Jump to content
Sign in to follow this  
Dj_Dark

Espero 1.5 Dohc Bej

Recommended Posts

Bravo. Deci cu bujiile astea e mai ok decat standard sau decat cele pe care le-ai avut inainte. Si eu am 1.5 16v DOHC si as fi interesat.

 

Share this post


Link to post

:o fftopic: Scuze DJ !

 

@run4fun : motorul de pe Cielo o fi (fizic) ala de pe Espero (1,5 si 16V) insa cam atit ! Cielo este EUR2, nu are delco, aprinderea e gestionata de ECM. Asa ca ai grija ce bujii iti pui, sa nu patesti ca DJul

Share this post


Link to post

Nu-i nimic :)

 

Concluzia finala, bosch-urile alea nu se "pupa" cu motorul meu. Alte comparatii nu prea pot sa fac deoarece nu am avut niciodata alte bujii decat ngk-urile specificate mai sus.

 

Daca te intereseaza bujiile bosch vorbim pe privat, am mers maxim 1000 km cu ele, sunt aproape noi. Am 2 seturi :) .

Share this post


Link to post

Daca-mi permiti mister.10000001.gif

 

Azi am reusit impreuna cu DJ sa luam aripa de la vopsit si evident ca am si montat-o.A fost ceva chin,insa am reusit pana la urma.

Am reglat-o cat am putut,sa pice la linie.Per total e ok,santem multumiti.

Sorry de poze,le-am facut cand deja se intunecase.O sa puna nenea dupa ce-i trage o baita.

post-18944-127438440717_thumb.jpg

post-18944-127438440969_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mi se pare mie sau e o mica diferenta intre nuantele de vopsea de pe aripa si restul masinii?

Share this post


Link to post

Multumesc domnu' pentru poza si pentru ajutor ;)

 

Apripa si botul sunt alta nuanta decat capota si usa din pacate. In realitate nu se vede asa rau, acum efectul a fost amplificat si de un neon galben de pe strada.

Share this post


Link to post

Nu se vede nici pe departe asa rau - problema e neonul plus blitzul plus luciul diferit al elementelor. In realitate arata fain.

Share this post


Link to post

@DJ: acu' sint curios si eu cum a iesit (in realitate) LINul. Oricum, cred ca poti sa te lauzi ca ai pe masina toate nuantele gri-auriu de la Daewoo :D

 

LE: Ce puii mei ati lucrat 3 oameni la o aripa :scarpin: !? Hai, recunoasteti ca a fost buna Cola aia rece de hamei ...

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Eh, nu chiar toate. Doar 2. :)

 

Am lucrat doar 2, cand a venit madkat treaba era terminata insa ne-am intins la vorba...

 

In week-end am comis-o. Sambata m-a mancat undeva sa ies cu masina imediat dupa ploaie si am transformat-o in barca. Am intrat intr-o balta care s-a dovedit a fi putin cam prea adanca si lunga de vre-o 50 m. Apa mi-a depasit nivelul farurilor iar valul creat a ajuns pana la stergatoare. Rezultatul? Ambele proiectoare au luat apa zdravan, ambele faruri s-au aburit :wallbanger: . Am avut mare noroc fiindca nu s-a oprit motorul in mijlocul ei. Am scapat cu avariile de mai sus plus numarul fata desprins din una din prinderi.

 

La o evaluare ulterioara am descoperit filtrul de aer:

post-2698-127465888464_thumb.jpg

Cutia era uda in interior, el fiind singurul care a impiedicat apa sa ajunga la motor. S-a inlocuit, alte avarii nu am mai descoperit pana acum. Asta dovedeste ca pseudonimul "barca" i se potriveste intru totul :) .

 

Astazi mi-am cumparat un releu de semnalizare de cielo pe care l-am montat provizoriu, drept urmare l-am desfacut pe cel original si i-am curatat contactele.

post-2698-127465911379_thumb.jpgpost-2698-127465914325_thumb.jpgpost-2698-127465913532_thumb.jpgpost-2698-127465912192_thumb.jpg

 

Urmeaza proba pe masina.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Care e imbunatatirea pe care o aduce releul de cielo?

Share this post


Link to post

Bine ca nu ai bagat apa in cilindri... Si eu am avut niste emotii sambata, am intrat in siajul unui autobuz, si in plus am mizat pe priza de aer de la cielo - pozitionata sus deasupra radiatorului. A intrat apa doar la un switch de usa.

Share this post


Link to post

Da, din pacate la espero e langa far jos admisia.

Share this post


Link to post

Care e imbunatatirea pe care o aduce releul de cielo?

 

Nici una, dimpotriva, e mai slab, de aceea e provizoriu pana il repar pe al meu. Tine 4 becuri de 21W nu 6 insa de espero nu aveau pe stoc si imi trebuia neaparat.

 

 

Da, din pacate la espero e langa far jos admisia.

 

Discutabil. E cam la nivelul farului insa e bagata bine, oarecum protejata, daca se merge, apa isi pastreaza un nivel scazut acolo. Insa am fost nesimtit rau, a fost mult prea mare apa,daca aveam admisia gen matiz sau bmw acolo ramaneam.

 

@madkat

Nici cielo nu scapa, valul creat era pana la stergatoare. Si problema nu a fost neaparat adancimea ci mai mult distanta, mergeam cu viteza intai blana, mai mult de 2000 ture nu urca si nu se mai termina odata balta, a fost o senzatie foarte aiurea.

Share this post


Link to post

Un releu cu sunet modern(electric) nu ar merge adaptat cumva?

Share this post


Link to post

Probabil da insa nu vad rostul. Se gasesc de cumparat si de espero, nu era pe stoc atunci. Exista diferenta de "clipoceala" :) intre ele, de-asta il vreau pe asta vechi, m-am obisnuit cu el. Plus ca asta nou e foarte silentios si nu-mi place.

Share this post


Link to post

Poftim mister,la rugamintea dumitale.Poze cu LIN-ul,dupa baita de azi.30000000.gif

 

post-18944-127481647942_thumb.jpg

post-18944-127481648672_thumb.jpg

post-18944-127481649278_thumb.jpg

post-18944-127481650366_thumb.jpg

post-18944-127481651327_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Multumesc domnu'. Bai dar inalta e, ar merge coborata putin, mai ales botul ala sta ca dracu. Hmm...

Share this post


Link to post

Adevar graiesti ! Ar mai merge un pic mai jos de bot, poate si un pic de spate...Oricum , mie imi place LIN-ul , de cand am intrat pe forumul asta o urmaresc :P .

Share this post


Link to post

Mah ... ce sa zic. Mie nu prea imi plac gaurile alea din centrul jantelor :P

Share this post


Link to post

Moamaaa...ce ma 'nerveaza petele alea de rugina si de vopsea lipsa de pe spoiler-ul spate.. :wallbanger:

Share this post


Link to post

@salex. Mda, depinde de gusturi, nici eu nu ma omor dupa ele sincer. Jantele in sine nu sunt cine stie ce frumuseti, insa sunt rezistente, asta am cautat cand le-am luat. Pana la urma o sa adaptez niste capace (alea negre, stiu ca nici alea nu-ti plac :) ) dar de cand ma tin ... Kornmetalurile dinainte erau mai frumoase dar... :) .

 

@mihai. Spoilerul spate a fost vopsit de niste "meseriasi" la accident atunci si :wallbanger:

 

Rugina aia e in plan cat de curand cu tot cu pasajele rotilor spate de curatat si antifonat. S-au cumparat toate elementele (multumesc lui Salex fiindca el le-a cumparat pe toate) mai putin solutie antirugina. Tot la recomandarea colegului mentionat, voi cauta niste loctite, la ce am eu acolo un flacon de 0,5 l imi ajunge.

 

PS. Am scapat de abureala din faruri (dupa o zi si o noapte fara capacele din spate). Sa vad cum rezolv si proiectoarele acum.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Daca te mai rabda sufletul pina Joia viitoare (la jante ma refer) o sa iti arat ideea pe care o am si care, cred eu, iti va rezolva simplu si elegant problema. Asta seara nu ajung in parcare, am un drum in afara Bucurestiului si, in plus, am niste cumparaturi lichide de facut :D

Share this post


Link to post

Nu ma grabesc deloc. La jante am 2 din capacele originale, si si un mot din ala negru de cielo pe care l-am luat de proba sa vad cum il modific si daca iese sa mai cumpar 3, insa prea curand nu se va intampla, momentan am altele de facut (conductele de frana in week-end-ul asta)dupa aia pasajele spate la roti si lonjeroanele de curatat si vopsit.

 

Oricum, de la inceputul anului am bagat ceva bani si nu prea mai am. La un calcul scurt iese cam asa:

2 cauciucuri bfgoodrigh noi la 330 ron bucata

2 michelin Sh la 180 (mare tzeapa insa ma speriasem ca nu gasesc dimensiunea si le-am luat) schimbate apoi (unul batea rau de tot) cu fulda +100 ron diferenta.

Jantele 600 RON cu montat cauciucurile si echilibrat inca vre-o 150 RON cel putin.

 

Puntea spate 300 RON montaj gratuit :)

Racorduri frana 120 RON

Bucsi punte (nefolosite) 180 RON

Aripa fata 80 RON + revopsit 180 RON

Cilindru ambreiaj 60 RON

Proiector stanga 60 RON

Conducte frana 100 RON

Grund, antifon, chit 60 RON

 

Total 2500 RON asa scurt. Si probabil au mai fost si alte nimicuri de care nu-mi mai aduc aminte gen, filtru aer, releu semnalizare,furtun admisie, bujii bosch inca aproape 200 RON.

 

Urmeaza cat de curand toate placutele, uleiul, amortizoare spate (sau toata suspensia ideal), 2 bascule, 2 capete de bara, 8 bucsi bielete antiruliu, posibil 2 bucsi bara torsiune. O gramada de bani pe care nu-i am :( deocamdata.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

... un mot din ala negru de cielo pe care l-am luat de proba sa vad cum il modific si daca iese sa mai cumpar 3 ...

La asta ma refeream in primul rind, adica sa nu arunci cu banu' in stinga si dreapta. Dupa mine, "motul" ala negru arata ca dracu pe jante de aliaj cum ai tu. Un sistem din ala antifurt de capace de plastic + niste tabla de aluminiu ar iesi perfect, nu s-ar cunoaste improvizatia. Povestim

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Motul ala nu da neaparat rau - l-am vazut si eu joia trecuta. Cu tabla de aluminiu trebuie insa mestesug - e greu sa arate bine, dar nu imposibil.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...