Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Bou-vigneta

Recommended Posts

Ce parere aveti de noua taxa care se pare ca ni se va lua numai ca sa avem "privilegiul" de-a trece prin mijlocul Bucurestiului?!?

 

Va descongestiona ea traficul? Va reduce poluarea? Sau pur si simplu, e o alta forma de adus bani la buget? Vom avea drumuri mai bune?

 

Eu unul cred ca ar trebui numita Bou-Vigneta. Vi, de la Videanu!

Share this post


Link to post

La fel ca in Londra. Care e problema ? vrei sa parchezi comod la usa magazinului, platesti. Nu vrei, lasi masina intr-o parcare si folosesti transportul in comun.

 

Pentru cei care locuiesc in zonele respective nu se aplica vigneta asta, oricum, deci ... nu vad nedreptatea !

Share this post


Link to post

Bine, mai, mi-am luat masina ca sa merg cu tramvaiul!

Si ce daca-i la fel ca in Londra? Pe ce a mai ramas sa ne puna taxa?

Share this post


Link to post

Problema e ca toata lumea gandeste pe principiul "mi-am luat masina, cum adica sa ma dau jos din ea ?!" de parca ar fi venit pe lume direct in scaunul soferului si li s-a incalcat un drept constitutional (cand se intampla sa li se incalce un drept constitutional n-o sa vezi pe nimeni stresandu-se prea tare).

 

E, si din cauza asta s-a ajuns la aglomeratiile deja celebre din oras, ambuteiaje, poluarea imensa in zonele "fierbinti".

 

Practic, e o simpla teorie economica: sa presupunem ca ai un bun. Un teren de fotbal. Tu nu ceri bani oamenilor ca sa vina sa joace pe terenul tau, o perioada de timp toata treaba merge ok, dar de la un moment dat observi ca mai zilnic apar probleme pe teren: ba se bat fotbalistii intre ei, care echipe sa intre primele pe teren ... ba ca echipa X a ocupat vestiarele ... samd. E, si ca sa elimini problema asta, bagi o taxa care va reduce numarul celor ce vor veni sa joace fotbal; practic, vor veni doar cei carora le place cu adevarat sa joace, vor sa faca sport, etc -- cei care veneau sa piarda vremea nu vor mai fi interesati.

 

Fotbalistii = soferii, tu = primaria, terenul = centrul orasului.

 

Sau, sa zicem altfel. In cele din urma, benzina va deveni din ce in ce mai putina; e, in momentul asta, conform unui reguli economice de baza, pretul ei va creste invers proportional cu cantitatea de benzina disponibila: cu cat va ramane mai putina benzina, cu atat va fi mai scumpa. Ce-o sa faci in momentul ala, o sa te plangi "ia uite ce au scumpit astia benzina" ? Asta e auto-reglarea, n-ai ce-i face.

 

Ce e prost insa, este ca: a) parcari mari in zonele aflate imediat in apropierea zonei centrale nu exista; b) o metoda manuala de control si verificare a vignetei va fi ineficienta (in Londra se realizeaza prin camere video + OCR, nu scapa nimeni).

Share this post


Link to post

Nu-i vorba ca m-am nascut pe scaunul de la sofer, da' nici sa las masina la Bucur Obor ca sa vin pina la Unirea nu mi se pare normal (parca pina la Pta Obor se intindea linia aia verde, pe harta).

 

Parcarea de la Unirii (aia supraetajata) sta mai mult goala - e drept, au si pus niste preturi de neam prost. Ma rog, asta e alta discutie.

 

Eu zic ca aceasta noua taxa nu va descongestiona DELOC traficul in centru, ci pur si simplu ne-am ales cu o noua taxa. Asa... aiurea. Asta ma deranjeaza! Sunt ok sa platesc o taxa ca sa am un beneficiu. Da' aici care-i beneficiul? Practic, nu teoretic.

Share this post


Link to post

E cea mai mare stupizenie auzita pana acum(nu ca nu ar mai fi fost altele,dar parca ca asta nici una).Dupa ce ca se circula cum se circula pe mai toate arterele principale ale capitalei,vor sa faca in asa fel sa nu se mai circule deloc(ca eu alt deznodamant nu vad,daca se va aplica aceasta taxa).Idiotii astia care ne conduc,nu stiu ce taxe sa mai bage. :rambo:

Share this post


Link to post

N-o fi o alta manevra cu menirea de a ne apropia de UE? :-?

Share this post


Link to post

@Vaxxi: ai exact aceleasi comentarii pe care le are pe Autoshow un clujean... Te invitam, cu respect, sa mergi zi de zi prin Bucuresti cu masina. Succes.

 

La noi intai se incepe cu finalul! De parca am avea cine stie ce super trafic corect si coerent...

 

Pentru studiu: http://www.autoshow.ro/forum/viewthread.php?tid=11499

Share this post


Link to post

daca bucurestiul ar fi fostr construit altfel, si ca infrastructura, si ca ocuparea spatilor centrale de firme puternice adica un "down town" real...

poate ca as intelege, dar cum prin centru trec mai toate legaturile rutiere ale capitalei, pare o idiotenie..

e exact cum ar veni unul si ar pune taxa la intrarea in bloc, numai la usa...ce conteaza ca tu decat treci pe acolo si te duci de la tine de acasa in alta parte.. platesti.. ca ai si posibilitatea de a sari pe geam altfel..

inteleg ca poate parcarea in centru sa fie diferentiata ca pret pe acele artere poate, chiar daca in zona lucrez si mai parchez, dar sa taxezi traficul... se vede ca cine e de acord nu traieste in capitala, de multe ori trec pe acolo ca nu am pe unde prin alta parte... din lipsa de drum..

Share this post


Link to post

Mie personal mi se pare justa taxarea aceasta numai dintr-un punct de vedere: acela ca poate macar cu acesti bani se va asfalta cum trebuie centrul si se va circula mai fluid. Nu mai tarziu de acum 2 zile, adica marti am vazut pe cheiul Dambovitzei, cu vreo 200 de m inainte de intersectia de la Izvor in sensul spre Unirii, un canal care avea in jurul lui un "guler" de groapa adanca si cu margini coltzuroase care pusese capac unui taxi si unei Toyota Corolla. Si ma uitam la bietzii oameni cum se invarteau in jurul masinii si injurau... Acum daca se va baga taxa pt aceste drumuri automat toti si repet TOTI cei care vor mai pati astfel de necazuri vor fi mai mult decat indreptatiti si vor avea 100% sanse de castig daca vor da in judecata primaria si administratia. In ceea ce priveste comparatia lui Vaxxi cu Londra, cu tot respectul, dar mi se pare incorecta, deoarece Romania nu se poate compara cu Anglia sub nici o forma, si chiar daca tendinta pozitiva de a ne ridica la standard UE este aceasta, eu zic ca mai intai sa ajungem sa ne putem permite. Eu unul asa gandesc. Personal eu as fi dispus sa platesc o suma pt taxa de drum, dar cu conditia sa imi pot permite si sa am si drum :) . Parerea mea legata de taxa pentru centru e ca vor sa elimine o parte din trafic, si anume acea parte care nu isi permite sau considera neavenita aceasta taxa ( ceea ce este infiorator, e ca un fel de infometare), si in plus de aceasta sa aduca un plus la buget. Eu sunt optimist si desi consider intrarea in UE a tarii noastre mai mult ca pe un compromis din partea lor pt anumite interese de ordin strategic, sincer sper ca macar peste 10 ani sa pot circula civilizat in oras, sa nu imi fie frica sa plec primul de la semafor din pricina celor 2-3 care trec pe galben-rosu etc. Mult noroc tuturor!

Share this post


Link to post
Parerea mea legata de taxa pentru centru e ca vor sa elimine o parte din trafic, si anume acea parte care nu isi permite sau considera neavenita aceasta taxa ( ceea ce este infiorator, e ca un fel de infometare), si in plus de aceasta sa aduca un plus la buget.

Pai tocmai asta e, practic vom plati o taxa in plus la bugetul de stat! Atit!

Chiar crezi ca traficul se va descongestiona?

 

Cite masini trec prin centru? Citeva zeci de mii, daca nu sute.

Citi nu-si vor mai lua vigneta? Citiva, majoritatea care se pot lipsi de ea, adica oricum nu prea au treaba prin centru. Citi din astia citiva chiar nu vor mai trece pe acolo ca n-au vigneta?

Marfa, tocmai am eliberat centrul de citeva masini!

 

Chiar daca n-ai treaba cu centrul, parca tot mai scoti o gagica in oras. Ce-i zici, "draga, hai sa mergem cu tramvaiul ca n-am rovigneta!". Sau "dragostea mea, nu mergem la Scala... mergem la Drumu Sarii!"

Share this post


Link to post

:) adevarat. Oricum eu cred ca se va mai decongestiona un pic traficul pe acolo. Eu stiu cativa care nu vor mai trece prin centru din acest motiv, si oricare din noi stie cativa care nu vor lua rovinieta, deci iata ca se strang :) . Iar despre cei din alte orase care tranziteaza Bucurestiul ... ca sunt o multime, pt ca e mult mai scurt asa, vor trebui sa o ia pe centura sau pe alta parte. E o masura dura, dar nu suntem singurul oras care a impus astfel de taxe. Prima data in Timisoara mi se pare ca au pus taxa pt vehicule mai mari de 3,5 tone, si astfel au remediat si aglomeratia si gropile, obligand pe cei care fac tranzit al localitatii sa o ia pe centura sau pe alta ruta. De ce sa nu fim optimisti, poate cu banii obtinuti vor moderniza si soseaua de centura si o vor face cu 4 benzi ca 2 sunt penibile :) . In acest mod chiar si eu care stau pe la P-ta Muncii ca sa ajung spre spre Ploiesti o voi lua pe centura. Sunt cu 15 km mai mult dar la mers intins si timpul si consumul de benzina se reduc, nu?

Nu vreau sa fiu gica-contra dar de ce sa nu privim si particica buna: vrei sa ajungi repede la servici si cel mai scurt e prin centru, platesti o taxa anual si ai acest beneficiu. Mai nasol e ca la noi sunt aproape toti locuitorii in aceasta situatie.. :)

Edited by silviustel

Share this post


Link to post

Mie mi se para o idiotenie crunta !Deci eu care vin din alt oras trebuie sa platesc daca trebuie sa ajung undeva in zona amintita !Mai mult dupa ce ca nu cunosc Bucurestiul decat dupa traseul pe care il am de parcurs o sa trebuiasca sa-mi las masina dupa blocuri ca sa ajung unde trebuie !

Niste idioti !

Share this post


Link to post

Deh... :) suntem o capitala importanta in Europa. Probabil vor angaja si ghizi :) pt a prezenta vizitatorilor ruinele si mormintele din mijlocul soselelor.

Share this post


Link to post

Mie cel mai nasol mi se pare faptul ca se vor aglomera mai mult decat sunt deja arterele ocolitoare (ex. Stefan cel Mare) nu ca se plateste...

Share this post


Link to post

Da, si ce te faci cu traficul deviat? Ce infrastructura adiacenta centrului ofera Bucurestiul, asa incat sa poti ocoli? Strazile care ocolesc centrul sunt varza, fara asfalt, inguste si pline de masini parcate. Si vor fi si mai si!

Share this post


Link to post

Eu lucrez in Piata Unirii, pe langa Horoscop. AM de vizitat minim saptamanal un client care este cam in zona N. Iorga (pasapoarte). Mai merg si cu metroul cand nu am de dus/luat nimic. Dar in rest? Pe unde as putea ajunge la el? Aud?

Nu mai zic de colegul meu care taie Bucurestiul zilnic mai ceva ca taxiurile! Pai daca o ia pe rute ocolitoare mai bine inchidem firma... Se dubleaza clar timpii de reactie...

Share this post


Link to post

Daca,in momentul de fata,traseele adiacente centrului sunt asa cum sunt adica,super-aglomerate,atunci cand se va introduce bu..vinieta cum naiba o sa mai circulam,ca parcari nu sunt(sa spunem ca oprim,dar unde?).

Ganditi-va ca, din primavara,se va opri circulatia pe podul Grant si insusi Primarul spunea ca urmatorii 2 ani vor fi infernali in ceea ce priveste traficul in Bucuresti atunci cum se va justifica o asa stupizenie?

Va spun sincer...I-MI ESTE SILA !!!

Share this post


Link to post

Se pare ca taxa Mazare l-a atins si pe Videanu...or fi pus-o la cale impreuna la una mica...ce conteaza ca sunt din partide diferite... :) )

Share this post


Link to post

Sunt tare curios daca "care este" ar fi avut vreodata asa o idee creatza... Dar, deh, s-a votat politic si la primarie... .RO, sa traiesti!

Share this post


Link to post

Nu se stie cat va fi taxa? Daca ne gandim logic ar trebui sa fie mai mica ca Ro-vigneta deoarece sa pot folosi mai putini km... Dac cine stie?!

Share this post


Link to post
Problema e ca toata lumea gandeste pe principiul "mi-am luat masina, cum adica sa ma dau jos din ea ?!" de parca ar fi venit pe lume direct in scaunul soferului si li s-a incalcat un drept constitutional (cand se intampla sa li se incalce un drept constitutional n-o sa vezi pe nimeni stresandu-se prea tare).

Nu e chiar asa, Vaxxi...ia exemplul meu, care nu e singurul, te asigur...eu fac zilnic traseul Pta Iancului - Pipera-Otopeni... Daca dimineata e cat de cat ok si ajung in juma de ora, seara e alta poveste, drumul putind fi parcurs si intr-o ora jumate, chiar doua ore. In situatia asta crede-ma ca prefer sa las masina in parcare, chiar daca e noua, si sa iau microbuzul de la firma, sa ma tolanesc pe ultimul rind de scaune, cu castile pe urechi, si sa las pe altul sa se streseze in locul meu. Asta nu inseamna ca nu iti dau dreptate. Totul tine de un calcul pe care si-l face fiecare, Confort/cost. Daca as veni in fiecare zi cu masina la munca probabil ca m-ar costa benzina muuuulte milioane de lei, din cauza statului in trafic doua ore seara...scuze de divagatie...

 

acum ontopic: eu unul sunt de acord cu aceasta rovigneta, chiar daca stau la 5 metri de locul unde s-a tras vestita dunga verde (Stefan cel Mare, Mihai Bravu, etc...) :D ...macar de s-ar mai aerisi traficul prin centru...

Share this post


Link to post

Urmeaza Ştefinieta (pt. Ştefan cel Mare), Giurgiuvinieta (Şos. Giurgiului)...etc

Cred ca este discriminare in primul rand. Daca cineva locuieste pe B-dul Magheru este obligat sa o plateasca?

Asta este cea mai mare mizerie... :spumelagura:

Share this post


Link to post

Corect, si sa se aglomereze la maxim in rest... Te/va invit sa mergeti si dimineata, si seara (deci dimineata chiar pana in 10, seara incepand cu ora 17) pe ruta Titan - Obor - Stefan cel Mare (si mai departe daca vreti, spre Gara de Nord), si seara invers. Multa bafta si nervi de otel!!! Sa vezi cum o sa fie dupa ce se va re-ruta traficul din centru pe aceste artere...

 

@dreaQ: nu, "riveranii" nu vor plati. Hmmm, ca sa fiu rau, ma gandesc cat costa o casa in zona respectiva... Cat costa o chirie... Cine sta acolo... Saracii, nu au cu ce plati Bouvinieta...

Share this post


Link to post

carele va sa zica, videanu s-a laudat ca face strazi aeriene ca la americani de la titulescu pina la dristor sau theodor palady...

si a reusit sa faca borduri duble de juma de metru pe Baba Novac (probabil din sticlaria proprie, trecute apoi prin 12 firme), si borduri simple, dar noi.

pe de alta parte pasajul marasesti n-a miscat 1 cm

nah ca n-au iesit bani destui, si mai baga o taxa rusinoasa

 

RUSINEEE!!!!!!!

 

congooo.. asteapta-maaa!!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...