Jump to content

Recommended Posts

Nici macar CDX-ul nu are lumina torpedou (am scris azi mai sus) - la mine s-a rezolvat in service + acum am toate cele 4 butoane de la geamuri (usa soferului) iluminate ( nu stiu daca ati observat dar doar unul din 4 butoane este iluminat ceea ce-i anormal).

Share this post


Link to post

salutari.. as vrea sa-mi fac o asigurare casco la masina (nubira ii, sx, 2002)

are cineva? imi poate da cateva informatii?

la cine sa fac? la cine sa nu fac? ce service-uri au contracte si cu cine? (bucuresti)

 

am deja doua oferte: asiban.sa - valoare asigurata 7.312 euro - asig. 438 euro - fransize 0% furt

allianz - valoare asigurata 8.113 - asig 540 euro - fransize 0% furt

 

preturile imi par un pic maricele.. (ce-nseamna fransize 0% furt?) probabil ma voi informa eu luni despre asta, da' pana atunci tot intreb aici :)

 

multumesc frumos..

Edited by azazel

Share this post


Link to post

Nubira 2CDX are în plus, faţă de SX:

1. Frâne cu disc pe spate,

2. Jenţi de aliaj,

3. Bancheta din spate are a 3-a tetieră şi cotieră,

4. Tapiţerie mai de soi,

5. Volan reglabil pe înălţime,

6. Air bag şofer şi pasager => alt volan cu 2 butoane pt. claxon,

7. O pereche tweetere montate în dreptul oglinzilor,

8. Radio cass + CD,

9. Lumină interioară cu stingere temporizată.

 

Wagonul are în plus faţă de sedanul SX pct. 7.

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Partial adevarat Florinut! Bancheta spate este fractionabila asimetric, dar nu are cotiera. Lumina din interior nu are temporizare (eu mi-am pus :D ). Restul e perfect adevarat.

Share this post


Link to post

Poate astea Euro 3 să fie aşa cum zici tu. Eu când am cumpărat-o pe a mea în 2002, modelul 2 CDX era cum am scris eu şi costa cu 2000 euro mai mult ca SX. Nu am avut banii pt CDX şi am luat SX, dar de testat le-am testat pe amândouă.

Share this post


Link to post

Uita-te la avatar! Am Nubira 2 CDX, fabricatie mai 2002, euro 2! Nici vorba de cotiera in spate si de temporizare la plafoniera. Believe me!

Share this post


Link to post

cotiera in spate e jmecheria aia care se rabateaza... avea si dacia 1300... sigur nu vorbiti de cotiera fata?

Share this post


Link to post

Pai cotiera fata are si sx-ul si cdx-ul. Florinut zicea ceva de cotiera spate si a treia tetiera. A treia tetiera este, dar cotiera nu este, nici n-ar avea cum, atat timp cat bancheta este fractionabila asimetric 1/3, 2/3.

Share this post


Link to post

Am făcut o poză la o CDX din parcare. Cred că asta este cotiera. Şi credeţi-o şi pe asta cu lumina temporizată.

post-1577-1133163693_thumb.jpg

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Man, a mea nu are asa ceva! Ce dracu', doar merg cu ea in fiecare zi! Si nici lumina temporizata!

Share this post


Link to post

Pai nu are nici a mea, dar nu inseamna ca n-au existat la un moment dat si cu optiunile de mai sus (gen cotiera bancheta spate) ...

Astia de la Daewoo au tot "reconfigurat" masina asta - in minus - au scos cotiera respectiva, au scos ledurile de la butoanele geamurilor (usa sofer), au scos becul de la cutia de manusi ... si cine stie ce-au mai scos (a se vedea manualul pt mai multe) ... deci din an in an tot mai putine optiuni :-W

Share this post


Link to post

De aia a ramas asa de ieftina :)

Share this post


Link to post

@Mircea,din ce am vazut in fotografie bancheta spate avea cotiera dar nu se rabata 1/3,2/3!

In rest subscriu,CDX-ul din 2001 nu are iluminare in torpedou,plafoniera cu temporizare,iluminare comenzi geamuri la sofer,cotiera spate.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Are cineva idee daca si cum se poate scoate sezutul de la bancheta spate la Nubira II Euro 3? Nu stiu daca conteaza dar e varianta SX.

Share this post


Link to post

Eu le-am scos cand cu inundatia si ... daca-mi aduc bine aminte ... au 2 cleme pe in fata. Dupa ce se scot cele doua cleme merge f. usor.

Trebuie tras cu putintica putere de partea din fata a banchetei, la cca 20-25 cm de margini in fiecare parte.

Nu insista foarte tare cu trasu' pentru ca asta e doar din amintiri . Nu am coborat pe vremea asta "superba" la masina sa verific.

Share this post


Link to post

Merci! Eu trebuie sa o scot ca sa pot aranja regulamentar husele pe ea, asa ca o sa ma risc si daca nu merge dau o fuga pana la dealer... :) .

Edited by silviustel

Share this post


Link to post

Se scoate. Trage de marginile din fata si iese.

Share this post


Link to post

După fiecare ploaie puternică, când plec dimineaţa cu maşina, sesizez faptul că frâna spate dreapta ţine mai tare, fenomen acompaniat şi de un scârţâit tipic de frână, care dispare după câteva frânări, timp în care bănuiesc că se usucă pe acolo. Cine s-a mai confruntat cu această problemă, sfaturi etc?

Share this post


Link to post

La mine de cate ori ploua franele mele se transforma in frane reno, dau cu capul de volan. Acest fenomen este acompaniat de un scartait de cred ca le cad dintii la cei d pe langa masina.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Ce să fie man, un fel de servo-frână la servo-frână?

 

On topic: E vreo defecţiune ceva la sistemul de frânare, lichidul de frână trage apă pe undeva, ce naiba?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Nu, nu are nimic, pur si simplu cand ploua se produc 2 fenomene: suprafata discului acumuleaza rugina (metal calit in contact cu apa se oxideaza putin) si placutele devin mai aderente pe aceasta suprafata.

Share this post


Link to post

Daca acumuleaza rugina, la o ascultare atenta nu fashaie putintel? La frana usoara...

Edited by alx

Share this post


Link to post

Într-adevar, se aude şi un fâşâit uşor, dar probabil că sunt problme mai mari la tamburul din stânga spate, sau la saboţii de la această roată.

Share this post


Link to post

Nu e nici o problema daca zgomotul dispare dupa 2-3 frinari.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...