Jump to content
Sign in to follow this  
sergiuhusca

Discutii Despre Religie

Recommended Posts

Oricum, cand aud pe un propagandist in ale celor sfiinte ca-L face pe Dumnezeu ordonat, ii pun o singura intrebare: poti sa-mi dai si mie numarul Lui de mobil ? Daca acesta (propagandistul) ar fi constient de existenta Lui, n-ar sarii ca ars pe rug, ar raspunde fara sa clipeasca: "formeaza orice combinatie de numere, tot El iti va raspunde". Q.E.D.

 

Asta e geniala =D> ... e inspirata de undeva sau productie proprie?

Edited by tolin
Scuze, am intarziat pe o tasta in citat

Share this post


Link to post

Mi-am permis si eu o mica aroganta, sa nu mai fiu acuzat degeaba.

Share this post


Link to post

Păi în termenii unui forum auto ar veni cam aşa:

1. Dumnezeu există - tu crezi în El :te-ai scos, mergi în rai;

2. Dumnezeu există - tu NU crezi în El : ai pus-o, mergi în iad;

3. Dumnezeu NU există - tu NU crezi în El : nu pierzi şi nu câştigi nimic;

4. Dumnezeu NU există - tu crezi în El : Pascal zice că nu pierzi şi nu câştigi nimic; eu sunt de altă părere:

5. Dumnezeu exista, si nu da doi bani pe ce crezi tu sau daca tu crezi sau nu.

6. Dumnezeu nu exista, insa pe noi nu ne duce capul cum am aparut si ce o sa patim dupa ce dam coltul asa ca il inventam noi.

7. Dumnezeu exista sau nu, si ce daca, de ce ne-ar pasa?

 

Mr pina la urma e printre putinii care au scos o idee buna cu evolutia morala. Pina la urma Biblia/poruncile etc au aparut ca un Cod Penal primitiv sa puna ordine in "societatea civila" de la aceea vreme. Bunnnn la intrebarea pertinenta cine dracu a scos aberatia asta? in zilele noastre vine raspunsul "Parlamentul" la care cei de jos inghit in sec pentru ca idiotii aia din Parlament sint reprezentantii ALESI ai lor.

La vremea respectiva cind societatea era formata din grupuri neomogene ca evolutie de la egipteni-piramide etc la triburi primitive care inca mai dadeau cu stingu in dreptu si inca nu se inventase notiunea de ales al poporului alias parlamentar, atunci a aparut notiunea de Dumnezeu - zeul atotputernic stapinul "inelelor" jocului ca sa-l citez pe Kinetix, ala care da de pica ursu', responsabilu' cu transnetu', potopuri, judecata de apoi etc ... entitatea de care sa tremure prostimea...si sa-i respecte poruncile...

Indobitocire ca in armata: daca intelegi sau nu logic ordinul who care? EXECUTA-L ca altfel te i-a mama ...cu'!!, putrezesti in iad in cazul discutat mai sus...

Iar aceasta metoda de conducere a "gloatei" sa propagat pina in zilele noastre bineinteles finisata de vremuri si modificata pe alocuri, vezi recunoasterea papei apropo de evolutionism...

----sfirsitul ep. x----

Share this post


Link to post

Kinetix din ce secta esti? Nu esti ortodox cu siguranta iar catolic nu cred ca esti. Cei din anumite culte religioase au limbajul pe care tu-l adopti, aceasta propaganda religioasa menita sa acapareze atentia prin argumente-cascada, aceasta lectie invatata de acasa (uneori continuata cu atragerea persoanei la respectivul cult si trecerea ulterioara a bunurilor acelei persoane pe numele pastorului sau in patrimoniul bisericii).

 

Stiam ca nu esti de acord cu prostitutia, don't worry, nu era greu sa-mi dau seama cand am vazut ce tot argumetezi pe acolo. Refuzi sa vezi dimensiunea sociala grava a problemei si nu realizezi ca s-ar salva multe vieti, s-ar curata un sector infractional larg si periculos si nu in ultimul rand s-ar aduce si bani la bugetul de stat. Tu te limitezi la a crede ca o fiinta divina a creeat casatoria si ca fix aceeasi supranaturala fiinta n-ar fi de acord cu legalizarea prostitutiei in Romania. Domnule... cati ani ai?

 

Evolutionismul religie? HA HA! Intelegi ca si in momentul de fatza cimpanzeul are structura genetica 98,9 % identica cu cea umana? Absurd mod de gandire aveti voi cei cu religia in frunte. Astepti dovezi? Discovery channel, cel mai simplu mod sau 10000000000... tratate, teste, fosile, unelte, arme, picturi, obiecte de cult. Sa spui ca nu exista dovezi legate de evolutionism e ca si cum ai spune ca Ioan nu a fost un biet schizofrenic care s-a dus intr-o pestera si a scris acea lucrare SF / horror absolut magnifica, apocalipsa. Probabil cea mai tare opera horror din intreaga istorie!

Edited by fry

Share this post


Link to post

Si eu care credeam ca sint cel mai dus cu pluta sa cind ma uit mai sus ma linistesc :) Bravo Fry...

Aia cu prostitutia legalizata e "simply true" inclusiv societatea in sine ar avea de cistigat chiar ca morala. Chiar si nevestele ar fi ceva mai linistite :)

Sa nu mai zic de chestii adiacente gen scaderea ratei alcoolismului se duc baietii la ... nu la crisma :) , limitarea raspindirii bolilor cu transmitere sexuala care cel putin in Ro e in crestere alarmanta...

 

Kinetix pare totusi si documentat si un IQ ridicat spre deosebire de multi predicatori...am vazut vreo citiva, slabutz... la o discutie 1-1 erau KO in prima 1/2h

Share this post


Link to post

Domnilor, aici se discuta ideile, nu purtatorii lor !

Edited by tolin

Share this post


Link to post
Păi în termenii unui forum auto ar veni cam aşa:

1. Dumnezeu există - tu crezi în El :te-ai scos, mergi în rai;

2. Dumnezeu există - tu NU crezi în El : ai pus-o, mergi în iad;

"God is a comedian playing to an audience too afraid to laugh"

Voltaire

Share this post


Link to post

mr_, cred ca e o mica neintelegere cu privire la conceptul de evolutie.

In sens darwinian, evolutia este transformarea unui "fel" de fiinta (animal, planta, peste, etc) in alt fel de fiinta, prin mutatie si selectie naturala. El presupune ca, in timp, au aparut intamplator anumite caracteristici noi la unele vietuitoare care le-au conferit acestora un avantaj fata de suratele lor, in lupta pentru supravietuire. Astfel, acesti mutanti au supravietuit si au reusit sa se reproduca. Procesul de aparitie, dezvoltare si perfectionare a acestor caracteristici noi a continuat si asa au aparut noi feluri de vietuitoare. De exemplu, el explica in modul amintit aparitia ochilor, a aripilor, a penelor, a plamanilor, etc.

Exista o mica-MARE problema in aceasta explicatie.

In primul rand, pentru caracteristici noi ai nevoie de instructiuni noi, in plus, in programul genetic. Asta e un lucru neobservat si nedemonstrat. Punct.

Orice mutatie care apare in programul genetic reprezinta o deteriorare sau o stergere a unei (sau mai multor) instructiuni, sau o mutare a ei intr-un loc unde determina anularea functionalitatii ei. NU se cunosc mutatii care sa creasca gradul de ordine si cantitatea de informatie coerenta. MUTATIE=ALTERARE.

Conceptul de "Functia creaza organul" e la fel de stupida ca afirmatia "Tarairea sistematica a unei caroserii de masina pe sosea va determina, in timp, aparitia rotilor".

Acele mici modificari graduale presupuse de Darwin pot aparea, dar ele nu vor putea duce niciodata la formarea unei fiinte diferite de parintii ei. Insa e adevarat ca daca mutatiile continua, fiinta care apare va fi din ce in ce mai vulnerabila.

Nu trebuie sa confundam notiunile de "variatie", "adaptare" si "selectie" cu cea de "evolutie". Pe primele le accept, insa nu si pe ultima. Da, cred ca exista variatie ("speciatie" in cadrul unei specii de vietuitoare. Sa luam exemplul cainilor. Din cate stiu exista peste 400 de rase de caini, foarte diferiti intre ei prin aspect si performante. Insa este evident pentru oricine, ca oricate incrucisari de rase de caini se vor face, produsul obtinut va fi tot un... caine. Niciodata o maimuta sau un crocodil. Variatia nu inseamna evolutie si apare prin selectarea si exacerbarea unor caracteristici deja prezente in programul genetic al parintilor initiali. Nu se scrie nimic nou in program. Varietatile, rasele, se obtin prin diminuarea unor calitati si accentuarea altora.

Adaptare inseamna ca un fel de fiinte isi accentueaza acele caracteristici (existente deja in programul lor genetic) necesare supravietuirii intr-un anumit mediu. Niciodata un iepure nu se va adapta la lupta vietii dezvoltandu-si coarne sau aripi. In schimb, ar putea deveni mai rapid, mai agil, sau si-ar putea perfectiona coloritul si grosimea blanii sau acuitatea vederii, etc.

Selctie inseamna ca, datorita cerintelor aspre ale mediului, vor fi eliminate din joc exemplarele care nu intrunesc acele conditii pentru supravietuire si reproducere. Cele care nu se conformeaza si nu se adapteaza. In acest fel, prin selectie, au disparut unele specii. Conditiile mediului inconjurator, ale ecosistemului, s-au moficat atat de rapid incat nu au reusit sa tina pasul cu ele. Pe de alta parte, selectia naturala actioneaza in asa fel incat ofera sansa supravietuirii si reproducerii doar organismelor sanatoase, nedegenerate, ne-mutante.

Cu privire la bacteriile rezistente la antibiotice se pot spune mai multe.

In primul rand, sunt bacterii care produc substante antibiotice si le folosesc pentru a ucide alte bacterii cu care competizeaza intr-un mediu oarecare.

In al doilea rand, mecanismele prin care bacteriile devin rezistente sunt multiple, dar in nici un caz nu e vorba de adaugare de informatii noi in codul genetic, ci de alterarea unor proteine sau pierderea unor functii care le faceau vulnerabile la antibiotice.

In al treilea rand, bacteriile care devin mai rezistente in mediu de antibiotice, sunt mai vulnerabile intr-un mediu fara acel antibiotic deoarece si-au pierdut acele functii care le confereau avantaje in lupta cu alte feluri de bacterii.

In al patrulea rand, oricat de rezistenta va deveni o bacterie la antibiotice, ea nu va deveni niciodata altceva decat tot o... bacterie. Nu va deveni un vierme, sau un organism pluricelular. Unde e evolutia?

La fel stau lucrurile cu studiul musculitei de otet (Drosophila Melanogaster). In urma mutatiilor genetice poti obtine tot felul de specimene: avand corpul negru, avand "ochi de sepie", cu aripi zdrentuite, fara aripi, cu o pereche de picioare in locul antenelor, etc. Insa de fiecare data, exemplarul obtinut a fost mai vulnerabil la anumite conditii de mediu, prin pierderea unor functii sau prin alterarea lor. Nu, Drosophila nu va deveni niciodata un fluture sau o libelula, oricate mutatii vor avea loc in programul ei genetic. Unde e evolutia?

Cat priveste identitatea cu cimpanzeii in proportie de 98%, nu e mare lucru. Cantitatea de informatii continuta in cele doua procente diferite e asa de mare, incat nu ar fi putut fi scrisa acolo nici in miliarde de ani de evolutie. Sa ne amintim ca mutatiile genetice nu imbunatatesc nimic, ci doar altereaza. Insa daca ne uitam la organismul omului, comparativ cu cimpanzeii suntem mult mai specializati. Abilitatea mainilor, structura bazinului si a coloanei vertebrale, a craniului, a aparatului fonator, etc sunt superioare la om. Daca la asta mai adaugam tipul de gandire prezent la cele doua feluri de fiinte, diferenta e si mai remarcabila. Daca se observa imbunatatiri, asta inseamna noi instructiuni, mai complexe, in programul genetic. Intrebarea se pune: Cine le-a scris acolo? Dupa cum am explicat anterior, mutatia iese din ecuatie.

Pe de alta parte, stiati ca noi suntem identici cu... bananele in proportie de 50%? Si totusi asta nu ne face sa fim pe jumatate... banane. Aceste asemanari nu arata decat faptul ca plantele si fiintele vii au la baza acelasi alfabet cu care se scriu instructiunile din codul genetic. Important e sa descoperim Programatorul.

A insirui surse de informare precum Discovery Channel sau National Geographic, sau obiecte (artefacte, fosile, tratate, etc) este inutila si nu dovedeste nimic. Pe fosila nu scrie cand a trait si cati urmasi a avut. Ramane sa decidem noi asta, in dependenta de Cadrul de Interpretare pe care il consideram corect.

 

Cu privire la designul "prost" al omului...

Imi amintesc cu placere de sesiunile de examene din care anatomia era nelipsita. Din nou si din nou... Dar cand am ajuns la Anatomia Sistemului Nervos, atunci sa te tii!... :uff: Si pana atunci a fost greu: sute de oase, sute de articulatii (tipuri diferite, mijloace de unire diferite, grade de libertate diferite, etc., ce sa mai spun de muschi?... Un mare anatomist roman, Victor Papilian, a spus: "Anatomia se invata de 14 ori, se uita de 13 ori si se retine o data." Si a avut dreptate.

Deci, era vorba de designul prost al corpului uman? Mi se permite sa rad? Nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar ma amuza... Ca sa fac o gluma: "Numai cine nu stie, nu cunoaste!".

In timp ce stai si citesti mesajul meu, te sprijini pe doua tuberozitati osoase (ischioane). Ele fac parte din structura osoasa a bazinului pe care se sprijina coloana vertebrala. Aceasta are o structura semimobila si o prezinta curburi care o fac de vreo 10 ori mai rezistenta decat daca ar fi fost rigida si dreapta. Flexibilitatea ei poate concura cu latexul (vezi Campionatele de Gimnastica sau contorsionistii chinezi), iar rezistenta ei cu materiale mult mai dure (vezi Concursurile de Haltere). Pentru a fi atent la citirea mesajului va trebui sa reduci volumul in casti sau la difuzoarele sistemului tau audio cat mai mult. Nu e nici o problema, intrucat analizatorul tau auditiv inca poate percepe undele acustice, chiar daca miscarea timpanului tau se face la dimensiuni subatomice.

Daca esti nevoit sa faci o radiografie de genunchi (speram sa nu fie cazul), vei observa ca femurul tau se sprijina pe platourile tibiale nu perpendicular, ci sub un anumit unghi. Nu, nu e o deficienta. E un proiect facut pentru a te ajuta sa diminuezi balansul lateral in timpul mersului si sa economisesti energie in deplasarea bipeda. Etc.

Da, trebuie sa admit ca organismul uman are limitele lui si e vulnerabil. Insa daca Dumnezeu voia sa ne faca invulnerabili, probabil ca ne punea cuirasa şi şenile.

E absurd sa spui ca SmartforTwo, de exemplu, e o catastrofa de masina, atunci cand tu vrei sa o folosesti off-road. Nu a fost proiectat pentru asa ceva. In oras se descurca de minune.

In conditiile edenice, corpul uman avea tot ce-i trebuia pentru a functiona admirabil. Intre timp conditiile s-au schimbat, programul genetic s-a alterat, iar corpul a devenit mai vulnerabil. Cu toate acestea, inca se descurca destul de bine, chiar in conditii extreme (vezi traiul celor din Tibet, Africa sau tinutul gheturilor permanente).

 

tolin, eu nu indraznesc sa afirm ca Dumnezeu e identic cu Creatia Sa (fiindca aceasta e conceptia panteista). Nici vorba. Am spus doar ca El si-a pus amprenta pe Creatie, in sensul ca prin studierea ei putem descoperi adevaruri care ne ajuta sa intuim felul de Creator care a cauzat-o.

Daca te referi la domeniul mecanicii/fizicii cuantice, nu te contrazic. Exista incertitudine (Heisenberg) acolo. Dar a pretinde ca realitatea trebuie sa se conformeze mintii umane in mod complet cognoscibil sau altfel ea nu exista, este absurd.

Daca nu putem cunoaste totul prin metoda stiintifica, nu inseamna ca nu putem cunoaste deloc, sau ca ceea ce cunoastem pana acum este fals. Cunoasterea umana se poate completa si prin alt demers. Exista cunoastere prin revelatie. Un exemplu clar este fenomenul profetiei biblice. Proorocii biblici au vorbit in detaliu despre evenimente care s-au intamplat cu sute de ani dupa ei. De multe ori nici nu au trait ca sa vada implinirea vestirii lor, ci doar au vorbit "calauziti de Spiritul lui Dumnezeu". Ei nu aveau posibilitatea istorica de cunoastere a acelor evenimente, dar le-au cunoscut prin revelatie. Voi incerca sa exemplific mai tarziu, intrucat acum timpul ma preseaza.

Pe de alta parte, faptul ca la nivel subatomic exista o dezordine aparenta (sau o mai degraba o situatie care ne impiedica sa facem masuratori exacte), nu contrazice faptul ca la nivelul lumii vizibile exista legi imuabile. Sunt nivele diferite la care opereaza principii diferite. Ceea ce mi se pare mie interesat este ca Dumnezeu a creat un Univers material ordonat, folosind... unde, oscilatii ("teoria corzilor"). E un alt mod de a spune ca Dumnezeu a creat din... nimic.

Apropo, Dumnezeu nu raspunde chiar la orice numar. Daca vrem sa IL contactam, putem forma: 444-666-2-66-3-16, sau 444-666-2-66-14-6. In ce ma priveste, eu am folosit 555-88-222-2-5-12-13 si a raspuns. Nu e nici o gluma.

 

fry, acuzatiile tale gratuite te pun intr-o lumina nefavorabila. A emite judecati de valoare despre viata si anturajul unei persoane pe care nu o cunosti este un gest neonorabil.

In ce ma priveste, am tot respectul pentru cei care nu sunt de acord cu mine in ce priveste subiectul topicului. Daca duc o "lupta", aceea e doar cu ideile, nu cu persoanele.

Nu are sens sa iti comunic varsta mea. Ar fi nerelevant. De asemenea, nu conteaza in aceasta discutie ce varsta au copiii mei sau ce greutate are soacra mea. Sa ne rezumam la a discuta ideile expuse.

Avantajele legalizarii prostitutiei sunt exact acelea pe care le-ar avea practica taierii urechilor fetelor noastre, de frica ranirii lor de un raufacator care ar vrea sa le smulga cerceii. Fiind o practica ce tine de Moralitate, nu are dreptul sa o reglementeze decat Inventatorul Moralitatii. Nu noi am inventat Moralitatea. Noi doar o manipulam spre distrugerea noastre, fluturand presupuse avantaje care se dovedesc mai mici decat dezavantajele.

Si nu, Apostolul Ioan nu a fost un schizofrenic. A avut insa privilegiul sa beneficieze de cunoasterea prin revelatie, de care vorbeam aterior, astfel incat a facut predictii in Cartea Apocalipsa care se implinesc sub ochii nostri. Un schizofrenic nu reuseste performanta asta.

Documentarea ne fereste de "perle", dar totusi ne imbogateste.

 

Toate cele bune.

Share this post


Link to post

Deja am facut "febra musculara" la creier sau ce-o fi ala dupa ce am citit postul de mai sus...

E de admirat omul ce rabdare are...ori e Copy/paste :)

Defineste "prooroci" ce-or fi aia, ghicitori in stele, cafea, carti, mama omida?

Au disparut ca dinozaurii deoarece nu am mai auzit de altii in ultimele secole, sau nu m-am informat destul? Trecem la paranormal, revelatii, SF-uri, etc ?

Sau si astia erau plantati de al de sus?

 

"Daca vrem sa IL contactam, putem forma: 444-666-2-66-3-16, sau 444-666-2-66-14-6. In ce ma priveste, eu am folosit 555-88-222-2-5-12-13 si a raspuns. Nu e nici o gluma."

 

[-X Vezi ca ai gresit prefixu : 666 e la al de JOS > :) nu de SUS :shock: =)) Primul numar e de la secretariat si al 2 lea de la paza :drinkers:

Share this post


Link to post
In primul rand, pentru caracteristici noi ai nevoie de instructiuni noi, in plus, in programul genetic. Asta e un lucru neobservat si nedemonstrat. Punct.

Orice mutatie care apare in programul genetic reprezinta o deteriorare sau o stergere a unei (sau mai multor) instructiuni, sau o mutare a ei intr-un loc unde determina anularea functionalitatii ei. NU se cunosc mutatii care sa creasca gradul de ordine si cantitatea de informatie coerenta. MUTATIE=ALTERARE.

 

Acele mici modificari graduale presupuse de Darwin pot aparea, dar ele nu vor putea duce niciodata la formarea unei fiinte diferite de parintii ei. Insa e adevarat ca daca mutatiile continua, fiinta care apare va fi din ce in ce mai vulnerabila.

Selctie inseamna ca, datorita cerintelor aspre ale mediului, vor fi eliminate din joc exemplarele care nu intrunesc acele conditii pentru supravietuire si reproducere. Cele care nu se conformeaza si nu se adapteaza. In acest fel, prin selectie, au disparut unele specii. Conditiile mediului inconjurator, ale ecosistemului, s-au moficat atat de rapid incat nu au reusit sa tina pasul cu ele. Pe de alta parte, selectia naturala actioneaza in asa fel incat ofera sansa supravietuirii si reproducerii doar organismelor sanatoase, nedegenerate, ne-mutante.

 

Cu privire la bacteriile rezistente la antibiotice se pot spune mai multe.

In al treilea rand, bacteriile care devin mai rezistente in mediu de antibiotice, sunt mai vulnerabile intr-un mediu fara acel antibiotic deoarece si-au pierdut acele functii care le confereau avantaje in lupta cu alte feluri de bacterii.

In al patrulea rand, oricat de rezistenta va deveni o bacterie la antibiotice, ea nu va deveni niciodata altceva decat tot o... bacterie. Nu va deveni un vierme, sau un organism pluricelular. Unde e evolutia?

La fel stau lucrurile cu studiul musculitei de otet (Drosophila Melanogaster). In urma mutatiilor genetice poti obtine tot felul de specimene: avand corpul negru, avand "ochi de sepie", cu aripi zdrentuite, fara aripi, cu o pereche de picioare in locul antenelor, etc. Insa de fiecare data, exemplarul obtinut a fost mai vulnerabil la anumite conditii de mediu, prin pierderea unor functii sau prin alterarea lor. Nu, Drosophila nu va deveni niciodata un fluture sau o libelula, oricate mutatii vor avea loc in programul ei genetic. Unde e evolutia?

 

Cat priveste identitatea cu cimpanzeii in proportie de 98%, nu e mare lucru. Cantitatea de informatii continuta in cele doua procente diferite e asa de mare, incat nu ar fi putut fi scrisa acolo nici in miliarde de ani de evolutie. Sa ne amintim ca mutatiile genetice nu imbunatatesc nimic, ci doar altereaza.

 

Ponind de la premize gresite nu ai cum sa ajungi decat la rezultate eronate. MUTATIE=ALTERARE, dar prin alterare se produc noi specii prin cresteri si dezvoltari incrementale, de-a lungul timpului. Ceea ce sustiii tu este echivalentul ,,de unde au aparut muntii, ca daca arunc trei basculante de pamant tot nu fac un munte...). Mutatia duce la trei rezultate posibile:

- unul de succes, fertil ce se poate reproduse si poate supravietui deoarece este mai bine adaptat mediului sau

- unul de insucces, ce nu poate supravietui chiar daca este fertil

- unul aberant, ce automat este steril

 

Primul da rezultatul evoultiei, este biologie simpla, de gimnaziu. Prin evolutie scapam si de fundamentalismul religios, directie clara urmata de omenire, oricate pliante ar imparti iehovistii sau oricate bombe ar detona musulmanii. Ambele cazuri sunt reminescente ce incet incet devin arhaice, depasite si dispar.

 

 

Bacteria devenita rezistenta la antibiotic ii este bine in noua forma, pentru ca acesta este noul sau mediu.

 

Cat despre drosofila... Daca as reusi sa fac drosophila fluture inseamna ca am gasit scurtatura peste milenii de evolutie incrementala. Faptul ca nu pot face drosophila iehovist demonstreaza tocmai teoria evolutionista care sugereaza o dezvoltare lenta si incrementala.

 

Totul in jurul nostru functioneaza evolutionist, fie ca vrem sa credem, fie ca ne izolam si incercam sa ne impunem o realitate alternativa...

 

Nelegalizarea prostitutiei in Romania nu este decat un semn de inapoiere, lipsa de viziune si neaceptare a unei realitati evidente. Va fi legalizata si prostitutia, tot pe cale evolutionista, cand ne vom civiliza si nu vom mai da banii castigati din greu pentru construirea a noi si noi biserici pentru o populatie in scadere si care incet-incet se indreapta spre ...evolutionism :) ) . Si se va legaliza prostitutia in Ro cand parlamentul si presedintele nu vor fi alesi majoritar in mediul rural, care urmeaza un puternic trend de degradare. Pana la urma, nelegalizarea prostitutiei este o consecinta a unei Romanii preponderent rurale, abia iesite din evul mediu.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

@Kinetix: care sunt relatiile intre vulpe si caine, intre leu si pisica birmaneza, intre vipera cu corn si sarpele boua? Cum au aparut cainii Dingo?

 

Si daca evolutiv nu poti accepta ca inainte de bigbang sa nu fi fost nimic, inainte de Dumnezeu ce a fost?

Share this post


Link to post

@Kinetix

Intre cea mai primitiva forma de viata si cea mai evoluata mai mult de 90% din codul genetic e identic ( e drept ca daca n-ar fi, nu le-am putea manca prbabil)? Nu un indiciu suficient ca undeva originea e comuna? Intre soreci si oameni diferentel sunt de mai putin de 3 procente. Nu e oare mai la indemana sa accepti ca in miliarde de ani mutatiile pot provoca diferente de cateva procente? E mai simplu si mai credibil sa crezi ca acum 6000 ani Cineva a creeat toate fiintele, toate fosilele si toate falsele proportii de C14 sau mai stiu eu ce?

 

In plus in continuare esti incomplet informat, speciatia se produce in continuare. A fost "vazuta" inclusiv in Europa, in secolul 20, in Marea Adriatica.

 

De ADN mitochondrial ai auzit? Cam de de pamant cu Eva si Adam, si incestul...sau si asta e tot o iluzie?

 

In privinta anatomiei, faptul ca e complexa nu inseamna ca e si buna. Loganul si Mertzanul sunt complexe, insa nu sunt la fel de bine inginerite.

Share this post


Link to post
Daca vrem sa IL contactam, putem forma: 444-666-2-66-3-16, sau 444-666-2-66-14-6. In ce ma priveste, eu am folosit 555-88-222-2-5-12-13 si a raspuns. Nu e nici o gluma.

 

Blasfemie!!!!! Nr. de telefon cautat este : +316-4424-4901 !

 

Din pacate raspunde robotul: "Bună. Aţi sunat la Dumnezeu. Momentan nu sunt disponibil dar, după bip, lăsaţi un mesaj."

Edited by hitman

Share this post


Link to post
V-am mutat. Continuati aici. Desi, din experienta va spun ca acum n-o sa mai discute nimeni, ca nu mai e off-topic, deci noi fun...

 

Stai sa gaseasca Kinetix topicul si iar se agita spiritele :)

 

:o fftopic: :drinkers: Iar am avut dreptate =)) :banana:

 

Andrei : ".....a unei Romanii preponderent rurale, abia iesite din evul mediu."

Sa nu exageram, sint un pic deasupra Basarabenilor :)

 

MR_ : "...toate fosilele si toate falsele proportii de C14 sau mai stiu eu ce?"

Baiiii am o revelatie (prooroc scrie pe spatele tricoului 8-} ), oare la Marea inundatie alias potop n-o fi incurcat borcanele in loc de C14 l-o fi luat pe ala cu C4...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Si uite asa se vede cine este cu adevarat interesat sa lamureasca o problema si cine scrie doar de distractie...

 

lascarica, ma amuza rasul tau... Daca te-ai pricepe la integrame, etc, ai descoperi ce se ascunde in spatele numerelor acelora. Daca tot nu reusesti, o sa-ti dau un indiciu. Dar mai astept.

Cat priveste copy/paste, se pare ca este unul dintre argumentele tale de baza. E inutil sa te mai contrazic...

 

andreib, principiul enuntat de tine este corect. Trebuie insa sa dovedesti ca premisele mele sunt gresite.

Hai sa comparam programul de dezvoltare a unei fiinte vii (codificata prin combinatiile de baze azotate in ADN) cu o carte. Hai sa comparam apoi mutatiile genetice cu ruperea unei pagini. Cu cat trece timpul, mai apare o mutatie, o pagina se mai pierde. Dupa o mie de ani sa zicem ca lipsesc 1000 de pagini. Continutul de informatie care a ramas poate determina aparitia unui fel nou de vietuitoare? De unde informatie pentru caractere noi? Da, e adevarat ca anumite anomalii genetice sunt reparate pe parcurs (unele in mod incomplet, cu erori), dar asta pledeaza pentru faptul ca organismul este "conservator".

Hai sa luam o reptila, de exemplu. La momentul de reptila, programul ei contine DOAR informatii despre cum se construieste, dezvolta si reproduce o reptila. Nu e nici o informatie despre mamifere sau despre pasari acolo. Nici una. Cu trecerea timpului apar mutatii (stergeri, ruperi de "pagini"). "Cartea reptilei" devine tot mai zdrentuita, mai ilizibila, mai lacunara, etc. Din aceasta suma de informatii poate iesi (chiar incremental) o pasare? E absurd. E ca si cum iei o revista, rupi din pagini si te astepti sa apara un dictionar. Mutatie=pierdere de informatie. Alterare.

Ca sa apara o pasare, ai nevoie de informatii pentru disparitia solzilor si aparitia penelor. Dar nu orice pene, ci unele care sa isi indeplineasca rolul de protectie termica si zbor. Mai mult, trebuie informatii despre un mecanism de termogeneza pentru obtinerea homeotermiei. Informatii despre construirea oaselor pneumatice, despre reconfigurarea sternului pentru insertia muschilor pectorali, despre zbor si orientarea in spatiul aerian, despre echilibru bipodal, despre hranirea puilor, despre imperechere, etc. Si, atentie, trebuie ca toate elementele sa fie perfect functionale de la inceput, altfel supravietuirea fiintei este in pericol. Trebuie un proiect nou. Prin stergere de informatii din "Cartea Reptilei" nu poti obtine "Cartea Pasarii".

Poti obtine o masina prin transformari incrementale intr-un timp foarte indelungat? Poti, dar pe tot acest timp, masina va sta pe linia de asamblare, nefunctionala. Ei bine, un organism viu nu isi poate permite luxul acesta.

 

Cu privire la iehovisti, ar trebui inceput un topic nou, daca va intereseaza subiectul. Pe mine nu ma intereseaza, de vreme ce ei ataca identitatea Domnului Isus, contestandu-i Divinitatea. Argumentul tau peiorativ pica aici.

 

Drosofila demonstreaza ca oricate mutatii genetice le provoci, nici nu le trece prin gand sa devina altceva decat o Drosofila Mutanta, care e mai putin capabila de supravietuire decat o Drosofila Autentica.

Ideea cu transformarile lente si incrementale (care transforma un fel de vietuitoare in alt fel) este infirmata de observatiile in experimentele genetice. Asta e si motivul pentru care Stalin a interzis predarea geneticii in universitatile rusesti. Si-a dat seama ca evolutionismul, de care el avea nevoie pentru a "scapa de fundamentul religios" al gandirii supusilor lui, nu are nici o sansa inaintea Geneticii, corect intelese.

Sa cred intr-un presupus proces lent ce nu a fost si nu va fi niciodata observat imi cere un efort devotional prea mare. Sa cred in Biblie mi se pare mult mai usor, pentru ca e sustinuta de evidente. Cine vrea sa creada in Evolutionism, n-are decat. Fiecare cu religia lui.

 

Zmeule, cred ca ai intuit bine niste realitati. Da, cred ca anumite specii dintr-o anumita familie de fiinte au un stramos comun. Se prea poate. Varietatile de caini, porumbei, etc., sustin aceasta ipoteza. Cred ca vulpea, cainele, coiotul (si poate inca vreo cateva specii) pe de o parte, sau pisica, rasul, leul, jaguarul, tigrul, etc., ar putea avea cate un stramos comun. Dar aici nu este implicata Evolutia, ci Variatia, pe care o accept. Insa nu cred ca aceste doua familii de animale au un stramos comun al ambelor. Nu, ci stramosii comuni ai fiecarei familii au fost creati ca atare de Dumnezeu.

Daca ne referim la serpi, cred ca am putea incadra serpii constrictori intr-o familie, iar pe cei veninosi, in alta, fiecare cu stramosul lor comun, creat. Fiecare dintre cele doua feluri de reptile amintite depinde de mecanismul lor de vanatoare pentru a se hrani (sufocarea prazii prin incolacire in jurul ei pentru constrictori si injectarea de venin paralizant in corpul prazii pentru cei veninosi).

Sau putem identifica o alta familie analizand crocodilul de Nil, aligatorul, caimanul, gavialul si crocodilul de apa sarata din Australia. Se poate sa fi provenit din aceiasi parinti, creati.

 

mr_ , similitudinea intre structurarea codului genetic si similaritatile dintre organele diferitelor organisme nu dovedesc neparat un stramos comun. Poate mai degraba sunt o evidenta pentru un Proiectant comun. Tinand cont ca trebuiau sa activeze intr-un mediu asemanator, a fost convenabil ca diferite vietuitoare sa fie dotate cu organe similare.

Admit ca este posibil sa fiu "incomplet informat". Imi poti arata totusi pe cineva "complet informat"? Mi-ar face placere sa il cunosc. Fiecare dintre noi suntem la un punct oarecare pe drumul Cunoasterii.

Nu voi argumenta pe marginea speciatiei. Am spus deja ca o accept. Cauza speciatiei este microevolutia (sau variatia). Aici este interesant de remarcat ca Biblia nu spune ca Dumnezeu a creat speciile. "Specie" e un termen inventat mult mai tarziu si poate desemna animale asemanatoare, dar nu identice, asa cum am spus mai sus.

Biblia spune ca Dumnezeu a creat fiecare fiinta dupa felul ei (ebr. miyn= fel de, tip). Asta nu e un termen "tehnic", precum "specie", ci unul generic. Probabil ca aceste feluri de fiinte s-au reprodus astfel incat, in timp, s-a ajuns la mai multe "specii" din fiecare "fel". Aici nu e implicata evolutia darwiniana, ci variatia.

 

Anatomia e complexa, si asta sustine ipoteza unui Proiect Detaliat, care sa asigure functionalitati diverse. E complexitate cu scop, iar asta vadeste Inteligenta.

 

ADN-ul mitocondrial nu dovedeste Evolutia. Iata, in sfarsit, o mostra de "copy/paste" (pentru satisfactia lui lascarica): "mutatiile ADN-ului mitocondrial afecteaza capacitatile energetice ale celulei, sporind stresul oxidativ si distrugerile provocate ADN-ului nuclear." (sursa: http://www.stiintasitehnica.ro/index.php?menu=8&id=326 ).

"Nu e oare mai la indemana sa accepti ca in miliarde de ani mutatiile pot provoca diferente de cateva procente?" Ba da. Dar in sens negativ.

Pe scurt: mutatiile aduc distrugeri, nu produc Evolutie.

 

Toate cele bune.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Pentru mai multe pilde filozofice si aprofundari religioase cu maestrul va invit AICI. Oops!

Edited by hitman

Share this post


Link to post
... Anatomia e complexa, si asta sustine ipoteza unui Proiect Detaliat, care sa asigure functionalitati diverse. E complexitate cu scop, iar asta vadeste Inteligenta ...

Maximul de complexitate se atinge, doar, prin hazard. Ipoteza proiectului detaliat este o alta insulta adusa Divinitatii, cei care sustin acest lucru Il suspecteaza de lipsa de inteligenta. Ideea proiectului ajuta doar pe sustinatorii ei, in planul lor de conducere a turmei. Acesta-i motivul pentru care complica lucrurile. Viata e mult mai simpla, din pacate, acest lucru il afli la sfarsit. Cand ma uit cat efort inutil se incearca pentru a justifica o minune, sunt tentat sa cred ca nu se intelege termenul, o minune se explica, doar, prin alta minune.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Integramele nu m-au pasionat niciodata, am preferat calculatoarele si in timpul liber si partea de CAD-CAM.

Chestia cu copy/paste faci confuzie eu am zis-o o singura data deci nu poti trage concluzia ca e argument de baza...nici macar nu l-am folosit ca argument...era o intrebare...

Ce zici tu cu cartea cu paginile rupte e total aiurea... cine a zis ca s-au rupt paginile???

Eu i-ti dau alt exemplu : alfabetul limitat in x litere, dar se pot obtine o infinitate de combinatii =cuvinte.

Altul : daca ai ceva cunostiinte de stiinta metalelor din ACELEASI citeva ingrediente se pot obtine o diversitate enorma de oteluri, fonte etc (echivalentul la mamifere, pesti, reptile, pasari etc) care si ele la rindul lor prin diverse procedee de prelucrare gen tratament termic, shotpen etc , se pot transforma/inbunatati ca performante-duritate-tenacitate-rezistenta la uzura, aceste procedee asimilindu-le evolutiei...

Si cu tehnologie mai slaba decit acum se putea face acest lucru vezi sabiile de Toledo si tehnologia veche a japonezilor de producere a sabiutelor. Si ei nu se apucasera sa faca aliaje superioare, nu descoperisera titanul, nichelul, cobaltul.

Pinguinul de exemplu e o pasare care s-a adaptat in timp la viata subacvatica deoarece acolo si-a dat seama in timp ca gaseste hrana din belsug, nu-si avea rostul sa ramina la zburat-murea de foame...

Adaptarea la climatul din pesteri a unor specii terestre -disparitia vazului dar auzul si/sau simtul tactil dezvoltate mult.

 

"Sa cred intr-un presupus proces lent ce nu a fost si nu va fi niciodata observat imi cere un efort devotional prea mare. Sa cred in Biblie mi se pare mult mai usor, pentru ca e sustinuta de evidente. Cine vrea sa creada in Evolutionism, n-are decat. Fiecare cu religia lui."

 

Pai chestia cu religia era/este calea cea mai facila de a explica orice : a cazut grindina, e seceta, a venit potopul = "ne bate Dumnezeu pt. greselile noastre", daca se intimpla ceva bun "aaa vezi te-a ajutat Dumnezeu daca te-ai rugat zilnic si ai venit la Biserica in fiecare Duminica"

Culmea e ca si Biblia se da de gol intr-o oarecare masura "Fericiti cei saraci cu duhul" = nu stii prea mult nu-ti faci probleme prea multe...gasesti repede o explicatie simpla si gata s-a rezolvat problema "asa a vrut cel de SUS"

Evolutia e demonstrata tehnic-stiintific ceea ce e mai greu de inteles; e mai usor de "inghitit" inteles, "asa a zis proorocul x,y,z - astea sint poruncile Domnului...astea sint evindente?

Share this post


Link to post

Kinetix, iar esti neinformat. Drosophilei i s-a dublat perioada de viata doar prin incrucisare selectiva, in laborator, in cateva generatii (de drosophile) fara nici o manipulare genetica. Manipularile genetice propriu-zise au aparut de mai putin de o generatie, te miri ca inca nu au reusit totul??

 

Apropo, catarul este o specie noua, obtinuta de om. Sterila, insa noua.

 

Mitochondriile dovedesc "amestec" intre specii. ADN-ul mitochondrial nu dovedeste evolutia, insa poate ajuta la trasarea evolutiei omului si raspandirii omului plecand de la primii cateve sute de indivizi. Si infirma teoria unei mame unice a intregii specii umane.

 

Apropo, de ce incestul e riscant? De ce Codul Genetic, atat de minunat programat, contine atatea erori incat atunci cand una din ele devine dominanta (riscul fiind accentual de cosangvinitate) individul ala e f..t?

 

Nu, ci stramosii comuni ai fiecarei familii au fost creati ca atare de Dumnezeu.

 

Asta este o ipoteza ( ca sa nu spun dogma) care nu poate fi INCA infirmata. Insa nici dovedita. Insa nu exclude evolutia, ci mai degraba o completeaza.

 

Sa stii ca se lucreaza la creerea vietii din anorganic. Daca se va reusi, esti dispus sa renunti la religia ta?

 

Imi poti arata totusi pe cineva "complet informat"?

 

Tu ne-ai dat cateva exemple. Au publicat in general o singura data, cu ajutorul a cativa asistenti, insa au zguduit (ca sa nu zic rEVOLUTIONAT) istoria omenirii. :) Articolele lor sunt reeditate periodic intr-o colectie arhicunoscuta...

Edited by mr_

Share this post


Link to post

tolin, abordarea ta cu privire la Divinitate este mai degraba de tip deist. Vorbim despre concepte diferite. Ceea ce am spus cu privire la Proiect este perfect consecvent cu Teismul biblic.

Cauzele naturale nu pot determina aranjamente ordonate, sisteme complexe. Valurile unei ape depun sedimente in straturi succesive din materiale diverse. O furtuna care trece printr-un crang poate dobora arbustii si tufele aliniindu-le pe directia preponderenta a vantului. Insa asta e tot ce se poate spune despre ordinea pe care aceste fenomene o produc.

Cand vorbim de sistem complex si de scop, trebuie sa scoatem din ecuatie fenomenele naturale. Nu s-a observat vreodata ca ele sa poata determina asa ceva.

Daca gasesti in padure o foaie de hartie pe care sunt desenate cateva linii colorate care se intersecteaza, ai putea deduce ca au fost desenate de un copil, dar daca ai gasi un desen izbitor prin abundenta detaliului, reprezentand in mod corect aspecte din realitatea inconjuratoare, trebuie sa tragi concluzia ca autorul este bine pregatit in domeniul desenului/picturii.

Complexitatea presupune mai multe elemente interdependente care concura la formarea unui intreg. Ele nu pot aparea la intamplare sau datorita fortelor naturii. Organismele vii sunt sisteme complexe, functionale. O simpla celula vie este o fabrica formata din elemente si dispozitive complexe, actionand interdependent. Un Proiectant Inteligent e cea mai plauzibila cauza pentru asta.

Nu, Dumnezeul biblic nu se simte jignit daca vrei sa ii investighezi puterea si inteligenta. Exista pasaje intregi in care El ii provoaca pe oameni sa o faca.

Viata e simpla? Atunci de ce exista universitati laboratoare de cercetare? Oare nu pentru a investiga asiduu aceasta "simplitate" care se dovedeste atat de... plurivalenta? De ce nu invatam totul la gradinita? Simplitatea ar putea fi asimilata la acea varsta. Si ce am putea spune de ADN? E simplu?

O cauza plauzibila pentru o minune poate fi si... o Fiinta cu vointa libera si extraordinara putere.

 

lascarica, am avut impresia ca tot tu ai vorbit de copy/paste si pe o pagina anterioara. Daca nu e adevarat, atunci am gresit eu. Imi cer scuze.

Ruperea paginilor din cartea din exemplul dat este echivalentul efectului mutatiilor genetice.

In exemplul tau cu metalele, prima parte suna corect si sunt de acord cu ea. La fel si cu literele. Din numai 4 baze azotate, Dumnezeu a realizat o sumedenie de coduri de instructiuni necesare fiintelor vii si plantelor. Insa nu orice combinatie e semnificativa la un moment dat.

Atribuirea proceselor de tratare a aliajelor evolutiei e nejustificata. E doar o presupunere. Nu dovedeste nimic.

Nu avem nici o evidenta ca pinguinii au fost vreodata altceva decat pasari.

Vietuitoarele traind in pesteri ar putea sa isi piarda unele caracteristici, dar cresterea acuitatii analizatorilor ramasi nu dovedeste decat adaptare la mediu. O reptila care isi pierde coloritul pielii sau functia vizuala, sa zicem, nu devine "pasare-de-pestera". E tot o reptila, adaptata la un microclimat specific.

In ce fel e demonstrata evolutia? Stiintific? Tehnic? Cum? Prin solicitarea de a ne imagina ca a avut loc? Evolutionistii insisi admit ca e neobservabila. Cum demonstrezi ceva neobservabil, in cadrul stiintelor naturii?

 

mr_ , eu nu sustin ca nu se poate obtine nici un beneficiu in urma unor mutatii. Insa acele beneficii sunt circumstantiale, nu intrinseci.

De pilda, un coleopter (gandac zburator) de pe o insula cu vant puternic, ar putea fi pus in pericol in zbor de rafalele de vant prin aruncarea lui in mare. Daca insa isi pierde informatiile cu privire la aripi (prin mutatii), el va fi ferit de bataia vantului, deplasandu-se pe sol. Presupunand ca e si greu observabil, mutatia aia s-a dovedit benefica. El va supravietui. Dar doar in acel mediu. Si trebuie sa notam ca schimbarea a fost adusa de o pierdere de informatie. Nu a aparut o noua functie. A fost pierduta insa una, care era "in plus" in acel mediu. Totusi, prin pierdere repetata, unde poate ajunge saracul gandacel? Este asta evolutie? Nu. Este o carte din care se tot rup pagini...

Un alt exemplu e cel al unei mutatii la nivelul hematiilor umane care cauzeaza anemia cu celule in secera (siclemia). Persoanele cu aceasta boala sunt, surprinzator, imune la malarie. Am putea spune ca in acest caz mutatia este benefica, nu-i asa? Ei, nu neaparat, deoarece siclemia are ea insasi un potential letal... Scoaterea anvelopelor unei masini ar fi un mijloc ciudat de a te feri de... pana de cauciuc.

La fel, prin incrucisare selectiva se pot obtine tot felul de varietati de plante si vietuitoare. Insa sunt doar varietati ale unui fel oarecare de animal sau planta. Nu poti obtine un leopard prin incrucisare selectiva a unor caini. Nici daca ti s-ar da mii de ani pentru a face experimentul asta.

Repet, Biblia nu afirma ca Dumnezeu a creat speciile, asa cum le cunoastem noi azi. El a creat feluri de animale, sau feluri de stramosi comuni, daca vrei. Nu stiu cati au fost din fiecare, si nu conteaza de fapt. Chiar daca a fost doar un fel de pasare, unul de reptila, unul de pesti, unul de mamifere, etc. Ideea e ca Dumnezeu le-a creat instant, prin puterea cuvantului Sau. Si asta nu completeaza Evolutia de tip darwinist. E ceva diferit de ea. Nu poti spune ca Dumnezeu a creat si animalele au evoluat. Insa poti spune ca Dumnezeu a creat tipuri (feluri) de animale, plante, etc. si ca ele s-au diversificat ca specii in cadrul felului lor, fiecare. Aici intra si catarul, tigonul sau ligrul.

 

Nu cred ca se va putea obtine viata din anorganic (oricum, se incearca de zeci de ani...). Si asta pentru ca este nevoie de informatie, multa-multa informatie, care nu apare prin cauze naturale. Doar prin interventia unei fiinte inteligente. Daca oamenii vor reusi totusi peste 100 de ani, este nerelevant pentru discutia noastra.

 

Toate cele bune.

 

P.S: Felul de Dumnezeu a carui pozitie o sustin nu e nici pe departe caricatura aia pe care nici eu nu as putea sa o respect.

Domnul Isus nu a vorbit o singura data despre "saracia in spirit". A facut-o si cu alte ocazii, si de fiecare data a fost pusa in antiteza cu ingamfarea, nu cu inteligenta. Tot EL i-a indemnat pe ucenici sa fie "intelepti dar fara rautate". Cred ca, daca ne facem timp sa citim textele biblice si sa interpretam afirmatiile in contextul lor, vom obtine o imagine a Divinitatii vrednica de inchinare.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post

Kinetix tot respectul pentru tine , dar tu chiar esti pasionat de lucrurile astea!

Share this post


Link to post
... Viata e simpla? Atunci de ce exista universitati laboratoare de cercetare? Oare nu pentru a investiga asiduu aceasta "simplitate" care se dovedeste atat de... plurivalenta? De ce nu invatam totul la gradinita? Simplitatea ar putea fi asimilata la acea varsta ...

Raspunsul la acesta intrebare ti-l poate da orice medic, daca propria experienta nu-i suficienta. Omul s-ar sinucide daca ar cunoaste totul, viata lui nu mai are sens. Nu acesta este Proiectul Lui. Si de asta vor sa profite smecherii, sa stoarca cat mai mult de pe viata unui om.

Share this post


Link to post

tolin, prieteni, chiar va face impresia ca eu vreau sa profit de cineva?

Am inceput aceasta discutie pentru ca eu chiar cred in lucrurile pe care le-am afirmat (multumesc, sergiuhusca).

Eu "imi fac veacul" printre medici... Nu sunt niste supraoameni, asa cum se crede uneori. Unii, din nefericire, uneori "il au pe om in mana", si profita de el... Si asa fac si unii mecanici, si unii preoti, avocati, etc. Si e trist...

Dar am citit despre cazuri (si cunosc personal suficiente) de persoane care literalmente au inflorit dupa aflarea adevarului despre Domnul Isus si dupa impacarea cu El. Unii au fost salvati de sinucidere sau eliberati de alcoolism sau toxicomanie, altii si-au refacut relatia cu sotia, aflati in pragul divortului, altii pur si simplu au primit un nou avant in viata intelegandu-i sensul. Nu sunt povesti.

Un Mantuitor care face astfel de lucruri, cred ca merita inchinarea noastra. El a spus: "Veti cunoaste Adevarul, si Adevarul va va elibera!"

 

Toate cele bune.

Edited by Kinetix

Share this post


Link to post
tolin, prieteni, chiar va face impresia ca eu vreau sa profit de cineva?

Am scris mai sus ca se discuta idei si nu persoanele care le poarta. Eu ma refer clar la o parte a ostenilor inrolati in asa numita armata a lui Dumnezeu. El n-are nevoie de o armata sau sa-L apere cineva. Doar turma are nevoie de un monitor, un magar si cativa caini antrenati.

Share this post


Link to post

Kinetix nu interpreta gresit!

Din punctul meu de vedere sunt ferm convins ca viata are un anumit sens si o anumita cale!

Sunt ferm convins ca nu am nimic de pierdut daca , cred in Dumnezeu!Indiferent daca el exista sau nu!

Sunt forte , lucruri , sentimente si ganduri care in anumite momente ale vietii te ajuta sa mergi mai departe

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...