Jump to content
Sign in to follow this  
K-Pax

Aspecte Leasing La Chevroleti

Recommended Posts

am o intrebare pt cei care au cumparat o masina in leasig-chevrolet aveo -s-au orice model- in luna ianuarie s-au februarie 2007-cand am cumparat masina in luna feb 2007 mi-au spus ca nu platesc taxa de prima inmatriculare,iar acum in dec 2007 am primit factura in valoare de 554 ron (taxa de prima inmatriculare)..este cineva care a platit taxa la inceput s-au pe parcurs...?

Edited by diablo

Share this post


Link to post

Am platit imediat dupa ce cum am luat-o, mai precis in iunie...160 euro.

Daca ti-au spus ca nu platesti taxa de prima inmatriculare ar fi fost valabil numai in cazul in care a fost promotie adica ar fi fost platita de ei.

Edited by starsteel

Share this post


Link to post

salut !

 

Eu am facut leasingu-l la masina mea (Chevrolet Aveo-1.2) la UniCredit (banca acceptata de cei de la Expocar). Masina am primit-o in 3 zile de la depunerea actelor.Costul masinii =32.486 RON

Pana in prezent (mentionez ca ma
s
ina am primit-o pe 2 nov), am platit a
s
a:

-numerele provizorii _-61 RON

-avan
s
ul_-1597 EURO (21 %).....avan
s
+taxa management =7.037 RON

-rata capital (normala) + rata dobanda_-604 RON

-dobanda de prefinantare+dob. pref. DDP_-154 RON

-co
s
t aditional (cica co
s
turi inregi
s
trare) _-804 RON

-deconturi a
s
igurare (HVB) _- 453 RON

S
i acum mi-a venit
s
a plte
s
c taxa de prima inmatriculare 554 Ron.

Atunci ce in
s
eamna acele co
s
turi de inregi
s
trare ?!?!?!?

S
i a
s
mai vrea
s
a
s
tiu daca CA
S
CO vine inclu
s
a in rate
s
au plate
s
c pe fiecare luna
s
aparat ?!?!?!

A
s
a ca mai am de platit 47 de rate a cate 604 RON.

 

Edited by robert333

Share this post


Link to post

tot cu UNICREDIT am facut si eu actele ( de 1,2 este masina) si am impresia ca sunt niste "banditi" si firma de unde am luat masina si banca ...nu iti spun la inceput toate taxele si facturile curg...si in legatura cu casco...facturile vin separat-una pt rata si una pt casco- eu am de platit 130 euro pe luna(95 rata+35 casco)...

Share this post


Link to post

Este normal ca o firma de leasing sa te trimita pe tine sa faci verificarea la biroul de credite? Asta nu este treaba lor?

Spun asta pentru ca cucoana de la leasing cand a auzit ca vreau sa cumpar un matiz prin leasing a facut niste ochii de parca ai fi vrut sa o omori.

Daca venea un "Dorel" sa cumpere un BMW la fel proceda? il trimitea la biroul de credite sau se interesau ei?

Share this post


Link to post

Mă gândeam s-o scurtez anticipat cu leasing-ul.

 

Dacă e cineva care a încheiat după aderarea la UE un contract de leasing început anterior aderării, îl rog să-mi spună şi mie cum i s-a calculat taxa vamală (30% din reziduală, ori 10% din CIP, ori 10% din CIP + TVA). Căutând pe net am găsit toate variantele astea şi mai tare m-am... ameţit.

 

În altă oridne de idei, dacă aveţi careva răbdare, spuneţi-mi şi mie care ar fi paşii de urmat la încheierea leasingulu (până la înmatriculare).

 

PS: poate ar fi bine să facem un topic despre încheierea leasingului, că am căutat de m-am acrit şi n-avem nimic competent...

Share this post


Link to post

Teoretic ar trebui sa fie 30% din reziduala, adica 30% din 20% (chiar daca ai contract fara valoare reziduala), adica 6% din CIP. Eu termin leasing-ul in decembrie 2009, masina luata in decembrie 2007, si la fel, sunt cam "nelamurit". In sensul ca asa ar trebui calculat, dar sunt firme de leasing care mai fac magarii.

Am purtat ceva corespondenta :D adica 3 mail-uri cu ai mei (BRD Sogelease), dar nu mi-au spus clar. Astept sa se mai apropie perioada, si pana nu fac rost scris de ceva de la ei, nu las telefonul din mana... paza buna trece primejdia rea...

Share this post


Link to post
Mă gândeam s-o scurtez anticipat cu leasing-ul.

 

Dacă e cineva care a încheiat după aderarea la UE un contract de leasing început anterior aderării, îl rog să-mi spună şi mie cum i s-a calculat taxa vamală (30% din reziduală, ori 10% din CIP, ori 10% din CIP + TVA). Căutând pe net am găsit toate variantele astea şi mai tare m-am... ameţit.

 

În altă oridne de idei, dacă aveţi careva răbdare, spuneţi-mi şi mie care ar fi paşii de urmat la încheierea leasingulu (până la înmatriculare).

 

PS: poate ar fi bine să facem un topic despre încheierea leasingului, că am căutat de m-am acrit şi n-avem nimic competent...

Si eu la fel ma gandeam. Deci nu stie nimeni nimic ?

Share this post


Link to post

N-a incheiat nimeni un leasing in perioada asta, sa ne mai spuna si noua, ce si cum ?

Share this post


Link to post

Am incheiat eu leasingul anticipat, intreba-ma ce vrei sa stii.

Share this post


Link to post

Pai, exact ce era scris mai sus...

 

Dacă e cineva care a încheiat după aderarea la UE un contract de leasing început anterior aderării, îl rog să-mi spună şi mie cum i s-a calculat taxa vamală (30% din reziduală, ori 10% din CIP, ori 10% din CIP + TVA). Căutând pe net am găsit toate variantele astea şi mai tare m-am... ameţit.

 

În altă oridne de idei, dacă aveţi careva răbdare, spuneţi-mi şi mie care ar fi paşii de urmat la încheierea leasingulu (până la înmatriculare).

 

 

Teoretic ar trebui sa fie 30% din reziduala, adica 30% din 20% (chiar daca ai contract fara valoare reziduala), adica 6% din CIP. Eu termin leasing-ul in decembrie 2009, masina luata in decembrie 2007, si la fel, sunt cam "nelamurit". In sensul ca asa ar trebui calculat, dar sunt firme de leasing care mai fac magarii.

Share this post


Link to post

taxa vama la aveo 1.2 luat in leasing in 2006 pe cinci ani, a fost calculata in septembrie 2009 si a reprezentat 7% din valoarea masinii adica 712 euro.Nu stiu cum au calculat-o masina a fost in contratul de leasing 9800 euro.

Share this post


Link to post

Omule, mai bine nu postai... nu ne-ai lamurit cu nimic.

Deci nici nu stii cum s-a calculat exact, si nici n-ai spus nimic de transferul de proprietate, inmatriculare, etc.

Nu erai si tu curios de ce ai platit 7% (care nici asa nu iese din 9800), si n-ai platit, sa zicem, 9% :) ?

Edited by BGeo

Share this post


Link to post

Păi să vă zic eu, pentru Aveo 2006 1.2l:

 

Vama - 6% din CIP, la cursul euro de atunci;

Acciza - 1% din [CIP (la cursul euro de atunci) + vama]

Comision vamal - cam 25 RON;

Costuri închidere contract - între 100 şi 200 euro (la cursul din prezent), în funcţie de finanţator:

Rata reziduală - dacă e cazul, atât cât a fost stabilită prin contract, la cursul din prezent;

Capitalul rămas neachitat - în caz de închidere anticipată, la cursul din prezent;

Comision de închidere anticipată - dacă e cazul, calculat ca procent (stabilit prin contract) din suma restituită anticipat, la cursul din prezent.

 

Toate cele de mai sus se adună şi la total se adaugă TVA.

Adică se plăteşte TVA la vamă, accize şi comision vamal. :wallbanger:

 

Pentru contractele de după aderare vama se calculează ca 10% din CIP şi nu se mai plăteşte acciza.

 

PS: acciza depinde de capacitatea cilindrică:

- sub 1.601 cm3 : 1%

- între 1.601 şi 1.800 cm3 : 2,5%

- între 1.801 şi 2.000 cm3 : 4%

- între 2.001 şi 2.500 cm3 : 8%

- peste 2.500 cm3 : 11%

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Mersi, rm.popa !

Cu transferul de proprietate, ne poti spune ceva (pasii de facut, cam cat dureaza estimativ, ca sa stim la ce sa ne asteptam, zile libere luate de la serviciu sau merge mai repede...) ?

Share this post


Link to post

O să vă spun când o să pot vorbi din proprie experienţă.

Experienţa mea de până acum se limitează la cele de mai sus.

 

Eu am leasingul la Unicredit şi până acum am rezolvat totul prin mail, nu am trecut pe la ei.

De 2 săptămâni însă aştept să fiu chemat pentru a primi actele. Din păcate, conform actului adiţional semnat (la mine e închidere anticipată) termenul e de 30 de zile calendaristice de la achitarea facturilor. Şi tot aştept...

Share this post


Link to post

La 24 de zile de la data cererii de încheiere anticipată, am fost chemat (cu talonul şi CI) să-mi iau actele. A durat 10 minute.

În concluzie, până în acest punct, deranjul - în cazul Unicredit - e minim: un singur drum la ei. Urmează adm. financiară + poliţie.

Share this post


Link to post

După transferul de proprietate trebuie să mergi în termen de 30 de zile la direcţia de impozite şi taxe locale pentru a fi luat în evidenţă (se pune o ştampilă pe fişa de înmatriculare - uite aici actele necesare), apoi la Poliţie pentru înmatriculare.

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

In sfarsit am terminat si eu cu leasing-ul la BRD (inceput inainte de aderare, in decembrie 2006).

Odata cu penultima rata pentru masina, mi-au trimis o hartie sa-mi dau acordul pentru facturarea anticipata a ultimei rate si comisionul de inchidere (110 euro) ca sa aiba timp sa se ocupe de actele vamale.

Dupa ce am platit ultima rata si comisionul, mi-au trimis factura cu taxa vamala, accize, etc. 2620 RON (socotit la un curs de aproximativ 3,6, ies vreo 720 EUR). Din pacate, la asta trebuie sa platesti TVA, asa ca am platit 3120 RON. Dupa ce le-au ajuns banii in cont, am fost la sediul lor, mi-au dat actele din atasament si au scris "instrainat catre... " pe talon.

Apoi am fost la administratia financiara, platit taxa inmatriculare 52 + 4 RON parca un timbru, apoi la CEC platit taxa talon (37 parca), apoi la politie am depus dosarul cu toate actele, 40 RON taxa numere "la rand", in Ploiesti am depus la 8.30 dosarul si am luat numerele la ora 14.

Identificare RAR nu se mai face la transferul de proprietate la leasing.

post-5290-126043398615_thumb.png

Edited by BGeo

Share this post


Link to post

Salutare tuturor

Pentru cei care au leasing sau pentu cei care vor sa faca unul am urmatoarele informatii :wallbanger:

 

Chevrolet Aveo 1,2 "achizitionat" in 2006 prin BCR leasing.

- se termina in data de 31.03.2011 cu valoare reziduala 20% asa era la momentul respectiv

 

Ultimele FACTURI

Factura Valoare reziduala - 1494 EURO + TVA =7891 RON

 

Factura Taxa vamala asta e partea ce-a mai frumoasa :) scadenta in data de 01.04.2011

1 Rata casco 6 - 379.14 +TVA - 90.99 RON b-( doar ca ultima rata de casco a fost in luna februarie, pentru februarie si martie asa vine la 2 luni

 

2 Taxa vamala conform document vamal 1575 RON +TVA 378 RON

 

3 Comision vamal 25 RON + TVA 6,24 RON

 

4 Accize 278 RON + TVA 66,72 RON

 

5 Prestatii Vamale 150 RON + TVA 36 RON

 

6 Impozit Auto 15,75 RON +TVA 3,78 RON

 

7 Taxa certificat atestare fiscala 2 RON +TVA 0,48 RON

 

8 Taxa Fisa inmatriculare 8 RON +TVA 1.92 RON

 

9 Penalizari leasing 188,23 RON la factura pentru valoare reziduala nu am facut banii cu ciocanul :thumbl: si am intarziat 5 zile

 

Total Factura 3206,25 RON

 

Asa sfat pentru cei care vor sa cumpere un autoturinm in leasing RENUNTATI mergeti cu Dacia sau o masina second.

Eu unul as mai avea nevoie de una dar nu mai apelez la firme de leasing a fost cea mai mare greseala si am sa-mi iau un second-hand

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...