Jump to content
Sign in to follow this  
K-Pax

Aspecte Leasing La Chevroleti

Recommended Posts

Cred ca sunt poze pe la galeriile foto, sus la FOTOGRAFII.

Share this post


Link to post

:P Le stiu! :mrgreen:

Share this post


Link to post

Incearca si BCR Leasing , pana acum eu am fost multumit de ei si totusi au in spate BCR-ul.

Share this post


Link to post

Cat dureaza din momentul in care depui actele la Politie pana iti dau numerele (preferentiale)?

Share this post


Link to post

Sincer sa fiu habar n-am :scarpin:

 

Dar stii tu vorba : Prietenii stiu ...

 

Deci, depinde in primul rand de "prieteni" :thumbl:

Share this post


Link to post

Daca foloseai acelasi numar de telefon dura foarte putin... Poti inca sa o faci...

Share this post


Link to post

Ouch! :)

Inca nu am facut nimic, dar sigur will do! :)

 

Btw: :osanale: Multam!

Share this post


Link to post

4-6 zile.Fara telefoane.

Share this post


Link to post

Buna ziua, Forum!

Intervin si eu cu recomadarea pentru leasing la Motor Active: au aprobat dosarul in doar 2 zile, ca apoi in ziua urmatoare sa si faca plata la Chevrolet Europe... Numai de bine am auzit de ei si asa am ajuns sa fac leasing-ul acolo.

Numai bine si succes!

Share this post


Link to post

Ideea nu era sa facem reclama companiilor de leasing. :tongue:

Share this post


Link to post

Mah am toooooot citit si unul singur dintre voi a spus cat a platit rata dobanzii la leasing... Bagati si voi colea ca nu va doare manuta...

Share this post


Link to post

Salut tuturor.

Sunt un fost posesor de cielo si m-am hotarat ca daca este sa schimb auto sa o fac tot pe un Daewoo (fiind f.f.f multumit de Cielo-fff fiabil 135000 km fara probleme importante). Asa am ajuns la Chevy lacetti sedan.Toate bune.

Vand masina,alerg dupa 1001 hartii ptr leasing la BCR pe pers. fizica (ptr ca mi s-a parut mult mai avantajos si mai apoi platesc taxa vamala la val. reziduala).Dupa ce sunt convins de cei de la BCR ca treb sa platesc cat mai repede Casco vine si o mica surpriza. Masina fiind cu avansul achitat de 2 zile mi se spune la telefon ca de fapt nu pot fi transferati banii catre GMDAT daca nu am casco. Raman blocat pentru ca ma si vedeam cam in 9 zile la volan. Alerg ,fac rost anticipat de bani si platesc casco. Intrebarea este ,daca cineva stie: > Este adevarat ca nu au efectuat plata pana am platit eu Casco? Asadar cele 11 zile de la momentul platii si pana la livrare ar putea deveni cam trei saptamani (ptr ca masina ar treb adusa de afara), nu?

 

 

Thanks !

Share this post


Link to post
Este adevarat ca nu au efectuat plata pana am platit eu Casco?

Cred ca e vrajeala.

Din cate stiu eu masina nu pleaca din vama roamana (deci nu intra pe teriotoriul tarii noastre) fara CASCO. Eu am platit CASCO la ca o saptamana jumate dupa ce masina a fost trimisa din Slovacia (deci si platita).

Poate ce ti-au cerut tie e politica interna a BCR cu toate ca nu vad nici un motiva sa faca asta!

Edited by ASIMO

Share this post


Link to post

Este prima data cand aud asa ceva. Cred ca ti-au spus numai tampenii. Cand am luat eu masina, societatea de leasing a facut plata, a durat vreo 3 saptamani si de abia cand urma sa ajunga in tara m-au anuntat si am platit CASCO. Pentru transportul din Slovacia pana in tara cred ca GM are incheiata vreo asigurare, nu este responsabilitatea viitorului proprietar sa o asigure.

Share this post


Link to post

Are tot atata legatura cat --la cu prefectura.

Si adica ce CASCO ai platit, pe o luna, pe un an, pe sapte ani?

Si cum adica sa-l platesti? Ti-au facturat ei ceva? Ti-au dat vreo copie a contractului de asigurare? Ca doar e al lor, nu al tau (daca iti aduci aminte, si masina e tot a lor, adica a BCR Leasing-ului).

Nu e politica interna, ci manareala concreta. Una din nenumaratele strofe din cantecul "Clientul nostru, Fraierul nostru" (scuze).

 

@alx

Ca stiu ca-ti place sa faci calcule:

La o valoare de capital de 4065 EUR creditata pe 2 ani dobanda calculata este de 420 EUR.

Se cere rata dobanzii.

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post
Masina fiind cu avansul achitat de 2 zile mi se spune la telefon ca de fapt nu pot fi transferati banii catre GMDAT daca nu am casco.

 

Moamaa ce tampenie ... de fapt pin la urma urmei daca 7.000 de romani au platit 50 mil avans ptr o masina pe care la momentul platii nu o vazusesra niciodata, de ce sa nu plateasca si CASCO la fel ? Sunt foartte curios ... contractul Casco pe care l-ai achitat tu de cand intra in vigoare ?

Share this post


Link to post

Noroc forum drag si posesesiv de vro 2 zile incoace :)

 

Sunt pe cale de a cumpara un Kalos 5 usi pret 6675 CIP. Am gasit pe net un calculator de leasing. Am facut calculul

Avans 50 % + tva = 3972

Dobanda 9 % + tva = 649

Taxa adm 2% + tva = 159

Val reziduala 0% pe 4 ani rata de ~96euro cu tva cu tot

 

Pretul total cu tva 8750 euro. (cum zice calculatoru :) )

La care se adauga bineinteles Casco care am inteles ca in 4 ani este de ~2000 euro...

 

Acum intrebarea de baraj :) Asta e tot? sau mai sunt taxe ascunse, ce mai e de platit?

Sunt sigur ca e o intrebare care i-ar lamurii pe multi :)

Share this post


Link to post

Fara a pretinde ca sunt expert, la cele de mai sus se adauga o taxa de administrare de cont, ceva sume pentru inmatriculare (numere, politie, diferite taxe in materie) si o taxa, care se spune ca ar fi pentru fisc?!?! nu stiu exact!

Mai multe detalii poti lua de la un dealer!

Share this post


Link to post

Pai, stai putin pana maine ca, daca totul merge bine, semnez cu banca ( :osanale: :osanale: ) si atunci iti spun eu la sigur!!

Share this post


Link to post
Salut tuturor.

Sunt un fost posesor de cielo si m-am hotarat ca daca este sa schimb auto sa o fac tot pe un Daewoo (fiind f.f.f multumit de Cielo-fff fiabil 135000 km fara probleme importante). Asa am ajuns la Chevy lacetti sedan.Toate bune.

Vand masina,alerg dupa 1001 hartii ptr leasing la BCR pe pers. fizica (ptr ca mi s-a parut mult mai avantajos si mai apoi platesc taxa vamala la val. reziduala).Dupa ce sunt convins de cei de la BCR ca treb sa platesc cat mai repede Casco vine si o mica surpriza. Masina fiind cu avansul achitat de 2 zile mi se spune la telefon ca de fapt nu pot fi transferati banii catre GMDAT daca nu am casco. Raman blocat pentru ca ma si vedeam cam in 9 zile la volan. Alerg ,fac rost anticipat de bani si platesc casco. Intrebarea este ,daca cineva stie:  > Este adevarat ca nu au efectuat plata pana am platit eu Casco? Asadar cele 11 zile de la momentul platii si pana la livrare ar putea deveni cam trei saptamani (ptr ca masina ar treb adusa de afara), nu?

Thanks !

Mai , eu tot la BCR Leasing am facut Leasingul si sa stii ca asa e !Si mie mi-au cerut Cascoul platit inainte dar mie tipa de acolo mi-a spus din prima treaba asta !

Multa bafta

Eu am platit pe 3 luni prima data !

Share this post


Link to post

Inteleg. Mi-au spus ca fara casco nu o pot introduce pe teritoriul Romaniei.Cred si eu ca e teapa pentru ca pe timpul transportului auto e asigurata de transportator.

Cat despre ce am platit mi-au dat chitanta pe care scrie clar 'contravaloare asig casco ,polita nr. ... .' Oricum asta e istorie de acum. Trebuie doar sa astept.-Nerabdarea ma omoara-.

Salve :wallbanger:

Share this post


Link to post

@lauamd Stai calm ca pe a mea au adus-o direct din Korea si am asteptat-o aproape 2 luni , pt ca nu aveau pe stoc culoarea care o voiam.

Dar pt asta dealerul mi-a dat(cu montajul de rigoare) alarma si scutul de protectie .

Multa bafta si ai rabdare

Share this post


Link to post

La mine CASCO e facut de pe 8.08 si masina a intrat in tara pe 18.08. Asigurarea trebuie sa fie in picioare cand trece granita.

Share this post


Link to post

Nu are nici o logica. E o prosteala a celor de la BCR.

La mine masina era in curtea dealerului cand am semnat asigurarea CASCO si am platit-o.

 

@DeadAddict: mai ai de adaugat taxa vamala, aproximativ 400 EUR. Dar nu o platesti acum, ci la finalizarea contractului.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...