Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

N-au circulat cei fara pneuri de iarna.

Share this post


Link to post

Sa dea statistica si separat, Bucale vs. Restul tarii. Daca in Bucuresti a scazut consumul de benzina / diesel eu imi tai...unghiile :mrgreen:

 

 

A scazut, a scazut!

Ma uit prin parcarea blocului,toata lumea "pleaca" mai rar de acasa.

Iar pe strazi se circula mai lejer chiar si la ore de varf.

 

Pe de alta parte,risti sa devii bugetar! :mrgreen:

 

http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/un-deputat-vrea-referendum-pentru-preluarea-petrom-de-statul-roman-145065.html

Share this post


Link to post

Dada. alt deputat copt in comunism...

Share this post


Link to post

Azi am facut o ora si un sfert de la Piata Floreasca la Izvor. Offf!!!! :(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

N-am voie cu adidasi la munca. :P

 

 

De cand a sarit benzina pragul de 5 lei a inceput sa fie folositor cruise-control-ul pe masina mea, pur si simplu ii dau a 6-a, il fixez la 100 km/h, ma uit la 6% instantaneu de pe bord si la cele fix 3 ore in care fac cei 230 de km dintre Bucuresti si Galati. Nu mai zic de drumul Galati-Calarasi facut sambata dimineata, cand am depasit 2 masini pe tot drumul, si am fost depasit de alte 3, mergand cu 100 la ora constant, scotand 4.5% pe portiunea aia la Matiz. Nu stiu, dar parca prefer asa decat sa ma intorc la detector, statie, depasiri incontinuu, cazane pe strazi, etc.

Share this post


Link to post

Salut aparitia unui nou adept al condusului cu efort minim (din toate punctele de vedere). In cat timp parcurgeai distanta si cu ce consum pe stil vechi?

Share this post


Link to post

Pe mine m-ar lua somnul sa merg asa. Daca ar fi sa-mi pese de consum, mai degraba as renunta la vreo iesire/plimbare/etc decat sa merg ca pensionaru :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Tot cam in 3 ore faceam drumul, dar la un cu totul alt consum si alte viteze. Acum 2 ani doar noaptea puteam sa merg in acelasi stil.

 

Mai fac precizarea ca as parcurge drumul si mai repede daca nu as reduce la 64 km/h in localitate (echivalentul lui 60 pe GPS) ci as tine-o in 80-90. Ca sa nu mai zic ca, daca as merge cu 80-90 in localitati si 120 in afara, as scoate o medie de aproape 100 km/h, fara prea mare efort, intr-adevar, dar pentru doar 20-30 de minute castig nu merita sa stau geana dupa noile radare. Vineri seara la 7 fix eram in Voluntari (nu calculez in cat timp am ajuns pana acolo din mijlocul Bucurestiului, nu are sens), la 10 noaptea fix eram la Ivas Galati, aproape de Trecere Bac.

 

@Tommy, dupa cate am tras de pe urma permisului in ultimul an, momentan merg mai lejer, mai ales ca de-abia mi-am schimbat job-ul si nu stau prea bine cu banii.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

100-110 constant nu este mers de pensionar, putini se pot tine dupa tine. Nu toate drumurile sunt E85, omul se mai uita si pe unde trece.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Eu imi ies din mana daca merg incet, imi scade concentrarea.

Relativ la scaderea vanzarilor nici eu, empiric, nu as putea confirma, circulatia imi pare exact la fel ca anul trecut. Doar in lunile de vara e mai liber datorita concediilor, cand ma apropii si eu de consumul de iarna, la mine iarna e cel mai mic :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

De cand cu noile radare, nu-mi mai vine sa o tin la 140 la ora stiind ca ma pot intersecta cu vreun MCV care isi aprinde girofarele cand ma vede. Altfel, pe drumuri virajate de munte, vad deseori cum se face bordul portocaliu cand intra ESP-ul in drepturi.

Nu-i vorba neaparat de consum aici, n-am voie sa ma plang de bani dupa ce am bagat 2100 ron in Matiz si am cheltuit alti 500 pe benzina week-end-ul asta, ci e vorba ca am destule pe cap, n-am nevoie si de amenzi.

 

@Tommy: nu compara Bucurestiul cu restul tarii, de cand m-am mutat aici mi-am dat seama ca lumea priveste viata cu alti ochi, n-am prea auzit cuvantul "criza", asa cum il auzeam zilnic in Galati.

 

Cat despre soselele patriei, cred ca toata lumea e de acord cu mine ca, acum 2 ani, nu mai incapeai de masini care mergeau cu 80-90 maxim, iar drumul era o continua depasire. Acum am ajuns uneori sa depasesc cu cruise-ul activat, caci din fata nu vine nimeni.

 

Cat despre mersul cu 100 km/h, la prima vedere pare putin, dar cand pastrezi aceeasi viteza constant pe zeci de km, realizezi ca obtii medii orare destul de frumusele. A merge pe cruise cu 100 km/h nu-i tot una cu a merge in mod obisnuit cu 100 km/h, cand mai reduci viteza la dealuri, la majoritatea curbelor, etc. Mie masina imi permite sa intru in multe curbe fara sa reduc viteza. Cand se apropie vreo localitate, doar decuplez cruise-ul din timp si de regula nu trebuie sa mai calc frana.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Pai nu scrisesem de 8.7% obtinuti duminica seara cand m-am intors si pe autostrada m-am tinut dupa un iepure cu Golf 6 care o frigea cu 180-190. :D

Share this post


Link to post

5.33 la Mol, fata de 5.35 acu' 3 zile.

Share this post


Link to post

"Compania petrolieră OMV Petrom a decis să reducă, începând de mâine (azi), preţul benzinei comercializate în staţiile proprii cu 4 bani pe litru, astfel încât cel mai mic preţ este acum de 5,12 lei pe litru.Acesta se aplică la două sortimente, Premium fără Plumb 95, respectiv OMV Carrera 95. Un litru de benzină Top Premium fără Plumb 99+ costă 5,5 lei, iar un litru de OMV Carrera 100 se va vinde cu 5,92 lei. Acestea sunt valorile de referință, cele din stații variind cu plus/minus 5%."

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Orice ieftinire la ei inseamna doar un avant pentru o noua scumpire, pana acum asa a fost. Ce rost are sa ieftineasca cu 4 bani /l benzina cand in ultimii doi ani dracia asta si-a dublat (cel putin) pretul. Hai serios acuma, pe cine aburesc astia?

  • Like 1

Share this post


Link to post

in ultimii doi ani dracia asta si-a dublat (cel putin) pretul ...

Esti sigur, cu cat a crescut benzina la poarta rafinariei, in dolari ? Sau leul a luat-o la vale, iar accizele si TVA-ul au crescut. Eu sunt deacord sa-i injuri pe vinovati, dar teama imi este ca ai contribuit si tu la asta.

Share this post


Link to post

Pretul benzinei este mai eficient decat orice politist de la circulatie. Aglomeratia s-a redus simtitor si poate fi verificata in palierul orar 16,00-18,00 cand prindeam semaforul de 4-5 ori. Circul cu masina zilnic in diferite intervale orare, de dimineata pana seara si observ cum timpul de parcurgere al acelorasi distante s-a scurtat vazand cu ochii.

 

Mai observ de asemenea cum intr-o masina exista mai multe persoane si nu doar soferul, ca deh in Romania fiecare cetatean are propria masina. Ce imi place cel mai mult este ca pot sa inspectez in fiecare dimineata parcarea si masinile stau frumos aliniate.

 

Buna treaba asta cu scumpitul benzinei. Muncesti, ai bani, mergi cu masina indiferent de pretul benzinei. Nu muncesti pui prelata pe masina. Dar mai bine o vinzi ca iesi in castig.

  • Like 1

Share this post


Link to post

...dar teama imi este ca ai contribuit si tu la asta.

Nu prea sunt sigur cu ce anume insa hai sa o luam asa: Eu sunt consumator final pentru combustibil. Eu nu ar trebui sa ma preocup ce taxe exista in pret, cat costa combustibilul la poarta rafinariei, etc. Problema este ca intr-o economie de piata necontrolata corect de stat si pe un segment care arata simptome clare de monopol, nesimtirea producatorilor si furnizorilor a devenit proverbiala. Uite asa de-al dracu' intreb si eu cum se poate ca in republica Moldova producatori romani sa isi vanda marfa mai ieftin ca in tara? Nu cumva exista un peste stricat pe aici pe undeva?

  • Like 1

Share this post


Link to post

economie de piata necontrolata corect de stat

Economia de piata sanatoasa nu este controlata de stat ci de cerere si oferta ( asa zice teoria ) .

Share this post


Link to post

Daca stai sa analizezi orice economie sanatoasa, statul are o oarecare implicare mai mica sau mai mare in functie de cat de mare este monopolul, coruptia si alti factori care pot influenta cererea dar mai ales pretul ofertei. Personal apreciez sistemul chinezesc, baietii stiu o treaba: ai calcat pe bec, ai pus-o, fara discutii si fara scapare.

Share this post


Link to post

statul are o oarecare implicare

Da, prin fiscalitate poate gatui sau nu pe oameni, care sunt consumatorii finali. El nu poate controla economia de piata, insa poate realiza cadrul necesar dezvoltarii economice.

Edited by korydon

Share this post


Link to post

Acum am facut un drum Galati-Braila-Slobozia-A2-Bucuresti, consum 6.6% (pana la autostrada aveam 5.8% consum), mers pe cruise cu 64, respectiv 100 si 120 viteze de croaziera, 82 km/h viteza medie.

 

Incepe sa-mi convina cresterea preturilor la carburanti, s-au golit soselele de toate cazanele care mergeau cu maxim 80 si care ma obligau sa o tin in numai intr-o depasire, iar ca sa obtin viteza medie de mai sus trebuia sa o tin in 140 si intr-o continua depasire. Oricum masina n-o voi mai scoate din parcare pana joi seara, asa ca nu va mai consuma. :D

Share this post


Link to post

"Compania petrolieră OMV Petrom a decis să reducă, începând de mâine (azi), preţul benzinei comercializate în staţiile proprii cu 4 bani pe litru, astfel încât cel mai mic preţ este acum de 5,12 lei pe litru.Acesta se aplică la două sortimente, Premium fără Plumb 95, respectiv OMV Carrera 95. Un litru de benzină Top Premium fără Plumb 99+ costă 5,5 lei, iar un litru de OMV Carrera 100 se va vinde cu 5,92 lei. Acestea sunt valorile de referință, cele din stații variind cu plus/minus 5%."

 

Inseamna ca baietii de la Petrom revin la "bunele" obiceiuri din trecut: scumpesc benzina 3 saptamani la rand cu 0.2 RON si o ieftinesc a patra cu 0.04 RON. Propun ca in saptamana a patra sa ne bucuram cu totii! Inca suntem in saptamana a patra, deci... :banana: :banana: :banana:

 

Edit: Am citit si discutiile contradictorii de pe ultimile 4-5 pagini. Eu personal sunt dispus sa dau o anumita suma de bani pentru deplasarea la serviciu. De cand a crescut pretul nu mai vreau sa dau banii pe benzina, pentru ca nu merita. Prefer sa renunt la confortul de a merge cu masina la serviciu si sa merg pe jos 15 min, apoi sa iau metroul. In mod asemanator as proceda si daca maine painea s-ar face 10RON -> as renunta sa mai mananc si as trece pe orez :D .

Pretul benzinei este mare si cred ca toti suntem de acord cu asta. Nu conteaza cat castigi, ci cat esti dispus sa platesti pentru un produs. Din pacate se pare ca sunt destui care vor sa plateasca 6 RON/litru si atat timp ca va fi cerere, preturile vor continua sa creasca. Prost nu e ala care cere, ci ala care da...

Edited by ches

Share this post


Link to post

pai vad ca ai tot,coronita pe planetara...tot..

 

Eu nu am renuntat sa mananc paine si nu voi renunta.am gasit solutia mai ieftina si mai sanatoasa de a manca paine facuta de mine acasa cu preturi f mici.plus ca painea de casa tine,nu ca aia de magazin,din care tot manci si nu te saturi.daca benzina continua trendul ascendent voi trece la bicicleta si voi lasa masina doar pt deplasarea in cel putin doi oameni.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Eu, de cand m-am mutat in Bucuresti, practic am tras masina pe dreapta, o mai folosesc doar in extraurban, cand ajung la ore tarzii acasa sau am cumparaturi de facut. In rest, pentru restul deplasarilor folosesc transportul in comun. INSA, nu m-as duce la servici cu masina nici daca litrul de benzina ar fi 1 ron, pur si simplu e prea enervant sa frec schimbatorul in treapta a 1-a prin Bucuresti atata timp cat cu metroul ajung in acelasi timp. Prefer sa dau 50 de euro in plus lunar la chirie, dar sa am metroul aproape.

  • Like 2

Share this post


Link to post

Oficial, iti multumim!

 

Neoficial: ce muiere esti!

  • Like 2

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...