Jump to content
Sign in to follow this  
ali

Vacanta In Bulgaria

Recommended Posts

Daca pleci la 3-4 dimineata recomand varianta prin Vama Veche. Nu o sa fie cine stie ce trafic la ora aia pe A2 si restul drumului pe ro. La bulgari sunt restirictii de viteza de kkt si politisti spagari la greu. Cu cat mergi mai putin pe la ei cu atat mai bine. ;)

 

Pentru orice eventualitate ia-ti bani marunti la tine. Hartii de 10 euro. Cand te opreste garcea sa ai tot timpul 10 euro in talonul masinii, Pentru chestii simple scapi cam cu atat. Sa nu opresti intre orase (pentru usurare de ex.) si sa nu opresti in parcari slab iluminate la benzinarii.

 

Cand ajungi sa bei o kamenita si pentru noi. :drinkers:

 

P.S. Daca nu ma insel au radare laser de tip pistol. De regula e punct ochit punct lovit si stau in cele mai imposibile locuri la spaga baietii.

 

LE. Ultima oara am fost acum 2-3 ani in interes de servici si am stat ceva pe la ei ceva astfel incat sa le cam stiu obiceiurile. :mrgreen:

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Am facut rost ( deh, daca ai 400 contacte pe mess ) de urmatoarea harta care mi se pare cel putin excelenta pentru oricine vrea sa ajunga la marea bulgara prin giurgiu !

post-3313-1183055580_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Deci te-ai hotarat sa mergi prin Giurgiu...

Mai sus intrebai de un MOL in Giurgiu. Sunt aproape sigur ca exista unul chiar la intersectia dintre bulevardul principal al orasului si drumul care face stanga sper vama Giurgiu.

 

Drum bun si condu cu grija.

 

L.E. Sunt sigur. Vezi aici.

Edited by bella

Share this post


Link to post

Fusei in februarie cu sebian la nobel. Ne-am dus prin vama veche si ne-am intors prin giurgiu. De departe Giurgiu e o idee mai buna, sunt parca 100 de km mai putin. Castigi si din faptul ca inainte de varna ai aproximativ 100-150 de km de autostrada.

NU VA MAI FIE FRICA DE BULGARI. Drumurile sunt ok pe ruta asta iar soferi muuuult mai buni decat romanasii, efectiv ini Bulgaria merg ca in Romania acum 10 ani (mult mai relaxat, trafic lejer, etc).

De ajuns la Hotel e mai tricky putin... Iti povestesc pe mess daca vrei.

Share this post


Link to post

Exista OMV in varna si pana acolo parca in razgrad si langa shoumen sau cum naiba ii zice. Nu stiu de unde frica asta sa fac plinu la noi si sa mai iau si in vreo 2 sticle. E benzina buna si acolo.

Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Sa nu uitam ca in Bulgaria exista Shell care are benzina/motorina excelenta. In Grecia am alimentat de la ei si a mers excelent ;)

Share this post


Link to post
NU VA MAI FIE FRICA DE BULGARI. Drumurile sunt ok pe ruta asta iar soferi muuuult mai buni decat romanasii, efectiv ini Bulgaria merg ca in Romania acum 10 ani (mult mai relaxat, trafic lejer, etc).

 

Subscriu! Prefer sa merg 200km in plus prin Bulgaria decat sa merg la noi.

Share this post


Link to post

Pai tocmai ca nu mergi deloc mai mult prin bulgaria. Fa un calcul... :mrgreen: E mai "ocol" pe la vama veche.

Share this post


Link to post

Dar hawkeye, pt sunny beach mergi mai putini km prin giurgiu decat prin vama veche.

Share this post


Link to post

La inceputul lui iunie am ajuns si eu la albena cu matizul,ruta a fost asa.. bucuresti-vama veche-albena asfaltul era gaurit rau ( dar era in reparatie...asfaltau ambele sensuri ).Cei care au venit Bucuresti- ruse-albena au spus ca se merge foarte mult prin bulgaria...lipsa de indicatoare... chilometrii la ei cred ca sunt afisati in mile iar drumul mai prost ca pe la vama veche. Nu am intanlit echipaje de politie..iar de radare nici nu se pune vorba chiar nu am vazut nici unul pe tot drumul in bulgaria. Drum Bun si distractie placuta

Share this post


Link to post
... chilometrii la ei cred ca sunt afisati in mile...

 

Hai ca asta e tare e de gazeta. Ai fost in vacanta sau in interes de serviciu (tigari, ness, guma turbo... :mrgreen: ). Si spre sofia drumul este civilizat iar daca ai o hata pe care stii sa o citesti nu ai probleme. Daca ai un gps nu mai vorbesc - e mult mai siplu. Am sa ajung la sfarsit de iulie la bulgari.

 

 

PS: cica pe ant3.

Veste bună pentru cei care preferă litoralul bulgăresc. Duminică va fi dat în folosinţă tronsonul Adunaţii Copăceni - Giurgiu de pe Drumul Naţional 5. Refacerea celor 36 de kilometri ai drumului dintre Bucureşti şi graniţa cu Bulgaria a costat peste 22 de milioane de euro, fonduri provenite de la Uniunea Europeană.
Edited by dreaQ

Share this post


Link to post

Tocmai m-am intors de la Nessebar - hotel IFA Nessebar Mare.

 

Traseu: Sibiu - Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna - Nessebar (Sunny Beach e practic "lipit" de Nessebar).

 

Drumurile la bulgari sunt Ok spre foarte bune (exceptie face Ruse).

Traficul lejer, semnalizarea rutiera muuult mai buna decat la noi.

 

Eu mi-am facut traseul cu viamichelin si mi-am luat si o harta rutiera a Bulgariei de la o benzinarie din tara (MOL, parca).

 

Pentru cine merge spre sudul litoralului bulgaresc, este foarte siplu: din Ruse te uiti dupa indicatoarele cu Varna, iar din Varna dupa cele cu Burgas.

 

Toate (sau aproape toate) indicatoarele sunt si in bulgara si in/cu caractere latine.

 

Drumul este in general liber spre foarte liber si, in plus, nu trece prin localitati (de ex. de la Ruse la Varna in cca. 200 km trece prin 4-5 localitati).

 

Politie am vazut o singura data (adica o data la dus, o data la intors).

 

Restrictiile de viteza mi s-au parut initial aiurea, dar, dupa o analiza mai atenta mi-am data seama ca nu este chiar asa.

Restrictiile sunt puse in general in doua situatii (justificate, in opinia mea):

- la intersectia cu drumuri fara prioritate

- inaintea curbelor periculoase ( daca vedeti de ex o restrictie la 30 km/h pe drum bun, fiti siguri ca urmeaza o curba "ac de par").

 

Una peste alta, se circula mult mai bine decat la noi - in cazul meu, granita de la Giurgiu - Ruse fiind aproximativ la jumatatea distantei (~ 330 km Sibiu - Giurgiu, respectiv ~ 300 km Ruse- Nessebar), drumul in Bulgaria mi-a luat 4 ore iar in Romania 7 !!!.

 

Benzina am alimentat de la o statie de-a lor (echivalentul Petromului)- 1,9x leva/l. Benzina OK.

 

Un pont - cel mai bun curs de schimb l-am gasit in Nessebar (orasul nou) la o agentie Alpha Bank : 1,95 Leva/1 Euro.

La hotel era 1,85 iar la casele de schimb din statiune 1,91 - 1,93.

 

Daca aveti intrebari, cu placere - atata timp cat impresiile sunt inca "proaspete" !

Share this post


Link to post

frati-miu a pus la Nisipuri o lada de zagorka si una de kamenitza in apa marii la gheatza :) ))))))) M-am hotarit sa merg prin Giurgiu avind in vedere ca A2 va fi plina de wichendarii de Mamaia si din calculul ca pe aceasta ruta scutesc dus-intors cam 300 de kilometrii. Asta imi ridica 2 probleme:

1. Mai sunt active gheretele de whiskei made in bulgaria pentru ca am nevoie de intaritor la cit e de rece apa si

2. Am inteles ca singura problema este legata de traversarea orasului Ruse. Pentru cei care l-au tranzitat, cum o luam spre BAPNA :) )) ?

Share this post


Link to post

1. Nu

2. Da

:)

Have fun!

Share this post


Link to post

ma gindesc eu la Kamenitza si zagorka dar Mister Mircea al doilea raspuns ma eludeaza complet,ca sa fiu mai clar cum tranzitam Ruse pe unde trebuie s-o luam spre Varna (BAPNA) in kirilica?

Share this post


Link to post

Din Russe pleac a doar 2 drumuri. Unul drept inainte ( care duce la Sofia si pe care am pierdut eu 80 km ) si unul relativ pe stanga care duce la Varna. E fff fimplu .

Share this post


Link to post

sar'na asta vroiam sa stiu, revin marti cu impresii etc

Share this post


Link to post

fuse si se duse... Ca in filme ieftin si bun, frumos, lejer. Bucuresti - Giugiu l-am facut in 2 ore ca am gresit iesirea pe centura :mrgreen: dar dupa ce am gasit drumul a mers snur, taxa de pod la noi 230.000 la intoarcere la bulgari 6 euro. Ruse - Varna, relativ usor dupa ce mi-a explicat toata lumea am iesit ok, toata tevatura este ca se reface drumul si poti sa haladui putin daca nu esti atent ca sunt ceva devieri. Drumul este liber autostrada lor bunicica, se lucreaza la ea. Prin Varna gropi multe asfalt cam nasol, dar una peste alta nu regret ca am ales ruta. La intoarcere am facut si o sesiune de shopping la Metro Ruse unde cam totul e la jumatate de pret fata de Ro ... In statiune asa cum stiam viata misto si ieftina, pina la noi ordine nu mai calc la Mamaia

Share this post


Link to post

Pe 29 plec la Nessebar. Din cate vad e klar ca tre' sa merg prin giurgiu. Mai ales ca vad ca dupa vama veche drumul e prost si deh... suspensii sport si jante de 18. Altceva mai e de stiut? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Da. Ia-ti GPS daca nu stii drumul :D si nu stii bulgara.

Edited by Sebian

Share this post


Link to post

Ia GPS dar sincer, nu prea ai ce sa faci cu el. NU prea o sa iti arate nimic. Iar drumul e drept.

Share this post


Link to post

Sebian facea misteaux ca doar cu el in masina eram cand TomTom facea pe nebunu'...

Share this post


Link to post

Ahh, m-ai dat de gol :-W ...si eu care vroiam sa-l trimit in Antalya :P

Share this post


Link to post

La iesirea prin vama veche , gasesc sa iau ceva de mancare dupa ce intru la bulgari? cam la ce distanta de vama...daca stie cineva...pt. o scurta sesiune de shoping eventual

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Nimic, dupa Vama Veche ! nici magazin, nici nimic. Mai spre statiuni apar niste satuce mai rasarite, cu alimentare, dar nimic de genul fast-food/similar. Nici macar benzinarii mai de soi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...