Jump to content
Sign in to follow this  
tuf5075

Nu Mai "trage"...bine

Recommended Posts

Valoarea de reglaj la potentiometrul CO nu are rost s-o pui mai mica de 600 mv , altfel ii iei din demaraj , iar la consum nu cistigi mare lucru .

Share this post


Link to post
... dar masina are zvac, si noxe putine, consum mai mic, dar mai puturoasa ...

Aici exista o contradictie.

Share this post


Link to post

Asa e, nu m-am exprimat prea bine. Vroiam sa zic ceva de genul

(gaze multe, consum mai mare, masina are zvac) OR (noxe putine, consum mai mic, mai puturoasa).

Share this post


Link to post

Datorita faptului ca am o baterie destul de voluminoasa si inalta, gura tunelului care vine de la filtrul de aer peste radiator, este relativ obturata.Nu este tocmai libera.Cum influenteaza asta mersul motorului si ce se intampla cu functionarea acestuia daca dau acel tunel jos?Intra mai mult aer cald?Ramane gura filtului prea jos si risc sa intre apa?

Share this post


Link to post

Nici o idee?Nimic?

Share this post


Link to post

Pai, ca idee, ti-ai cam raspuns singur la intrebari! :)

Share this post


Link to post

:o fftopic: Ceva de genul...eu centrez eu dau cu capul.Speram sa ma contrazica cineva.

Edited by wsc

Share this post


Link to post

Astazi am fost la un service daewoo in braila la recomandarea unui amic pentru un reglaj mai specializat.Dupa ce i-am facut toate testarile(scaner+analizor)uite ce-a iesit:timpii de deschidere a injectoarelor a coborit de la 4,2 la 3,8 REGLAJUL VECHI REGLAJUL NOU C0...0,89 ...0,99CO2...13,9 ...13,6HC...128 ...150O2...1,22 ...0,42LAMBDA...1,02 ...0,983COcorr...0,90 ...1,01Tur...800 ...790Temp...23 ...92Omul a spus ca oricum era f.bine dar la insistentele mele a mai ,,gadilat-o" putin.Vreau sa aud pareri? OVI ??!!.Oare acum e mai sprintena? Aceste valori influenteaza consumul?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pentru un motor non euro amestecul este tot sarac.

Share this post


Link to post

Meseriasul a spus ca e bine asa,mai ales ca mai jos indicele lambda nu poate sa-l lase.Cat sa fie amestecul(el spunea max.3,5-dar acum nu o sa-l duc la extrema cealalta))?Consumul e bine; poate il deregleaza?

Share this post


Link to post

Buna seara,vin iar cu o problema in atentia voastra.Motorul a inceput sa tremure ,sa nu mai traga bine(astea sunt simptome ocazionale).Masurile pe care le-am luat:spalat injectoarele cu us.O perioada a mers mai bine (cam 500km)-filtru nu are mai mult de 5000km.Cu 1000km mai inainte am schimbat uleiul,filtru de aer,bujiile ,chiar am pus-o pe tester(post..258)-adica am pregatit-o de iarna.Ce poate avea.?Banui tot injectoarele;are aceleasi simptome care le-a avut inainte de curatare.

Share this post


Link to post

In mod normal, la carte, CO la Cielo noneuro trebuie sa fie intre 0.3-0.5 (masurat la tester). Tu ai CO la esapament de 0.9, dublu.

 

Injectoarele se curata bine la service, cu solutie speciala folosita drept carburant, pusa intr-un aparat special care alimenteaza motorul cu solutia in loc de benzina, la relanty, pana se termina solutia (se pune 1 L solutie - cam 45 minute mers relanty, fara turare). Depunerile se elimina lent, fara sa infunde diuzele injectoarelor. Nu se dau jos injectoarele.

 

Problema cu tremuratul poate sa fie si de la intreruperi la fise bujii. Vezi noaptea pe intuneric daca se vad scantei de-a lungul fiselor. Eu m-am chinuit vre-o luna cu problema asta care aparea intermitent si pe GPL mi-a dat si rateuri, pana am schimbat fisele.

 

Trebuie sa verifici la service si presiunea de la benzina in timp ce motorul merge. Daca ai supapa de reglare presiune defecta, sau pompa de benzina cu probleme, pot sa cauzeze presiune instabila si variatii de putere motor.

Share this post


Link to post

Problema: espero 1.8 115.000km din 96. Accelerez cu pedala apasata la maxim si la 5000ture nu mai merge, nu mai urca. Daca ridic piciorul de pe pedala 1cm accelereaza in continuare, dar parca lent, nu are putere. La un moment dat incepe sa dea in nas rau de tot, nu stiu ce ar putea fi. Aveti vreo idee ?

Share this post


Link to post

Pot fi mai multe. Incepi cu inlocuirea bobinei din delcou si fa un test la pompa de benzina. Bujiile si fisele in ce stare sunt? Se aprinde "check engine"? Are GPL?

Mai multe detalii te rog. Ai incercat sa schimbi benzina?

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Intai o sa incerc sa testez pompa de beznina. Din cate am inteles trebuie sa scot furtunul care duce benzina in motor si sa cronometrez cum umple o sticla de 2L intr-un minut, nu? Bujiile sunt NGK, noi, fisele sunt noi. Check engine nu se aprinde niciodata pe benzina, doar pe GPL sta aprins. GPL am in butelie, cred ca 30L, benzina nu am schimbat-o, am cam jumate de rezervor pusa de la petrom. O sa incerc sa schimb si filtru de benzina daca nu am rezultate. Mersi pt. feedback.

Edited by Mircea
citare inutila

Share this post


Link to post
Problema: espero 1.8 115.000km din 96. Accelerez cu pedala apasata la maxim si la 5000ture nu mai merge, nu mai urca. Daca ridic piciorul de pe pedala 1cm accelereaza in continuare, dar parca lent, nu are putere. La un moment dat incepe sa dea in nas rau de tot, nu stiu ce ar putea fi. Aveti vreo idee ?

Ca sa fim si noi pe deplin edificati...la 5000 ture daca retrogradezi o treapta de viteza se duce apoi peste 5000? Daca e asa atunci, no problem!

P.S. Nu cumva "da in nas" datorita supralimentarii?

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

Mi-e frica sa retrogradez cand am 5000 pt. ca nu vreau sa distrug motorul, si oricum, nu are cum sa fie "no problem" , sigur e o problema.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Problema cu care te confrunti se manifesta pe gaz si pe benzina? Ce fel de instalatie GPL ai? Masina are sonda lambda?

Share this post


Link to post

Si pe GAZ si pe benzina, instalatia BRC simpla, fara STAG, sonda lambda nu cred ca are.

Share this post


Link to post

Daca spuneai de la inceput era mai simplu. Bobina din delco. Pompa de benzina functioneaza numai pe benzina, daca face si pe gpl la fel, n-ai treaba pe alimentare. La aprindere e ceva. Incepi prin a schimba respectiva bobina.

Espero are sonda lambda (senzor oxigen), a ta probabil cu un singur fir. Si daca tot te duci sa schimbi acea bobina verifica si avansul initial.

 

Le :o fftopic: Sunt la postul 666 :D

 

PS. Nu mai cita postul anterior. Foloseste fastreply de jos.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Rezistenta la fisele mele Packard e intre 2-4 kohm.Cat ar trebui sa aiba?E ok?Daca nu,de unde se pot lua fise bune din zona Colentina(Bucuresti)?Multumesc!

Share this post


Link to post

Salut!

Am si eu o problema la masina mea si as dori ceva indicatii daca aveti vreo idee...

Am un Cielo din 2006 cu instalatie GPL din fabrica si are 85000 Km.

De ceva timp am observat ca in treptele I si II masina nu mai trage, nu mai are demaraj, pleaca greu si prinde viteza la fel de greu. Acest lucru mi se intampla si daca merg pe benzina si daca merg pe gaz. In treptele superioare acest lucru parca nu se simte, dar ce ma fac in oras unde mergi in special in primele trei trepte de viteza.

Am fost la service cu ea si au desfacut-o baietii din toate incheieturile. Mi-au scimbat fisele, bujiile, filtrul de benzina, bobina de inductie, catalizatorul, au verificat presiunea la pompa de benzina, au verificat instaltia GPL si cu toate astea, nu merge. Ma rog de ea sa mearga in treptele I si II.

Va rog frumos, daca aveti vreo idee spuneti-mi si mie ce sa fac!!!

Share this post


Link to post

Au verificat daca raman rotile blocate?

Share this post


Link to post

Am si eu o problema , detin un Cielo Exe GPL iar de ceva timp nu mai trage cum trebuie, p GPL accelerez putin si apoi daca franez se opreste motorul de fiecare data , si cand incetinesc la semafor , nu stiu ce sa ma fac , mai da si rateuri , pe benzina parca merge mai bine dar tot nu trage cum trebuie , inainte tragea mai lin acum pe benzina daca calc pedala la maxim nu ajunge decat la 5500 rpm si greu , parca ar fi ingatuit motorul. Am fost la un service dar mecanicu zicea ca nu are nimic "mi se pare mie" dar eu nu cred ce zice ala imi cunosc masina. Dupa cum m-am informat cred ca prima si prima oara trebuie sa curat injectoarele ( exista cazuri in care un injector nu mai functioneaza si atunci ceilalti ii fac si treaba acestuia ) ,schimb bujiile , fisele , dar poate ar mai fi ceva si eu nu stiu ... astept raspuns ...

Share this post


Link to post

Aceeasi problema. Nu mai trage deloc nici pe benzina(posibil injectoare infundate), nici pe gaz. Daca cuplez Ac-ul e durere in treptele I si a II-a. Te rogi de ea sa urce si parca e legata de picioare. De la a III-a in sus parca mai merge. Greu, dar merge. Vineri merg la control ca nu se mai poate asa.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...