Jump to content

Recommended Posts

da fac si fise...dar o fisa NGk (pt. ca ei fac numai de performanta) costa in jur de 1.000.000

mai vrei?

Share this post


Link to post

N-am stiut ...

Ma gandisem ca acele fise erau cele mai potrivite.Nu credeam ca poate fi asa diferenta :o bujie-10RON si o fisa-100RON.

Gata m-ai linistit!!! :dizzy:

Share this post


Link to post
P.S.:In targ la Vitan la "mosul" care vinde piese Daewoo am gasit bujii NGK la pretul de 10RON/buc :-? ceea ce mi s-a parut dubios de ieftin.Voi ce credeti?La ce preturi le-ati gasit in ultima vreme?

Tot cu atit le-am luat si eu de la Al Padrino (sau cum se cheama ala de vizavi de Intercontinental). Asta vara.

Share this post


Link to post

acum vre-o cateva luni 600.000 setul ngk de la un mag micutz de pe langa titulescu avea un stand numai cu ngk si am presupus ca sunt importatori oricum sunt ok n-am avut probleme, fisele spre rusinea mea nu stiu ce sunt stiu doar ca am 3 cu silicon si una normala (cea cu silicon am rupt-o eu din greseala :D )

Share this post


Link to post

Eu am dat per bucata 9.6 RON :thumbl: la magazinul de pe Matei Voievod (aproape de Vatra Luminoasa) deci pretul este apropiat de cei 10 RON care s-au vehiculat mai inainte.

Share this post


Link to post

Ce bujii recomandati pentru Nubira 2? Am vazut pe site la NGK ca la Nubira 1.6 se da un cod pt. motor: A16DMS. Este cel care echipeaza Nubira 2?

In final se recomanda BKR6E-11 cu distanta de 1.1 mm. Are cinveva asa ceva pe masina?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

Ce super masini avem! Daca ar trebui sa le schimb (bujiile) as putea sa ma folosesc de indicatia data de site?

Edited by Florinut

Share this post


Link to post

masina mea a mers cel mai bine cu champion, dar vroiam sa incerc si denso.

Share this post


Link to post

@Florinut,eu am NGK BKR6E-11,dar distanta data in manualul de Nubira 2 este de 1mm.

Bujiile vin reglate la 0.8mm(in cutie),asa ca trebuie reglate cu lera de cel care le monteaza.

1.1mm este distanta pt motorul 1.5DOHC ce echipeaza Cielo Exe si Espero.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Bujiile a caror cod se termina in -11 vin cu gap de 1,1mm, asta-i chiar semnificatia cifrelor. Celelalte vin la 0,8.

Share this post


Link to post

Multumesc de informatie @tolin.Am vizitat si eu site-ul NGK.

De cate ori am cumparat NGK distanta dintre electrozi a fost de 0.8mm.

Inaintea Nubirei am avut un Cielo Exe care folosea acelasi indicativ al bujiilor dar cu alta distanta.

De aceea este bine sa se masoare, intotdeauna, distanta dintre electrozi inaintea montajului.

Edited by Sharpe

Share this post


Link to post

Si erau marcate cu -11 ? Altfel, la cumpararea unor bujii e bine de verificat distanta gap-ului in magazin, inainte de efectuarea platii, eu eram singurul de pe acest forum care recomandam asta. Unora le-a parut exagerat, dar realitatea e "complexa". "Numai cine nu munceste, nu greseste".

Share this post


Link to post
Eu am dat per bucata 9.6 RON :thumbl: la magazinul de pe Matei Voievod (aproape de Vatra Luminoasa) deci pretul este apropiat de cei 10 RON care s-au vehiculat mai inainte.

 

Poti sa-mi zici si mie te rog arata magazinul respectiv si unde e mai exact? Sunt vreo 4 magazine pe acolo de auto.

Share this post


Link to post

Magazinul e pe un colt la primul semafor de dupa Vatra Luminoasa dupa ce faci dreapta venind dinspre Obor de pe Mihai Bravu pe Matei Voievod.

Share this post


Link to post

L-am detectat, merci. Am luat azi un set NGK si am inlocuit Bosch-urile cu 4 electrozi care le aveam de ~5k km, sperand ca-si va reveni relantiul. Concluzia: merg identic ca alea vechi(daca nu un pic mai aiurea). Asa ca am dat fuga la autonet sa-mi regleze potentiometru de CO (care de fapt nu mergea, era oxidata mufa) si sa-mi curete IAC-ul. Baiatul care s-a ocupat m-a informat ca IAC-ul e cam dus si ca deschide la jumatea pasilor cat ar trebui. Oricum dupa un reglaj se simte diferenta, merge mult mai rotund, acum sper sa se simta si la consum. Timpii de injectie erau cam mari (cam 4ms) si IAC-ul deschide la relanti cam 5-7 pasi.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Ai pierderi de vacum(aer fals)daca are atit de putin pasi pe relanti iac-ul.

Verifica furtunele si stuturile de intra in galeria de admisie.

Share this post


Link to post

La Espero 1.8 in manual scrie ca distanta intre electrozii bujiei trebuie sa fie 1,0-1,1 (mm) iar pe www.ngk.de se recomanda bujii cu distanta de 0,8 (mm).

Care date sunt corecte?

Share this post


Link to post

Cumparat azi 4 bucati BPR6E=BPR6ES Link catre site-ul NGK

Pret: 8lei/buc in magazinul din Matei Voievod nr 101.

Share this post


Link to post

Danut76 punele la 1 mm altfel te pune cu nasul in parbriz la 0,8 mm.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Pentru a nu deschide un nou topic o sa postez aici doleanta mea.

 

Am eu o banuiala :-? ca nu s-a prea umblat demult la bujiile masinii mele si as vrea sa le schimb. Problema apare ca ieri, dorind sa fac aceasta operatiune, am constatat ca nu prea am cu ce sa le desfac la modul ca actuala cheie nu se potriveste :D .

 

Spuneti-mi va rog de unde as putea cumpara o cheie deoarece am vazut ca gaurile alea sunt destul de adanci. Se potrivesc cele care se gasesc in benzinarii? Stiu ca sunt 2 tipuri...care dintre ele se potriveste?

 

Va multumesc si astept cat se poate de repede un raspuns.

Edited by bella

Share this post


Link to post

La fel ca si Danut76 si eu am o intrebare asemanatoare, am schimbat bujiile am pus Champion RN9YC cu distanta 0,8 mm din magazin, am masurat distanta si le-am montat asa, desi in manual scrie ca la Espero 1.8 distanta este 1-1.1mm,aveti idee care ar fi distanta optima,sa pun intre aceste repere 0.9mm.

Share this post


Link to post

1.0 - 1.1 mm la espero 1.8 .

Share this post


Link to post

Pleasee :osanale: ...dati-mi si mie un raspuns.

Share this post


Link to post
1.0 - 1.1 mm la espero 1.8 .

 

Multumesc mult Esperatul,deci pana la urma distanta buna este aceea din manual,nu aceea data de producator (in cazul meu Champion),asta e la mai desfac odata si le galibrez din nou,multumesc inca odata.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...