Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Proiect: Confiscarea Masinii Pentru +50 Km/h

Strategia Nationala pentru Siguranta Rutiera  

85 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

... Prefer ca legile despre circulatie sa fie elaborata de oameni care SOFEAZA, de oameni care se confrunta zilnic cu drumuri neincapatoare, cu bizoni in trafic, cu semafoare nesincronizate, cu marcaje necorespunzatoare, cu treceri pietonale ascunse, samd; Daca e facuta de un jurist care nu a stiut niciodata ce inseamna prioritatea de dreapta, sau pe ce parte se depaseste tramvaiul, e posibil ca acea lege sa nu contina nimic util ...

- daca-i scris de catre juristi, tramvaiul se depaseste prin dreapta.

- daca-i scris de catre cei care sofeaza, tramvaiul se depaseste pe unde-i loc liber.

Share this post


Link to post

Consider ca e o idee aberanta si am votat in consecinta. Dupa stiinta mea, Constitutia este Legea Fundamentala a unei tari ! Orice alta lege sau HG care contravine Constitutiei nu ar trebui sa existe. NU cunosc Constitutia SUA sau a Australiei insa Consitutia Romaniei garanteaza proprietatea. Pe de alta parte, daca alti cetateni accepta sa le fie incalcate drepturile (de catre o institutie publica sau privata) este STRICT problema sau alegerea lor

Share this post


Link to post
Consitutia Romaniei garanteaza proprietatea. Pe de alta parte, daca alti cetateni accepta sa le fie incalcate drepturile (de catre o institutie publica sau privata) este STRICT problema sau alegerea lor

 

Da, daca te limitezi doar la alineatele 1 si 2.

Ia citeste si alineatul 9...

(9) Bunurile destinate, folosite sau rezultate din infracţiuni ori contravenţii pot fi confiscate numai în condiţiile legii.

 

 

L.E. Are cineva un link catre proiectul de lege ?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

@zeneseu

Pai, cu tot respectul pentru legi si legiuitori, alineatul 9 nu anuleaza taman alineatele 1 si 2?

 

LE Nu-mi spune ca in momentul in care comit infractiuni, contraventii, etc, drepturile mele constitutionale dispar, ca asta macane rau. Iti raspund ca in cazul in care n-am drepturi, n-am nici obligatii si deja ajungem la anarhie. Deci strict si la obiect, raspunde la intrebare :D

 

@vaxxi

La arabi e voie cu mai multe soate si petrolu' creste in fantana. Ce relevanta are asta in ro?

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post
Din categoria : "Ma doare'n... de altii..."

Simplist vorbind DA nu esti SINGUR pe sosea...

Fa-te parlamentar si le arunci banii de amenda din mers, si pentru cind te intorci...

Poate ca daca iti salta tie carnetul si te lasa pieton pentru cei 50km/h in plus , salveaza citeva vieti nevinovate...

Asta ai înţeles matale din ce-am scris? Ai omis, din citare, exact partea care lămurea în ce context a fost făcută afirmaţia respectivă. În altă ordine de idei, ce se-ntâmplă cu "vieţile vinovate"?

@NanuTz, nu Poliţia declară, ci un reprezentant, iar când acel reprezentant e chiar şeful instituţiei respective...

Share this post


Link to post
... Consitutia Romaniei garanteaza proprietatea ...

Una dintre formularile goale de continut specifica legislatie romane.

Share this post


Link to post
3.Prefer ca legile despre circulatie sa fie elaborata de oameni care SOFEAZA, de oameni care se confrunta zilnic cu drumuri neincapatoare, cu bizoni in trafic, cu semafoare nesincronizate, cu marcaje necorespunzatoare, cu treceri pietonale ascunse, samd

Da' nu cumva printre ăia de-i enumeri tu sunt şi cei cu "permis luat la Piteşti", si unii cu nu foarte multă şcoală?! Vezi că în categoria celor "ancoraţi în trafic şi în realităţile lui" intră mulţi ;)

Ca şi colegul Zeneseu prefer sa faca legea un jurist capabil decât un posesor de permis din categoria de mai sus.

Share this post


Link to post

@Brainiac Nu le anuleaza; ci din contra le completeaza. Interesul public primeaza interesului privat. In consecinta chiar daca avem drepturi individuale nu inseamna ca nu avem si OBLIGATII. Ai dreptul sa respecti legea nu sa o incalci...

Share this post


Link to post
Asta echivaleaza cu confiscarea masinii, pentru multi.

 

Cred ca unii or sa vrea sa doneze masina contra amenzii :)

Un Tico e sub 1000 de euro, un cielo pe la 1000 si ceva. O dacie 13xx e 4000 ron daca o da la remat altfel... 100 de euro.

Amenzi graduale ar putea fi, una e sa intri in localitate cu 101 din panta, alta cu 240. De altfel si pina la depasiri pina la 50 amenzile sunt graduale.

Share this post


Link to post

@zeneseu

Respect o lege "legala". Si cine spune ca "o mana de alesi" pot modifica dupa bunul plac o astfel de lege, incalcand drepturile constitutionale? Asa goale de continut cum sunt ele...Pentru chestia asta, din cate imi dau eu seama, se cam face referendum, nu?

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Legile se fac pe baza constitutiei. Constitutia nu poate sa cuprinda toate legile; este doar baza fundamentala a legislatiei intr-o tara. Legea asta e una din legile in baza carora se poate confisca un bun personal-asta potrivit constitutiei.

Share this post


Link to post

Si te intreb din nou: aceasta lege este constitutionala? Nu contravine ea primelor 2 alineate care imi garanteaza mie, ca si cetatean roman, dreptul la proprietate?

Sau sa te intreb altfel: daca un prieten/hot vine la mine in casa, cand eu sunt plecat si acolo violeaza pe cineva, statul imi poate confisca locuinta, pentru ca a fost folosita in scopul comiterii unei infractiuni?

Share this post


Link to post
Si te intreb din nou: aceasta lege este constitutionala? Nu contravine ea primelor 2 alineate care imi garanteaza mie, ca si cetatean roman, dreptul la proprietate?

 

Din punctul de vedere al confiscarii masinii este. Primele 2 alineate iti garanteaza dreptul la proprietate in cazul in care nu savarsesti fapte care se incadreaza la alin.9.

 

 

Sau sa te intreb altfel: daca un prieten/hot vine la mine in casa, cand eu sunt plecat si acolo violeaza pe cineva, statul imi poate confisca locuinta, pentru ca a fost folosita in scopul comiterii unei infractiuni?

 

Asta e cam scoasa din context, dar daca hotul ti-e prieten poti fi banuit de complicitate si pana la clarificarea situatiei tale probabil ti se poate confisca locuinta.

 

Din cate am vazut, CSM nu s-a legat de confiscarea masinii. In consecinta acest lucru este considerat constitutional.

Share this post


Link to post

Ce mai bun lucru pe care il puteau face autorii acestei legi era ca, in loc sa se constipe pe scaune, iar gazele sa urce prin coloana vertebrala pana la creier si sa nasca idei de rahat, mai ales in timp de criza cand tara arde dar noi pieptanam baba din sicriu, sa iasa in **** mea la asfaltat noi drumuri, sa creasca naibii infrastructura tarii, ca nu mai avem loc de masini pe drumuri nici la 3 dimineata. Asta ne trebuie noua, nu un proiect care aduce 2 lei la buget si plateste pe autorii lui cu miliarde.

Drumurile sunt decente la noi, dar sunt putine...

Share this post


Link to post
În altă ordine de idei, ce se-ntâmplă cu "vieţile vinovate"?

Daca mergi cu 160 intilnesti un copac pe traiectorie e alegerea ta...e un risc care ti-l asumi...

Dar daca in aceeasi situatie intri intr-o masina de pe contrasens si mor x persoane...cele x persoane nu au ales sa dea coltu'...

Pina la urma masura respectiva te salveaza si pe tine...de un eventual accident...

 

"Un Tico e sub 1000 de euro, un cielo pe la 1000 si ceva. O dacie 13xx e 4000 ron daca o da la remat altfel... 100 de euro."

Uiti vechiturile de prin Germania cu anvelope uzate diferite pe cele 4 roti dar care sint fugarite ca niste masini noi...

 

Confiscarea poate ca s-ar merita la cei cu masini supertari... o amenda de 1-2000RON e praful de pe toba pt ei...chiar si una de 2000e nu ii afecteaza foarte tare...

Apropo de legalitate...daca utilizezi softuri fara licenta parca se poate confisca PC-ul ...cu care ai savirsit "fapta"...

Share this post


Link to post
Hotie pe fata. De ce nu fac asa si americanii??

Din pacate nu prea ai nimerit-o. Americanii te cam jupoaie daca te prind cu viteza peste cea legala (care btw e 65mile pe autostrada in majoritatea statelor- imbecili-), ai toate sansele sa-ti petreci o zi in arest.

Share this post


Link to post
Daca mergi cu 160 intilnesti un copac pe traiectorie e alegerea ta...e un risc care ti-l asumi...

Da, pe soseaua ta, personala.

Share this post


Link to post

Dar nu mai e cumva un principiu greu la baza justitiei, cum ca toti platim egal pentru aceeasi fapta?

Daca o dacie 13xx si un ferrari intra ambele cu 101kmh in localitate, unul va plati cu 100 de euro si altul cu 200.000 de euro pentru aceeasi fapta?

Daca ferrariul e inchiriat, scapa in schimb :)

E ridicola masura asta, cred ca de fapt e doar un pretext pentru a mari amenzile si mai mult,

o tehnica simpla si in negociere, ceri lucruri imposibile pe linga pentru a-ti usura obtinerea interesului adevarat.

Pe de alta parte prinde bine in ochii unora.. da da sa le confiste la aia cu masini scumpe.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Nu stiu de ce ne agitam ca oricum guvernul asta n-o sa mai aporbe nimic, in curand zboara..

Share this post


Link to post
Nu stiu de ce ne agitam ca oricum guvernul asta n-o sa mai aporbe nimic, in curand zboara..

 

Sa speram cat mai curand. Ziceam ca penelistii sunt incompetenti dar nici cu astia nu mie rusine.

Share this post


Link to post

Ma numar printre cei care, vor ramine cu masina ne-confiscata.Confiscarea masinilor celor care depasesc viteza legala, cu peste 50km/h, mi se pare o ideie buna. Vrei sa-ti pastrezi masina?circula regulamentar. Graba nu-i o scuza pentru depasirea vitezei regulamentare.

Share this post


Link to post

E foarte bun sondajul, daca intrebarea era: "circulati cu peste 50 km/h fata de viteza legala ?[Da/Nu]", n-ar fi iesit asa.

Share this post


Link to post

@viktor, Poate din cauza unui tir nu ai sa vezi vreun indicator de sat pus cu incredere intr-o zona in care nu sunt case, si ai sa intri cu 101. Imi inchipui cum predai cheile cu zambetul pe buze.

 

Privarea de o proprietate nu poate fi facuta pentru un gest intamplator. Sunt consternat ca pot exista idei de astea. In US nu exista aceeasi lege in toate statele.

De altfel in unele inca mai exista pedeapsa cu moartea, asa ca asta in comparatie e mult mai mica. Era sa fac si eu o noapte de inchisoare pentru o tigara aruncata pe jos.

Inechitatea e cu atat mai mare cu cat numarul celor care ipotetic ar plati pentru asemenea fapte este cu mult mai mic decat al celor ce le fac.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
Da, pe soseaua ta, personala.

 

Nu era a mea, era a lui Emil :)

 

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...st&p=448406

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...st&p=448454

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...st&p=448475

 

BTW: PNL-ul a depus motiunea, se lauda si Prostanacu' ca depune alta...

Din 2 se nimereste una pt Boc :)

Poate nu mai apuca sa scoata legi pe banda rulanta...

Share this post


Link to post

Asa se anunta, ca urmatorul va da lapte si miere. Pe la bot =))

 

Sa vina iar vremea pesedistilor care acum urla ca vor guvern de tehnocrati, dar dupa alegeri vor premier pesedist si vor face totul sa opreasca orice lege care sa le afecteze interesele. GARGARA!

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...