Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Lacul Vidraru - Transfagarasan 2007

Recommended Posts

Dupa cum am anuntat, sambata am trecut muntii via Transfagarasan. A fost super, remarcabil de urmarit cum platoul de la Balea Lac s-a intunecat de nori in decurs de numai 5 minute...

Pacat ca la fiecare popas de la coborare am fost deranjat de mirosul de frane incinse; frana de motor e buna doar iarna pt unii soferi :wallbanger:

 

Vidraru:

post-498-1183023447_thumb.jpgpost-498-1183023498_thumb.jpg

post-498-1183023525_thumb.jpgpost-498-1183023546_thumb.jpg

 

Urcand spre Balea Lac:

post-498-1183023728_thumb.jpgpost-498-1183024259_thumb.jpg

post-498-1183023747_thumb.jpgpost-498-1183023788_thumb.jpg

post-498-1183023810_thumb.jpgpost-498-1183024314_thumb.jpg

post-498-1183024144_thumb.jpg

 

Popas la Balea Lac

post-498-1183024214_thumb.jpgpost-498-1183024226_thumb.jpgpost-498-1183027528_thumb.jpg

post-498-1183024507_thumb.jpgpost-498-1183024667_thumb.jpg

post-498-1183024679_thumb.jpgpost-498-1183025320_thumb.jpg

 

Moment de reculegere

post-498-1183024741_thumb.jpg

 

Urmeaza coborarea

post-498-1183028048_thumb.jpgpost-498-1183027288_thumb.jpg

post-498-1183028795_thumb.jpg

post-498-1183027330_thumb.jpgpost-498-1183027344_thumb.jpg

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Intr-adevar, superbe!

In cea panoramica cu vedere spre podis, se vede si Oltul in departare :) .

Share this post


Link to post

Exista ceva conditii de cazare acolo? ca nu mai tin minte.

Share this post


Link to post
Exista ceva conditii de cazare acolo? ca nu mai tin minte.

La Balea stiu ca te poti caza sigur, vezi aici. Recomandabil ar fi sa-ti faci rezervare ca e cam full. Din cate am vazut mai sunt cateva cabane dar nu am lincuri/preturi. :)

Share this post


Link to post

Mersi, incerc deja sa vad ce raspuns imi dau.

Edited by mugur

Share this post


Link to post

Of of ...ma uit la pozele astea cu zapada si gheata si imi curg transpiratiile pe mine... de cald... imi vine sa vars de cat de cald este... cred ca vineri o sa o tai la munte... cat mai sus

...

Share this post


Link to post

Si eu! Maine dimineata spre Balea, cu Club Opel :) . Dar nu-mi doresc totusi zapada.

Share this post


Link to post

Pai nu mai e zapada. Du-te linistita ca e curat carosabilul. Am fost duminica trecuta pe acolo. Inca ma mai gandesc la ciorba de burta si la pastravul de la Balea. :D

 

P.S. Vezi ca drumul pe partea cu argesul e cam nasol. :lavolan:

Share this post


Link to post

Stiu, numai cariute in asfalt :) . Sunt din Pitesti, cunosc bine drumul ala.

Share this post


Link to post

Dap, votez si eu pentru ciorba de burta, la pastrav nu am poftit ca are oase. :)

Zapada nu mai este de ceva vreme, nici macar pe versantii mai feriti de soare. Lume multa, galagioasa si cu apucaturi orasenesti.

Am facut prostia sa ma intorc prin Carta si apoi Brasov. Drumul este in lucru si sunt zeci de semafoare, asa ca evitati pe cat se poate.

Share this post


Link to post

week-end-ul asta m-am hotarat sa dau si eu o tura pe transfagarasan, sper sa fie vremea frumoasa, daca treceti si va incumetati la drumuri forestiere ma gasiti sambata seara la cumpana cu cortul, berica si gratarelul :P presupun ca drumul a ramas la fel ca acum 6 luni daca nu si mai rau nu?

Share this post


Link to post

Am fost pe Transfagarasan Miercuri, 22 August. Vremea super buna ne-a permis sa dam urcam pina la Lacul Capra, inca nu am descarcat pozele din aparat, promit sa postez citeva zilele urmatoare.

 

Drumul este super bun in judetul Sibiu si ... acceptabil in Judetul Arges. De la barajul Vidraru pina aproape de Piscul Negru a fost reparat cu canciocul. Nu sint gropi majore dar nici tocmai confortabil nu pot sa spun ca este. De la Piscul Negru si pina la Capra s-a pus un fel de criblura, atentie la parbrize si geamuri. Urmele caderilor de teren din ultima vreme se mai vad inca, dar drumul e complet practicabil pe ambele sensuri.

 

Vreme buna va doresc si drumuri fara peripetii !

Share this post


Link to post

M-am intors si eu de vreo saptamina si ceva din concediu. M-am intors de la mare pe Transfagarasan (am stat citeva zile la o cabana cam la 10-15 km de Bilea). Zona este foarte frumoasa. Cabanele pline ochi, am cautat de ne-au iesit ochii pina sa gasim unde sa dormim. Erau si citeva cabane la care se ajungea pe drumuri forestiere, dar erau atit de rele drumurile, ca dupa citeva frecari cu burtica masinii, m-am lasat pagubas de asemenea santuri si m-am intors la sosea. Ne-am stresat inainte, ca tot auzeam la TV ca Transfagarasanul e inchis, ca au fost caderi de pietre, si nu stiam daca puteam sa trecem pina pe partea cealalta, spre Sibiu, ca sa mergem spre casa, dar am avut noroc si chiar inainte sa mergem noi au curatat drumul (se mai vedeau inca resturile de stinci si copaci pe marginea drumului). Un sfat pentru cei care merg pe acolo: sa faceti plinul la masina pe unde mai sint benzinarii (pe la Curtea de Arges in principiu), ca dupa aceea nu mai gasiti cred ca vreo 150 de km nici o benzinarie, si daca va papa mult masina, riscati sa ramineti in pana prostului.

Share this post


Link to post

Intrebare... cum este drumul dintre Lacul Vidraru si Balea Lac? Tot ca dupa bombardament sau au cactadisit sa il mai peticeasca pe ici pe colo... prin punctele estentiale... adica acolo unde erau gropi? Acum vreo 2 ani si ceva era vraiste... si iti trebuia o masina cu adevarat mica ca sa te strecori printre gropi.

Edited by trebor271074

Share this post


Link to post

Drumul este bun peste tot.

Share this post


Link to post

Nu stiu cum de il poti considera tu bun. Poate n-ai coborat spre Cartisoara sa faci diferenta :) In partea care tine de judetul Arges, e tot ponosit. Asa era cand am fost eu, in iunie. Am aflat ca nu s-a facut nimic intre timp, m-a instiintat un prieten care a trecut saptamana trecuta pe acolo :(

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Mah, ponosit inseamna plin de praf ceea ce, daca nu merg cu moto, nu m-ar deranja.

Share this post


Link to post

Nu stiu ce intelegi tu prin drum ponosit. E drept, nu e autostrada, dar eu am mers cu el fara probleme cu 60-70 la ora, si crede-ma ca tin la masina mea ca la ochii din cap, si nu as fi mers cu atita daca era cu gropi. Sa vezi tu drumul de la Toplita la Tg. Mures cam prin martie, cind toate plombele din asfalt sint "spalate" de zapada, si mergi zeci de km numai cu viteza I sau II, si ajungi acasa cu masina facuta praf. Asa ca trust me, drumul ala de pe Transf. e parfum pe linga altele.

 

PS: Eu am trecut intreg Transf. (de pe o parte pe alta), asa ca am vazut tot traseul.

Edited by azzureus

Share this post


Link to post

Oameni buni,

 

Repet ce am zis scris vreo 2 zile. Am facut Transfagarasanul pe data de 22 August, 2007, adica fix in urma cu o saptamina, deci infromatiile sint cit se poate de recente si din sursa directa. De la Vidraru la Balea drumul nu poate fi catalogat nici pe departe drept "bun", cel mult rezonabi, acceptabil sau cum vreti voi. Sint citeva portiuni cu gropi (nu cratere sau prapastii !!!), citeva portiuni OK si o bucata bunicica reparata f. recent cu criblura. Confirm ca pe alocuri poti merge chiar cu mai mult de 60-70 km/h insa asta nu caracterizeaza tot traseul. Exista doua portiuni in lucru de circa 150 metri unde mergi cu maxim 5 km/h si unde cu greu incap 2 masini. Pentru cunoscatori, ma refer la zona paraului Otic. De la Piscul Nergu si pina la tunel, drumul este bun. Cu alte cuvinte problemele sint in zona de padure de pe malul lacului.

 

Oricum, fata de anul trecut si acum 2 ani, se vede ca s-au facut niste reparatii. Din pacate nu majore, ci doar s-au astupat gropile mai mari cu lopata (probabil). De la Balea pina la DN1 drumul il consider excelent, avind in vedere si zona. Cu toate ca exista si 2 sau 3 surpari de teren unde trebuie mers ceva mai cuminte, drumul este f. bun, chiar si marcajul este OK.

 

Un singur lucru vreau sa va mai spun. Daca va place Transfagarasanul cel putin la fel de mult cum imi place mie, nu lasati drumul sa va priveze de o vizita oricit de scurta. De mai bine de 10 ani nu am lipsit la apel in nici o vara si nu am de gind sa o fac chiar daca va fi nevoie sa merg pe drum forestier.

Share this post


Link to post

De mentionat si "jegul" lasat de paturisti insa numai pe raza jud.Arges, in jud.Sibiu e cu totul altceva.

Share this post


Link to post

kornelush: Ai dreptate ... Trist, din pacate :( ... Aproape de baraj in apa erau atit de multe pet-uri ai alte semne similare "ale civilizatiei" incit vaporasul isi croia efectiv drum printre ele. imi aduc aminte de o excursie facuta in 85 sau 86 la Vidraru ... in apa nu erau decit citiva busteni !!!

 

Ai dreptate si cu diferentele dintre jud. Sibiu si jud. Arges. Care sa fie explicatia ? Parcarea platita si oarecum pazita de la Balea ?????? Sau sa fie oere folositi ce 3 lei pentru curatarea zonei dupa plecarea turistilor ??? Totusi, vreau sa iti spun ca nici in Sibiu lucrurile nu stau chiar pe roze. Vineri, 24 August 2007 o cunostinta a stat peste 40 minute la coada la toaleta de la Paltinu' ... la dame. Nu am vazut cu ochii mei, insa mi s-a spus ca si curatenia lasa destul de mult de dorit. Sursa e de incredere.

Share this post


Link to post

Sa nu uitam ca si Sibiul e in Romania, insa fata de Arges nu exista termeni de comparatie.Chestia cu "vecinu costica" e relativa.

Share this post


Link to post

Am fost Simbata (02.02.08) pe partea sibiana a Transfagarasanului. De urcat se poate urca in conditii f. bune pina la Bilea Cascada. Desi dupa utilajele de deszapezire a ramas un strat de zapada pe alocuri maricel, urcusul este ajutat de faptul ca dnii de la AND au aruncat nisip cu sare in zonele mai periculoase. Totusi, nu recomand aventurarea fara anvelope de iarna.

 

De la Bilea Cascada pina la Bilea Lac drumul este ... inexistent. Am urcat cu telecabina si putine au fost locurile in care am putut sa ghicim pe unde trece drumul. Cred ca stratul de zapada nu coboara decit pe alocuri sub 2 metri !

 

Sus am prins o zi superba, mult soare, putin vint, un -10C de bun simt. Faimosul hotel de gheata si biserica de linga el reprezinta un punct de atractie pentru "pantofarii" care urca pina acolo. Nu pot sa spun ca m-au dat pe spate insa am apreciat ineditul si efortul celor care s-au chinuit sa le ridice. Este un fel de spune "am apreciat" pentru ca vizitarea celor 2 "constructii" se face contra sumei de 6 RON/pers :)

 

In rest, peisaj de basm, zapada multa, pasionati de sporturi extreme. Un elicopter facea servicii de urcare a schiorilor pe culmi. Am vazut si eu , as putea spune ca a fost una din putinele ocazii, oameni care chiar stiau sa se dea cu placa. Adicatelea ... nu se puneau transversal pe pirtie si coborau asa pina jos ! Nuuu ... astia chiar mergeau bine.

 

Am incercat sa trecem prin tunel, insa a fost imposibil. Zapada viscolita in umra ca aprox. o saptamina blocase complet usa, avea cel putin 4 metri inaltime. Din cele povestite de oamenii locului, cu o saptamina inainte, un alai de nuntasi a ramas blocat sus dupa ceremonia religioasa facuta la biserica de gheata. Mai ca s-ar crede ca au inceput cu stingul > :)

Share this post


Link to post

Desi de bun simt ar fi sa pun pozele de pe Transfagarasan facute in urma cu mai putin de o luna, recunosc ca am fost lenes si inca nu le-am procesat. Cum nu mai e mult si se deschide pentru sezonul de vara, mi-am zis ca ar fi util sa le postez pe cele facute anul trecut in August, poate ca multi dintre voi ati vrea sa mergeti insa nu aveti un motiv bun pentru a fi convinsi sa o faceti. Deci ...

 

Transfagarasan_2007_007.jpg

Transfagarasan_2007_008.jpg

Transfagarasan_2007_009.jpg

Transfagarasan_2007_011.jpg

Transfagarasan_2007_016.jpg

Transfagarasan_2007_017.jpg

Transfagarasan_2007_018.jpg

Transfagarasan_2007_021.jpg

Transfagarasan_2007_022.jpg

Transfagarasan_2007_026.jpg

 

Cred ca am cam exagerat cu reducerea dimensiunii pozelor, sper sa se inteleaga totusi ceva. Revin in curind cu poze facute la inceput de Februarie.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...