Jump to content
Sign in to follow this  
expero 16V

Probleme ambreiaj sau cutie de viteze

Recommended Posts

Update - am scris si in topicul cu masina mea

am schimbat pompa de ambreiaj - cu una "genuine gm" - detalii tehnice gasiti acolo

prima impresie - ambreiaj mai ferm, inca nu am putut sa o incing in halul incat sa cedeze iar

 

Si atentie mare - care nu stiti daca a fost vreodata schimbat lichidul de ambreiaj - faceti operatia - cu o spalare de instalatie inainte de a pune lichidul "final" ... nu mi-a venit sa cred ce "noroi" era pe fundul borcanului si pe furtunul dintre borcan si pompa... si va prelungi viata pompei si cilindrului. Sunt convins ca daca aceasta operatie ar fi fost facuta si la mine, acum nu schimbam nimic...

Share this post


Link to post

A incercat (si reusit) sa schimbe cineva kit-ul de ambreiaj la un Cielo SOHC? Nu stiu cu ce as putea inlocui 'clemele' respective, pt. prinderea discului de ambreiaj de placa de presiune.

Share this post


Link to post

La ce cleme te referi? a placii de presiune?

Share this post


Link to post

In manualul de service, sunt date 3 cleme pt. a prinde discul de ambreiaj de placa de presiune, pentru a le putea scoate.

Share this post


Link to post

Ai nevoie de acele cleme doar pentru varianta de cutie cu capac de vizitare (model 95). Vad in semnatura ca ai cielo 96 (an de tranzitie pentru diverse modificari) si este posibil sa nu ai acest model de cutie (cea din manual). La celalalt model trebuie demontat ansamblul cutie / motor si nu mai ai nevoie de acele cleme.

Share this post


Link to post

Te descurci si fara cleme cu o surubenita sau un fier mai gros. Strangi usor placa de presiune dupa care aliniezi discul si strangi de tot. Recomand demontarea motorului, metoda cu gaura de vizitare este doar pentru schimbarea discului si nu se merita. Schimbarea asta se face la 100 si ceva si merita facuta cum trebuie.

Share this post


Link to post

Eu am capac de vizitare. Azi au venit piesele, maine o sa incerc sa o macelaresc. Am vazut care este sistemul, o sa incerc sa improvizez clemele respective din ceva.

Din ce am vazut in manual, gaura de vizitare este pt. tot sistemul.

Share this post


Link to post
metoda cu gaura de vizitare este doar pentru schimbarea discului

Exagerezi :)

Share this post


Link to post

Uitati problema : cand apas ambreiajul, se aude un scartait, ca o usa neunsa din balamale, e ca un crrrrr intermitent care se aude si in afara masinii. A inceput sa se auda destul de tare si ma irita de mor. Altminteri, nu patineaza discul, intra frumos in orice viteza, etc, etc, toate sunt bune si frumoase in afara se paraitul asta care ma omoara.

Nimic nu a fost umblat pe acolo, niciun fel de interventie niciodata. Suna de parca ceva nu e uns pe acolo, e paraitul intermitent de care va povesteam.

 

Deci, dragii mei colegi, unde bag vaselina? :) ) Sau ce se intampla pe acolo?

 

In timpul mersului nu se simte absolut nimic anormal. Deci nu va ganditi la nu stiu ce zgomote mari sau foarte urate, v-am spus, doar un parait care se face simtit mai ales in timpul stationarii, cu sau fara bagat in viteza, la fel se aude. Nu se tureaza motorul, nu exista alte simptome.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Nu am inteles foarte bine. Daca zgomotul se mentine pe toata durata in care pedala de ambreiaj este apasata atunci zgomotul vine de la rulmentul de presiune. Nu ai cum sa-l ungi, trebuie schimbat. Daca zgomotul este doar la manevra de apasare a pedalei, atunci poti incerca sa ungi boltul tijei ce este actionata de catre cilindrul de ambreiaj.

Share this post


Link to post

Daca se aude si afara e furca + rulmentul de presiune. Daca se aude doar inauntru, bolt, ac, bucsa.

Share this post


Link to post

Multumesc de raspunsuri. A fost o treaba insa, mult mai simpla, nici vorba de furca sau rulment .

In prima instanta, nu vedeam niciun cablu de ambreiaj, asa cum este la dacie sau la opel, asta m-a derutat cel mai tare.

Am observat insa, dupa o observare atenta, un burduf de cauciuc "mobil" undeva in dreapta jojei de ulei, undeva mai jos. Am decalotat =)) putin burduful, am aplicat niste doze de wd40 la greu, inclusiv pe piesa mobila din continuarea burdufului ( care habar nu am ce este) si surpriza : nu se mai aude niciun zgomot, NIMIC ! Pedala nu mai agatza, nu se mai aude acel parait enervant. Deci am rezolvat-o foarte usor. Si eu care ma temeam de uzura discului, etc.

Share this post


Link to post

Am reusit (ce-i drept, a fost foarte greu fara clemele respective) sa schimb kit-ul de ambreiaj (disc/placa/rulment Valeo). Rulmentul era super-muci.

Placa era ok, si discul era cam la limita (dupa 135.000km, din care 80% in buc).

Probleme intampinate:

1. E nevoie de un surub de 7 pt. a trage in afara arborele. Noroc ca am gasit in targ, la magazine nicio sansa.

2. Cleste pt. scoaterea sigurantei

3. Cleme. E nevoie de niste "ceva-uri" foarte rezistente. Eu le-am facut din teava de 1/2, de vreo 3mm groasa in carne, si tot le indoia (am taiat teava pe generatoare cat sa intre placa comprimata).

 

In rest, se schimba extrem de usor (prin fanta respectiva)

 

Acum, dupa vreo 2 luni, problem: Cu motorul rece, si pedalele libere, se aude un huruit. Nu foarte tare, dar se aude. In rest, nimic anormal, dar nu-mi dau seama ce ar putea sa aiba.

E posibil sa fie si de la cutia de viteze, dar parca se aude cam tare. Uleiul din cutie l-am schimbat si pe ala, daca tot eram acolo (am desfacut capacul de la diferential) cu OMV 80W90 parca, sau ceva de genul. In manual scrie 80W si atat.

 

Huruitul respectiv l-am auzit si inainte sa schimb kit-ul, dar banuiam ca e de la rulment.

Share this post


Link to post

La Espero 1.8 se poate schimba kitul de ambreiaj (eventual si cele doua semeringuri de la cutie si motor) prin fereastra de vizitare?

 

Multumesc

Share this post


Link to post
(...) Uleiul din cutie l-am schimbat si pe ala, daca tot eram acolo (am desfacut capacul de la diferential) cu OMV 80W90 parca, sau ceva de genul. In manual scrie 80W si atat.

(...)

 

Il puteai schimba cu un 75W90 full sintetic de la Mobil, Liqui Moly etc. Ai fi simtit diferenta. Mai ales iarna!

Share this post


Link to post

sal baieti,am si eu o problema cu cielo din 96,am gasit in cutia de viteza cam 100 de grame,am completat cu aproape 2 litri,dar...

cand este rece,intra in viteza 1 si 2,greu dar intra,cand se incalzezeste motorul si cutia implicit,nu mai intra nici de pe loc,si sunt nevoit sa plec cu a 3a de pe loc...

am reglat cablul,dar degeaba,dati-mi o parere va rog sau o solutie,

va multumesc

Share this post


Link to post

Pe unde "ai gasit" cei 100ml (nu grame!!!)? Daca i-ai gasit pe la busonul de masurare a nivelului, atunci scoate-i repede pe astia 2L, ca e jale. Altfel - verifica ambreiajul si timoneria.

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

hxt sigur ai cielo?Sunt curios ce cablu ai reglat.

Share this post


Link to post

 

Probleme intampinate:

1. E nevoie de un surub de 7 pt. a trage in afara arborele. Noroc ca am gasit in targ, la magazine nicio sansa.

2. Cleste pt. scoaterea sigurantei

3. Cleme. E nevoie de niste "ceva-uri" foarte rezistente. Eu le-am facut din teava de 1/2, de vreo 3mm groasa in carne, si tot le indoia (am taiat teava pe generatoare cat sa intre placa comprimata).

 

In rest, se schimba extrem de usor (prin fanta respectiva)

 

M-am trezit si eu mai tarziu sa intreb dar chiar sunt curios:

1) Cand ai extras arborele (presupun ca ai urmat instructiunile din manual) a trebuit sa demontezi, in afara de capacul cutiei, si viteza a 5-a (furca, balandor, sincron, pinion...etc) sau merge extras fara a desface nimic?

Intreb fiindca eu nu am putut desface inbus-urile de la furca (trebuia demontata pentru alte probleme).

Share this post


Link to post

hxt sigur ai cielo?Sunt curios ce cablu ai reglat.

 

sigur am,a avut cutie automata,

Share this post


Link to post

Se da masina din semnatura.

Nu s-a umblat la cutie niciodata - uleiul este cel "original". Acum e prea umed si urat afara sa desfac capacul diferentialului sa schimb tot uleiul din cutie - dar este nevoie de completare. Ce ulei sa pun - mineral 80w90 nu? avand in vedere ca probabil asta are "din fabrica" in cutie.

 

La primavara la schimbare completa e alta poveste - 100% voi merge pe sintetic - dar acum doar vreau sa completez.

Share this post


Link to post

Pt. completare poti folosi un Castrol 80W care e si recomandat de constructor. Cel putin la exe al meu scrie pe o eticheta deasupra radiatorului. Iti recomand, cand ai posibilitatea, sa inlocuiesti uleiul cu un full sint 75W90.

Share this post


Link to post

Da, inlocuire am in plan - insa dupa iarna - sa pot lucra in conditii ok la masina. Si tot cu sintetic ma gandeam - completarea e doar o solutie temporara.

 

Multumesc de sfat.

Share this post


Link to post

Si eu merg tot pe sint. 75W-90. Pentru completare (daca e vorba de 100-200ml) poti sa-i bagi si ulei de floarea soarelui :) . Lasind gluma la o parte, in situatia ta eu i-as baga cel mai ieftin ulei 80W pe care l-as gasi.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...