Jump to content
Sign in to follow this  
Cumnatu

Gainat, Lipici De Flori, Ulei De La Frunzele Unor Pomi

Recommended Posts

Am spata astazi masina cu degresant de bucatarie ( de vase ) si a iesit bec totul mai putin petele de gainat de pasare au ramas precum si niste ... grasimi/lipiciuri de la niste frunzulite de nu stiu ce copac.

Bine, ca pana am sters eu spatele, pe fata era di nou praf e alta discutie.

 

Cu ce scoatem acele pete?

Ceva chimic evident pt ca doar prin frecare nu ies si oricum multa frecare strica.

Specificati va rog atat produsele care v-au servit cu succes cat si metoda de aplicare ( se dilueaza in apa de spalare, se pune concentrat samd )

Eventual daca aveti la indemana produsele , aruncati o poza catre noi !

Share this post


Link to post

Povesti!!! Buei- branza topita ati avut pe masina?! Mi-a uns un copchilas joi coltul din stanga al barii fata cu branza topita (de aia de se da la scoala) si am dat la greu cu turbojetul la maxim- al dracului sa fiu daca s-a dus un gram!!! Am frecat cu marginea periei si s-a luat- da' greeeeu.

Pentru geamuri- este o solutie la raionul auto la Kaufland care cica curata o gramada de lucruri de pe vopseaua masinii- pret pana in 15 ron, parca. Eu am luat pentru insecte- nu am probat sa vad efectul. Gainatul de pasare trebe sters cat mai repede, altfel ataca vopseaua. Recomandat a se umezi din abundenta zona, pentru a nu se zgaria startul de lac. Din cate stiu- masina autohtona are probleme grave cu bird-shit-ul. Mai nou si 300m are?! :) )

Share this post


Link to post

Daca nu a primit polish sau ceara niciodata si daca gainatul a stat pe masina 5 zile da.

E absolut luciuasa zona, nu e diferenta de ...finete dar se vede o pata ca si cum ar fi SUB lac.

Solutii ?

Share this post


Link to post

Eu de cand folosesc wsplatinum nu mai am probleme cu gainatul, chiar ieri am spalat masina si i-am aplicat iar licoarea, o dau de 2 ori pe an.

Share this post


Link to post

De unde luam, cat costa ?

E un anume tip sau e universal ?

Share this post


Link to post

Se pare ca dracia aia (ws platinum) chiar e buna. Mai cunosc si eu pe cineva care foloseste la masina si chiar se merita

Share this post


Link to post

Confirm, chiar e (in mare parte) cum zic cei de la teleshopping despre "solutia minune". Isi face treaba foarte bine.

Share this post


Link to post

Sau poti sa te duci la o firma de detailing, cu ~100 EUR iti aplica un strat protector care se lauda ca rezista 1 an la intemperii/gainaturi/etc.

Share this post


Link to post

Asa se laudau si cei de la WS Platinum, ca un tratament rezista ~ 1 an, timp in care protejeaza vopseaua de toate "neplacerile"... Un amic a folosit tratamentul asta (pe fosta masina) si a fost foarte multumit, dar in decurs de 1 an si cateva luni a aplicat tratamentul de 4 ori.

Share this post


Link to post

Eu am un spray cu o solutie alba(un pic laptoasa) de scos pete/ganganii/bitum de pe caroserie de la Turtle Wax. E un flacon negru. Bitumul nu l-a scos de pe masina, fiind de mult acolo(asa am mostenit masina :P ) insa a scos bitumul de pe mainile mele(nu va intrebati cum a ajuns acolo) si a inlaturat orice gainat de pe parbriz/caroserie ;)

Share this post


Link to post

Un tratament cu ws platinum rezista maxim 6 luni, spun asta din proprie experienta.

Share this post


Link to post

Are cineva idee cu ce se scoate cleiul de copaci(conifere mai exact) de pe masina? Am fost la spalatorie dar degeaba, nu au reusit cu ce aveau ei solutii pe acolo si nici nu prea am vrut eu sa insiste de teama sa nu-mi faca alte minuni pe masina.

Am gasit ceva pe net solutii dar daca e cineva care le-a si folosit il rog sa posteze impresii, nu vreau sa-mi folosesc masina drept cobai :)

 

http://www.mafra.ro/curatare-rasina-puliresina-elimina-usor-orice-urma-de-rasina-p-72.html

http://www.sonax.store.ro/sonax.php?id=1017

Share this post


Link to post

Parca rasina se dizolva in spirt/alcool. Nu am incercat cu bere :)

Share this post


Link to post

tre sa fie alcool serios ... nu bere :D

 

poate pe langa spirt si incalzite zonele cu un pistol de aer cald? sau incercat dupa ce a stat calumea la soare?

 

edit: si berea se ia greu de pe vopsea ...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

Cu polish. Am avut si eu, dupa 3 spalari la spalatorie rasina nu s-a dus aproape deloc. Am pus mana pe un tub de polish si o carpa si in 3 minute era curat complet, fara sa fi lasat vreo urma.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Lichid de parbriz pe baza de alcool(ala de iarna) pt rasina si tot felul de chestii curse din copaci...

Eventual cel de vara jumate cu alcool tehnic.

Share this post


Link to post

Multzam @Tommy pentru idee, ai avut dreptate, in cateva minute am rezolvat problema.

Multzam lui @Zeneseu pentru polish si pentru ajutorul acordat, daca mai stateam mult in parcare la el ma apucam de polishat toata masina. :D

Share this post


Link to post

Pai de ce NU polishului? Ti-e frica sa nu se ia lac sau vopsea? Eu am dat cu carpa alba pe vopsea neagra si carpa nu s-a innegrit deloc, trage singur concluzia, o carpa nu e o masina de industriala. Dar tu zici NU pentru ca nu ai folosit tu, logica imi spune ca zic NU cand am folosit si nu a avut efectul scontat sau a avut efecte secundare adverse. Eu am scris de metoda asta tocmai pentru ca am folosit-o, nu-mi bat joc de masina cuiva.

 

Avec plaisir, KumKum.

Share this post


Link to post

Chestia cu carpa alba si masina neagra... hmmm... crezi tu ca masina aia nu avea si lac pe ea? :)

Share this post


Link to post

Eu am raspuns. Oricum discutia a fost mai lunga dar pentru oarecare motiv s-a facut curatenie si nu se mai intelege cum si cui am raspuns. :)

Share this post


Link to post

Am incercat si cu solutie de sters geamurile("Clin" ori puii mei cum le mai zice)cu alcool si nu a functionat, mai ramanea sa incerc cu palinca de la Zeneseu... :)

Share this post


Link to post

Cleiul din copaci precum si bitumul se dizolva foarte usor cu solventi organici gen diluant, benzina, acetona, etc.

Share this post


Link to post

@danutza Acetona si diluant pe vopsea... ?!?! greenguy.gif :P

Share this post


Link to post

In urma cu 2 saptamini am achizitionat asa ceva:

spray.jpg

 

Am curatat toata masina, de la geamuri in jos. Eficienta maxima, a dizolvat toate urmele de smoala, insecte decedate, gainat, clei din ala de tei. Lacul nu a fost afectat absolut deloc. Actiunea este lenta, dupa ce se aplica trebuie lasat cca. 5 minute pentru a-si face efectul. Dupa aceasta perioada, curatarea se face extrem de facil cu o cirpa moale.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...