Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Discutii Despre Religie

Recommended Posts

Nu, pretul este la fel 24h! :->

Share this post


Link to post

Ce le pasa, stau pe o punga de El. Dar n-am inteles de ce-L consuma, doar, dupa lasarea intunericului ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Principiile nu au pret.

Sunt o persoana care a inteles ca, nerespectand niste principii in viata, pana la urma raul ajunge si la tine. Daca toti ar gandi asa, am trai intr-o lume mai buna.

Share this post


Link to post

Eh, la asta ar trebui sa se rezume valorile promovate de religie. Doar ca asta ar insemna evolutionism: supravietuirea celui mai adaptat la mediu.

Share this post


Link to post

Musulmanii il recunosc si pe Isus ca fiind unul din profeti, atata doar ca nu este ultimul. Ultimul e Mohamed. Apoi pai sunt si siitii care au inca unul si mai nou de atat.

Si la musulmani problemele mari apar din interpretarea Coranului, nu din ce scrie explicit acolo. Pentru un musulman adevarat Jihad inseamna sa te perfectionezi pe tine insuti pe calea credintei, sa devii un musulman mai bun, in timp ce pentru un smecher cu interese politice inseamna sa omori tot ce misca in numele lui Allah. Si crestinii au trecut prin asta... Si asta cu toate ca la musulmani ar trebui sa fie mai simplu, exista un singur Coran si o singura traducere, nu ca la noi...

Share this post


Link to post
Si eu as vrea sa citesc si sa aprofundez diverse subiecte dar din pacate nu reusesc sa-mi fac timp pt. asta cit as dori (sau e doar o scuza a mea!)

Same here :( Astfel, întreb:

Biblia spune ca a fost un singur cuplu la inceput. Si tot Biblia spune ca Dumnezeu a inventat casatoria si relatiile sexuale. Si tot Biblia spune ca interdictia casatoriei consangvine a venit abia prin Moise, la cateva mii de ani dupa Creatie

 

In primele capitole din Geneza nu e vorba de incest (INCÉST ~uri n. Relaţie sexuală (interzisă de lege şi de morală) între părinţi şi copii sau între fraţi şi surori. /

Interdictia a venit dupa Potop, cand mediul inconjurator se alterase mult, iar programul genetic al omului suferise multe mutatii nocive ca urmare a acestui fapt. De aceea, pentru a preveni degenerarea rapida a umanitatii din punct de vedere genetic, Dumnezeu include interzicerea casatoriilor consangvine in setul de legi pe care i-l comunica lui Moise, la vreo mie de ani dupa Potop.

Oare nu (pre)văzuse alterarea mediului şi mutaţiile nocive ale programului genetic uman, atunci când a inventat relaţiile sexuale, dat fiind cuplul iniţial?

Share this post


Link to post

rm.popa nu esti "pe treaba ta"!!!

 

=))

Share this post


Link to post

Ba tocmai: nu se zice să faci ce zic eu? Şi nu ce fac eu?

Eu zic să mergem acolo să le spunem doo vorbe despre maşini!

Share this post


Link to post

Wolf s-ar putea sa ai surprize daca cistigi la loto.

Dupa cum vad si pe aici sint putini care cred cu adevarat in chestia asta cu religia adica Kinetix :)

In rest e loterie apropo de oameni. Seful meu cica e credincios dar comportamentul lui nu are o treaba cu ce zice biblia.

Share this post


Link to post

"Cica" e cuvantul cheie. Nu trage conlcuzii pripite, se poate ca unii sa se abtina de la polemici.

Share this post


Link to post

Se poate sa fie mai multi, era o gluma...

Dar chestia cu seful ... e primul care mi-a trecut prin minte...

Iar chestia cu cinstea, onestitatea, corectitudine etc vrei sa spui ca e numai apanajul unui credincios????

Mai degraba NU ! Cel putin in ziua de azi. Multi se duc din comoditate la biserica, e mai usor sa-l rogi pe al de SUS sa-ti dea, decit sa pui osu la treaba sa obtii singur...

In fine nu vreau sa intru in polemica cu tine ... e mai distractiv cu Kinetix :)

 

P.S. Nu cumva chiar ai cistigat la Loto =)) ????

Share this post


Link to post

Oameni buni! Fiti atenti aici! Ia uitati ce zice unu, Saccsiv, de pe forumul crestin pe care ni la dat rm.popa :) ))) :

 

" La 1 ora si 37 minute de la inceperea documentarului veti auzi o inregistrare terifianta , a ceea ce par a fi strigate de groaza din iad .Concret , in 1960 , cercetatori sovietici au forat in scoarta terrestra pana la o adancime de aproximativ 14,4 km , in zona Siberiei .La acea adancime burghiul a inceput sa se invarta in gol si au dedus ca au dat de o cavitate . A doua surpriza a fost temperatura masurata , cu mult mai mare decat presupuneau teoriile de pana atunci . A treia surpriza insa … i-a facut sa intrerupa proiectul . Au montat in put microfoane pana la adancimea la care temperatura permitea acest lucru si au inregistrat … IADUL! "

 

OK! deci asta este... prea de tot! Exista oameni in toata firea care pot crede astfel de lucruri? Parerea mea este ca a spune si eventual a crede asa ceva e semn de prostie pura.

Edited by fry

Share this post


Link to post
Iar chestia cu cinstea, onestitatea, corectitudine etc vrei sa spui ca e numai apanajul unui credincios????

 

Nici vorba, nu stiu de unde ai tras concluzia asta.

 

La loto nu joc, prefer bursa.

Share this post


Link to post

@fry,iadul este in Siberia si la suprafata,nu trebuia sa se chinuie sa foreze atat!

Share this post


Link to post

sergiuhusca, ce tema de licenta ai? :)

 

tolin, cele mai alese urari pentru familia ta!

In descrierea ta cu privire la Divinitate ai folosit multe metafore reusite.

Rvenind la discutie, tu spui cam asa: "Dumnezeu este: persoane, fenomene, lucruri". Aceasta afirmatie nu are caracter de adevar si nu are vreo autoritate. Ii ramane insa valoarea artistica.

O afirmatie merita crezuta doar daca este adevarata. Insa o afirmatie adevarata trebuie sa se supuna principiilor adevarului: al non-contradictiei ("A nu este non-A"), al excluziunii mijlocului ("Este adevarat sau A sau non-A") si al indentitatii ("A este A").

Noi stim ca persoanele nu sunt lucruri, iar fenomenele nu sunt persoane (altfel cadem in ridicol). Afirmatia ta este falsa. De ce as crede-o???

Ai putea la fel de bine sa spui ca "Realitatea priveste persoanele, fenomenele si lucrurile din Univers", sau ai putea inlocui "Realitatea" cu "Cunoasterea umana". As fi de acord cu aceste doua enunturi, insa nici "Realitatea" si nici "Cunoasterea umana" nu sunt Dumnezeu...

Conceptul de Divinitate expus de tine se incadreaza in cel de monism panteist oriental (nu are legatura cu islamul). Acesta este un sistem de gandire care pretinde renuntarea la argumente logice, la ratiune. Nu cred ca vrei sa aperi o astfel de pozitie.

 

mr_ , cine spune ca nu am dubii? Desi a inceput cu destui ani in urma, cercetarea continua. Insa evidentele de pana acum indica puternic spre concluziile prezentate deja aici.

Scripturile biblice nu au fost re-scrise ci doar re-copiate. Cu o scrupulozitate destul de straina zilelor noastre. Documenteaza-te. Ca sa te ajut, o sa-ti spun ca scribii evrei se numeau atunci "sofer" (sic), care inseamna si "cel care numara". Pentru ca asta facea: copia, apoi numara literele din copie si le compara cu cele din original (cati de alef, cati de beth, cati de ghimel, etc). Neconcordanta atragea distrugerea copiei.

Religiile contin adevar in sensul ca mai toate intuiesc, desi fragmentar, Transcendentul si Moralitatea. Biblia merge mai departe, indraznind sa ofere profetii ca dovada pentru inspiratia divina a textelor ei.

Fenomenul religios a fost intrinsec legat de inceputurile umanitatii. Istoria si arheologia au dovedit asta de multa vreme. Si inca o mai fac. Cei care nu accepta ipoteza Divinitatii trebuie sa raspunda la intrebarea: "CUM de i-a dat in minte primului om-maimuta sa-si ridice ochii spre cer si sa intuiasca o existenta Dincolo, de vreme ce existenta de care era constient era doar aceea a lui?" Nu am intrebat "CU CE SCOP?".

Iata o profetie pe care o putem vedea implinindu-se sub ochii nostri. Apropo, ea a fost facut de "schizofrenicul" (sau nu?) de Ioan, cu vreo 1900 de ani inainte. O gasiti in Cartea Apocalipsa, cap.13, versetele 15-18. Ea vorbeste despre:

- o imagine care este insufletita (gr. "pneuma") si vorbeste (gr. "laleo")

- un sistem de guvernare mondial,

- acest sistem va avea caracter antibiblic, nedrept (bazat pe inselare), coercitiv si punitiv (va obliga la supunere neconditionata si va ucide oponentii)

- un sistem economic si de control mondial: identificare a persoanelor bazat pe numere (gr. "arithmos") si de inlocuire a monedei de schimb

- sistemul se va baza pe un "semn" (gr. "charagma") care nu va fi "la purtator" ci "in purtator".

Deschide ochii si priveste realitatea contemporana:

- exista TV, monitoare PC care se pot incadra la "imaginea insufletita". Insa exista ceva care este cel mai bine descris prin sintagma biblica: holograma. Ea este intr-adevar o "imagine (statuie, reprezentare fidela a originalului) insufletita si care vorbeste"

- se fac pasi mari in directia formarii unui Guvern Mondial care sa infiinteze The New World Order

- cardurile bancare si de fidelizare ne-au obisnuit deja cu identificarea persoanelor sub forma de numere

- exista dispozitive implantabile in corpul uman (microchip-uri RFID) care pot fi urmarite prin GPS si care pot sluji la identificarea persoanelor si la acces in conturile bancare. Dupa inceperea folosirii lor pe scara planetara, lumea intreaga va deveni un "Labirint al Minotaurului"

- "razboiul impotriva terorismului" este (si va deveni tot mai mult) un pretext eficient de a persecuta si ucide pe oricine care este acuzat de "terorism" (se vorbeste si de "terorism verbal"!).

 

Em!l, sa stii ca Dumnezeu a prevazut problemele care vor aparea in urma rebeliunii oamenilor. Iata de ce a dotat fiintele vii cu functia de adaptabilitate (in limitele stricte ale "felului" fiecareia) si cu sisteme imunitare. Mai mult, ADN-ul are proprietati de autoreparare, inlaturand multe mutatii care ar putea sa se dovedeasca nocive.

 

Cat despre povestea cu "iadul de sub pamant"..., ma amuz si eu impreuna cu voi...

Nu e reprezentativa pentru gandirea biblica. De vreme ce acolo vor ajunge si demonii pentru a fi pedepsiti, nu vad cum un loc fizic ar provoca vreo suferinta unor fiinte exclusiv imateriale.

Si, da, cred ca si ateii pot avea vieti conduse de principii etice. Dar asta se datoreste faptului ca simtul moralitatii este intrinsec fiintei umane. Insa o Moralitate fara un Legiuitor este un nonsens.

 

Toate cele bune.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post
Dar asta se datoreste faptului ca simtul moralitatii este intrinsec fiintei umane.

 

Poti sa imi dovedesti asta? Sau ce anume te-a indreptatit sa faci aceasta afirmatie?

Share this post


Link to post
tolin, cele mai alese urari pentru familia ta!

In descrierea ta cu privire la Divinitate ai folosit multe metafore reusite.

Rvenind la discutie, tu spui cam asa: "Dumnezeu este: persoane, fenomene, lucruri".

Cred ca am folosit prea multe metafore, credinta mea este una singura: Dumnezeu este Energia sau invers.

Edited by tolin

Share this post


Link to post
O gasiti in Cartea ...cap.13, versetele 15-18.

Pai ce facem Kinetix, iarasi incepem cu exemple din carti? Facem ce facem pe aici si gata, mergem din nou la carticica straveche sa luam o gura de oxigen, am ramas fara combustibil?

 

Ca o mica divagatie, de unde stii tu ca pe Dumnezeul nostru nu l-a facut altcineva? Dar te rog, nu mai da exemple din carti, pur si simplu cadem in ridicol, ca tot iti place tie cuvintul asta.

 

Altfel, cei care se duc la carticica straveche, sa-L caute pe EL, pot sa faca ca, urmatorul scenariu foarte SF acum, sa devina realitate in viitor, la judecata:

 

Sfirsitul zilelor. Incepe judecata de apoi. Vin in fata lui Dumnezeu oamenii care cautau prin cartea straveche.

 

Dumnezeu intreaba: voi ce ati facut pe pamint intru slava Mea, ca sa stiu unde va trimit, in iad sau in rai.

 

Pai Sefu' noi te-am cautat prin cartea straveche! Am despicat fiecare fraza in 1000 de cuvinte si intelesuri si am cautat cheia catre tine, Doamne!

 

Dumnezeu zice:

 

Ceeee? Pai bine mey, eu, ca sa ma gasiti, va dau fleshuri in toata gama de unde: X, radio, infrared, MW etc. timp de 5000 de ani din quasarul 40C-20E, galaxia Andromeda, coordonatele 2-4-6, si voi ma cautati prin carti stravechi? Nu e de mirare ca m-ati cautat 5000 de ani si nu m-ati gasit. Hai, gata, in iad cu voi!

 

Si uite asa i-a trimis Dumnezeu la dracu' pe cei care cautau prin carti stravechi!

 

A cauta Adevarul in cartiile alea e ca si cum ai folosi numai drujba de lemne ca sa operezi un pacient pe creier, cind ai la dispozitie bisturiul cu laser si neurochirugia microscopica, ca sa vorbesc in termeni medicali. :)

 

simtul moralitatii este intrinsec fiintei umane

LE: sint curios ce moralitatea intrinseca au criminalii!

 

Explicatie: am folosit denumirea de 'carti stravechi' pentru a nu jigni pe nimeni

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Porunca: Nu pacatui lenevindu-te.

 

Eu vad ca dumnezeul asta al tau mai kinetix e mare putoare, nimic nu face toata ziua.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

@kinetix > Referinta era in clar in cel putin 3 locuri, nu se poate spune ca ti-a scapat, dar ai vrut tu sa deviezi discutia. La fel, ea era numitorul comun al tuturor termenilor amintiti, iar insiruirea lor nu dorea decat sa evidentieze varietate de forme sub care se afla. Prezenta celor din familia mea a produs intotdeauna mai multa energie in mine decat oricare altii. Asta era cheia pentru citire, eruditia iti poate juca si feste pentru a intelege enunturi simple.

Cea mai veche entitate din Univers, cea care a creat totul si care va dainui permanent este Energia. Pentru a reprezenta maretia Ei nu-ti ajung paginile tuturor manuscriselor invocate de catre tine (scrise si rescrise dupa interesul a diversi oameni) chiar daca imparti la 2 produsul dintre masa Universului si patratul vitezei Luminii. Faptul ca unii nu pot intelege sau ca nu vor sa inteleaga ca toata Energia de astazi este aceeasi ca la Facerea Universului, ca Ea este singura constanta universala, nu ma deranjeaza si nici nu-mi permite sa-i caracterizez imediat punandu-i intr-o oala sau alta. La tine vad o placere in a judeca, fapt total interzis de catre crestinism, fie el si biblic. "Religia" mea nu permite inchinaciunea si nici indoiala, orice copil afla asta daca isi pune mana pe plita incinsa sau daca isi baga degetele in priza. Teoria ei se preda la scoala intr-o singura fraza, dar intelegerea ei este lasata la latitudinea si experienta fiecaruia. Astazi, pana si rusii au inteles ca, degeaba distrugi memoria si/sau religia unui popor, nu vei reusi sa-l domini. In schimb, daca robinetul unor forme de energie trece pe la tine, il poti controla de la distanta. Din pacate pentru ei, alte forme de energie, mult mai eficiente, nu le pot controla, asa ca avantajul acesta este temporar si inselator, vor obtine pe un caine cat ii costa doua pisici.

Relatia dintre Dumnezeu si moralitate este evident cand iti dai seama ca Il sau O (depinde cum vrei sa-i spui) implica direct, chiar si atunci cand faptele se produc in gand. Cu aceasta ocazie se rezolva si problema misogina a unor religii, se explica si faptul ca unor barbati li s-a aratat sub forma unui barbat, unor femei li s-a aratat sub forma unei femei, iar altora intr-o forma neutra.

 

Incercarea de explicare a unui fenomen ilogic prin deductii logice este sortita eseculului. Aceasta-i eroarea pe care ti-o semnalam si drumul gresit pe care ai apucat si n-are legatura cu religia in care crezi.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Totusi, daca religia nu ar fi fost buna la ceva, nu ar fi fost inventata. Si la ce e buna, este destul de evident.

Share this post


Link to post
QUOTE(Kinetix @ Apr 27 2009, 01:18 PM) *

Dar asta se datoreste faptului ca simtul moralitatii este intrinsec fiintei umane.

 

Poti sa imi dovedesti asta? Sau ce anume te-a indreptatit sa faci aceasta afirmatie?

 

Pai pe asta am dovedit-o si eu acum cateva posturi :) . Folosind selectia naturala si neintroducand nimic divin in argumentatie.

Se mai poate adauga insa si mecanismul fiziologic de producere de placere la o "fapta buna", printr-o portie de dopamina in tartacuta, si care aduce o rasplata imediata individului si sanse mai mari grupului. Un asemenea mecanism aduce un avantaj in selectia naturala.

 

 

@Kinetix

Care este cel mai vechi manuscris original, data stiintific printr-o metoda obiectiva al scrierilor biblice?

 

Si totusi, care e prima profetie valabila? Si ultima?

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Normal ca e buna la ceva religia. O forma primitiva de educatie in special morala --- formata din axiome----deoarece la vremea respectiva nu interesa pe nimeni ca "prostimea", marea masa a societatii sa stie altceva. In timp a aparut scoala sub diverse forme, accesul la cunoastere care i-ti permite sa ajungi la aceleasi raspunsuri dar deduse/demonstrate...

Si sa nu uitam si latura coercitiva a religiei de pedepsire a "raului" in speta o forma de justitie primara...

 

P.S. Si pina la urma nu m-a lamurit nimeni...daca intradevar exista de ce tre' sa ma inchin la EL ?

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

E un fel de stapan, jupan si e bun, dar ii place sa te vada cap plecat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...