Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Gainat, Lipici De Flori, Ulei De La Frunzele Unor Pomi

Recommended Posts

Cu benzina am sters si eu bitum-ul de pe aripi, nu are nimic daca stergi repede. Da oricum indicat este sa dai cu ceva mai slab gen motorina :)

Share this post


Link to post

In urma cu 2 saptamini am achizitionat asa ceva:

Unde ai găsit "bugetar remover"-ul ăsta?! Am şi eu nişte urme urâţele/destul de vechi de smoală pe praguri şi pe partea de jos a uşilor din faţă.

Share this post


Link to post

Am vazut la o benzinarie Petrom prin Oradea si era in jur de 30 ron.

Share this post


Link to post

@Emil Gasesti si in Selgros si e mai ieftin decat la petrom. 40000000.gif

P.S. ...raionul auto.. :P

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Eu l-am luat din Bricostore :)

Share this post


Link to post

Mulţam, ştiind că dă rezultate, am să caut şi eu.

Share this post


Link to post

Da rezultate foarte bune. Ca sfaturi: spala mai intii masina cu jet de apa sub presiune. Este posibil ca, la marginea "petelor" de smoala sa existe mici particule de praf/nisip si, daca dai cu cirpa, rist sa afectezi vopseaua. Dupa ce dai cu spray-ul ala lasa-l sa actioneze 5-10 minute, nu ataca vopseaua. Dupa asta o stergi si ramine curata, exact ca in reclamele la Fairy ;)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pentru smoala confirm si eu ca se poate cu motorina. Se pulverizeaza pe zona, dupa care se sterge cu o carpa cu apa. Singura problema este ca ramane vopseaua grasa, asa ca dupa trebuie mers la spalatorie si degresata.

 

Spor,

Vali

Share this post


Link to post

Diluantul slab pt vopsea pe baza de ulei (nu auto) e bun de degresat. Vopseaua sigur nu este atacata...nu stiu acel lac ...

Share this post


Link to post

In urma cu 2 saptamini am achizitionat asa ceva:

post-3741-128029896555_thumb.jpg

 

Am curatat toata masina, de la geamuri in jos. Eficienta maxima, a dizolvat toate urmele de smoala, insecte decedate, gainat, clei din ala de tei. Lacul nu a fost afectat absolut deloc. Actiunea este lenta, dupa ce se aplica trebuie lasat cca. 5 minute pentru a-si face efectul. Dupa aceasta perioada, curatarea se face extrem de facil cu o cirpa moale.

 

Si eu tot pe atunci l-am luat. Subscriu ca e f bun pt smoala, insecte si clei de copaci. Eu am dat 9 RON pe el din Auchan. Acum poate e mai mult, dar sigur nu e 30RON ca in benzinarii.

Share this post


Link to post

Am observat in seara asta o usoara dara de superglue pe portiera din spate. Stiu sigur ca e superglue ca tocmai am umblat cu asa ceva. In pofida precautiilor, nu stiu cum naiba a ajuns acolo. Inutil sa zic ca am incercat cu benzina si spray-ul de mai sus de care vorbeati.

Ma gandeam la un smirghel de 2000 urmat de polish...

Dunga respectiva e verticala si are vreo 10 cm, vopseaua nu e vizibil atacata. Nu se observa decat la o inspectie atenta, dar totusi...

 

Alte solutii?

Share this post


Link to post

Cu un strop de acetona?

Share this post


Link to post

Apa calda imediat ce a curs, nu dupa ce s-a intarit. Solutia este polish mai agresiv pe zona respectiva si mai usor in rest, eventual o matuire prealabila cu 2000. Facuta cu atentie ar trebui sa inlature chestia aia, intrucat superglue ramane doar la suprafata daca nu este presat. De aceea e bine cand va pica pe undeva sa nu-l stergeti uscat ci sa turnati imediat multa apa pe zona respectiva (daca zona o permite) sau sa incercati cu ceva absorbant gen servetel de hartie sa absorbiti picatura respectiva. Daca stergeti aplicati presiune si bye bye...

Share this post


Link to post

Clar. Apa firbinte iese din discutie deoarece dunga este deja intarita. Deci asa cum ma gandeam, smirghel 2000 si polish.

Nu am curaj sa incerc acetona. :-?

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

O carpa cu putina acetona si sters usor aproape incat sa nici nu atingi vopseaua decat pe dunga aceea.

Share this post


Link to post

Mi-am adus aminte ca nu am postat rezolvarea la problema cu pata de super glue de 10 cm lungime de pe vopsea :

 

- deci, smirghel de 2000 ( 2 coli ) , polish Scratch Out de la Formula 1, ceara Formula 1.

- vreo 2 ore de rabdare.

Lucrat cu migala pentru indepartarea "crestei" in relief de lipici formata si intarita, slefuind cu smirghel si apa multa. Cel de 2000 fiind mai fin pe partea abraziva decat pe verso :) ), matuirea s-a produs extrem de lent, pret de vreo 7 tigari.

Urmeaza polish-ul care si-a facut super treaba, lasand suprafata la fel de stralucitoare ca si zonele invecinate.

La final, ceara data cu generozitate.

 

Rezultat, impecabil.

 

( toate celelalte variante nu au mers, atentie mare la super glue, e mare bataie de cap )

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...