Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

In Moldova pretul la benzina 95 Lukoil 4,32 lei/litru...acum 2-3 luni era cursul mai bun si pretul era de 4 lei/litru.

Share this post


Link to post

Am bagat de la Petrom din Sighisoara benzina cu 5.28 RON/L.

 

Petrom CT si IF au 5.36, nu imi explic diferenta de pret, ba chiar consider ca cea din Sighisoara trebuia sa fie mai scumpa din cauza locatiei un pic mai dificil de accesat.

 

Ma feresc de Agip si Lukoil, numai neplaceri am avut cu benzina lor.

Edited by sorinm

Share this post


Link to post

Am uitat de topicu' asta in lumina altor evenimente recente ... am auzit un 5.63 benzina/5.93 motorina la Mol ? adicatelea 1.29/1.36 euro ?

Share this post


Link to post

Eh...vorbe...

In weekend la Petrom era 4.35, ieri dimineata 4.48 :D

 

 

Share this post


Link to post

La mine e 5.56 petrom de 95 si 5.63 MOL 95...la mai mare.

Share this post


Link to post

La Rompetrol a crescut pretu de 3 ori.

 

Ziua 1: 5,48 lei

Ziua 2: 5,51 lei

Ziua 3: 5,58 lei

Share this post


Link to post

In weekend la Petrom era 4.35, ieri dimineata 4.48 :D

Cumpără 2-3... 10k litri, și vinde la 5lei/l. Precis găsești interesați :P

Share this post


Link to post

@ EM!L Acu' s-au prins astia de figura si e 5.49... :D

Ce sa fac...m-a emotionat alezzu si am incurcat pedalele...pardon cifrele. :P

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Update dupa 2 zile pretu iar s-a modificat 5,54

 

Am mai primit cativa ml in plus :) )

Share this post


Link to post

Macar acum sunt sinceri..si n-o mai dau pe cotatii internationale(unde pretul a scazut)

 

"Majorarea preţului motorinei reflectă cererea în creştere pentru acest tip de combustibil în România, a declarat miercuri, într-o conferinţă de presă a Consiliului Investitorilor Străini, directorul general al companiei Petrom, Mariana Gheorghe."

 

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/efectul-de-turma-dupa-omv-petrom-rompetrol-si-lukoil-scumpesc-masiv-motorina-154981.html

Share this post


Link to post

Si de ce nu scade pretul benzinei? Ca nu cred ca reprezinta mai mult de 35-40% din consumul total de carburanti la ora actuala, cand majoritatea marilor consumatori merg pe diesel.

 

Eu inca mai am in rezervor benzina cu care am fost la bulgari. :P

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Si de ce nu scade pretul benzinei?

 

Mariile corporatii nu sint case de ajutor reciproc. Adica nu dau de pomana. Atita timp cit cererea este mai mare decit oferta poate sa faca si 100 RON litrul.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Pe aceeasi logica benzina ar fi trebuit sa se ieftineasca... :|

 

Concluzia: Producatorii de carburanti baga scuze mai patetice decat un barbat prins de nevasta cu amanta'n pat.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Cea mai recenta scuza a fost ca: "a scazut consumul". In vara au crescut "din cauza" ca a crescut consumul pe perioada de vacanta. In iarna o sa creasca pretul din cauza ca o sa fie frig. Concluzie: "la omul sarac, toti boii i-o trag !"

Share this post


Link to post

Pe aceeasi logica benzina ar fi trebuit sa se ieftineasca...

Noua ne-au facut "concesia" da a pune doar 6 bani.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Nu este departe ziua cand motivul va fi: clientii au mufe de fraieri.

Share this post


Link to post

Eu am pus joi motorina cu 1,53 EUR. Per total, insa, cred ca am avut consum mai mic per km decat in Romania. :-?

Share this post


Link to post

Saptamana trecuta era benzina de CO95 cu 1,34 - 1,37 euro la ... Dornbirn (Austria). Fata de 1,62 pe autostrazi, era o bucurie.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu am ajuns la urmatoarele concluzii:

 

- ideea ca pretul carburantului la pompa depinde atat de mult si direct de pretul barilului este o prostie; poate atunci cand urca, pe post de pretext.

- o ieftinire de carburant nu duce aproape niciodata la ieftinirea pretului la pompa

- companiile care vand carburanti in Romania sunt un cartel, prin alinierea suspect de rapida a preturilor intre ele

- ... iar statul nu face nimic in privinta asta

- ... pentru ca oricum ii convine sa incaseze taxe si accize.

 

Apropo de subiect, un film interesant: Collapse.

 

MV5BMzU5MDE5MjE4MV5BMl5BanBnXkFtZTcwMTAzMTQ1Mw@@._V1._SY317_CR5,0,214,317_.jpg

Share this post


Link to post

Daca ar fi cartel, statul ar putea da amenzi de 10% din cifra de afaceri a vinovatelor. O face cu draga inima cand e cazul.

 

Lukoil are reduceri de weekend la benzina si nu vad inghesuiala la pompa.

Share this post


Link to post

Te costa mai mult sa iti scoti masina din parcare ca sa te duci la statie (pentru un plin, desigur) decit economia pe care o faci datorita reducerilor :) .

Share this post


Link to post

Samabta dimineata e inghesuiala mai mare pe strazi decat in timpul saptamanii. Nu se pune problema de scos masina din parcare in weekend special pentru alimentat...

Share this post


Link to post

E cartel dar exista lobby al petrolistilor...

 

 

Reducerea de la lukoil este nesemnificativa (cativa bani).

Share this post


Link to post

Fiecare crestere a pretului benzinei a fost la fel (cativa bani)... Pretul benzinei la statiile Petrom poate varia cu +/- 5% fata de pretul de referinta. La fel, nu vad inghesuiala la statiile cu pret mai mic. Nu e cartel, e marketing/strategie de piata. Nu este necesara vreo intelegere prealabila.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...