Jump to content
Sign in to follow this  
ali

Vacanta In Bulgaria

Recommended Posts

Ma bate gandul sa dau o fuga pana la Veliko Tarnovo, din imagini orasul pare interesant. Sunt 196 km, ma pot intoarce lejer pana seara. A fost cineva pe acolo, e ceva de stiut legat de drum. Am si GPS insa o impresie personala nu strica.

Share this post


Link to post

Drumul este drept si sunt indicatoare catre Veliko Tarnovo. Cu grija la eventualii politisti. Acolo te poti duce in Arbanassi, un sat in care poti manca bine si ieftin. La complexul Izvora preturile sunt apropiate de cele romanesti dar gatesc foarte bine. Mai ieftin este la Chesmata.

www.chesmata.com.

 

Sa ne spui cum a fost.

Share this post


Link to post

Daca vremea e ok ma duc sambata urmatoare, daca nu ( au anuntat ceva ploi, cel putin in sudul Romaniei) o aman pe saptamana viitoare. as prefera sambata aceasta deoarece pe motive de summit si zile libere probabil iesirile din nordul orasului vor fi foarte aglomerate

Share this post


Link to post

Pana la urma am luat la Elitsa in perioada 11-18 august. Sper sa fie bine.Acum ramane sa ma hotarasc daca plec pe la Vama Veche sau pe la Giurgiu. Pe unde recomandati? Multumesc.

Share this post


Link to post

Giurgiu !

SI cand ajungi la vama NU sta dupa tiruri, depaseste-le, pe pod, cu MARE atentie !

Share this post


Link to post

Si pe Vama Veche e foarte bine, am iesit de 3 ori pe-acolo si n-am avut nici o problema.

Share this post


Link to post

In plus in Vama parca e si duty free. Nu strica un Jack la drum. :P

 

Eu anul trecut am iesit prin vama si m-am intors pe Giurgiu. Sunt ok ambele variante.

Share this post


Link to post

N-am vazut niciodata baraca aia de DF deschisa.

Share this post


Link to post

Cand am intrat spre Albena in septembrie trecut era deschisa!

Share this post


Link to post

Atunci o sa incerc sa merg prin Vama poate prind DF deschis. :D

Stie cineva daca mai trebuie asigurare medicala?

Edited by nonel

Share this post


Link to post

In Bulgaria eu nu mi-am facut asigurare medicala niciodata si nu m-a intrebat nimeni de ea.

 

In caz de ceva... esti destul de aproape de .ro. ;)

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Este deschis DF-ul; program 8-20, parca. Preturile din DF sunt la fel cu cele ale distribuitorilor deci evident ceva mai ieftin decat in magazin. Sunt 2 DF-uri: unul la romani si unul la bulgari (100m distanta).

Share this post


Link to post

nu cere nimeni asigurare medicala, insa ar trebui sa-ti faci macar cardul european de sanatate

eu imi fac asigurare de fiecare data, costa foarte putin

Share this post


Link to post

Am ajuns astazi la Veliko Tarnovo, 195 km, am facut cam 2 ore si jumate, mers cu viteza legala + 10 kph. Din fericire drumul este foarte liber, 2 benzi insa incomparabil de liber fata de nebunia de pe DN1 sau E85 spre exemplu, de aici si media orara foarte buna, 2 ore jumate cu trecut prin vama cu tot. Zgomot mare la rulare insa pe motiv de criblura + o zona mai cu gropi.

Taxe- 32 RON trecut pod la dus, 4 euro taxa de drum, 8 euro taxa pod la retur.

Prin zona sunt mai multe de vazut, chiar de facut ceva cumparaturi ( preturi la Madoc spre exemplu mai bune ca la noi). Nu e musai de plecat cu Leva, au multe case de schimb. Greu cu locurile de parcare in zona centrala. Cetatea medievala e punctul de atractie ( aici am stat si cel mai mult timp), muzeul de istorie, mai au si un muzeu de arta, cateva biserici. Am mancat la un restaurant in zona centrala, avea o terasa cu o imagine foarte misto peste o vale relativ adanca, calitate ok, preturi ok ( mai mici sau similare celor de pe la noi, in functie si de produse, bauturile oricum mi s-au parut mult mai ieftine ). Surprinzator insa aveau taxa la WC. :)

Overall, indicat pentru o excursie de 1-2 zile.

Share this post


Link to post

Confirm cele spuse de tarabostes.

As mai adauga pt cei ce vor sa ajunga in Veliko Tarnovo, atentie la radare si sa aveti pregatiti "10E + pasaport" in cazul in care ati facut vreo "iligalitate" pe drum.

Merita vazut spectacolul de lumini de la cetatea medievala(in jur de ora 21).

 

si ceva poze:

post-2690-1208072380_thumb.jpgpost-2690-1208072386_thumb.jpgpost-2690-1208072391_thumb.jpg

post-2690-1208072398_thumb.jpgpost-2690-1208072407_thumb.jpgpost-2690-1208072411_thumb.jpg

Edited by Viz

Share this post


Link to post

1 mai in Bulgaria

Trecut pe la Ruse.Intrat in Bul cu o rovigneta pe 7 zile de 5 euro.Strazi mai amarite dar mai libere si fara indicatoare.

Daca stati mai mult (hotel) este de preferat ca masina sa stea in parcarea hotelului chiar daca va costa (minim 5 euro/zi).De pe strada se ridica de catre primarie masinile romanesti parcte identic cu cele Bul.Distractie care pe linga stessul "unde este masina?o mai gasesc?" costa in final fericit minim 40 euro(1,5 euro/ora parcare la cei care au ridicat-o +amenda).Majoritatea parcarilor cu plata (1 euro/ora pline doar cu masini cu nr romanesc).

Am mers intotdeauna cu viteza legala asa ca nu au fost probleme de nici un fel cu politia(poate nu incepuse sezonul ca lumea)

Benzina 2,2 leva=1,16 euro co 95 verde

La Ruse este metro si cu legitimatie de 1 zi puteti sa mai luati una alta(card memorie 2 GB SD =10 euro,

vere pet 2 litri =1.16 euro.

Drum bun si nu va grabiti(invatati macar citeva cuvinte in Bul. daca nu orice intrebare trebuie facuta pe la magazine mai rasarite)

 

 

 

 

 

Continiu

De asigurare nu te intreaba nimeni dar cind au fost la medic amicii cu care am fost (cu copilul) au dat 50 euro consultatia urmind ca poate in Rom sa reuseasca recuperarea sumei...sint si eu curios daca vor reusi

Share this post


Link to post

In plus, la metro acum se poate plati cu cardul, merg Visa si Mastercard, atentie insa sa fie cardul pe numele vostru si sa aveti si un act de identitate la voi.

Sambata am vrut sa achit cu cardul, dar gagica de la casa mi-a zis ceva de "....carta", deja ma ingalbenisem, credeam ca nu-i bun cardul, noroc cu Iulia care a intrebat-o in engleza. Raspunsul a fost "identity card", si atunci m-am linistit.

A mers apoi fara probleme.

Luna viitoare va spun si cat mi s-a luat comision la tranzactie.

Pentru cei care merg la Metro Varna, atentie ca s-a mutat raionul de zacusca de unde era in mod normal (langa vitrinele cu inghetata), acum am gasit borcanele la partea de lactate, aproape de vitrinele cu lapte UHT. Eu deja renuntasem la a mai cauta zacusca, noroc ca m-am gandit sa-mi fac cumparaturile pentru acasa. Pacat ca nu mai aveau decat 8 borcane mari.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Na ca m-am apucat sa dezgrop topicuri moarte de un an, dar nu pot sa cred ca nimeni de pe forum nu va merge anul asta pe litoralul bulgaresc :)

Eu unul voi fi in Abena la sfarsitul lui iunie-inceputul lui iulie.

 

Cu toata criza, cu toate ca bulgarii au marit preturile si euro e cu 20% mai mult decat era anul trecut, m-am chinuit aproape doua saptamani sa gasesc un loc la hotelul pe care mi-l doream. La inceput m-am bucurat, dar zilele trecute am aflat ca rusii au achizitionat cam 75% din pachetele turistice pe litoralul bulgaresc in 2009 si s-a cam dus dracu bucuria mea... (cine crede ca turistul roman e ghertzoi, n-a vazut la lucru animalele turbate deghizate in turisti sovietici). In fine.

 

Mai are cineva in plan sa mearga in Bulgaria la vara? Daca da, va sfatuiesc sa va interesati de pe acum de locuri...

Share this post


Link to post

Unde ai gasit , la ce hotel, prin ce agentie? Eu am luat direct de la hotel, Ralitsa Superior cu 15 % reducere pentru la vara...

Share this post


Link to post

Eu o sa fac turism de week-end anul asta la bulgari si o sa-mi fac rezervari online cu cateva zile inainte de a pleca, ca aproape de fiecare data. Nu tin sa stau la un anumit hotel... vreau doar sa fie de minim 4 stele si all-inclusivul sa contina si bere. :D

Share this post


Link to post

Vezi ca la all-inclusive au doar bere d-aia fara alcool. Asa am baut si noi si am crezut ca ne imbatam, pana am pus testerul. Dup-aia dai cu Raki ca sa compensam. :P

Share this post


Link to post

Cine a fost anul trecut la bulgari, imi recomanda si mie un hotel in Albena sau Nisipurile de aur care sa indeplineasca urmatoarele criterii:

1. 3-4 * (poa' sa aiba si mai mult, ca nu fac galci :D )

2. All Inclusive sau Ultra All Inclusive

3. Aproape de plaja (conditie f f f importanta, mergem cu pici)

4. conditii OK pentru un copil

 

Multumim anticipat.

Share this post


Link to post

Din cate imi aduc aminte din septembrie 2007, cineva ne-a recomandat Kaliopa Garden Hotel ca fiind excelent pt. mers cu copiii (le organizeaza program special cateva ore pe zi) si avand conditii mai bune decat cele de la Laguna Mare (unde a fost intalnirea DWCC ). Mie si la Laguna Mare mi-a placut in mod deosbit, erau conditii super OK.

albena_harta.jpg

Share this post


Link to post

Multumesc pentru harta, gasisem si eu una dar mai tampit facuta. Tot discutand cu cineva aseara despre Albena, imi spunea ca e de preferat sa stam la hoteluri ceva mai departate de plaja, spre parc, pentru ca beneficiem din plin de racoare si e mai liniste, nu e foarte multa agitatie, si sa nu ne facem griji de distanta pana la plaja, existand shuttle bus-uri gratuite care fac 5-6 minute pana la plaja, in conditii excelente, incepand cu ora 9 pana la ora 17, din 30 in 30 de minute.

Sa vedem ce si cum, astept o oferta buna azi dupa amiaza de la unul din cei mari tour operatori din Romania. Am inteles ca vacantele in Bulgaria sunt oferite in Romania de 2 mari tour operatori, care fac booking pe mai tot disponibilul de acolo, si apoi vand catre agentiile mai mici, de aici si diferentele de preturi si de conditii intre agentii. Oricum, prin cineva de la acest tour operator e posibil sa obtin o oferta foarte buna, printr-un alt tour operator din Germania :D Diferentele sunt in principal la conditii, spre exemplu camera cu pat matrimonial si pat suplimentar fara plata altor suplimente, gratuit cazarea si UAI pentru copil pana in 14 ani etc. Plus inexistenta riscului de overbooked.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...