Jump to content
Sign in to follow this  
csergogaby

Torpedou suplimentar

Recommended Posts

Felicitari!Arata superb,se vede ce inseamna o abordare inteligenta a unui proiect si cu totii avem ce invata de aici,in ceea ce ne propunem sa facem la masini (si nu numai).Care va fi urmatoarea tema de proiect?

Share this post


Link to post

Sa va intreb inainte sa cau si sa iasa iar ceva aiurea:

 

Exista balamale cu telescop/arc ( sau io stiu ce chestie hidraulica ) ?

 

Ceva la la portbagaj, cand tragem de el 20-30 cm se ridica singur.

Share this post


Link to post

... DECI, se poate... daca esti dispus sa dezvolti afacerea, ma intereseaza si pe mine... oricum felicitari pentru realizare...

Share this post


Link to post

Vă mulţumesc pentru aprecieri! În ceea ce priveşte realizarea de astfel de cutii, pentru mine nu poate reprezenta o afacere, însă vă pot realiza astfel de cutii, ţinînd cont că am păstrat calapodul din lemn şi tiparele de la îmbrăcămintea acesteia. Eu vă propun următorul lucru:

- hai să definitivăm şi balamaua (cine rezolvă acest lucru, primeşte cutia gratis!) şi nu uitaţi, lucrăm pe bord, deci, totul trebuie să iasă impecabil (sistemul trebuie să fie în interiorul cutiei)

Dacă gîndim mai mulţi, avem şanse mai mari!

Preţul pe care îl voi calcula per cutie, va trebui să fie un preţ pe care să si-l permită oricine, deci, va fi cît mai mic.

 

Care va fi urmatoarea tema de proiect?

 

Propun şi alte teme:

 

1. Indicator cu leduri - continuitate siguranţe - în momentul în care o siguranţă din tabloul de siguranţe se arde sau nu face contact acest lucru să ne fie semnalizat imediat prin aprinderea unui led, corespunzător poziţiei acesteia în tabloul de siguranţe. Necesită un montaj foarte simplu.

 

2. Indicator supraîncălzire roţi - dispunerea a 4 leduri pe colţurile unui dreptungi corespunzător roţilor faţă şi spate. În momentul în care una din roţi se încălzeşte excesiv se va aprinde ledul corespunzător roţii respective. Bănuiesc că mulţi au avut surpriza ca atunci cînd au coborît o pantă excesiv de lungă (Stina de vale, Tansfăgărăşanul etc.), să simtă miros de ferodouri încinse. Nu aş vrea să mai pomenesc de cei care distraţi fiind mai pot pleca de pe loc cu frîna de mînă un pic cuplată. Nu necesită un montaj foarte sofisticat.

 

3. Martor "şoc automat" - led, aprins la şoc cuplat, stins la momentul atingerii turatiei de relanti - pentru a fi siguri că motorul a atins, întradevăr, turaţia minimă.

 

4. Martor nivel minim în pompa de lichid de frînă - led, aprins în situaţia în care nivelul scade sub o anumită limită.

 

5. Indicator funcţionare bujii - constă în montarea în tabloul de bord a trei becuri cu descărcare în neon, corespunzătoare celor trei bujii. Aceste becuri vor indica modul de funcţionare al fiecărei bujii prin intermediul unor simple traductoare instalate pe fişele corespunzătoare celor trei bujii.

 

Mă opresc aici şi vă spun că nu sunt de acord să-mi pun pe maşină lucruri inutile! Consider că temele propuse mai sus nu sunt nişte mofturi, sunt lucruri întradevăr necesare şi pot fi montate nu numai pe Tico şi Matiz.

 

Aştept păreri, propuneri şi contraargumente că poate după ce vom discuta ne vom apuca şi de treabă.

P.S. am deschis un subiect nou la "Tuning Tico şi Matiz" - "Indicatoare suplimentare bord"

Edited by batranu

Share this post


Link to post

Va pot spune ca cel putin ca aspect aceste proiecte ar putea transforma un bord simplu de Tico/Matiz intr-un bord pe care multi il vor considera SF si care vor ramane uimiti de functionarea acestor sisteme!

"Batranu" a mai realizat odata aceste lucruri cu ceva timp in urma cand posibilitatile erau mai limitate in materie de modele de led-uri si alte componente electronice iar rezultatul(am avut ocazia sa-l vad) ar da bine si acum pe oricare din masinile noastre!

Share this post


Link to post

Interesante propunerile,iar la bordul de Matiz E sunt cinci indicatori luminosi(locasurile lor) , care nu sunt folositi , si care ar putea fi valorificati

Share this post


Link to post
Bănuiesc că mulţi au avut surpriza ca atunci cînd au coborît o pantă excesiv de lungă (Stina de vale, Tansfăgărăşanul etc.), să simtă miros de ferodouri încinse.

 

Astfel de pante nu se coboara cu frana de motor? parca au fost cazuri in care li s-au blocat franele si s-a ajuns in situatii nu tocmai placute.

 

Ideile mentionate pe pagina precedenta sunt bune. Dar trebuie sa discutam si garantia...

 

Si totusi sa revenim la balamaua paguboasa, care deja pe mine ma dispera ca nu gasesc niciunde.

 

 

Later edit:

 

Acum cateva zile am facut curat prin niste serare si mi-am gasit cd playerele portabile... si trinc! Idee!

 

Oare un astfel de mecanism de deschidere a usitei nu se poate adapta si la torpedou? Ar implica fabricarea unui arc prins pe o tija, si tija la randul ei prinsa de bord si placuta, iar in partea de jos o clema care sa blocheze deschiderea.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

In legatura cu balamaua , puteti intreba la Neoset.Eu am acasa astfel de mobilier si chiar acum am studiat balamaua.Are un sistem cu arc ,ce actioneaza cam asa: Raza de deschidere a usii dulapului este de 90 de grade.Daca deschid usa pana la jumatatea cursei,arcul o inchide la loc ,iar daca trec de jumatatea cursei ,arcul o arunca in pozitia de deschidere maxima . Cea de la dulapul meu e prea mare pentru torpedou,dar s-ar putea ca la Neoset sa exisre si de dimensiuni mici,dar pe acelasi principiu

Share this post


Link to post
Astfel de pante nu se coboara cu frana de motor? parca au fost cazuri in care li s-au blocat franele si s-a ajuns in situatii nu tocmai placute.

 

 

 

Si totusi sa revenim la balamaua paguboasa, care deja pe mine ma dispera ca nu gasesc niciunde.

 

Eu ştiu cum se coboară o panta, dar sunt situaţii în care fie te grăbeşti, fie vrei să scoţi un consum cît mai mic. Frâna de motor, fără folosirea frânei de picior implică o viteză relativ mică şi un consum mare de carburant la maşinile de care vorbim, dar nu mi-ai spus nimic de situaţiile în care se uită cuplată chiar şi parţial frîna de mână. Noi când căutăm să venim cu îmbunătăţiri, trebuie să ţinem cont că sunt ... şoferi şi şoferi. În cazul meu Tico îl conduce soţia, care nu pot să spun că are o mare experienţă.

 

Legat de "balamaua păguboasă" - de ce trebuie să fie neaapărat o balama? - ia mai gândeşte, nu pleca de la idei preconcepute!

Share this post


Link to post

Pai eu mai am idei, dar le-am spus pe cele mai simple. Degeaba spun ca as vrea sa am comanda de deshidere din bord, apasand pe un buton, placuta sarind 2 cm in sus apoi sa intre in functiune niste motorase care sa o miste spre parbriz. Dar asta ar implica niste sine pe care sa culiseze placuta si rotite zimtate...

 

:-? Chiar am un video stricat prin boxa...

Share this post


Link to post
...Frâna de motor, fără folosirea frânei de picior implică o viteză relativ mică şi un consum mare de carburant la maşinile de care vorbim, ...

Adica la Tico si Matiz? Cel putin la Matiz, injectia e taiata in frina de motor, deci consumul e ZERO.

Share this post


Link to post

Si mai bine dai cativa mililitri in + decat sa risti o iesire in decor sau mai rau, pe contrasens.

 

On topic: Am cautat si pe net mecanisme de deshidere, dar nu prea am avut succes in a gasi ceva satisfacator... Inca mai astept idei

Share this post


Link to post

Martorul pentru nivel minim de lichid de frana exista la Tico cel putin. E acelasi cu cel de frana de mana trasa.

Share this post


Link to post

Martorul pentru nivel scazut exista si la Matiz si este pe acelasi led cu frana de mana actionata.

 

In legatura cu acele functionalitati: se pot integra intr-un montaj 2 x PIC + LCD + tastatura. Ar rezulta un montaj ergonomic care s-ar putea integra foarte frumos in bord.

 

Dupa rezolvarea enigmei Siemens Fenix 5MR sigur va exista un asemenea montaj la mine in masina.

Edited by Razor

Share this post


Link to post

Pentru indicatoare suplimentare bord am deschis un alt subiect la "tuning tico şi matiz"

 

Aici să discutăm în continuare de torpedou!

Share this post


Link to post
Aici să discutăm în continuare de torpedou!

 

Arata super, felicitari! M-ar interesa si pe mine, poti sa ma treci pe lista?

Dar, ori n-am inteles eu, ori nu e gata proiectul, unde este capacul? Cum se deschide pentru ca in poze se vede doar interiorul, iar capacul nu? Sau tocmai asta se discuta mai sus, despre sistemul de deschidere/inchidere?

Edited by dreamlike

Share this post


Link to post

sistemul e aproape gata, batranu l-a prezentat cu tot cu balama si sistem de inchidere la intilnire

Share this post


Link to post
sistemul e aproape gata, batranu l-a prezentat cu tot cu balama si sistem de inchidere la intilnire

 

 

 

am cateva intrebari: cum se numeste si cum arata balamaua ?\

 

sistemu de deschidere cum se numeste(sau un cod) si cum arata (poza)?

Share this post


Link to post

batranu vine la intilniri. vorbiti cu el... eu n-am de unde sa stiu ce a folosit... stiu doar ca sistemul e gata

Share this post


Link to post

am luat si eu clic-ul magnetic pt deschidere :)

scuzati pentru calitatea pozelor, dar sunt facute cu un jaf de telefon si era seara cand am facut (la lumina becului)

 

puteti sa-mi spuneti si mie cum se numeste balamaua sau o poza cum arata pls [-O< si unde as putea sa gasesc [-O<

 

 

daca se poate as vrea un raspuns pana maine la pranz ca miercuri nu sunt in bucuresti si sunt mai liber si pot sa mesteresc la masina :D

post-2442-1138639508_thumb.jpg

post-2442-1138639517_thumb.jpg

post-2442-1138639524_thumb.jpg

Edited by viorem87

Share this post


Link to post
sistemul e aproape gata, batranu l-a prezentat cu tot cu balama si sistem de inchidere la intilnire

 

Capacul ramane ridicat sau cade dupa ce este aruncat in sus?

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

am progresat :D

 

niste poze cu incinta torpedoului suplimentar

 

repet intrebarea: ce balama sa folosesc???????? pls raspundeti mi la acesta intrebare

post-2442-1138816306_thumb.jpg

post-2442-1138816342_thumb.jpg

post-2442-1138816364_thumb.jpg

post-2442-1138816394_thumb.jpg

Share this post


Link to post

batrinu stie cel mai bine... parca zicea ceva de mobila...

Share this post


Link to post

@viorel87, si lucrarea mea stagneaza tot din cauza ca habar n-am ce balama sa pun... una la care sa ramana capacul ridicat sau nu...

 

Intr-un fel imi si pare rau ca m-am apucat de "proiect"... mai bine stateam cuminte si faceam ca multi alti posesori de matiz... sa nu fac nimic la masina.

Share this post


Link to post

@Apocalips: ai dreptate mai bine o lasam balta, dar am vazut ca este, totusi, un spatitu destul de mare si ne expoatat. ma gandeam ca batranu a terminat si putea sa ne spuna si noua ce balama. :|

 

maine ma duc pe la mai multe magazine cu pieste de mobila. poate gasesc ceva...

Edited by viorem87

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...