Jump to content
Sign in to follow this  
K-Pax

Aspecte Leasing La Chevroleti

Recommended Posts

Taxa vamala? asta e un procentul acela valoarea reziduala? Daca aleg valoare reziduala 0% mai trebuie platatit ceva?

Edited by DeadAddict

Share this post


Link to post
Asigurarea trebuie sa fie in picioare cand trece granita.

 

O fi asa, dar in cazul general nu poate fi vorba de CASCO pe care il plateste utilizatorul.

Pentru masini aduse "la comanda" ar avea o "logica": masina care intra in tara e a ta si atunci, ce-ar fi sa platesti tu partea de asigurare de la intrare si pana pui mana pe ea (isi zisera banca si cu importatorul in barbi).

Oricum, ideea e clara: normal sau anormal, legal sau ilegal, s-a gasit o portita pentru a face utilizatorul sa acopere niste cheltuieli pentru ceva care nu-l priveste (dar vai, cum sa nu, doar va fi masina lui) si sa scoata banul mai repede pe interval.

Share this post


Link to post

Eu am platit casco exact in ziua cand a venit masina...

M-a sunat dealeru si mi-a zis sa vorbesc la Raiff sa fac asigurarea casco si dupa ce platesc pot sa ma duc sa ridic masina...

Share this post


Link to post

Eu oricum inca nu am platit nimic la CASCO, o sa vina in prima rata, ca il platesc lunar.

Share this post


Link to post
Daca aleg valoare reziduala 0% mai trebuie platatit ceva?

 

Yap ...vreo 400 de euroi daca nu ma-nsel la sfarsit de leasing. Si eu sunt fara valoare reziduala dar la sf de leasing voi avea ceva 462 de euro de achitat taxa vamala

 

:o fftopic: DeadAddict, cat costa masina daca vroiai sa o iei cu banii jos ?

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Asta e cea mai mare aberatie cu "CASCO la intrarea in tara". Masinile vin pe TIR, iar CASCO nu acopera decat masinile care circula pe propriile roti. Asigurarea masinilor noi care vin in tara se numeste de obicei CARGO si este facuta de transportator/producator.

 

 

@DeadAddict: Nu exista valoare reziduala 0%. E doar un slogan comercial. De fapt valoarea reziduala minima legala este 20%, care in cazul tau este inclusa in rate ca sa nu o mai platesti la sfarsit. Dar taxele vamale la ea tot le platesti.

Share this post


Link to post

@Lucian79: La Dibas (o tipa foarte inganfata) nu mi-a dat spus decat ca ar fi cu 2500 peste CIP. Le-am dat mail la GTT si raspunsul a fost:

In general sunt postate preturile CIP (fara taxe vamale si TVA) din cauza faptulu ca aceste masini importate din afara Europei se dau doar in leasing (si leasing-ul pleaca de la pretul CIP). Ele se dau doar in leasing deoarece taxele vamale sunt mai mici in acest caz decat daca masinile se iau cu banii jos sau in rate.

Share this post


Link to post

Adica tocmai ai cumparat o masina-n leasing si nu stii cat te costa valoarea ei finala ? :o

Share this post


Link to post

:) ) NU am cumparat-o. Luni si marti am mers pe la mai multe reprezentante, renault, ford, fiat, hyndai, citroen si chevrolet. Chevrolet pare cea mai buna solutie la cati bani am...

Ar mai fi accentu pe motorina dar e cam chel la 8500 Cip

Share this post


Link to post

In primul rand vreau sa va multumesc la toti pentru informatiile pretioase depuse aici. Bine inarmat cu ele am descins azi la Victoria Global, dealerul de Opel si Chevrolet de aici (Bv). La prima vedere, clientul afla de 6550 euro (CIP) la modelul ales. Buuuuuuuun. Insist si imi dau imediat desfasuratorul tuturor cheltuielilor si aflu imediat realitatea = 9000 E, toate platile pana la intrarea in proprietate. Oamenii sunt foarte amabili, educatie ungureasca si afacere ungureasca, scapi de toate problemele mai ales daca faci un leasing scurt, pe 13 luni, de evitare a taxelor vamale. Ei lucreaza direct cu Regio Leasing Miercurea Ciuc si cu o banca maghiara OTP (?, actualul si/sau fostul lor CEC) si clientul nu umbla pe nicaieri (zic si eu ce mi s-a spus si sa nu se ia ca o reclama, fie si mascata). Discount nu au, dar au zis ca dau, cand primesc, reclamele din ziare sunt adevarate, dar doar la cateva modele greu vandabile sau care au iesit din fabricatie !!! Altfel, treaba merge unsa, doar ca nu au pe stoc nimic din ce eram interesat, asa ca am completat o cerere si astept 2 saptaluni, pana cand se reface stocul din tara vecina si prietena. Au spus ca se poate sa cumpere masina de la un alt dealer, dar trebuie facuta cesiune (?) si lucrurile se complica, pentru ei.

In rest, daca ajung sa fac un act cu ei, o sa postez si eu experienta mea.

Share this post


Link to post

Pai sa fie intr-un ceas bun!

Sper sa intri in randul poasesorilor cat mai repede. :D

Share this post


Link to post

:)

Masina mea este luata prin cesiune de la Gold & Platin. Era rezervata de acestia in Slovenia.

Model iesit din productie = modelul cu sabii Jedi. Nu e diferenta in rest. Poti foarte bine sa iti iei si din aceea, depinde de gusturi.

 

Succes! :)

Share this post


Link to post

Nu fac, i-am vazut cum au strambat din nas si ii inteleg. Eu am copilarit cu ei, am facut scoala cu ei, am prieteni printre ei, am facut afaceri cu ei si stiu cum sunt ("nu place sa bata joc de lucrare"), nu vreau sa-i scot din programul lor. Daca e asa cum zic si n-am motive sa nu-i cred, ca toata treaba se face pe fax si numai cu ei, atunci pot astepta 2 saptamani. Am intalnit acolo un cunoscut, client al lor, care primise un Spark sa se deplasese cat timp masina cumparata statea in service, din eroarea lor (poveste lunga si neinteresanta). De putine cazuri din acestea am mai auzit prin RO. Poate se intra in normalitate si aici.

Share this post


Link to post

Tocmai ce m-am intors de la DiBas. Bineinteles am avut o surpriza :rolleyes:

Din cate am inteles au o societate a lor de lising si casco e la fel, in fine vorbea repede tipu, vroia sa ma abureasca :)

 

Cert e ca pe simularea de rate am observat ca Dobanda de finaintare este 10.5%,

fata de 9% cum am vazut la alte masini, comisionul este de administrare este de 2.5% fata de 2%, casco 4.8% (fata de 4.5%?)

Per totat ar fii un 3% in plus :-W

 

Bun, care e treaba? la GTT e la fel? M-as simti fraierit sa iau de la ei :D

Edited by DeadAddict

Share this post


Link to post

GTT nu are societate proprie de leasing. Eu am depus dosarul la MotorActive, dobanda 8,9%, comision administrare 2%, CASCO la Allianz-Tiriac 4,2%.

Share this post


Link to post

Eu personal am optat ptr. BCR pentru ca mi s-a parut un targ decent. Desigur am cautat si eu o societate de leasing care sa aiba dobanzile si comisioanele mai mici insa daca faceai un calcul la sfarsit tot acolo ajungeai plus ca erau societati cu un risc mai mare. Bineinteles ca si dealerul din Bacau a incercat sa ma convinga sa fac leasing la o alta societate cu care lucreaza ei insa nu mi s-a parut prea interesant si la sfarsit as fi platit la fel de mult. Asadar am mers pe mana celor mari si am inteles ca pot da dovada si de o oarecare toleranta in caz de ceva probleme cu intarzierile. In fine, voi vedea eu cum va decurge contractul si voi spune sa stie toata lumea. Aici la mine in Focsani tipul care lucreaza la leasing si-a dat toata silinta sa-mi faca pe plac tinandu-ma la curent cu totul. Cred ca in 2 zile timp cat le-a luat sa-mi aprobe dosarul am primit vreo 6 telefoane de la el spunandu-mi ce sa mai fac sau sa modific in hartii.

Oricum mi se pare rezonabil comision de 9%, com. management 2%. Cu casco am cam luat tzeapa ptr. ca am zis sa-l fac la ei si bineinteles ca au facut dosarul in lipsa mea si mi-au luat 4,8%/an(188 E pe trimestru) da' la anu ii aranjez eu. :-W

Sincer acum ca am scapat de hartii sper sa se tina de cuvant si sa am masina pe 12. :lavolan:

Bafta!

 

Stie cineva de ce nu imi apare foto in profil ?(rezolutie 122*96) :-?

Share this post


Link to post

:o fftopic: Cand am fost la service la noi am intrebat despre sistemul buy-back. Mi-au spus ca cel tarziu pina-n toamna anului viitor sunt toate sansele sa functioneze. Sunt curios cat vor cere-n plus daca dau masina si iau chevy-ul nou

Share this post


Link to post

De ieri am intrat si eu in randul vostru! :banana: Kalos 14 - 16v culoare argintie cu jante pe 15 din aliaj!

Share this post


Link to post

Poze..mai ales cu jantele...

Share this post


Link to post

Da,da, poze să vadă şi ochiul meu jantele despre care se tot vorbeşte atât de mult.

Share this post


Link to post

Dar nu le-ati mai vazut mai odata in pozele cu AVEO puse de VIPER? :mda:

Share this post


Link to post

Pun maine poze si cred ca joi seara, daca nu intervine nimic, vin si pe la intalnire sa le vedeti pe viu!

Share this post


Link to post

Nexxus .. banuiesc c-ai uitat sa mai intrebi si de caseta daca e aceeasi cu aia din 2004 :(

Share this post


Link to post

Bun si voi credeti ca reprezentantii de vanzari stiu?

Share this post


Link to post

Noi credem ca da. Adevarul este ca habar nu au. :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...