Jump to content
Sign in to follow this  
csergogaby

Torpedou suplimentar

Recommended Posts

Mai face batranu torpedouri ? Cat mai costa ? Si cum se face livrarea ? As dori si eu deci adaugati ZDEFCTT pe lista .

Eu sunt din Vaslui.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor membrilor, mai lucioşi sau mai mătuiţi! :->

Am citit multe dintre posturi dar nu am gasit ceva referitor la posibilitatea de amenajare a spaţiului de deasupra torpedoului din dreapta, sub acel capac (dacă este posibil).

Mulţumesc.

Terminat.

Share this post


Link to post

se poate cu putina indemanare si putina imaginatie

 

post-6109-1174960760_thumb.jpgpost-6109-1174960778_thumb.jpgpost-6109-1174960793_thumb.jpgpost-6109-1174960814_thumb.jpgpost-6109-1174960834_thumb.jpgpost-173-1112084128_thumb.jpg

 

 

pt "baietii" care mi-au furat fata la cesotofon acum un an si ceva :

sa nu se chinuie degeaba ca pozele nu sunt la masina din profil!!!

post-6109-1174960822_thumb.jpg

post-6109-1174961022_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Sunt curios de o treaba: cand usita e pe pozitia "inchis" cu ce o deschizi ? Da nu vad vreun aruncator ceva si nu cred ca e balama aruncatoare ca parca cade prea bine usita cand e inchisa.

Ps: Daca e vreun raspuns evident sa nu uitati sa ma faceti blond la sfarsit :D

Share this post


Link to post

Apesi pe ea si se salta nitel :) , apoi o apuci si o salti. Asa fucntioneaza balamaua respectiva.

Share this post


Link to post

Stiu ca am vazut asa ceva si am incercat. Dar nu prea se aseza bine capacul. De aici si intrebarea mea... ca de incercat am incercat eu mai multe balarii. Cum zicea si apocalypse parca cu motorase de pe la Cd-roame si alte chestii. Cu motorasu de la CD-rom se misca marfa de tot, dar ocupa cam mult loc si am incercat eu sa modific sa il fac mai mic da nu prea am gasit o solutie buna.

 

Ps: eu ma gandeam sa bag acolo un lcd mic sau ceva de genu (dvd player portabil sa il pot folosi si cu alte ocazii)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Asezatul capacului e chestie de reglaj la balamaua aia :) Ce, n-ai vazut mobila la cere se inchid usile prost?

Share this post


Link to post

Eu am "inserat" in peisaj juma de lighean din plastic, cumparat cu 5 ron.Balamaua e din mai multe(3).Capacul nu sta deschis din proprie initiativa, trebuie ajutat :)

post-13903-1208286062_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Cu cine trebuie sa vb sa rezolve si la mine una bucata torpedou? Cat ma costa?

si ce materiale trebuiesc? si ma intereseaza varianta fara "maner" pe el

sa nu se vada ca e un al 2`lea torpedou

Edited by XTC

Share this post


Link to post

Batranu avea de vanzare daca mai intra poate mai pune un anunt.

de unde pot lua blamale si cum se numesc.

multumesc

Share this post


Link to post

Augustin buna idee cu ligheanu dar imbraca-l si tu cu o mocheta ceva. Si incearca altfel de balamale...eventual ca ale lui Remus :)

Share this post


Link to post

Am sa pun mochetuta si pe lighean si pe capac.Asta dupa ce gasesc vreunul negaurit pe la dezmembrari.Si o balama gen "Mircea".Daca voi gasi.Si lumina torpedou.Dupa ce iese din garantie.Nenea Mircea!!

 

Pardon.Nenea Batranu!! :)

Share this post


Link to post
Am sa pun mochetuta si pe lighean si pe capac.Asta dupa ce gasesc vreunul negaurit pe la dezmembrari.Si o balama gen "Mircea".Daca voi gasi.Si lumina torpedou.Dupa ce iese din garantie.Nenea Mircea!!

 

Pardon.Nenea Batranu!! :)

 

Daca nu este facut din fabrica, arata ca naiba.

Niciodata nu vei reusi sa-l faci fara defect.

Share this post


Link to post

Sfatul meu ca sa prinzi frumos balamaua fara sa gauresti capacul...iei o bucatica mai groasa de plastic, o incalzesti sa capete cat de cat forma dupa nervurile alea ale capacului, o lipesti cu ceva de genul bison de capac si dai gauri in bucata de plastic. Asa facusem eu, dar nu am mai gasit balama aruncatoare si mam lasat pagubas. Succes in viitoarele incercari :)

Share this post


Link to post

Vreau si balama aruncatoare aplicata.Stie cineva de unde?

Share this post


Link to post

Nais uan, ca sa ca cosmopolitez si io..

Ma ghindescu in durerea mea de cap profunda cauzata de curent si insolatie la urmatoarele: gasim un profil de roata dintata gen cum e mecanismul de ejectare de la casetofoanele de-acasa, alea cu roti dintate si imbibate cu zmac siliconic, pe care le punem pe lateral pe post de balamale; pe spatele capacului punem un lecede; in interiorul golului acela se confectioneaza din abese sau se monteaza un frijider pentru autotorizme, ca in imaginea de la aicea: FRIGIDERU LU PESTE MATIZ . Sau o lada frigorifica electrica din Real, Carrefour, cora, Bricostore, Interex, Dedeman, Metro si alti supermarcani de-astia. Lada fie va intra in interior (daca este destul de micuta) fie va fi dezmembrata pentru a i se sustrage circuitul generator de frig. si uite asa o sa mai uit la drumurile lungi ca nu am aieru conditzionatowe si o sa ma uit urat la aia cu Ford... strange baiatu niscai bani, saptamana asta ma apuc de cautat partea frigorifica si revin cu posturi proaspete, inclusiv tutorial.

Share this post


Link to post

Tu intelegi ceva din ce ai scris?

Share this post


Link to post

Idee rea nu cred ca e cu frigiderul, desi mai practica mi se pare o cotiera cu frigider... dar...cat de eficient sa fie...doar la drum lung (sau iarna :P ) cred ca simti daca bagi ceva, un can de cola poate. La distante scurte la cat de cald e in masina nu cred ca apuca sa faca ceva frig ca doar nu are functie de inghetat instant ca la frigidere.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

tot io...

Am pus sticla de cola desupra l capac.. cam intra...

Sa incerce careva care si-a izolat torpedoul cu acumulatori termici pentru lada frigorifica, sa vedem daca merge si cat tine..

Chestia cu caldura in masina.. heheheh.. am gasit o usoara rezolvare... mi-am luat din carfur (asa vreau io sa scriu, carfur, ca seamana cu un mare cartof care este, nah! si eu inteleg ce scriu, apropos!).. deci, am luat din carfur o jartea de jealuzea sau cum se numeste.. parasolar!! da, deci parasolar din neopren, tras in folie de aluminiu...cu 2 ventuze.. 5 lei si ceva bucata.. la tiganii de la intersectie e 10 lei..fratilor, masinuta mea argintie sta in soare toata ziua, stiti ce calumea e inauntru dupa ce am tinut parasolaru' in geam? am mai vazut la un confrate si niste perdelute negre, care se lipesc cu ventuza in geam, asta ca sa nu faci geamuri fumurii,probabil... statea omu' pe spate,cu geamurili inchise, cred ca era destul de bine... deci se poate asigura un habitat comod inauntru, astfel incat acumulatorul frigorific sa tina destul de mult.. problema este ca trebe sa punem la congelator cateva de-alea sa avem de schimb, ca eu unul mai vin, mai plec de-acasa si nu prea am timp sa astept sa se raceasca un singur retzipient...

 

secondo... la fabricile (combinatele) chimice de amoniac se gaseau niste granule de nustiu ce alb, care in combinatie cu apa faceau nene o gheata instant de inebunneai : VEZI LINKU'.. SI AICI.. :P DIN ROMANIA AICI ... Eram pe balta cand eram mic si a venit un nene de-i ziceau oamenii "doctoru" pentru ca le stia pe toate.. intr-o caldare cu apa din balta a aruncat o mana de buline albe de ziceai ca-s mentosane, a inceput osor sa fumege apa si, dintr-o data, a prins zapada pe suprafata apei din interior... a bagat omu cateva sticle de bere Gambrinus, fiarta, luata de la MAT si.. asta a fost1 am baut un brifcor rece atunci de nu-ti venea sa crezi...

 

Partea cu monitoru' mai e de implementat... pana atunci, strang bani sa-mi repar tablaua de pe masina, ca zici ca arata ca iesita din Razboiul Civil...

Asteptam reply-uri de opinie.. Multzam!

Share this post


Link to post

E bine daca tu intelegi ce scrii ca pe mine ma doare capul de limbajul care il ai.

Apropo ce legatura are primul link cu gheata?

Share this post


Link to post
E bine daca tu intelegi ce scrii ca pe mine ma doare capul de limbajul care il ai.

Apropo ce legatura are primul link cu gheata?

 

Gheata era pentru o eventuala instalatie de racit instant torpedoul.. asa ma gandeam...

Am terminat cu "glumele", sper ca se va intelege ce am de spus.

Share this post


Link to post

Ok, am inteles ca ai terminat cu glumele dar tot nu vad ce legatura are primul link "VEZI LINKU' " care te invata o alta modalitate de a dezbraca o femeie cu gheata din torpedou :P

Share this post


Link to post

heheh..

e link-ul pe care mi l-a trimis cineva, prin mess.. faceam multitasking si am incurcat borcanele.. acum, nu fiti rai, considerati-o ca pe partea de divertisment care trebuie vizionata pe monitorul ce se afla pe spatele capacului de airbag pasager!! :)

 

Modalitatea de a produce gheata instant ma gandesc ca ar fi valabila si se poate modifica pentru a putea fi produsa la actionarea unui buton, care ar amesteca apa cu praful si ar rezulta gheata, stocata intre peretii dublii ai compartimentului fabricat artizanal in torpedou. Asta ar implica realizarea de pereti dubli, apa patrunzand intre ei si in combinatie cu praful acela ar ingheta instant, pruducand o degajare termica ce va raci imediat obiectele aflate in "frigider". Trebuie prevazute niste capace de umplere a rezervorului cu apa, circuit (teava) de golire a rezervorului cu apa, rezervor pentru "substanta frigorifica".. oricum, "artizanatul" acesta si materialele nu se ridica la pretul si inconvenientele instalatiei de aer conditionat.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...