Jump to content
Sign in to follow this  
Viktor

Ghidusii Homemade

Recommended Posts

Faina prajitoarea , Ionele.

 

Tre s-o pun de-un motor boxer sa fiu cool .

 

Aia tine si la mititei sau doar la cirnati ?

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Intr-adevar, putin ce-i drept. Si nici o amarita de jumara nu-si facu veacu' in zona ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Zilele trecute, la un pas sa fac stop cardiac cind vazura-i primii fulgi de nea si "pachetul" meu nu-i gata ...

 

:mrgreen:

 

De sinteti binevoitori si imi puneti la dispozitie doua stegulete, rosii ... putem striga let's go! Nameti sa fie .

 

post-20861-0-77022800-1479388574_thumb.jpg

 

post-20861-0-00988300-1479388594_thumb.jpg

 

post-20861-0-33073800-1479388630_thumb.jpg

 

post-20861-0-39985400-1479388648_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Mi-s in pana de idei pentru un upgrade in ideea de a se ridica de la sol pe deplasarea inainte . N-as prea complica treburile cu scripeti si macara (convert din manual in electric pe 12V) . Imi fuge mintea la un brat bascula pe roti si actionat manual (prin intermediul unei pirgii) ca automat nu prea vad cum . O idee ...

Share this post


Link to post

De merg pe electric atunci da, Ionele, comenzile (sus-jos) vor fi din masina . Deocamdata ma abtin de la varianta asta, as avea cele necesare sa o aduc la adevar, dar n-as prea impodobi fieratania de nu e cazul,, plus ca cere si protectie (motorul, angrenajele) anti-nameti, apa s.a.m.d As merge pe ceva foarte simplu, sa urce pe roti automat la deplasarea inainte. Ramine totusi intrebarea, cum ? Axa culisanta cu arc si tija de comanda din cuplajul in cirlig ...

 

Deja miroase a creer ars in zona , fir-ar sa fie ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Crezi ori ba, Ionele, am si din aia .

 

:mrgreen:

 

Adevarata mea problema Ionele, ca dupa atitea batai de cap, de toata iarna n-o da decit vreo doua santime de omat ... drept bag flexu' in el de plug, nu alta ...

 

:) )

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Cu doi ani in urma, satul de diminetile cu cate minim o ora de lopatat la zapada, am cumparat un snowblower pe benzina; daca are 5-6 ore de functionare in doua ierni...

Share this post


Link to post

Greu de spus ce-o aduce timpul, meteosii is foarte departe de adevar. Imi aduc aminte cind anuntau astia c-o sa fie cald si fain, apoi dupa vreo juma' de ora o infiletat o ploaie de toata frumusetea. Si de ninge o singura data (bine) si trebue data zapada ... apoi trebue, nu avem incotro. De ninge, am de dat zapada acasa ce-i obligatoriu plus la doua birouri (separate) unde, pina acum, nu incalzeam lopata mai mult decit trebue, sa-mi fac loc de parcat plus nitel prin preajma . Acum, daca tot m-am muncit cu fieratania, o sa-i dau bice cam peste tot pe unde pot intra sa fac urma . Chiar nu vreau sa exagerez, dar cred ca se aduna vreun km (sau mai bine, chiar o sa fiu atent cam cit e) de curatat dupa planul de acum.

 

 

Altfel, mi-am repus mintea cu fieratania . Motoarele de le am nu ma ajuta, is prea mici pentru asa ceva, nu poate ridica fieratania, doar nu-i grea, dar nu merge, nici macar n-o clinteste. Am o transmisie complecra (doua pinioane si lant dublu) de la batrina Skoda. Pinionul mic (50mm) pe motor, iar al mare (100mm) pe cremaliera macaralei de o am . Nu face fata. Trebue un pinion foarte mare pe macara sau un motor in toate mintile sa-si faca treaba, altfel ... Deocamdata, pentru orice eventualitate il pot ridica manual pe roti, pentru a intoarce macar sau sa-mi mut cuibul. Mai incerc totusi o varianta pe curea si fulie de 270mm pe macara iar pe motor cit mai mica posibila, sa vedem ce spune cu motoarele din dotare .

Share this post


Link to post

Extras din ciclul "plugul paianjen". :mrgreen:

 

Ramas pe manual cu ridicare de la sol dintr-o singura miscare (pe "cumpana) , deocamdata . Trebue sa fac rost de doua bolturi (incercuit in poza) de 7mm cu siguranta agrafa pentru montarea - demontarea rapida a ansamblului mobil (rotilor) . Cind imi cade in mina un motor in toate mintile, ii schimb modelul.

 

post-20861-0-65251400-1479808157_thumb.jpg

 

post-20861-0-73049700-1479808190_thumb.jpg

 

Share this post


Link to post

Aia da, Ionele, aia ii treaba ceva mai serioasa . Ce-am masluit eu aici ... doar tabla-i noua (o coala de 1.5mm grosime) in rest, fieratanii vechi si ramasite ce le-am tot strins ca moartea ca nu m-am indurat sa le arunc stiind eu bine ca mai devreme sau mai tirziu vor fi valorificate. De cum intru in posesea unui motor ce sa faca fata cerintelor ... i-am si schimbat modelul, dar pina una alta , trebue sa-l ridic cumva, iar dupa multe alte calcule si schite la fata locului, pe varianta asta am optat, dezancorez lantul din capul barei (din cirlig, cu un minim forta) si se lasa jos, o miscare doar si deja ii sus. De cioc (virf) o trebuit prins, altfel s-ar fi balansat pe roti doar, plus ca trebuia facut o piedica de sustinere levierului de comanta, astfel se compenseaza si isi pastreaza echilibrul (facuram si un test, fireste). La culisanta ce o aveam pe creer am renuntat, implica modificari serioase la montajul in cirlig, si nici material necesar nu am avut, teava profil de 40x40 cel putin si gros in carne , pentru a executa o culisanta ceva mai serioasa, in plus, se cerea un ~ 40 cm lungime (culisantei) pentru o comanda confortabila prin intermediul unor tije la roti. In fine, una peste alta, varianta pe electric ar fi ideeala, dar mai asteptam sa ne cada in gherute un motor.

 

Revenind la filmulet, cu o asa lama pe carabus (swift) pe fata, trebue si un portbagaj de caramizi pentru a ramine cu puntea spate pe sol.

 

Ce nu face omu cind se plictiseste, nene ... azi imi fugea mintea sa mai fac unu, da' la trept nu "V".

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

La magazinele de piese ptr camioane/tractoare/utilaje agricole ar trebui sa gasesti bolt cu agrafa ptr siguranta,

Share this post


Link to post

Multumesc de pont, Mike. Cazu la fix ideea, chiar acum o sa-mi cada pe traseu un magazin de rulmenti unde vinde tot felul de acareturi gen, iar pe o alta ruta (cu aceiasi destinatie) imi cade in drum un magazin de piese pentru camioane. Tre sa iabe careva ...

Share this post


Link to post

Ar fi fost prea frumos sa gasesc ieri doua bolturi amarite. Asadar, am confectionat doua (de 8mm), fir-ar ele ... d-apoi, "sintem golani sau nu mai sintem ..." :mrgreen:

 

post-20861-0-24818500-1479968505_thumb.jpg

 

 

Share this post


Link to post

Oare sa mai ninga iarna asta in zona ?

 

Am swift-ul in RC la capitolul frine, si dupa cum era de asteptat, fix acum au aparut si nametii, mai exact ieri dupa amiaza . Na drace, zic, nameti sint, plugul se gudura la adapost si abia asteapta sa iasa-n probe, DVR-ul pregatit iara eu ... ma uit la stele , ca deh , rabla-i demontata si n-o pot pune la treaba . Da' nu-i bai, punem iute osul la treaba si-i facem plugului un upgrade sa poata fi montat si pe Ignis. Zis si facut. Am plonjat direct intre fieare, taie, sudeaza, taie, sudeaza si dai, si lupta, si dai, si pupta (iute ca se topesc nametii ...). Am rezolvat-o intr-un final, m-am imbarcat si da-i bice spre locul cu pricina (~8km) sa imi fac de cap. Booon. Pe masura ce inaintam, aveam senzatoa ca ma indrept catre sahara ... incepea a scade stratul de nameti, inverzea din ce in ce mai frumos, soare si misto ... mai mare dragu' ... Ajuns la destinatie ... gram de zapada nu fu nene, cu exceptia citorva pete de zapada carate de de vint probabil de pe-aici ... Si iote-asa ... mi-am furat-o !

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

=)) criminal

Share this post


Link to post

Stau cu ochii pe astia de la meteo ca pe butelie, Dj-ule. Sper sa cearna pe ziua altfel ... de cum s-o crapa de ziua mi-s in brazda de data asta. Sper.

Share this post


Link to post

Sa dea naiba, Ionele, ca drept imi vine sa dau o fuga la Constanta.

 

Pe stinga ninge, pe dreapta ninge, numa' pe centru (in zona) nu vrea . O dat aseara o fulgaiala marunta si cam atit. Deja stateam ca pe ace ca nici nu se crapa de ziua si ii dau cheie. Ti-ai gasit ... Tot promit astia c-o sa ninga dar numa' aici nu se pare. Mai astept citeva zile si de nu vre, calculam o traiectorie de huscheala la munte sa-mi fac damblaua ca nu mai tine.

Share this post


Link to post

Viktoreee, unde eeeesti? Hai nenea cu plugul ala prin Bucuresti ca azi de dimineata nu mi-am gasit masina in parcare :)

Si vb serios, am fost prin zona unde am parcat aseara, nu se mai vede nimic, doar movilite prin zapada, am dat search cu alarma si..nimic, nici macar nu am auzit-o, ce sa vad avarii. Drept urmare azi metrou.

Share this post


Link to post

@Viktore: stai linistit, la Cta zapada depaseste masina in unele locuri, plugul tau ar fi bun peste vreo saptamana asa :tongue: Paranteza: azi de dimineata am facut un culoar doar cat sa ies din curte, nu am unde sa mai pun zapada. Masina am scos-o pur si simplu de la locul ei, vad eu diseara cat am de lopatat :lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...