva legat de cit ar fi totusi taxa asta? Un ordin de marime?

Share this post


Link to post
Ultimul tarif vehiculat 6,5 mil lei vechi pe an.

:D Shefu, n-ai citit mai sus, se pare...

Share this post


Link to post

Exista, totusi, o cale de a mai recupera ceva din costuri.

Am sa propun Asociatiei de locatari [are personalitate juridica] sa introduca o taxa de utilizare a trotuarului din jurul blocului, diferentiata dupa numarul de la pantofi [cu o majorare evidenta pentru cei care merg in carje]. La un eventual raspuns al autoritatilor ca trotuarul apartine de domeniul public, contraraspunsul vine de la sine : "de ce asociatia plateste amenzi pentru necuratirea zapezii de pe acel trotuar ?". De aici si motivatia taxei : intretinerea si curatirea trotuarului !

 

PS: ce ne facem cu cei care au cumparat terenuri pe luna ? Vor introduce si ei o taxa ?

Share this post


Link to post

cand v-am spus eu ca vreau sa-mi cumpar ceva pamant prin munti si sa-mi fac tara mea...sa nu mai platesc taxe.sa-mi recuperez tva, accize si restu'

Share this post


Link to post

Clar, taxa pentru uitatul la ea!

Sa vezi cum o sa mergem noaptea cu capul in jos!

Share this post


Link to post

Nu sunt impotriva unor asemenea masuri menite sa descongestioneze centrul insa mai fratilor prea se fac toate cu koorul ..Zau ..Pai noi ne comparam cu Londra!?!Si de ce Londra !?!La Paris NU exista la Barcelona NU exista la MOscova Nu exista la Frankfurt NU exista ...SI ACOLO TOATA INFRASTRUCTURA AIA ARATA SI FUNCTIONEAZA ALTFEL...In ceea ce priveste banu' la sosea io am impresia ca sunteti cam naivi...platim pentru banu' la sosea si la benzina si la Rovigneta ..N-am inteles acum mai trebuie alti bani sa faca drumuri!!...Pasca mamilor lor ne iau banu sa-l dea la firmele lor !!..Mai ce nemernici zau!!!!..Nu-i mai satura Dumnezeu!!!...Si sincer cred ca nu se va descongestiona deloc vor plati tyoti si gata !!Practic EI STIU CA N-AI CUM SA OCOLESTI ZONA AIA!!..Vor BANU' ...!!!! :wallbanger: :wallbanger: :wallbanger:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...