Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

Asta nu am mai auzit-o. Stiam ca in cazul retinerii permisului (pe 30, 90 etc) iti da o dovada in schimbul acestuia. Pedovada scrie daca ai drept de conducere 15 zile sau nu ai drept. Asa am vazut pana acum. Iti poate da dovada cu drept de conducere cum zici doar daca sa zicem ai fost sa-ti ridici permisul de la udriste (sa zicem) si nu a venit din tara. Practic iti da dovada care iti inlocuieste permisul. Am avut eu acest caz.

 

 

PS: perioada minima de susendare este de 30 de zile.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Se elibereaza dovada cu drept de conducere pentru 15 zile,nu pentru toata perioada suspendarii.

Share this post


Link to post

@dreaQ

Pai asta nu inteleg eu. Am vazut cum se da amenda la soferi pt. lipsa de vesta reflectorizanta iar cei in cauza nu schiteaza ...nici un gest :-?

Personal am vazut cu ochii mei cum un coleg, cu care eram in masina lui, a luat amenda pt. asa ceva. A fost imposibil sa il convingem pe ''garcea'' ca noi suntem in Logan si nu in camion :wallbanger:

Inclusiv: o ruda de a mea care face taxi (cu un Matiz) a fost repins la ITP pe motiv ca nu avea vesta????!!!

 

Si cazurile nu sunt singulare!!!!

Share this post


Link to post

Cum altfel decat necunoasterea legii! Contestatie, sau si mai simplu cereti agentului sa va arate unde scrie. Sunt obligati.

Share this post


Link to post

In orice PV trebuie trecuta actul normativ in baza caruia esti sanctionat.Nementionarea acestuia duce la nulitatea PV.Deci Gizmo,colegul tau sa citeasca bine ce scrie in PV unde este mentionata fapta comisa si articolul in baza careia este sanctionata acea fapta.

Share this post


Link to post

@Mircea: am gresit eu un pic...

Da, permisul a fost ridicat pe loc, insa nici in dovada de circulatie pe 15 zile, nici in P-V nu este trecuta perioada de suspendare a permisului, ceea ce cred ca poate fi contestat destul de usor. Dat fiind ca (din fericire) nu este cazul meu (dar ma aflam in acel vehicul ca pasager), o sa cer acordul respectivului sa atasez un scan dupa acest PV.

 

Am cam dat-o in off-topic :)

Share this post


Link to post

Nu prea-i off topic. Daca a fost luat pe loc sanctiunea poate fi decisa si ulterior. El probabil ca a scris in PV suspendare de la -- zile la ---, urmand ca perioada de sanctionare sa fie decisa ulterior si comunicata. Mai nasol este ca va trebui sa dea examen din nou, asa ca sa puna mana sa invete.

Share this post


Link to post
Cum altfel decat necunoasterea legii! Contestatie, sau si mai simplu cereti agentului sa va arate unde scrie. Sunt obligati.

 

... adica e obligat sa scoata cartea si sa-mi arate exact articolul in baza caruia ma sanctioneaza ?

Share this post


Link to post

Da

Share this post


Link to post

Nu in cod. E obligatia agentului care aplica o sanctiune de a prezenta motivul sanctionarii. Asta inseamna sa-ti arate in lege unde te incadrezi.

Share this post


Link to post

Eu credeam ca fac asta pentru ca:

1. sa arate ca stiu sa citesc

2. stiu ei ca nu e bine ce ai facut, dar nu stiu exact de ce nu e bine.

Share this post


Link to post

Mircea,nu stiu daca e chiar asa.El iti scrie in PV in baza a ce articol te sanctioneaza(ne cred ca e obligat sa iti si recite) si tu frumusel vii acasa si consulti catastiful si daca nu e asa contesti PV.

Share this post


Link to post

Eu mi-am pregatit deja carticica in torpedou. Desi sper sa nu am nevoie sa o folosesc, la o adica abia ii astept!

Share this post


Link to post

Eu nu-i astept. Nu prea te opresc degeaba. Si nu e deloc greu sa gresesti.

Share this post


Link to post

Daca mergi regulamentar, sunt tare curios sa vad ce pot inventa > :)

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Te joci cu focul :D . Au mintea odihnita. :drinkers: . Eu zic sa nu te bazezi pe asta.

Share this post


Link to post

Acum 2 zile mi-am luat amenda pt folie neomologata. Si cum asa e la romani, dam cu ciocanu si apoi gandim, am platit amenda si apoi... am constatat cu stupoare k "organu" a trecut alt articol decat trebuia. Pot sa atac procesul verbal pe motivul asta? Si daca o fac, imi recuperez banii pentru k procesul verbal devine nul? sau devine nul, iar banii mei pierduti, dar castig o "pila" la organu respectiv pentru k i-am facut "reclama"? Astept un raspuns prompt.

Share this post


Link to post

1. Nu mai folosi mirc (k, sh, tz, etc)

2. Foloseste majuscula la inceput de propozitie

3. Pentru punctele 1 & 2 citeste Regulamentul

4. Sigur ca poti face contestatie. Dar numai dupa plata amenzii si in max 30 de zile, parca.

5. Daca se anuleaza procesul verbal iti primesti banii inapoi.

6. Nu pricep ce ai vrut sa zici cu "pila".

 

PS: Prompt enough? :D

Share this post


Link to post
4. Sigur ca poti face contestatie. Dar numai dupa plata amenzii si in max 30 de zile, parca.

 

 

4. 15 zile, dar daca ai apucat sa platesti, nu-ti vei mai vedea banii inapoi.

Share this post


Link to post

@alx: În sensul că o să mă mai întâlnesc cu el prin oraş şi să nu care cumva să mă caute de fiecare dată când ies cu maşina.

Dacă nu îmi recuperez banii nu ştiu dacă mai are rost să mă agit, pentru că nu văd nici un scop practic. Poate doar ca să demonstrez: că am avut dreptate şi calitatea Forţelor de Ordine care lasă de dorit. Poate totuşi mai discutăm, banii, sunt pierduţi?

Da, destul de prompt! :D

Share this post


Link to post

Pai cum, folia era omologata sau nu?

Daca nu...why the fuzz?!

Share this post


Link to post

Nu era omologata, dar am auzit ca daca faci contestatie si castigi, PV devine nul. Eu am platit amenda, deci why the fuzz?!

Share this post


Link to post

Imi cer scuze ca nu pot citi tot ce ati scris in acest topic datorita faptului ca nu prea am timp. Sper ca stiti ca plangerea impotriva procesului verbal de constatare se depune la Judecatorie. A fost declarata neconstitutionala prevederea conform careia plangerea se depune la politie. Repet : imi cer scuze daca se cunostea acest lucru.

Share this post


Link to post

@NSA: nu stiam, e un lucru util. Oricum, am trecut de faza aia si ... inca mai incerc sa ... rezolv ceva din ea. Nu pot sa spun prea multe, poate la intalnire.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...