Jump to content
Sign in to follow this  
chitosu dan

Benzina Scumpa

Recommended Posts

Ca sa revenim la oile noastre, dar fara a fi ipocriti ca este orasul mic, ca nu-mi trebuie, ca pierd la vanzare si alte abureli. Iti permiti benzina de Matiz, Matiz iti cumperi, dar mai bine ai merge prin Bistrita, Beclean etc. pe jos ca sunt orase pitoresti si cu banii dati pe masina i-ai fi investit in altceva.

 

In alta ordine de idei. iti permiti Superb, iti iei Superb care imi consuma mai putin decat Tico.

Ca nu-mi place Skoda, ca e alba, ca e neagra deja se transforma in abureala.

 

Skoda este Skoda, Matiz este Matiz. Benzina si motorina nu sunt scumpe. Sunt atat cat isi permite fiecare. Poti plati benzina mergi, nu poti o iei cu transportul in comun.

  • Like 3

Share this post


Link to post

Chestia ii ca skoda mi-a fost varata pe gat cu forta ca exemplu.dar de ce nu mi-a spus ca de exemplu daca ai avea un jaguar...atunci normal ca mi-a sarit tandara putin.Si de plimbat ai dreptate nu-ti tre nici matiz si nici skoda .dar sa freci un superb pt raitele cotidiene pe la marketuri sau alte cele nu merita investitia.daca ai de mers zilnic sute de km atunci da.dar de ce tocmai skoda ?ce, fordul ii mai taran sau opel sau renault

 

P.S.care superb consuma mai putin decat tico?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Foarte bine,suntem in grafic.

 

Mai putine masini pe strazi,trafic mai lejer,aer curat,companii petroliere infloritoare cu angajati fericiti,o economie de piata perfecta intro tara pe masura,in care doar aerul nu e concesionat,inca.

 

E minunat sa vezi ca la primul part al lui Gandafi,ti se scumpeste petrolul de sub picioare.

Share this post


Link to post

in curand o sa fie mai ieftin sa mergi cu palinca decat cu benzina :) )

Share this post


Link to post

De la un anumit pret al masinii in sus deja nu mai conteaza cat costa carburantul necesar rularii cu ea.

  • Like 1

Share this post


Link to post

100 de drumuri de vama cu carat tigari, alcool, benzina, pasageri, va trebui sa faca omu' acuma sa-si scoata amenda.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post
... Azi dam 30k pe litru, iar in scurt timp vom da 52k ...

Am nimerit-o ?

  • Like 3

Share this post


Link to post

Rompetrol - 5.14 L de Efix 95

Share this post


Link to post

Eu am pus sambata dimineata de la Petrom ( Piatra Neamt ) cu 5.08 lei /l de 95 si la Onesti am pus de la Rompetrol cu acelasi pret, tot de 95.

Share this post


Link to post

Hmm, ciudat. De la Lukoil am bagat cu 5,01 lei/litru.

Share this post


Link to post

Rompetrol 5,15 ron/L fix pix,acum o ora.

Share this post


Link to post

5,18 si la Mol, acu' 2 zile vazusem 5,09 :wallbanger: deja mi se pare ca se face misto de noi (sau se razbuna pentru platile alea cu monede), doar nu e trasa conducta direct din benzinarii in Libia sa se ajusteze in timp real pretu' in functie de partzurile lu' Gaddafi.

Share this post


Link to post

Ma faceti sa ma repet, pretul nu e direct proportional cu costul de productie decat la chinezii copiatori. In plus, nimeni nu obliga OMV sa vanda in Romania petrolul pe care il extrage aici, cand poate sa il vanda pe piata internationala la un pret mai mare. Cerere si oferta la nivel global...

Share this post


Link to post

Nu de asta ma legam, ci de "trebuie sa ajustam preturile datorita evolutiei situatiei internationale", cand se-ntampla seara si dimineata e deja crescut pretul. Barem sa spuna cinstit: "ba fraierilor, avem un produs inelastic, oricum il scumpim cat vrem noi".

Share this post


Link to post

Ma faceti sa ma repet, pretul nu e direct proportional cu costul de productie decat la chinezii copiatori. In plus, nimeni nu obliga OMV sa vanda in Romania petrolul pe care il extrage aici, cand poate sa il vanda pe piata internationala la un pret mai mare. Cerere si oferta la nivel global...

Corect. Iar daca noi l-am vinde mai ieftin decat vecini din jur ar inflori contrabanda la granite, Toti TIR-istii turci ar alimenta mai ieftin de la noi etc. De ce ? Macar asa o MARE parte din bani ajung la stat. Care, pe de alta parte, isi bate joc de ei, dar asta e alta discutie.O alta problema a noastra ar fi de ce am vandut asa ieftin exploatarea zacamintelor de petrol????

Edited by lucian107416

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...