Jump to content
Sign in to follow this  
K-Pax

Aspecte Leasing La Chevroleti

Recommended Posts

Cat priveste taxele si eu am platit de mi-a sarit basca si, sincer, nu ma intrebati ce si cat (pe unde ma duceam imi mai dadeau o factura)!! Las la o parte marlania ca mi se spunea ca in afara de x nu mai este nimic altceva de platit - intrebam si eu, deh, ca omu' - dar la momentul adevarului...

In fine - Tolin ai dreptate cu numerele rosii si rovigneta: mie mi s-a spus si la dealer si la HVB ca nu pot circula fara rovigneta si daca-mi trebe - sa=mi iau! Am umblat de-am capiat :dizzy: dupa rovigneta si in final mi s-a spus si mie ca nu-mi trebe' ca am nr. rosii.

 

Concluzia: asta este prima mea masina in leasing si deci, am cam luat-o :mda: Dar la urmatoarea... voi fi "doctor" :) >-

Share this post


Link to post

Rovigneta trebuie platita si la numere provizorii. Doar teoretic pentru ca practic nu exista norme de aplicare a legii...

Un politist de circulatie pe care l-am intrebat mi-a raspuns asa: Stimate domn, circulati pe drum national? Daca da, trebuie sa platiti rovigneta, indiferent daca aveti numere provizorii sau nu. Apoi eu l-am intrebat: Daca m-ati opri si nu as avea rovigneta, m-ati amenda? Si el mi-a zis ca el personal nu m-ar amenda doar pt ca nu are norme de aplicare si ca o forma de protest impotriva alora care fac legile. Dar daca dai peste un politist zelos, ar fi in perfecta legalitate sa iti dea amenda.

Edited by alx

Share this post


Link to post

Pai o contesti in instanta si gata!

Share this post


Link to post

pentru 600k pe care ORICUM ii vei plati in max 1 luna? No way!

Share this post


Link to post

De ce? sistemul e stupid si eu trebuie sa ma supun fara sa zic nimic?!! Daca in lege nu zice ca nu am voie, de ce el, nenea militianul nu poate fi de aceeasi parere???

Edited by nexxus

Share this post


Link to post

Ai dreptate... Sari pe ei...

Ai dat vreodata pe cineva in judecata?

Share this post


Link to post

O amenda pentru ca am parcat in fata blocului "in spic". Am anulat-o in instanta!

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare pentru cei care si-au luat chevrolet in leasing. in cat timp de la plata avansului i sa adus masina., daca masina e pe stoc in ungaria

Share this post


Link to post
Ai dreptate... Sari pe ei...

Ai dat vreodata pe cineva in judecata?

Eu acum 3 ani mi-am recuperat permisul in instanta!

@razvanclub1 Mie mi-au spus ca daca ar fi fost pe stoc IN SLOVENIA dura cam o sapt - 10 zile!

Edited by body

Share this post


Link to post

Si mie fix in zece zile de la plata facuta de firma de leasing catre Chevrolet SE Europe (la doua zile de la plata avansului); masina era in stoc in Slovenia...

Share this post


Link to post

Mie mi-a zis dealerul ceva de 14 zile de la confirmarea platii in contul Chevrolet SE-Europe (Ungaria). Si tot asa scrie si in precomanda pe care am semnat-o cand am depus dosarul. Nu stiu insa daca cei de la BCR se misca asa rapid fata de cum iti iau banii (evident m-au pus sa platesc si CASCO); am depus banii de avans luni dupa pranz si azi inca nu se confirmasera extern. Dealerul a spus ca ma anunta el... Nu ai nici un control asupra "fenomenului", asta e frustrant.

In legatura cu taxele, la mine au fost cinstiti si mi-au spus ca mai costa inmatricularea provizorie si alte cheltuieli circa 200RON si apoi mai trebuie sa-mi iau trusa medicala, triunghiuri, stingator, covorase...

Share this post


Link to post

Dealerul ţi-o aduce cam în 11 zile lucrătoare .Aşa am păţit eu însă BCR-ul face plăţi externe greu . În cazul meu a durat vreo 9 zile după plata avansului. Vă daţi seama că am disperat o lună cât am aşteptat maşina ?

Share this post


Link to post

Mda,

Cred ca, desi de regula sunt foarte optimist, tot nu am masina pana la intalnirea porcului de la Moeciu! Am inca sanse sa trag si eu o vizita "pentru rodaj" dar mai cu seama pentru "botezul" ca proaspat membru al clubului :) Ramane de vazut.

Share this post


Link to post
In legatura cu taxele, la mine au fost cinstiti si mi-au spus ca mai costa inmatricularea provizorie si alte cheltuieli circa 200RON si apoi mai trebuie sa-mi iau trusa medicala, triunghiuri, stingator, covorase...

Eu n-am zis ca dealerul n-a fost cinstit, a fost foarte cinstit si corect, doar ca acea componenta a taxelor e necinstita. Auzi: infoliere = 10$ !!! Pai, eu ii infoliam pe aia, pe toti dibasii si pe mama lor, pe gratis.

Share this post


Link to post

Cea mai buna metoda de a pacali clientul e sa fi amabil.

Mai ales cand e fericit si nerabdator, e loc de orice! Pai, cand isi ia o masina, exact aia (sau, ma rog, aproximativ) pe care si-a dorit-o, visat-o, asteptat-o, omul mai uita de una, de infoliere, de alta si clientul e multumit, vanzatorul e multumit.

The so-called "win-win situation".

Share this post


Link to post

eu mai am de asteptat pana pe 15 decembrie sa-mi vina masina. oricum iam zis la dealer sa nu vad folii pe scaune cand vin sa iau masina. nu suport sa merg cu folii pe scaune...poate pe jos da nu stiu daca la chevrolet pun folii peste mocheta de jos(ar ajunge la acelsi nivel cu VW)

Share this post


Link to post

Sunt folii peste tot! Ciar si pe capitonajul pavilionului...

Cand am luat masina, unele le dadusera ei jos, altele le lasasera, dar le-au dat jos de fata cu mine (scaunele fata si mocheta fata). Eu am luat masina pe ploaie, si mi-am lasat folia pe jos pana am ajuns in Metro sa iau covorase (la ei erau exorbitnat de scumpe).

 

Asteptare usoara in continuare, si sa va bucurati de masina cand vine!

Share this post


Link to post

Alaltaieri am schimbat asiguratorul CASCO ... only 36 euro/month :)

Share this post


Link to post

Cine? La ce valoare?

Share this post


Link to post
Alaltaieri am schimbat asiguratorul CASCO ... only 36 euro/month :)

ai facut cumva casco la bcr asigurari? am auzit ca ei au o oferta acum de 4%

Share this post


Link to post

ai terminat leasing-ul sau se poate schimba asiguratorul si cand esti in leasing?

Share this post


Link to post

Se poate schimba asiguratorul si cand esti in leasing, cu acceptul proprietarului (societatea de leasing). Dar este o procedura destul de greoaie. Asta, cel putin, din ce mi s-a spus si mie...

Share this post


Link to post

O noua marlanie financiara frantuzeasca... aici:

 

http://www.hotnews.ro/articol_37261-BRD-ia...ul-Expresso.htm

 

as fi pus-o la diverse dar ma intereseaza urmatorul aspect: la leasing poti pati o faza de genul "majorarea dobanzii" pentru ca asa a vrut Banca Europeana BLA BLA... , cum a patit-o un prieten cu rate la Logan?

 

PS: Intreb pentru ca in contract nu m-am uitat pana la ultima virgula si este inca la firma de leasing (evident, e inca la semnat ... ) Am niste presimtiri ...

Edited by perfidus

Share this post


Link to post

La mine in contract nu scrie o boaca despre dobanda.

 

In schimb e prezentata valoarea ratei care include dobanda. N-o sa va prezint tot desfasuratorul (care e anexa la contract), dar aveti "centralizatorul". Dobanda a fost de 10% (se poate recalcula usor daca ai desfasuratorul) si pot sa-ti spun ca pana in acest moment (16/24 luni) "eroarea" a fost de maxim 0,2 EUR/factura fata de scadentarul provizoriu anexat la contract.

 

Deci contractul e "batut in cuie".

 

Despre altele nu stiu.

post-482-1132591947_thumb.png

Share this post


Link to post

Da, si eu am un desfasurator care este anexa la contract.

M-am mai "linistit" cand am realizat ca cea mai probabila teapa poti s-o iei cu TVA-ul, daca se baga un plus de 3% e aproape... jumatate din dobanda! (am apucat o oferta de 6,5%pa). Sa traiasca :wallbanger: bine!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...