Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

5 Amenzi Pe Zi, Norma Pentru Calificativul "Bun" Al Agentilor Rutieri

Recommended Posts

Tu stii vreo lege emisa a carei principii sa fie impotriva persoanei si a comunitatii? 10000000.gif

 

P.S. Cu ce ma ajuta asa tare ca politistii stau in intersectie langa fiecare semafor intr-o anumita zona ca sa nu treaca smecherii pe rosu, daca dupa ce trec de ei, aceeasi smecheri isi fac de cap? :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Am corectat post-ul anterior ... mai precis am adaugat "si Orsova" si sper ca acum se intelege ce faceau acei politisti.

Atita vreme cit la nici 500 m de sediul politiei rutiere din Timisoara (intersectia de linga fabrica de palarii, pt. cine cunoaste zona) unde pe un drum cu 3 benzi pe din care doar banda 3 este pt. virat la stinga (se intra pe un drum cu o singura banda pe sesn care trece pe sub calea ferata) toti smecherii fac stinga de pe banda a doua iar tu care esti corect (sau fraier ... depinde cum vede fiecare lucrurile) esti obligat sa le faci loc ca altfel te trezesti cu masina lovita ... eu personal consider ca toti din politia rutiera in ziua respectiva si-au luat salariile fara sa merite.

Sau tot asa ... la vreo 500 m de acelasi sediu al politiei rutiere (dar in directie opusa intersectiei de mai sus), la intersectia Bd. Gh. Lazar cu Str. Circumvalatiunii (ambele cu cite 3 benzi pe sens) semafoarele pt. virat la stinga au verde in acelasi timp cu cele pt. mers in fata si datorita faptului ca ambele artere sint intens circulate aprope zilnic au loc accidente in zona.

 

Evident ca ai dreptate cind afirmi ca dupa ce pleaca politistii din intersectie "aceeasi smecheri isi fac de cap" ... dar solutia este simpla - camere de supraveghere in intersectiile mari.

 

In ceea ce priveste "Tu stii vreo lege emisa a carei principii sa fie impotriva persoanei si a comunitatii?" - ma abtin deoarece cunostintele mele in domeniu sint aproape inexistente.

Share this post


Link to post

Tu stii vreo lege emisa a carei principii sa fie impotriva persoanei si a comunitatii? 10000000.gif

OUG 54 pe 28 iunie 2010. E insasi impotriva legii, deci implicit impotriva omului si a societatii.

 

Pe mine altceva insa ma deranjeaza foarte tare, normele de aplicare a multor legi, ordonante etc sunt greu accesibile si schimba insasi legea adresata.

Asta alaturi de inconsecventa multor legi provoaca haos legislativ.

Share this post


Link to post

Am corectat post-ul anterior ... mai precis am adaugat "si Orsova" si sper ca acum se intelege ce faceau acei politisti.

Eu am inteles din prima. 10000001.gif

 

Atita vreme cit la nici 500 m de sediul politiei rutiere din Timisoara (intersectia de linga fabrica de palarii, pt. cine cunoaste zona) unde pe un drum cu 3 benzi pe din care doar banda 3 este pt. virat la stinga (se intra pe un drum cu o singura banda pe sesn care trece pe sub calea ferata) toti smecherii fac stinga de pe banda a doua iar tu care esti corect (sau fraier ... depinde cum vede fiecare lucrurile) esti obligat sa le faci loc ca altfel te trezesti cu masina lovita ... eu personal consider ca toti din politia rutiera in ziua respectiva si-au luat salariile fara sa merite.

Discutabil daca da sau nu. Poate au avut alte probleme de rezolvat in ziua respectiva. Daca locatia este in apropierea sediului politiei nu inseamna absolut nimic. Se fura masini parcate la 100-200 m de sediul politiei, crezi ca astfel de fapte sunt inevitabile? 10000000.gif

 

 

Sau tot asa ... la vreo 500 m de acelasi sediu al politiei rutiere (dar in directie opusa intersectiei de mai sus), la intersectia Bd. Gh. Lazar cu Str. Circumvalatiunii (ambele cu cite 3 benzi pe sens) semafoarele pt. virat la stinga au verde in acelasi timp cu cele pt. mers in fata si datorita faptului ca ambele artere sint intens circulate aprope zilnic au loc accidente in zona.

Nu stiu ca acest tip de semaforizare sa fie interzis undeva in legislatie. Eu personal am avut accident intr-o astfel de intersectie dar nu dau vina nici pe politisti si nici pe autoritatile locale ci pe adormita care a fost vinovata de accident si care din fericire a platit pentru asta. 10000000.gif

 

Evident ca ai dreptate cind afirmi ca dupa ce pleaca politistii din intersectie "aceeasi smecheri isi fac de cap" ... dar solutia este simpla - camere de supraveghere in intersectiile mari.

Si in restul locurilor ce faci? Aia nu s-ar numi "vanatoare" si normare a amenzilor? care ar fi diferenta? 10000000.gif

 

In ceea ce priveste "Tu stii vreo lege emisa a carei principii sa fie impotriva persoanei si a comunitatii?" - ma abtin deoarece cunostintele mele in domeniu sint aproape inexistente.

Era o intrebare mai mult retorica. Principiul legilor e cel cuprin si in statutul politistilor. Deci nu e ceva nou. Totul tine de modul de intelegere a acelor afirmatii.

 

OUG 54 pe 28 iunie 2010. E insasi impotriva legii, deci implicit impotriva omului si a societatii.

 

Pe mine altceva insa ma deranjeaza foarte tare, normele de aplicare a multor legi, ordonante etc sunt greu accesibile si schimba insasi legea adresata.

Asta alaturi de inconsecventa multor legi provoaca haos legislativ.

 

Tommy, aia se discuta la politica. CCR a considerat constitutionale in proportie de 99.99% legile/ordonantele emise de guvern.

Inconsecventa legilor se datoreaza in principiu grabei cu care se fac. Asta e caracteristica fiecarei guvernari din pacate.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

... Este o diferenta totusi intre cei doi termeni ...

Si esti tu sigur sigur ca politistii fac diferenta :) ?

 

Exemplul dat de Satori este tocmai exceptia care confirma regula. Colegul nostru (DGT), cred eu, s-a referit la activitatea de preventie a actelor intentionate de incalcare a legilor si regulamentelor. Prostia e una, intentia e alta. Evident, prostia nu doare si nici nu poate fi eradicata. Insa fapte de genul: trecere pe rosu, depasire pe dunga continua (si, desigur, dubla), neacordare prioritate, etc. pot conta la capitolul performante si indeplinirea sarcinilor de serviciu. Ca tot ni se spune ca obiectivul principal al Politiei este preventia ... Cei doi termeni, respectiv preventie si target amenzi nu se prea pupa ! Ca idee, mi-as dori o Politie activa tot timpul, nu doar la anumite ore din zi sau in preajma unor anumite evenimente gen sarbatori, concedii, etc.

 

Caz de studiu:

- nenea politistul sta toata ziua in intersectie, isi face treaba dar se decide sa fie baiat finut si sa nu sanctioneze orice abatere in ideea ca, oricum, pina seara, va gasi destui pe care sa-i intrebe de sanatate. Astfel, lasa in pace pe unul care e cam agresiv la trecerea de pietoni, il iarta si pe cel care face dreapta (sau stinga) de pe banda de obligatoriu inainte ... etc. Buun, se aproie iesirea din tura si isi aduce aminte ca nu a dat decit 4 amenzi, motiv pentru care il opreste pe unul care comite o fapta mai putin periculoasa decit cele iertate in timpul turei si, evident, il altoieste. Ca na, cine nu vrea sa primeasca calificativul "Bun" ????

 

Cum vi se pare ideea ? Credeti ca nu e plauzibila ?

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Foarte plauzibila. 1 zi. Prima lui zi pe teren. A doua zi stie deja care e treaba.

 

Dar ce zici de ideea asta: eu sunt unul slab de inger, cam la pamant cu logica si ratiunea, conduc cum ma taie si am ca principala scuza faptul ca "toti fac la fel, statul ma taxeaza, Romania nu e libera ca Germania, Boc ma Basesti si politia e corupta". Politistul ma opreste si ma amendeaza ca nu am centura in timp ce ala are era in spatele politistului trece pe rosu. E clar ca are ceva cu mine, mama masii de bulangiu, hai sa ma plang pe forum, depun contestatie, ii sparg capul, aberantu' dracu. Si pe forum, alti 20 de... sa le zicem "ca mine", isi confirma teoria ca toata lumea e impotriva lor si ca trebuie sa isi faca singuri dreptate luand din drepturile altora.

 

Eu asta vad in fiecare zi. Cretinatate cu scuza ca sunt altii cretini. Faza distractiva este ca se autopropaga, ca X e cretin ca e Y cretin care e cretin ca e X cretin. Si Z de ce nu ar fi? Ca X si Y sunt, iar el oricum nu are minte.

 

Ca idee, mi-as dori o Politie activa tot timpul, nu doar la anumite ore din zi sau in preajma unor anumite evenimente gen sarbatori, concedii, etc.

 

Sunt activi tot timpul. Nu ii vezi tu tot timpul. Dar nu-i nimic, sunt sigur ca X va citi postul tau si il va crede si data viitoare cand o sa isi ia amenda, o sa o conteste si o sa injure pentru ca acum are o scuza in plus.

  • Like 2

Share this post


Link to post

... am ca principala scuza faptul ca "toti fac la fel, statul ma taxeaza, Romania nu e libera ca Germania, Boc ma Basesti si politia e corupta". Politistul ma opreste si ma amendeaza ca nu am centura in timp ce ala are era in spatele politistului trece pe rosu. E clar ca are ceva cu mine, mama masii de bulangiu, hai sa ma plang pe forum, depun contestatie, ii sparg capul, aberantu' dracu. Si pe forum, alti 20 de... sa le zicem "ca mine", isi confirma teoria ca toata lumea e impotriva lor si ca trebuie sa isi faca singuri dreptate luand din drepturile altora.

N-avem noi din astia pe forum. Sau avem ... :-? ?!

 

Sunt activi tot timpul. Nu ii vezi tu tot timpul. Dar nu-i nimic, sunt sigur ca X va citi postul tau si il va crede si data viitoare cand o sa isi ia amenda, o sa o conteste si o sa injure pentru ca acum are o scuza in plus.

OK, trebuia sa fiu mai clar. Am vrut doar sa punctez ca exista imprejurari in care sint mai activi decit de obicei. Este o constatare presonala a realitatii din teren, nu are de ce sa devina scuza.

Share this post


Link to post

Sunt mai activi cand sunt mai multi oameni intr-un loc. E normal.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si esti tu sigur sigur ca politistii fac diferenta :) ?

Da, pot si fac diferenta. Politistii nu sunt asa de prosti precum vor sa ii arate unii.

Acum eu ma intreb: tu sigur ai inteles si poti face diferenta?

 

Cei doi termeni, respectiv preventie si target amenzi nu se prea pupa !

 

Colegul nostru (DGT), cred eu, s-a referit la activitatea de preventie a actelor intentionate de incalcare a legilor si regulamentelor. Prostia e una, intentia e alta. Evident, prostia nu doare si nici nu poate fi eradicata.

Si cum faci o astfel de preventie daca nu prin masuri coercitive? Masura coercitiva = amenda. Amenda = preventie.

 

Insa fapte de genul: trecere pe rosu, depasire pe dunga continua (si, desigur, dubla), neacordare prioritate, etc. pot conta la capitolul performante si indeplinirea sarcinilor de serviciu. Ca tot ni se spune ca obiectivul principal al Politiei este preventia ...Ca idee, mi-as dori o Politie activa tot timpul, nu doar la anumite ore din zi sau in preajma unor anumite evenimente gen sarbatori, concedii, etc.

Sanctionarea acestor contraventii conteaza, dar nu citeste nimeni si nimeni nu-si bate capul sa priceapa.

 

Caz de studiu:

- nenea politistul sta toata ziua in intersectie, isi face treaba dar se decide sa fie baiat finut si sa nu sanctioneze orice abatere in ideea ca, oricum, pina seara, va gasi destui pe care sa-i intrebe de sanatate. Astfel, lasa in pace pe unul care e cam agresiv la trecerea de pietoni, il iarta si pe cel care face dreapta (sau stinga) de pe banda de obligatoriu inainte ... etc. Buun, se aproie iesirea din tura si isi aduce aminte ca nu a dat decit 4 amenzi, motiv pentru care il opreste pe unul care comite o fapta mai putin periculoasa decit cele iertate in timpul turei si, evident, il altoieste. Ca na, cine nu vrea sa primeasca calificativul "Bun" ????

 

Cum vi se pare ideea ? Credeti ca nu e plauzibila ?

Imi cer scuze, dar fabulezi. :)

 

 

N-avem noi din astia pe forum. Sau avem ... :-? ?!

Cati vrei. :D

 

OK, trebuia sa fiu mai clar. Am vrut doar sa punctez ca exista imprejurari in care sint mai activi decit de obicei. Este o constatare presonala a realitatii din teren, nu are de ce sa devina scuza.

Constatarea este de moment si nu are prea mare relevanta. E ca si cum te-as vedea la cursuri numai cand eu studentul vin si as zice ca numai atunci ai activitate.

Share this post


Link to post

Si cum faci o astfel de preventie daca nu prin masuri coercitive? Masura coercitiva = amenda. Amenda = preventie.

Te lupti cu morile de vint ;) . Nu cred ca m-ai auzit pe mine vreodata (sau citit vreodata) ca as fi impotriva masurilor coercitive deci ...

 

 

Imi cer scuze, dar fabulezi. :)

Posibil, dar e parerea mea si, fara nici o suparare, mi-o mentin. Tu, pe de alta parte, ai fi in stare sa bagi mina in foc pina la umar ca o situatie de genul celei inventate de mine nu este posibila ?

Share this post


Link to post

Te lupti cu morile de vint ;) . Nu cred ca m-ai auzit pe mine vreodata (sau citit vreodata) ca as fi impotriva masurilor coercitive deci ...

Tu ai adus discutia. "Ecuatiile" sunt pentru cei care vor si trebuie sa vada ca amenda e o componenta a preventiei. :)

 

Posibil, dar e parerea mea si, fara nici o suparare, mi-o mentin. Tu, pe de alta parte, ai fi in stare sa bagi mina in foc pina la umar ca o situatie de genul celei inventate de mine nu este posibila ?

 

Ai spus bine, o situatie inventata. Cum am mai spus, politistii nu sunt chiar asa prosti cum vor unii sa ii prezinte. Ar fi bine sa luam in calcul cam toate variabilele cand facem niste afirmatii de genul acesta. E usor sa stai sa-i asculti pe X Y Z aia de care zice Sato si sa nu judeci, ca deh, aia sigur sunt victimele sistemului.

Si da, sunt gata sa bag mana in foc ca o situatie ca cea inventata de tine nu e posibila si sa-ti spun si de ce. Omiti cel mai important aspect si anume, daca il opreste pe unul care comite o fapta mai putin periculoasa decit cele iertate in timpul turei si, evident, il altoieste, amenzile nu vor intra in cadrul celor 5 amenzi la evaluare.

Share this post


Link to post

E o oarescare confuzie asupra "preventiei".

Regulile de circulatie sunt facute pentru a se putea... circula fara a se intampla accidente.

In consecinta, preventia se refera la a preveni accidentele.

Una din metode este de a-i sanctiona pe cei ce conduc periculos, aka incalca regulile de circulatie.

Singura metoda de a preveni incalcarea regulilor este educatia.

Din pacate, multi dintre cei care circula liberi pe strada, in masini sau pe jos, au terminat demult etapa asta a vietii lor, daca ea va fi avut loc vreodata.

Share this post


Link to post

In consecinta, preventia se refera la a preveni accidentele.

Una din metode este de a-i sanctiona pe cei ce conduc periculos, aka incalca regulile de circulatie.

Singura metoda de a preveni incalcarea regulilor este educatia.

Recunosc ca eu nu prea inteleg ce vrei sa spui, eu citesc ca sanctionarea este una din metodele de preventie dar nu este o metoda de preventie, ca doar educatia e :)

 

Educatia legislativa este eminamente nula in romania, de altfel in toata lumea civilizata incalcarea legii e pedepsita prompt.

Daca ar fi sa lasam totul in seama educatiei, stimabili domni ca

ar circula pe strazi ca pe ogorul propriu. Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Ziceam ca:

- pentru a preveni accidentele se pot da sanctiuni pentru incalcarea regulilor

- pentru a preveni incalcarea regulilor trebuie educatie

 

Educatia are si ea diverse componente: 7 ani de acasa, gradinita, scoala, liceu, facultate, cursuri (auto/legislatie), auto-educatie, etc.

 

 

Share this post


Link to post

7 ani de acasa

 

Asta cred ca-i de ajuns, desigur, pentru cine-i are. De-altfel, nici o alta pregatire nu poate scoate nesimtirea din om.

Share this post


Link to post

Cred ca la modul haotic in care circula momentan in Romania, aceasta "norma" la politisti nu poate sa strice ba dimpotriva. E clar ca vor fi si ceva abuzuri / fortari uneori dar eu unul sunt gata sa imi asum sa iau vreo amenda mai "tampita" dar sa stiu ca le-a mai dat si la smecherii/nesimtitii din trafic. Am prieteni care s-au plans ca li s-au ridicat masinile parcate sub semnul de "interzis parcare" pe motiv ca "nu deranjau pe nimeni" si ca altii au parcat mult mai in intersectie, ca nu sunt parcari etc. Astea nu sunt scuze ci arata o mentalitate cum ca data viitoare o sa parcheze tot pe interzis. Peste tot in lumea civilizata se ridica masini, se dau amenzi (chiar usturatoare) si lumea nu comenteaza atat. Gresesti - platesti. In Finlanda de ex. amenzile se dau proportional cu venitul faptasului asa ca poti lua o suma considerabila dintr-o chestie minora. Si desi sunt locuri de parcare ele nu sunt la botul calului (unde ai tu treaba) si mai si costa ceva banuti. Noi ca romani avem o problema de mentalitate. Vrem sa avem o tara civilizata dar sa plateasca altii, pentru noi totul sa fie moka. Nu avem parcari dar daca am avea si ar fi cu bani tot ar fi nasol. Nu avem autostrazi dar daca ar fi cu bani nu le mai vrem. Vrem sa avem circulatie civilizata dar cand o comitem noi sa nu zica nimeni nimic.

La momentul actual trebuie putina duritate in sanctiuni pentru a readuce "civilizatia" intre noi. Educatia despre care vorbeste Abramburel e buna dar da rezultate in timp indelungat. Amnezile dau rezultate peste noapte ca sa zic asa. Multi soferi la noi fac prostii pentru simplul motiv ca "pot" si nu patesc nimic.

  • Like 4

Share this post


Link to post

eu unul sunt gata sa imi asum sa iau vreo amenda mai "tampita" dar sa stiu ca le-a mai dat si la smecherii/nesimtitii din trafic.

 

 

De-acord, numa' sa vedem intamplandu-se si chestia asta. Atata timp cat pe strada, Gigi trece pe rosu sau sunteaza coloana de fata cu politia si se duce mai departe bine-mersi, iar eu iau amenda ca eram cu telefonul la ureche, in scriptele lor tot "o amenda data" apare. Cand se ridica pentru parcare interzisa Daewoo-ul sau Opelu', si langa el ramane Mercedesu' lasat in pace, tot "o amenda data apare". Cand se va aplica la fel legea pentru catei si dulai, da - la cat mai multe sanctiuni.

 

Exemplu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=pHLUKmDXN4Q&feature=player_embedded

Share this post


Link to post

De-acord, numa' sa vedem intamplandu-se si chestia asta. Atata timp cat pe strada, Gigi trece pe rosu sau sunteaza coloana de fata cu politia si se duce mai departe bine-mersi, iar eu iau amenda ca eram cu telefonul la ureche, in scriptele lor tot "o amenda data" apare. Cand se ridica pentru parcare interzisa Daewoo-ul sau Opelu', si langa el ramane Mercedesu' lasat in pace, tot "o amenda data apare". Cand se va aplica la fel legea pentru catei si dulai, da - la cat mai multe sanctiuni.

 

Cateva chestii:

- Gigi a fost vazut de echipaj de la rutiera au ba? 40000000.gif

- Apare amenda, dar in amenda scrie si baza legala adica lege, articol etc, deci destule elemente de identificare a contraventiei, si crede-ma cand trebuie sa te apuci sa dai rapoarte si situatii... le dai. 10000000.gif

- E funny sa-i auzi pe aia cu masini ieftine cum reproseaza "bine ca masini scumpe nu se amendeaza /ridica ci numai pe aia mai saraci ce nu au pile" SI pe aia cu masini scumpe cum zic ca "bine ca ne vad numai pe noi, ca avem bani si au de unde lua, dar pe aia cu cazane nu-i vede nimeni..." 10000000.gif

 

 

Exemplu:

 

 

Exemplul tau nu e bun. Prea multe necunoscute. Daca postai un echipaj de la rutiera era altceva...intr-o oarecare masura 10000000.gif

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

De-acord, numa' sa vedem intamplandu-se si chestia asta. Atata timp cat pe strada, Gigi trece pe rosu sau sunteaza coloana de fata cu politia si se duce mai departe bine-mersi, iar eu iau amenda ca eram cu telefonul la ureche, in scriptele lor tot "o amenda data" apare. Cand se ridica pentru parcare interzisa Daewoo-ul sau Opelu', si langa el ramane Mercedesu' lasat in pace, tot "o amenda data apare". Cand se va aplica la fel legea pentru catei si dulai, da - la cat mai multe sanctiuni.

 

 

Mai avem mult pana sa se aplice legea si la catei si la dulai, ca doar politistul e tot roman de-al nostru. Dar chiar si asa, prefer sa dea amenzi decat sa stea de popandau in intersectie. Nu e ok ca nu l-au vazut sau nu au vrut sa il vada pe Gigi, dar e ok ca ti-au dat tie amenda cu telefonul :) . La cativa euroi se gasesc hands-free-uri asa ca nu ai de ce sa vorbesti cu telefonul la ureche. Per ansamblu pare ca ca au pedepsit fapta mai usoara fata de cea mai grava. Totusi cred ca e mai bine decat sa nu va fi dat la nici unul amenda. la fel si cu Daewoo-ul vs Mercedes. Macar au luat o masina parcata pe interzis. La un moment dat or sa il vada si pe Gigi si o sa ia si Mercedesul. Tu o sa iti iei hands free, Daewoo-ul nu va mai parca pe interzis ca s-a ars deja, iar cand numai "Gigi-ii" vor trece pe rosu si numai Mercedes-urile vor parca pe interzis (ca deh, pana acum nu au patit nimic), politistului nu ii va ramane altceva de facut decat sa ii amendeze pe ei (ca sa faca norma de 5 amenzi :D ). Pare logic dar, sa dea Domnul sa ajungem aici :osanale: .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Atata timp cat pe strada, Gigi trece pe rosu sau sunteaza coloana de fata cu politia si se duce mai departe bine-mersi, iar eu iau amenda ca eram cu telefonul la ureche, in scriptele lor tot "o amenda data" apare.

Exact "scenariul" pe care mi "l-am imaginat" zilele trecute. Ca sa fie clar, sint pentru pedepsirea fara exceptie a faptelor comise intentionat. Atunci cind se pune problema unor greseli, sint de acord cu avertisment sau observatie verbala

 

 

Cateva chestii:

- Gigi a fost vazut de echipaj de la rutiera au ba? 40000000.gif

E oarecum laudabila intentia de a apara Politia rutiera insa toti stim, fie din experienta proprie, fie din surse apropiate (nu 2 vecini) ca lucrurile se mai si "nuanteaza". Caz concret, experienta proprie: Valea Oltului, seara, blocaj (nu mai stiu motivul). Pe contrasens nu era nici un fel de trafic insa eram in dreptul unei dungi continue la cca 5 metri de sfirsitul acesteaia. In acest context apare din spate si trece un Mertz negru Sxxx. Imediat rasare un echipaj al Politiei rutiere care se ia dupa el. Cum mai era fix o masina pina la dunga intrerupta m-a mincat undeva si am tisnit sa vad daca Politia reuseste sa il opreasca pe Mertzan. Dupa cca 200 Politia era trasa pe dreapta si mi-au facut semn sa opresc. Discutie : "Ati depasit pe banda continua !" "Mai aveam citiva metri si se termina, m-am luat dupa dvs. special pentru a vedea ce masuri luati impotriva conducatorului Mercedesului care a depasit mai mult de 100 metri pe dunga continua !". La faza asta au dat-o din colt in colt si stii care a fost replica : "Dom'le, n-ati vazut ce masina avea ala ..."

 

Alt caz, tot din experienta proprie: eram a 4a masina dintr-o coloana de 5, DN1, Pucheni, toti cu +10km/h (era inainte de noul ). Am vazut radarul, era un Renault 19 Chamade (ii stiam si numarul pe vreme aia) insa nu am incetinit tocmai pentru ca mergeam in coloana. Ei bine, am fost singurul oprit, poate imi sugerezi o explicatie :)

 

Am destule experiente cu Politia care sa imi sustina punctul de vedere. Personal nu sint multumit de activitatea lor, consider ca ar trebui sa fie mai activi. Din acest motiv, pragul sau plafonul de 5 amenzi/zi pentru a aprecia calitatea actului politienesc nu cred ca este de natura sa ii incurajeze sa ajunga acolo unde trebuie. Sper sa ma insel si optimismul lui @dan_m sa fie confirmat

Edited by Salex

Share this post


Link to post

... consider ca ar trebui sa fie mai activi.

 

Pai nu au cum. De ce? Pentru ca nu mai au autoritate cum aveau odata, or fi ei protejati de lege (de multe ori doar pe hirtie) dar se risca in a sari in lupta cu dulaii, asadar, se multumesc si ei cu norma da 5 amenzi culeasa de la cei mici.

De va aduceti aminte, pe vremea lui Ceau, de ridicai tonul la militian erai un om mincat pe cind acum ... este exact invers si din pacate situatia a prins radacini si nu va putrezi curind. Sinsura iesire din acest haos, ar fi legi foarte aspre si oameni cu singe-n vina care sa o aplice.

Share this post


Link to post

@Salex Inca odata, vorbesti de lucruri pe care nu le intelegi. Reactia unui politist fata de anumite lucruri este determinata de mai multi factori. Ca tot iti plac scenariile, uite aici caz de studiu.

Masina de la rutiera cu radar amplasata pe sensul X. Politistul se uita in spate, si vede un pieton ca trece ilegal strada. Il lasa.

Peste 20 de secunde opreste un sofer ce venea din sens opus pentru ca vorbea la mobil in timp ce conducea. Ca de obicei, soferul intreaba de ce nu a amendat si pietonul.

Imi spui de ce crezi tu ca a scapat pietonul?

 

In legatura cu experientele tale, daca te-a oprit doar pe tine dintr-o coloana, ai certitudinea ca ceilalti nu au primit amenda acasa?

De dragul discutiei, nu orice politist ce poarta uniforma inseamna ca e de la rutiera. Asta inseamna ca NU are competenta in domeniu, deci nu pot aplica sanctiuni pe baza codului rutier.

  • Like 1

Share this post


Link to post

@Salex Inca odata, vorbesti de lucruri pe care nu le intelegi. Reactia unui politist fata de anumite lucruri este determinata de mai multi factori ...

Posibil, daca asa se vede de la tine :) . Daca as fi in situatia de a exprima un punct de vedere singular, m-as duce la culcare. Insa, dupa cum ai incheiat, mi-ai dat tu insuti dreptate ca lucrurile pot fi "nuantate". Eu nu am adus in discutie cauzele exceptiilor

 

In legatura cu experientele tale, daca te-a oprit doar pe tine dintr-o coloana, ai certitudinea ca ceilalti nu au primit amenda acasa?

Da, am aceasta certitudine :)

 

De dragul discutiei, nu orice politist ce poarta uniforma inseamna ca e de la rutiera. Asta inseamna ca NU are competenta in domeniu, deci nu pot aplica sanctiuni pe baza codului rutier.

Ai facut aceasta afirmatie imediat dupa intrebarea pe care mi-ai pus-o vis-a-vis de experienta mea. Din acest motiv presupun ca exista o legatura directa. In plus, titlul topicului e limpede, discutam de politisti rutieri. Acestea fiind spuse, vrei sa ma faci sa imi imaginez cu un alt fel de politist decit cel de la politia rutiera se poate juca cu radare pe DN1 ?

 

Cit despre pietoni, atita vreme cit vina pentru accidentele rutiere in care sint implicati le apartine in proportie de peste 55% (statistici ale Politiei rutiere), poate ca dl. politist i-ar face un bine daca l-ar opri, ocrotindu-l astfel de pericolul la care il expune soferul care vorbeste la mobil.

Share this post


Link to post

Exemplul tau nu e bun. Prea multe necunoscute. Daca postai un echipaj de la rutiera era altceva...intr-o oarecare masura 10000000.gif

 

Ba e perfect!!!

Orice rahat poate fi o scuza!!! De ce nu ar fi si asta?!

Toata lumea se trezeste ca are o treaba urgenta undeva si nu are loc de parcare. Si ne intelegem pe noi. Pe altii... da-i dracu! Toti sa plateasca!!!

 

PS: Bastanii sunt bastani pentru ca alegem sa ii privim ca bastani ;)

Share this post


Link to post

- Gigi a fost vazut de echipaj de la rutiera au ba?

 

A fost.

 

 

- Apare amenda, dar in amenda scrie si baza legala adica lege, articol etc, deci destule elemente de identificare a contraventiei, si crede-ma cand trebuie sa te apuci sa dai rapoarte si situatii... le dai.

 

Si daca le dai, ce ? Am notat citatul ala din instructiuni, este la fel de ambiguu ca juma' din Codul rutier: "... 5 PV de sanctionare contraventionala pentru abateri ce constituie principale cauze generatoare de accident." Adica, o data se zice de contraventionala (deci nu e ceva de genul "sa dea minim 5 amenzi penale ca l-a prins pe Gigi beat, pe Gigi cu numere false sau cu permisul suspendat", ci doar 5 contraventii), si doi la mana abateri ce constituie principale cauze generatoare de accident, nu "au provocat un accident". Cum multe anchete de accidente rutiere sunt incheiate repede cu "neadaptarea vitezei la conditiile de trafic" (desi despre ala care-a intors pe dubla continua fortand soferul ce circula regulamentar sa iasa in decor nu se zice nimic insa), rezulta ca 5 amenzi de viteza sunt taman bune pentru a obtine un KPI bun.

 

- E funny sa-i auzi pe aia cu masini ieftine cum reproseaza "bine ca masini scumpe nu se amendeaza /ridica ci numai pe aia mai saraci ce nu au pile" SI pe aia cu masini scumpe cum zic ca "bine ca ne vad numai pe noi, ca avem bani si au de unde lua, dar pe aia cu cazane nu-i vede nimeni..."

 

Eu am avut masina ridicata, nu ma plang, whatever; dar am vazut masinile care asteptau in parc sa fie recuperate. Statistic, am dreptate.

 

 

Exemplul tau nu e bun. Prea multe necunoscute. Daca postai un echipaj de la rutiera era altceva...intr-o oarecare masura 10000000.gif

 

Ai uitat cazu' care-a fost dat si la TV, cu madama aia de-a parcat pe nu stiu ce scuar si a "sters" politistul cu masina cand a plecat ? Diversele cazuri cu soferi bauti, care injura si lovesc politistul ? Atata timp cat un sofer poate sa faca asta fara sa fie in 30 de minute cu bratari de inox la maini, dispare si respectul publicului fata de autoritate.

 

 

 

 

e ok ca ti-au dat tie amenda cu telefonul :) . La cativa euroi se gasesc hands-free-uri asa ca nu ai de ce sa vorbesti cu telefonul la ureche. Per ansamblu pare ca ca au pedepsit fapta mai usoara fata de cea mai grava.

 

N-are nici o legatura amenda mea, nu comentam aplicarea ei. De vorbit la telefon nu mai vorbesc in masina, nici cu handsfree nici fara, ambele variante distrag atentia la fel de mult. Vroiam doar sa subliniez ca si ei adopta precum in natura principiul minimului efort, si cat timp lucrul asta se va petrece in continuare vor ramane si "comiterile" grave nu vor fi drastic sanctionate si niciodata tolerate ... degeaba batem apa in piua :)

 

 

 

 

Pai nu au cum. De ce? Pentru ca nu mai au autoritate cum aveau odata, or fi ei protejati de lege (de multe ori doar pe hirtie) dar se risca in a sari in lupta cu dulaii, asadar, se multumesc si ei cu norma da 5 amenzi culeasa de la cei mici.

 

 

Punctul pe I, asta vroiam sa zic si eu.

 

 

 

PS: Bastanii sunt bastani pentru ca alegem sa ii privim ca bastani

 

Noi ca noi, da' atata timp cat si politia (nu doar rutiera), fiscul, justitia ii priveste asa ... chiar nu stiu ce efect are modul in care ii privim noi :)

 

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...