Jump to content
Sign in to follow this  
barabula

Chevrolet Cruze - Probleme Tehnice

Recommended Posts

sau in carcasa oglinzii exterioare dreapta.

Share this post


Link to post

Salut

Senzorul de teperatra este undeva in spatele proiectorului (nu stiu care) ,treaba este ca la reprezentanta nu stiu ce sa ai faca (astazi am fost eu la una din reprezentantele din aceasta tara), recunosc ca e o problema cu indicatia aratata de senzor reclamata de mai multi clienti si asteapta solutii de la fabrica .Senzorul nu e defect problema e dupa el dar nu se stie ce.41000000.gif Cind o sa aibe o rezolvare zic ei ca o sa recheme toti clientii care au reclamat acest defect.

Mai are cineva aceasta problema ?

Share this post


Link to post

Salut

Am fost azi la service, au vazut volanul si mi-au facut copie dupa talon, pentru a-l comanda si schimba in cadrul garantiei. Nu au avut nici un fel de comentarii. Totul a durat 5 minute. Urmeaza sa ma sune cand soseste volanul.

Share this post


Link to post

Cred ca am si eu probleme cu senzorul de temperatura.

Intr-o zi afara erau peste 20 de grade afara si el imi indica 11 grade,a doua zi imi indica tot 11 grade,iar afara mai cald.Dupa o saptamana a incept sa-si revina.

Share this post


Link to post

Salut Octav,

Cind vine volanul sa ne spui si noua daca tot aceias calitate este.

La care ai fost Radacini sau Victoria.

Sincer daca e la fel de prost prefer sa il tin pe cel existent sau sa pun in viitor unul fara pele.

Sincer nici prima revizie nu o am la masina si sa raschetat vopseaua de pe piele.

Sper sa fi inbunatatit astia piele de cind au scos Cruzul pe piata, volanul nu e o chestie ieftina (are si airbag in el).

Eu prefer sa mai astept citeva luni poate o sa schimbe mai multi volanul pe garantie si o sa fiu sigur ca viitorul volan o sa fie mai de calitate.

Totusi sa ne spui cum este noul volan, daca ti se pare mai de calitate.

Share this post


Link to post

Ma gandeam ca-a mai norocos, dar se pare ca nu...

 

Confirm si eu defectul la senzororul de  temperatura. Din 19`C n-a urcat si nici n-a scazut de vreo saptamana. Aerul conditionat cum va merge, raceste repede, sau dureaza o viata(aici nu ma refer la masini tinute in garaj)? Nici pe maxim, doar pe centru, nu face fata. Am incercat cu izolare interior si o vaga idee parca mai bine, dar nu tine prea mult, trebuie sa-i deschizi exteriorul.

 

Bine macar ca nu troncane, desi-i riigida, ca-n rest e varza.

 

 

Share this post


Link to post

salutare,eu am doua probleme pe langa cele enumarate aici:

-i-mi scartie franele, mai ales cand dau cu spatele si franez

 

- mi-a aparut pe fiecare geanta(aliaj) cate o pata( ca si cum ar fi decojit) de cca 1cm2

 

astept ceva sugestii

 

o zi frumoasa va doresc

Share this post


Link to post

Vrei sa spui janta.

Esti sigur ca nu a ramas lipiciul de la stickere? Incearca sa-l cureti cu acetona, la mine s-a luat imediat.

  • Like 1

Share this post


Link to post

si mie imi scartaie frana pe dreapta spate cand franez incet la o viteza foarte mica ( de exemplu atunci cand parchez)si cand dau cu spatele. Pana acum am 1000 de km parcursi si mai astept sa se uzeze franele si poate asa dispare acel scartait.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Si la mine scartaie cind dau cu spatele. Sint curios ce explicatie i-mi vor da la service.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Franele scartie din cauza materialelor. Nu se mai folosesc placute cu azbest, ci cu diverse alte materiale.

Sunt unele placute care scartie la orice frana. Chipurile "eco".

Share this post


Link to post

cheestia este ca nu scartia la inceput, a inceput sa scartie dupa 4000km, acum am 7000

daca erau eco i-mi parea normal sa scartie la inceput nu dupa 4000km, si de scartie doar cand dau cu spatele?

Share this post


Link to post

"imi" nu "i-mi"

Da-le naibii, asa rau te deranjeaza ca scartie cand dai cu spatele? Daca nu ai alte probleme, zi merci, fa-ti cruce, si drum bun.

Share this post


Link to post

La mine scartaie cam de la inceput. Scartaie si cand dau cu spatele si cred ca e din cauza felului in care s-au uzat placutzele. Din ce am mai citit pe acest forum aceasta "problema" este intalnita si la alte marci si tine de uzura placutelor. Poate se rezolva cu putin ulei pe discuri si pe placutze :) ) .

O alta problema o am cu un mesaj de oroare cod 95 si martori aprinsi in bord (airbag si service). banuiesc ca e de la vre-un senzor care nu face contact. Parca a mai avut cineva problema asta.

Share this post


Link to post

Va zic eu ce explicatie va da service-ul:

1. Scartaie pentru ca nu se desprafuiesc rotile la fiecare spalare - cereti baiatului de la spalatorie sa bage jetul pe roata (asta daca nu sunt extrem de incinse ca va alegeti cu o ovalizare!) si o sa fiti uimiti de cata mizerie iese.

2. Pe spate frana de mana este cu sabot unic sau 2 saboti mici, toleranta este foarte mica si este posibil sa se stranga oxizi acolo, care sunt curatati doar cand roata se roteste catre spate.

Oricare din cele 2 explicatii e viabila :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Cruze nu are saboti pt. frana de mana.

Share this post


Link to post

Actioneaza direct asupra placutelor de frana? Ai vreo schema ceva?

Share this post


Link to post

Cruze nu are saboti pt. frana de mana.

Esti sigur ?

Share this post


Link to post

La cruze ati primit vreo trusa cu scule?

Eu in afara de cric si o surubelnita care se afla sub roata de rezerva nu am mai primit nimic.

Share this post


Link to post

cred ca te au inselat

mie la aveo mi au dat 2

una cu inelare de la 8 la 36 si yna de surubelnite cu cap stea de la 6 la 17

problema e ca nu am stiut unde sa le pun si le tin pe balcon

aaa

si ca am aveo =))

ce naiba de scule vrei?

Share this post


Link to post

Da, cam asa vine Cruze - cric + surubelnita sub roata (nu retin daca mai are si altceva) + o borseta cu carligul de tractare si coarba.

La Cielo dadeau 3 chei + surubelnita + cric + coarba + un fel de patent. Cu alea desfaceai jumatate de masina, erau foarte utile.

Share this post


Link to post

Am sunat azi la dealer si mi-a zis ca au trecut 2 luni si nu mai poate sa mi le dea decat contra cost. Nu stia pretul, urmeaza sa sun maine sa aflu.

Cand am luat masina nu aveam scrumiera si bricheta,le-am cerut si a zis ca nu are cum sa nu fie ca le-a pus in masina. A trebuit sa ii arat ca nu le am.

Idem si cu presurile.

Daca nu eram curios sa vad ce scule am sub roata de rezerva nici nu aflam ca nu am coarba.

Am avut cielo inainte si toate uneltele erau frumos asezate si la indemana.La cruze daca am nevoie doar de surubelnita trebuie sa dau rezerva jos.

Cred ca si eu am problema cu resetarea ceasului ca arata cu vreo 3 ore in urma.

Share this post


Link to post

Salut

Mia aparut si mie codul de eroare 95 airbag dezactivat. A reusit cineva sa rezolve problema sau a fost la service? Am citit pe forumul francez ca exista sub scaunul soferului o mufa care este sensibila si e posibil sa nu faca contact dupa ce sa miscat scaunul. Miine am sa verific sa vad daca o gasesc.

Share this post


Link to post

Am avut si eu eroare 95 pana azi de dimineata cand am fost la service. Problema s-a rezolvat in mai putin de o ora (inclusiv timpul cat am asteptat) si s-a datorat unui contact slabit la o mufa de sub scaun . Nu s-a inlocuit nimic. Mecanicul mi-a spus ca au mai fost clienti care au avut aceeasi problema si ca dupa remediere, eroarea nu a mai aparut.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...