Jump to content
Sign in to follow this  
Viktor

Ghidusii Homemade

Recommended Posts

Ehe ... iarna nu-i ca vara!

 

Altfel, de lecuta aia de zapada vi se incheaga lacrimile-n barba ? Haidi-ti breee ... pai, sintem golani sau nu mai sintem ...

 

:mrgreen:

 

 

Share this post


Link to post

Ce poate fi mai palpitant ca atunci cind s-o crapat de ziua si-ai deschis ochii aruncind o privire pe geam la misto asa ... si sa zaresti vreo doua santime de omat proaspat ... Ti se bulbuca felinarele ca dupa o cafeaua la ibric si-ai sarit direct in toale cusute cu motive de "gilceava" (de lucru) si-o dorinta arzatoare de-a baga plugu-n brazda ...

 

Am comis-o ! Nu-s decit vreo ~2cm de zapada, da' n-am pierdut ocazia ... Merge brici, si n-am sesizat nimic extra, cu exceptia citorva furci, rangi, tepoaie, lanturi, sape, lopeti si-o drujba ... unelte de-altfel bine cunoscute cu care au iesit vecinii ... crezind eu ca tin a-mi da o mina de ajutor, da' nuuu ... fu doar un avertisment cum ca ar nitel cam zgomotoasa jucaria ...

 

:mrgreen:

 

Intr-adevar, trebue sa-i pun ceva guma la baza in rest ... o trec la reusite!

 

 

post-20861-0-54397400-1484219709_thumb.png

 

post-20861-0-10650900-1484219729_thumb.png

 

post-20861-0-03999400-1484219745_thumb.png

 

Share this post


Link to post

Cica ar ninge si pe aici zilele ce vin, dar ce folos, ma duc acasa in vacanta, asa ca nu pot proba matizul.

Share this post


Link to post

Mergi si matale acasa cu matizu', Ionele. Macar ii oferi o sansa a testelor ...

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Apoi io nu stiu, da' nu ma pot dezlipi de trasura nici ars cu ceara . Am aprox ~500m pina la unu din birouri si de nu mestec in cutie deja mi-am stricat ziua. D-apoi sa calatoresc cu trenul, autocarul, avionul s.a.m.d Cred ca ar trebui sa fiu asteptat de ai imbracati misto si cu camasile de forta pregatite, ca as cobori bonlav de nervi, nu alta ...

 

=))

Share this post


Link to post

M-o scos la pensie trocariciu' asta (plugul). Zapada fu din belsug, la treaba l-am pus de cite ori s-o ivit ocazia ... zapada sa fie, timp si chef de munca.

In sfirsit o primit banda de guma la baza ce m-o muncit ca pe toti dracii sa o aduc la adevar. Sa cumpar guma/plastic din ala expres pentru ii foarte scump, in plus, nu se gasesc chiar la tot coltul, da' ii rezolvata. Tot fitaindu-ma la deal la vale pe ulita, la intrarea intr-un sens giratoriu am o gumoasa pierduta, banda de rulare a unei anvelope reesapate de camion, nu anvelopa intreaga, ci pur si simplu fatada, cred ca s-o desprins si l-o parasit in mers . In fine. Zic gata, al meu esti si cu scop bine intemeiat (de nu te salta nimeni). La citeva zile dupe ce i-am tot dat tircoale (la deal - la vale) a cazut la fix sa ma dau prin zona cu remorca si hop, l-am saltat. In mintea mea ... il habucesc pe cote cu flexu' cit ai clipi ... Oh, daaa ... bai nene, m-o muncit ca pe dracu nu alta, da' nu ca-i tare, dezastru cu sirma aia otelita din el. Mi-o halit 20 discuri pentru metal de 1/125mm (din alea subtiri) doua rinduri de haine ce nu mai pot fi scose din boale de la guma aia si flexu' care, o sa-mi ia ceva munca sa-l curat. Si toate astea pentru doua bucati de 2m decupate. Halal !

  • Like 1

Share this post


Link to post

Imi storc mintea sa fac un suport pentru telefon, unul magnetic. De maine incep munca si voi avea acces la smeltzaraie.

Share this post


Link to post

Un suport de telefon misto, de camera, iti arat eu (by Viktor pentru fii-sa).

 

post-20861-0-02529000-1486320062_thumb.jpg

 

post-20861-0-49164200-1486320073_thumb.jpg

 

 

Share this post


Link to post

Ii cu fata, breee ...

 

Asezi frumos telefonul pe alea doua suporturi din plastic si la revedere... Nu tre sa-l cauti vreo doua ceasuri ca nu-ti aduci aminte pe unde l-ai lasat .

 

Ai obserbat ce iepure misto am croit ?

 

:mrgreen:

Share this post


Link to post

Un inceput de cutit pt sapat. Momentan e in faza bruta, trebuie sa mai dau jos din material ca sa-i scad greutatea si sa-l finisez putin. La final sa-i fac un maner, dar nu stiu cum as putea sa-l nituiesc.

post-5454-0-29769200-1486391801_thumb.jpg

post-5454-0-44732600-1486391809_thumb.jpg

post-5454-0-71958400-1486391817_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Deci faza cu suportul magnetic: husa e cam groasa si armatura folosita(o lama de cutter bagata inre telefon si husa) are suprafata mica. Am sa caut ceva mai mare.

Share this post


Link to post

Au iesit ghioceii, Geo ? :mrgreen:

 

Is multiple moduri de a prinde plasele, fie suruburi, fie nituite cu sirma groasa si inflorita la capete, fie bolturi crapate (cu flexu') in 4 la capete apoi cracite cu un dorn, o dalta mica ... Orice varianta, dar cu cap(uri) inecat(e).

 

 

Eu am stat departe de chestiile aste magnetice si telefonul, si am folosit citeva suporturi diferile (chiar multe) de-a lungul timpului, care mai de care mai hazliu, in special ala telescop ce se pronde pe parbriz si il modelezi din bratul flexibil dupa cum doresti. Uricioase chestii, nene ... de folosesti un telefon sau o navigatie ceva mai greoaie, se balangane ca cucu-n vaca, tre sa-l cauti prin trasura ...

 

:) )


Nenea Geo imi aduse aminte de-o veche creatie by Viktor.

 

post-20861-0-08865800-1486499192_thumb.jpg

 

post-20861-0-51249000-1486499209_thumb.jpg

 

Plasele din bakelit .

 

 

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Cele mai faine plasele sunt din corn de cerb.


Poate va pun o poza cu un cutit facut de tata.

Share this post


Link to post

Alea corn de cerb intr-adevar, is faine. Rustic natural.

 

Cu tentativa "lu' Rambo" poti crapa lemne, ca n-are nici pe naiba. Cu ala am maruntit cindva de aprins pentru gratar. Nu mai retin din ce material e, da' ii dur si cam mult otel in el ca rugineste destul de repede de nu-si ia nitica grasime de protectie.

Share this post


Link to post

N-au iesit inca, ca am detectat pe zapada :) Si acum ninge de rupe. Dar am nimerit vreo 2-3 locuri printre radacini f groase si n-am putut baga cazmaua, am renuntat. Aici era util cutitul asta.

Am luat o coada de grebla din care sa tai o bucata pt maner. Dar ma tot gandeam cum sa-l prind... materialul are 4-5mm grosime, cred ca am in ce sa fac un filet. Pun si niste epoxy intre metal si lemn, bag si cate 2 surubele cu cap ingropat si cred ca e ok.

E cam greu sa lucrez la el cu flexul, ca n-am polizor de banc, dar usor, usor il scot la lumina :) Pana weekendul viitor am timp.

Share this post


Link to post

Si de la coada de grebla s-a ajuns aici... a sarit flexul din lemn in pragul usii de la balcon, si de acolo in picior. Poza de cand am ajuns la camera de garada nu o mai pun aici, ca e destul de urata :)

De acum incolo, doar fierastrau de mana, nu vreau sa mai vad discul zimtat pt lemn.

Tot o ghidusie homemade e si asta :) )

post-5454-0-35874800-1487414169_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Daca te-a mancat. Te-ai scarpinat si tu cu discu ala pus pe flex :) ). Ramai cu un semn frumusel dupa distractia asta. Când mai pui mana pe flex, te uiti la semn si-ti aduci aminte ce sa pui si ce sa nu pui pe el

Edited by tunning4life

Share this post


Link to post

O muscat, asa-i ? Intii din lemn dupa care de picior bag seama .

 

Pinza pentru taiat lemn pe flex ii mai periculoasa decit aia pentru metale. Cunoscuta "manevra", devine zburdalnic flexosu' de nu esti stapin pe situatie. Am patit-o ... da' n-ai grija, acum curge zeama din el (din flex) de il prind intre gheare si ma dau la ceva lemnos.

Share this post


Link to post

Nasol. Desi imi plac constructiile din lemn si le mai practic din cand in cand, panza de lemn pe flex nu-mi place :D

 

Share this post


Link to post

Nici mie nu-mi mai place acum :) ) Am tinut de el bine, dar nu suficient de bine... panza aia direct la gunoi se duce.

Mihai, tu ai vazut si poza cu "before" cusatura, era destul de rau.

Share this post


Link to post

In "copilarie" am lucrat 2 ani in industria lemnului la o firma (~350 angajati din cite retin) de pe Valea Trotusului. In primele 6 luni fusei la munca de jos in mare parte a timpului pe un amarit de circular la croit ornamente iar intre timp, am studiat (furat mai bine zis, meserie) cele citeva zeci de masini existente (reglaje, programari/setari pentru diferite modele s.a.m.d) . In fine. Dupa un an de roboteala, avui onoarea (si placerea) a ocupa un post la prototipuri alaturi de alti 3 profesionisti in domeniu. Nu retin cu exactitate la ce schita/proiect lucram in ziua cu pricina, insa tineam a scoate un ornament pe una freze unde, de nu respectam normele de protectie asa zis, mai exact pozitia ideala in timpul lucrului pe utilaju' in cauza, probabil astazi miroseam florile de la radacina ... :mrgreen: In spatele frezei era o usa dubla (din tablii suficient de groase) inchisa in acel moment. Ei bine, materialul ce-l bagasem deja in freza, o pleznit la o afurisenie de ciot si-o plecat materialul din miinile mele glont nene, cu o asa forta de-o trecut prin usa de care aminteam. Am ramas mut! Si de nu ma insel, prea multe n-am mai facut in ziua aia ... :mrgreen:

Edited by Viktor

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...