Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Nu Mai "trage"...bine

Recommended Posts

Am fost sa reglez CO dar cica pe scanner dadea ca nu e nevoie. a descoperit baiatul la service ca acceleratia nu era reglata bine si mai era si ceva murdar la ea ,nu stiu ce , tot baga o solutie dintr-un spray in timp ce regla accelaratia. Acu merge mai rotund la apasarea acceleratiei nu pot sa zic, si parca si turatia motorului se comporta altfel...In alta ordine de usoara trepidatia care o avea cand la relanti cu motorul cald apas accelaratia puternic tot o mai am dar se simte mai slab. Omu ni-a zis ca asa e si normal cand masina e rece si e turata la 1200 sa zicem atunci cand apas pe acceleratie explozia e mult mai usoara decat atunci cand o turez de la 900 ture. Asa o fi oricum acuma plec cu ea mai usor de pe loc nu mai trebuie sa fiu atent la cum apad pedalele.

 

Bafta tuturor

Share this post


Link to post

Am simtit de o vreme (cam acum trei pliniri de benzina) ca masina e lenesa si accelereaza mai lent in viteza a 2-a si a 3-a pina cind in rezervor ramin cam 15 litri. Duapa accea masina redevine "nervoasa" si accelereaza bine pina cind pun iar benzina si depasesc 15 litri in rezervor. Care poate fi cauza?

Share this post


Link to post

Un lucru e clar diferenta de greutate a benzinei nu poate fi hotaratoare in problema ta.

Cand ai mai putina benzina in rezervor ai in schimb resiune crescuta a vaporilor de benzina. Asta pe ansamblu creste presiunea din circuitul de injectie.

Cand ai schimbat ultima data filtrul de benzina? (acum cati km?)

 

Incearca sa vezi daca reproduci problema ta cand ai 15l de benzina in rezervor.

Desfa busonul la benzina pana termina de fasait. Lasa busonul nestrans si pleaca de pe loc cu masina. Vezi cum iti trage daca presiunea vaporilor de benzina e apropiata de cea atmosferica ...

Daca e la fel cu efectul de rezervor plin, atunci ai gasit cauza: Filtru de benzina infundat si/sau pompa de benzina nu mai baga presiune/debit corespunzator.

Edited by sorin77

Share this post


Link to post

Sorin pare logic ce spui. Masina are 46.000 km si nu cred ca a fost schimbat filtrul de benzina

Share this post


Link to post

si tata cand avea cielo, avea aceeasi problema, dar a dat masina la 60k km si nu a descoperit solutia, doar mergea cu rezervorul 50%... :) )

Share this post


Link to post

E foarte corect ce ti-a zis Sorin, presiunea din rezervor ajuta presiunea din rampa. Daca masina n-ai avut-o de noua, schimba toate filtrele, uleiul motor si.. e bine si distributia.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

eu am avut aceleasi probleme si am scos singur injectoarele de pe rampa si le-am lovit incet de motor sa vad daca curge ceva din ele,este o metoda empirica dar mi-a dat satisfactie.o gramada de jeg a curs din bietele injectoare,parca sarea piper din solnitza ...le-am montat sus si am plecat in tromba.daca puneam si niste solutie de curatat probabil era mai bine. :banana:

Share this post


Link to post

Salut

Sunt nou pe aici si am citit forumu de citeva ori dar inca nu am ajuns la problema mea

deci

am un espero din 96 motor 16v de 1500.masina se comporta impecabil pina cind la un momendat nu vrea sa traga ca si cum nu ar avea benzina sau cum sa va explic nu se tureaza.

am schimbat asa:

delcou+fise+senzor acceleratie+sonda lamda+solutie injectoare.2 zile a mers bine cind la un momendat la fel a inceput sa faca.masina nu o am de mult iar la vechiul proprietar nu mergea asa.tin sa va precizez ca nu a facut asa de la inceput.

am duso la tester iar la recomandarea meseriasilor de acolo am schimbat toate de mai sus.ce naiba sai mai fac ca ma dispera.pe tester toate sunt bune si frumoase.La un momendat incepe si trage merge perfect fara sai fac nimic

multumesc pt orice recomandare

Share this post


Link to post

:scarpin: Eu as recomanda sa verifici si pompa de benzina...daca nu trage benzina cum trebuie atunci nu ai putere...parerea mea, de profan

Edited by sebian

Share this post


Link to post

sa nu fie cumva masa la motor

Edited by buleus

Share this post


Link to post

a si inca o chestie cind merge rau bubuie ceva in filtru sau in toba...numi dau seama..sa fie pompa?

Share this post


Link to post

:scarpin: ardere incompleta?

Share this post


Link to post
a si inca o chestie cind merge rau bubuie ceva in filtru sau in toba...numi dau seama..sa fie pompa?

 

Dupa cum am mai zis, recomand din nou pe "Jambon" , poti sa ii zici exact cum am scris, ii zici ca vi din partea baiatului cu Cielo albastru, trebuie sa suni mult dupa el ca e ocupat dar merita, se cam pricepe omul - 0723821338

 

Nu de alta dar la cat de multe variante pot fi dupa cum ne-ai explicat tu, alergi mult prin serviceuri si cheltui automat bani si timp. Un telefon nu strica !

 

Acum ca ma uit, din cluj este mai greu sa vi in Bucuresti, dar daca iti da o idee concreta la telefon, poate te duci la un service direct cu informatia in cap !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

cumnate dar eu sunt in gherla judetul cluj iar omu tau vad ca e in bucuresti... [-X

Share this post


Link to post
cumnate dar eu sunt in gherla judetul cluj iar omu tau vad ca e in bucuresti... [-X

 

 

Il suni si il intrebi daca are idee ce ar putea fi, oricum rapsunsul o sa fie ai rapid decat il vei obtine de aici de pe forum. !

Share this post


Link to post

Ete fleosc :)

 

Asa-mi facea si mie cand era pompa de benzina pe moarte, deci subscriu la ce s-a scris mai sus (verificat pompa si filtrul de benzina).

Share this post


Link to post

Filtru e nou...pompa o voi verifica astazi si va tin la curent

Share this post


Link to post

:mrgreen: 2-0 pentru pompa de benzina...sa ne spui si noua rezultatul

Share this post


Link to post

:mrgreen: 3-0 pentru pompa de benzina

Edited by EXE

Share this post


Link to post

Din experienta iti spun ca nu te va ajuta prea mult operatiunea efectuata.

 

Este suficient o benzina mai proasta, chiar daca platesti pt. una super si ai pb. din nou.

Un ultrasunet nu i-ar strica bietului injector!

Share this post


Link to post

bingo pompa de benzina!pret 3.3 milioane

Share this post


Link to post

Câţi KM are Espero? Nu de alta dar am şi io o bănuială legată de pompa de benzină.

 

Şi a mea merge când bine când prost însă nu chiar atât de prost ci un pic mai prost - diferenţa e cam ca atunci când mergi cu AC cuplat şi fără.

Share this post


Link to post

masina are fix 153.000 km

Share this post


Link to post

Salut , sunt nou pe acest forum dar il citesc de mai mult timp si urmaresc cu interes aproape tot ce se scrie pe forum.Va spune-am ca problema mea este asemanatoare, am un Espero CD 1.8 mpi din 1997, bfp+GPL si nu mai trage cand se incalzeste motorul nici pe gaz si nici benzina. Am schimbat capac distribuitor,rotor si bobina distribuitor,degeaba cand se incalzeste nu mai trage cum trebuie(am uitat sa specific nu face mereu asa,sunt zile cand merge impecabil) dar de cele mai multe ori nu merg. Intr-o seara am venit de la serviciu si enervat fiind de problema ridic capota si constat ca ies mici scantei de la fisa centrala(afara fiind intuneric se vedeau foarte clar) dinspre capatul distribuitorului nu dinspre bobina. Am izolat ambele capete ale fisei cu banda izolatoare(pana cumpar una noua),i-am dat o cheie si mergea ceva mai bine relantiul mai rotund nu mai trepida si nu mai avea intreruperi. a doua zi am plecat cu masina la serviciu, a mers bine o parte din drum dupa care iar a inceput calvarul, am ridicat capota sa ma uit ,nimic suspect doar un tacanit care venea de la bobina,am miscat de fisa,capatul dinspre bobina si din nou a inceput sa mearga ceva mai bine dar tot nu suficient de bine.Acum nu stiu ce sa fac de unde vine problema de la fisa sau de la bobina, cat ma costa o bobina, o pot schimba eu sau trebuie sa merg la in service. Daca ma puteti ajuta cu ceva sugestii,va raman profund recunoscator.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...