Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Proiect: Confiscarea Masinii Pentru +50 Km/h

Strategia Nationala pentru Siguranta Rutiera  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Sorry, citatul poate a fost pus prost de mine, eu am inteles ce ai vrut tu sa zici, si am vrut sa extind ideea.

Share this post


Link to post

Singurele metoda "normale" prin care se pot educa soferii si prin care se pot reducere incalcarile legislatiei sunt marirea amenzilor si/sau marirea timpul in care dreptul de a conduce este suspendat.

 

Restul gen confiscat masini sau retinut banii din cont sunt doar nistre frustrari ale unor neadaptati care sunt orbiti de o gandire otevista cum ca cel care are masini "mari si tari" neaparat a furat si merge cum vrea el sau neaparat o sa dea spaga etc.

 

Ce as rade sa va vad cu aviz la posta ca tre sa predati in termen de 5 zile carapacea si va vad cum o sa dezmembrati la bursa daewoo de "corea" ca sa recuperati din prejudiciu.

 

Chiar habar nu aveti de ce inseamna dreptul la proprietatea sau diferenta intre contraventie si infractiune.

Share this post


Link to post

"Nu te pune cu juristii, ei au facut legea atat de intortocheata"

Asa este, ei o fac, dar sunt altii mai tari decat ei care s-o si vizeze si s-o aprobe.

Pe mine ma deranjeaza doar ca unii nu vad capcana in care au cazut, sustinand aceasta tampenie: momentan, +50km/h peste limita legala este incadrata la contraventii de clasa IV si nu se spune niciunde ca aceasta se transforma in infractiune. Daca vor sa o transforme in infractiune atunci au legea de partea lor si nu poti ramane doar cu masina luata, trebuie si condamnare (cu suspendare sau executare).

Contraventia inseamna incalcarea unor dispozitii, legi, regulamente care se sanctioneaza cu o amenda usoara sau o sanctiune administrativa.

Infractiunea inseamna o faptă care prezintă pericol social, constând în încălcarea unei legi penale, în săvârșirea, cu vinovăție, a unei abateri de la legea penală, și care este sancționată de lege.

P.S. ZNS-ule nu te mai gandi la depasirea vitezei ca la o fapta penala.Daca se va stabili ca depasirea cu 50km/h va fi o infractiune e ok, se va trata ca atare. Si-a pus cineva problema strainilor care tranziteaza Romania?

Share this post


Link to post
...Chiar habar nu aveti de ce inseamna dreptul la proprietatea sau diferenta intre contraventie si infractiune.

 

Constitutia Romaniei

 

ARTICOLUL 44

(1) Dreptul de proprietate, precum şi creanţele asupra statului, sunt garantate. Conţinutul şi limitele acestor drepturi sunt stabilite de lege.

 

(2) Proprietatea privată este garantată şi ocrotită în mod egal de lege, indiferent de titular. Cetăţenii străini şi apatrizii pot dobândi dreptul de proprietate privată asupra terenurilor numai în condiţiile rezultate din aderarea României la Uniunea Europeană şi din alte tratate internaţionale la care România este parte, pe bază de reciprocitate, în condiţiile prevăzute prin lege organică, precum şi prin moştenire legală.

 

(3) Nimeni nu poate fi expropriat decât pentru o cauză de utilitate publică, stabilită potrivit legii, cu dreaptă şi prealabilă despăgubire.

 

(4) Sunt interzise naţionalizarea sau orice alte măsuri de trecere silită în proprietate publică a unor bunuri pe baza apartenenţei sociale, etnice, religioase, politice sau de altă natură discriminatorie a titularilor.

 

(5) Pentru lucrări de interes general, autoritatea publică poate folosi subsolul oricărei proprietăţi imobiliare, cu obligaţia de a despăgubi proprietarul pentru daunele aduse solului, plantaţiilor sau construcţiilor, precum şi pentru alte daune imputabile autorităţii.

 

(6) Despăgubirile prevăzute în alineatele (3) şi (5) se stabilesc de comun acord cu proprietarul sau, în caz de divergenţă, prin justiţie.

 

(7) Dreptul de proprietate obligă la respectarea sarcinilor privind protecţia mediului şi asigurarea bunei vecinătăţi, precum şi la respectarea celorlalte sarcini care, potrivit legii sau obiceiului, revin proprietarului.

 

(8) Averea dobândită licit nu poate fi confiscată. Caracterul licit al dobândirii se prezumă. (9) Bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracţiuni ori contravenţii pot fi confiscate numai în condiţiile legii.

 

Multumit nene? :)

 

P.S. ZNS-ule nu te mai gandi la depasirea vitezei ca la o fapta penala.Daca se va stabili ca depasirea cu 50km/h va fi o infractiune e ok, se va trata ca atare. Si-a pus cineva problema strainilor care tranziteaza Romania?

 

Citeste extrasul din constitutie. Apoi vezi cum tratez eu problema. Citeste definitia delictului, apoi art 1000 din Cod Civil apoi spune-mi cinte trateaza prost situatia.

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Daca o sa fiti multi care puneti botu la chestia asta o sa vina astia cu o lege in care o sa vrea sa va confiste casa daca nu purtati sapca.

Share this post


Link to post

Botu' l-am pus toti cand am votat constitutia...

Share this post


Link to post

Eu as zice sa se confiste bicicletele celor care merg cu ele prin oras pe strada, atat timp cat exista piste de biciclete. Faptul ca pistele sunt blocate nu e o scuza.

 

As mai vrea sa se confiste pantofii pietonilor care traverseaza prin loc nepermis, dupa care obligati sa calce pe coji de nuca.

 

As mai vrea confiscarea ghiozdanelor elevilor care circula fara bilet de RATB.

 

As mai vrea confiscarea mingii (si bagatul cutitului in ea in fata lor) copiilor care se joaca in spatele blocului si fac galagie sau, Doamne Fereste, sparg un geam.

Edited by Zmeul cel rau

Share this post


Link to post

Delict:incălcare a legii, pedepsită cu amendă penală sau cu închisoare corecțională; infracțiune de gravitate medie (toate astea le-am luat din DEX, nu-s de la mine).

 

Revin: de ce incadrezi depasirea vitezei ca o incalcare a legii care se pedepseste cu amenda penala sau inchisoare? (nu cred ca in Codul Penal -nu mai imi spune de Codul Civil -este prevazuta aceasta chestie si nu o pot propune niste angajati, fie ei juristi, din Min. Transporturilor care vin, pleaca...depinde cum bate vantul).

Share this post


Link to post
Delict:incălcare a legii, pedepsită cu amendă penală sau cu închisoare corecțională; infracțiune de gravitate medie (toate astea le-am luat din DEX, nu-s de la mine).

 

 

Ia nene de aici definitii

Recomand sa cauti data viitoare inmanualele de drept definitiile si nu in dexuri.

 

DELÍCT s.n. (Jur.) 1. Termen general pentru o violare a legilor penale, care se pedepsește cu închisoare, muncă silnică, amendă etc. V. contravenție, infracțiune, crimă. 2. (P. ext.) Act nepermis de lege și sancționat printr-o pedeapsă corecțională. [< lat. delictum, cf. fr. délit].

 

Mai vezi si aici.

Share this post


Link to post
... si nu o pot propune niste angajati, fie ei juristi, din Min. Transporturilor care vin, pleaca...depinde cum bate vantul).

Initiativa legislativa este atributul Guvernului, functionari care vin, pleaca ... depinde cum bate vantul. Dar nu tot ce scrie intr-o propunere legislativa ajunge-n Monitorul Oficial. Pana acolo este o cale lunga, chiar daca ea trece tot pe la unii care vin, pleaca ... cum bate vantul.

 

Imi place, un ziarist a aruncat o idee culeasa de pe undeva si acum s-a ajuns la dezbateri ... filosofice. Asa cum a fost posibil la unii, tot asa se poate intampla si aici, totul depinde de cine vine si de cine pleaca, nu-i vreo filosofie la mijloc, n-ar fi singura aberatie legiferata. Acum 20 de ani o masina putea circula din doua in doua Duminici si nu tin minte sa fi protestat cineva, romanii s-au adaptat imediat (abilitate nefericita care ne mentine vestinic in aceasta situatia aberanta).

Edited by tolin

Share this post


Link to post

O mare aberatie am votat! Si asta deoarece:

1) nici macar legislatia actuala nu este aplicata (legile incalcate la tot pasul iar pe militieni ii doare la cascheta - sa nu zic la basca, iar pe infractori...);

2) infiintarea unei asociati... nimic mai frumos in perioada de criza, din ciclul: sa manance si gura noastra ceva.

Share this post


Link to post
Imi place, un ziarist a aruncat o idee culeasa de pe undeva si acum s-a ajuns la dezbateri ... filosofice.

 

Ca tot zisesi, acu imi aduc aminte de disputa de la interzicerea meditatiilor. Deci, pana la urma, a vazut cineva textul in care se propune "efectiv" confiscarea masinilor? Sau discutam iar doar ce s-a preluat in presa?

Share this post


Link to post
Sau discutam iar doar ce s-a preluat in presa?

..."vobim vorbe şi discutăm discuţii"...

Share this post


Link to post
Deci, pana la urma, a vazut cineva textul in care se propune "efectiv" confiscarea masinilor? Sau discutam iar doar ce s-a preluat in presa?

 

HOTĂRÂRE A GUVERNULUI privind aprobarea Strategiei Naţionale pentru Siguranţă Rutieră 2009-2013 (format PDF)

 

Pentru înregistrarea amenzilor si aplicarea procedurii corect si eficient, ANCA trebuie sa verifice datele persoanelor fizice sau ale organizaţiilor ce sunt amendate. Identificarea corecta se face prin utilizarea unor diverse surse de informaţii cum ar fi sisteme de baze de date locale, Camera de Comerţ, etc. In cazurile amenzilor neplătite pana la data scadentei, ANCA investighează cazul si determina ca plata amenzii sa fie făcuta prin emiterea unui ordin de plata direct din contul bancar al plătitorului. In cazul in care aceasta procedura eşuează, ANCA recurge la un executor judecătoresc. Daca si acesta eşuează in procesul de colectare, ANCA dispune in continuare de un număr de alte metode de constrângere cum ar fi in cazul amenzilor de trafic revocarea permisului auto, confiscarea autoturismului, sau chiar (printr-un ordin judecătoresc) arestarea plătitorului la un centru de arest pe o perioada determinata de tribunal pe lângă obligaţia de a-si achita amenda. In cazul amenzilor penale din cazuri extreme, plătitorul poate fi închis la închisoare pe o perioada determinata de tribunal, iar plătitorul nu mai are obligaţia de a-si achita amenda. In cazul amenzilor pentru daune materiale, închiderea plătitorului nu elimina obligaţia plăţii amenzii. De asemenea, in cazul unui ordin de confiscare, plătitorul poate fi închis pentru incapacitatea conformării unui ordin judecătoresc.

 

[...]

 

- Sporirea gradului de intransigenţă a legii în ceea ce priveşte abaterile grave: reţinerea la secţia de Poliţie pentru 24 de ore şi suspendarea permisului între 1 an şi 3 ani în cazul constatării stării de ebrietate la volan, confiscarea vehiculului care circulă cu o viteză de cel puţin de două ori mai mare decât viteza legală;

 

 

Nefericit nume, toata lumea o s-o-njure pe Anca :)

Share this post


Link to post

Ai uitat ceva esential, acolo [...]:

 

"Îmbunătăţirea legislaţiei rutiere

Câteva modificări care pot fi avute în vedere:"

 

Hotararea de Guvern aproba Strategia bla, bla, bla. Pana la eventuala modificare a legislatiei specifice mai este drum luuuuuung.

Share this post


Link to post

Unde semnez ca sa se aiba in vedere si propunerile mele de mai sus?

Share this post


Link to post

Oricum, trebuie sa remarcati judecata stiristului si cum se produce manipularea: propunerea era de confiscare daca viteza este mai mare de dublul vitezei legale, adica:

- > 260 km/h pe autostrazi (barosanii);

- > 200 km/h pe express (babanii);

- > 180 km/h inafara localitatilor (cei care au bani de pneuri bune);

- > 100 km/h in localitati (inconstientii).

Deci, stirea este mincinoasa.

 

Dar tot stiristul uita ca mai sunt restrictii de 30 km/h, unde dublul inseamna > 60km/h ! Sau poate a zis ca-i prea groasa sa spuna ca la + 30km/h se confisca masina ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post
L.E. Are cineva un link catre proiectul de lege ?

 

@ vaxxi Mult ti-a luat sa pui proiectul bre. :P

 

Deci, la o scurta lectura a proiectului, va cam impacientati degeaba cu confiscatul masinii.

In cazurile amenzilor neplătite pana la data scadentei, ANCA investighează cazul si

determina ca plata amenzii sa fie făcuta prin emiterea unui ordin de plata direct din contul bancar al

plătitorului. In cazul in care aceasta procedura eşuează, ANCA recurge la un executor judecătoresc.

Daca si acesta eşuează in procesul de colectare, ANCA dispune in continuare de un număr de alte metode de constrângere cum ar fi in cazul amenzilor de trafic revocarea permisului auto, confiscarea autoturismului, sau chiar (printr-un ordin judecătoresc) arestarea plătitorului la un centru de arest pe o perioada determinata de tribunal pe lângă obligaţia de a-si achita amenda. In cazul amenzilor penale din cazuri extreme, plătitorul poate fi închis la închisoare pe o perioada determinata de tribunal, iar plătitorul nu mai are obligaţia de a-si achita amenda. In cazul amenzilor pentru daune materiale, închiderea plătitorului nu elimina obligaţia plăţii amenzii. De asemenea, in cazul unui ordin de confiscare, plătitorul poate fi închis pentru incapacitatea conformării unui ordin judecătoresc.

Asta se cam intampla si conform codului fiscal. ;)

 

Eliminarea instituţiei martorului din procedura contravenţională, actualmente Poliţia Rutieră, în

calitate de reprezentant al statului român fiind în inferioritate faţă de cetăţeanul român în faţa

puterii judecătoreşti (cetăţeanul se reprezintă singur, iar Poliţia Rutieră are nevoie de instituţia

martorului);

 

In mod ciudat, asta se refera mai mult la modificarea O.G. 2/2001 si nu la ce se referea stiristul.

Art. 19 din OG 2/2001 prevede ca:

Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.

(2) Nu poate avea calitatea de martor un alt agent constatator.

(3) In lipsa unui martor agentul constatator va preciza motivele care au condus la incheierea procesului-verbal in acest mod.

 

Practic se doreste eliminarea obligativitatii trecerii unui martor in PV in cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze si nu proba cu martori din instanta.

Inca odata presa isi da examenul in expunerea proiectelor de lege.

 

E interesanta si propunerea ca... "- Considerarea ca ilegală a comercializării şi folosirii dispozitivelor de detecţie a aparatelor radar;" mai ales dupa ce majoritatea soferilor au dat bani pe detectoare. :D

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Mi se pare aberanta masura de confiscare a masinii pentru depasirea cu 50km/h a vitezei legale. Cea mai buna solutia in opinia mea este confiscarea permisului si interzicerea dreptului de a conduce pe o perioada lunga de timp ( de ordinul anilor). Apoi dupa ce expria ban-ul la condus vinovatul daca mai vrea sa conduca sa fie obligat sa faca scoala de soferi din nou si sa dea examen ca si cum n-ar fi avut permis in viata lui.

 

Asta mi se pare mie lege aspra dar care nu isi bate joc de munca omului. In felul asta omul isi poate vinde masina si foloseste banii rezultati din munca lui in alt mod daca nu este in stare sa-si conserve "privilegiul" de a conduce pe drumurile publice. Daca e singura masina din familie poate fi condusa doar de sot/sotie.

 

Eu zic ca interzicerea dreptului de a conduce ani intregi este o solutie mult mai buna decat amenzile mari (care pentru cei cu masini foarte scumpe efectiv nu conteaza) sau confiscarea unor bunuri pentru care multi oameni au muncit ca se le aiba. In fond scopul este sa-i scoatem de pe sosea pe inconstientii care depasesc cu 50+ km/h viteza legala si daca le luam permisele cativa ani ne atingem scopul.

Share this post


Link to post
Eu zic ca interzicerea dreptului de a conduce ani intregi este o solutie mult mai buna decat amenzile mari (care pentru cei cu masini foarte scumpe efectiv nu conteaza) sau confiscarea unor bunuri pentru care multi oameni au muncit ca se le aiba. In fond scopul este sa-i scoatem de pe sosea pe inconstientii care depasesc cu 50+ km/h viteza legala si daca le luam permisele cativa ani ne atingem scopul.

 

Ha, ha si iarasi ha ! Mai buna pentru cine ? Scopul pe care il mentionezi este unul idealist, scopul statului este acela de a colecta sume cit mai mari din amenzi. Daca trece propunerea asta si se confisca si masini, cu atit mai bine. Oricum se vor cumula pedepsele, stai fara grija. Poate nu la nivel de suspendare pe timp de ani, insa luni de zile deja prevede regulamentul. Apropos de masuri, pentru cine este buna masura maririi TVA-ului ? Asta in condiile in care evaziunea fiscala la noi este (parca) pe locul 2-3 in Europa iar reducerea acesteia ar depasi cu mult sumele colectate prin marirea TVAului. La fel si aici, se loveste (sau macar se incearca) lovirea in exact acele puncte dureroase, acelea care sint, in mod sigur, aducatoare de venituri cu eforturi f. mici.

Share this post


Link to post

"Mi se pare aberanta masura de confiscare a masinii pentru depasirea cu 50km/h a vitezei legale."

 

La majoritatea li se pare asa, dar daca te uiti cu cateva posturi mai sus se spune foarte clar: confiscarea daca ai depasit dublul vitezei legale, nu cum a fost interpretata de ziarist: +50km/h.Problema e ca sunt portiuni cu limita de 30, 40km/h intre localitati. Mi s-a intamplat sa merg constant cu 100km/h pe E70 si sa dau peste portiuni de genul, intre localitati, ramase de cand se construia drumul (restrictia insotita de drum in lucru, pe portiuni de 50m).Trebuia sa incetinesc pt ca erau echipaje chiar in acele zone, dar nu m-a oprit nimeni.O sa vedem daca va fi aprobata aceasta aberatie, cum se va aplica.

Share this post


Link to post

Pe urma acestui proiect, vom avea si avantaje: nu vitezomani, mai putine masini in trafic = scade pretul la combustibil. =)) Scuze :o fftopic:

Share this post


Link to post
La majoritatea li se pare asa, dar daca te uiti cu cateva posturi mai sus se spune foarte clar: confiscarea daca ai depasit dublul vitezei legale, nu cum a fost interpretata de ziarist: +50km/h...

 

 

Daca ai citi si tu proiectul ala de lege, ai vedea in ce cazuri se propune confiscarea masinii si ti-ar fi mult mai clara problema. :)

Share this post


Link to post

Stop joc, pentru ca l-au retras.

 

Articol Jurnalul National

 

"Am primit deja o mie de palme şi şuturi pentru acest proiect cu siguranţa circulaţiei. Mai multe informaţii puteţi afla de la persoanele de la biroul de presă. Ceea ce este postat pe site-ul Ministerului Transporturilor şi Infrastructurii nu este forma finală a proiectului de Hotărâre de Guvern. În prezent lucrăm pe text, iar luni ne întâlnim cu reprezentanţii fiecărui minister, care face parte din Comitet, pentru a discuta pe textul nou", ne-a explicat Cristian Constantinescu, responsabilul din cadrul Autorităţii Rutiere Române (ARR) de acest proiect, autoritate aflată în subordinea MTI.

Share this post


Link to post

"Daca ai citi si tu proiectul ala de lege, ai vedea in ce cazuri se propune confiscarea masinii si ti-ar fi mult mai clara problema. :)

 

Am citit ce scrie mai sus (preluat de vaxxi) si e foarte clar pt mine, cred ca tu complici problemele si altii ca tine.Ma refeream strict la dublul vitezei legale.Restul, cum ai spus si tu, sunt stabilite si de codul fiscal..Dar nu are rost sa mai discutam, pt ca nu mai e valabila treaba. Nici macar nu mai vor sa recunoasca cei care au propus aberatiile alea.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...