Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Lacul Vidraru - Transfagarasan 2007

Recommended Posts

Tocmai m-am intors de pe TSF - adica aseara

 

Masina : TICO 2000

 

Am plecat pe TSF din partea Sibiului, cu prima tinta Balea Cascada.

 

Drumul este bun spre foarte bun pana inainte de Vidraru – apoi se strica destul de tare.

 

Traseul pana la cascada este scurt si frumos.

 

Am urcat la Balea Lac – traseul Saua caprei - stancos – nu mi-a placut – imi plac mai mult trasee prin padure, natura – in schimb mi-a placut sus , in varf – pt privelistea aia merita.

 

Am coborat apoi spre Vidraru – si am intrat pe drumul spre Cumpana – drumul forestier – este accesibil si daca nu a plouat de curand nu sunt probleme – cazare la cabana Vidraru - chiar langa Cumpana – 60 de lei/ camera cu pat dublu/baie/dus/ - conditii acceptabile – cateva mici reparatii la instalatiile de apa nu ar strica totusi (dusul nu era chiar in stare buna de functionare - dar poate am fost ghinionist eu - totusi a mers cat sa fac un dus - era si apa calda cu program )

 

O info inportanta – Connex nu are semnal acolo deloc – adica la Vidraru – Orange are.

 

Plimbat cu barca pe lac – bataturi de la vasle , cu hidrobicicleta, baie, plaja…nice.

 

Mare aglomeratie, multi turisti…prea multi dupa parerea mea – prea multa muzica unde ar trebui sa fie liniste, prea multa mizerie asa cum fac turistii educati de pe la noi…

 

Am intrat la Cumpana din partea de sus, dinspre Balea – sunt doar 5 Km de drum forestier – din partea de jos, de la baraj sunt 15km – si nu stiu cat de bun e drumul.

La intoarcere am vizitat Curtea de Arges – manastirea , Cetatea Poenari, cetatea de la Targoviste…

 

Mentiune importanta – am vazut peste tot pe unde am vizitat cat de multi idioti tin neaparat sa arate si lumii ca sunt batuti de mama natura (macar de i-ar fi batut de tot) - pe toate monumentele, pe copaci, pe stanci...da pe unde nu am vazut - scrijelite tot felul de nume si porecle si etc...ati inteles - IDIOTI - le-as scrie si eu pe frunte cu un cutit zimtat ceva...

 

Urmatorul traseu cred ca e Transalpina - poate acolo e mai putin aglomerat.

 

Pe ansamblu merita sa treci pe TSF macar odata si sa stai cateva zile.

Share this post


Link to post

miane dimineata la 7 plec prin curtea de arges traversez transu` si ma intorc pe brasov, valea prahovei. sper sa fie ok ... cu inundatiile astea [-O<

Share this post


Link to post

Am fost eu pe transf azi, se poate merge foarte bine, mai multe detalii va dau maine, ca am venit de la Sibiu azi si-s obosit.

Share this post


Link to post

am facut si eu alaltaieri parca ... sau acum 2 zile transfaragasanul. eh conteaza ca l-am facut.

 

am plecat dim la 7 fara un pic si am ajuns seara la 8 inapoi acasa. am oprit de 2 ori sa mancam ... pe partea argeseana a transului si la mc in brasov. In total vreo 13 ore din care 12 am condus.

 

am plecat din bucuresti spre pitesti ... autostrada libera si super ok. Am tinut-o in 120-140. In pitesti am facut undeva stanga si cica am luat-o prin valcea am ajuns si pe dealul negru si pe urma drum judetean pana in curtea de arges. de aici sunt 75 de km de serpentine pana sus la balea. prima parte a drumului e ok sunt portiuni unde te mai duci in 60-70 dar de cand se iese in golul alpin e cam nasol ... maty nu mai face fata cu a 3-a asa ca am mers cu @ pana in maxim 50 :) . gropi dar nu imense... Cand am trecut tunelul in partea sibiana ... jale o ceata ca laptele :( asa ca al coborare rar am atins 45 noroc ca drumul e marcat si tineam linia continua :) ploaie si ceata, nasoala combinatie. pana la brasov ploaie si pe valea prahovei in general ploaie torentiala patura de apa ... dar am trecut si de asta si am ajuns in Bucuresti si astfel s-a incheiat calatoria unui incepataor pe trans :D

Share this post


Link to post

Am fost si eu din nou in acest weekend. Mai bine zis doar duminica.

Plecat la 8:30 din Bucuresti, prin Pitesti, am traversat in vreo 15 minute Pitestiul (ceva neasteptat pentru mine, cred ca erau toti plecat la meci, dar astia nu joaca la matineu ci Craiova), bagat o tura mai rapid prin salba de sate de acolo. Daca mergeti prin zona, sa stiti ca indicatoarele de terminare de localitate sunt optionale, nu vi se pare voua.

In jur de 11 am ajuns la cetatea Poenari, si am urcat acolo, pentru prima data. 2 lei noi de persoana sa vezi niste ziduri, si daca mai dai inca 5 RONi poti sa faci si poze. Nu am vrut sa dau bani de poze si nici spaga lui nenea paznicul, si in concluzie a trebuit sa las aparatul la el :wallbanger: :wallbanger: M-a deranjat ideea, daca puneau si ei un dulapas cu cheie ca la Diverta de exemplu nu aveam nici o problema, dar nu era vina omului. Ma rog.

Apoi o scurta oprire la Vidraru, si apoi urcusul. Drumul s-a stricat destul de rau fata de anul trecut, trebuie facut un slalom infernal ca sa reusesti sa nu distrugi masina, dar... ma rog, drum national. Am oprit la cascada Capra, niste poze, si sus la Balea. Destul de frig pentru anotimp la altitudine normala, dar pentru acea altitudine destul de cald. Suprinzator am gasit un loc de parcare pe margine, in parcarea amenajata (era 14:30), si ne-am plimbat putin prin zona, de data asta nu ne-a mai apucat nici o ploaie, a fost vremea foarte buna. Bineinteles, aglomeratie ca la balamuc in zona, si am decis sa ne intoarcem prin Brasov.

Coborare cu a2a pana la Balea Cascada, iar un mic popas, poza cu cascada, si inapoi spre casa. Pe harta am gasit un drum care ocoleste Brasovul si iese in Rasnov (DN73A, pentru interesati), si am luat-o pe acolo. Drumul este bun si a fost superliber, daca pe contrasens mai veneau masini pe sensul nostru daca am vazut 2-3 masini.

Apoi am luat-o spre Paraul Rece sa iesim la Predeal, unde spre bucuria noastra au fost asfalate unele zone, din pacate lungi de 50-100m, dar inceputul e facut.

De la Busteni a inceput sa se aglomereze, iar de la Posada a inceput zona cu 20-stop,20-stop, daca bagai a 2a erai meserias. A inceput sa se intunece, si au inceput sa apara aia cu economie la becuri, ca e scump un bec din asta.

La 9 fara 2 minute am intrat in Bucuresti iar la 9:30 eram acasa. Total: 545km. Consumul il estimez pana in 6, probabil undeva pe la 5.8, ca nu am facut plinul la retur, dar si la dus si la intors 120 a fost la ordinea zilei.

 

Poze gasiti aici

Share this post


Link to post

cum naiba ?

mie mi-au iesit 632 ...

Share this post


Link to post

da, da astia micii (si verzi) au piciorul mai mic si trebuie sa faca mai multi pasi > :)

Share this post


Link to post

Pai tu ai ocolit spre Valcea si de aia ti-a dat atata.

Share this post


Link to post

Eu vreau sa fac transfagarasanul week asta (16-18 sept) si sper sa prind macar 5 min de soare. Am facut transul anul trecut insa ... pe bicicleta :dizzy:

Aici sunt pozele din calatorie:

 

http://photobucket.com/albums/y116/iuly_76...2004/?start=all

 

Recomand traseul asta pentru ca e foarte spectaculos.

Acum vreau insa sa-mi testez Matizul. Sper sa ma descurc. O mai fi deschis macar pana la Balea Cascada? O sa urc pe versantul nordic dinspre Sibiu. [-O<

Share this post


Link to post

Pina la Balea Cascada e deschis tot timpul anului. Mai sus, depinde de vreme. Intreaba la Balea Cascada cum e drumul; daca nu ninge sau nu e ceata mare n-ar trebui sa ai probleme. Drum bun !

Share this post


Link to post

Dinspre Sibiu adica!...Da' dinspre Pitesti pana unde o fi deskis!?!

Share this post


Link to post

iti zic eu saptamana viitoare daca e deschis. macar pana la balea lac daca ajung ar fi super. alin01... multumesc de informatii . weekend insorit tuturor.

Share this post


Link to post

Am fost si eu in concediul asta pe Transfagarasanu .. in prima zi, nu am putut sa urc pe sud, pt ca fusese noaptea furtuna si putin mai sus de Valea cu pesti, cazuse un brad si blocase drumu .. asa ca m-am intors.. am fost pe la caciulata/calimanesti si abia la intoarcere .. dupa o sapt .. am urcat dinspre Sibiu, pe o ploaie nesimtita ...

 

cand am ajuns sus la Balea, m-am dat jos cu fata si cu umbrela, suparat ca ploua si nu pot sa fac poze ... nu am stat 10 min.. si a iesit un soare si un curcubeu cum nu mai vazusem (se vedea pana si culoarea violet din el, lucru rar) si f f lat si mare ...

 

am coborat sa innoptez la Cab Capra (mai jos 5 km pe versantu sudic), hotarat ca a 2-a zi de dim sa urc iar la balea sa fac poze ...

 

si asa am facut:

 

post-575-1126861111_thumb.jpg

 

post-575-1126861147_thumb.jpg

 

post-575-1126861162_thumb.jpg

 

post-575-1126861208_thumb.jpg

 

post-575-1126861224_thumb.jpg

Share this post


Link to post

bine ca au facut astia "fotosopu"...

 

daca ai vrut sa ne doara ochii ..ei bine ai reusit...

 

PS

 

in caz ca altora le place...partea cu "sa ne doara" se refera strict la mine plus "eu" meu critic

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

bine ca esti tu destept :P

 

ai auzit de HDRI .. asa ca chestie ...

Share this post


Link to post

nop

i don't hear of it.

asta nu inseamna ca ce ai facut e frumos...ciudat da...

 

btw.

stii de ce prefera oamenii femeile adevarate si nu pe cele de plastic?

parerea mea este ca realitatea e mai buna...

 

mai pe scurt fiind zis ai reusit sa faci si tu ce au facut chinezii cu icoanele punandu-le cascade din hartii miscatoare, senzori cu 7 melodii,etc. ...un kitch cu sos de albastru...

 

asta e parerea mea...cam dura dar asta e. (te rog sa nu te superi pe mine si sa o iei ca pe o critica eventual constructiva)

 

arunca un ochi pe aici si mai vb interesant?

Edited by masterbobs

Share this post


Link to post

da ce am facut ? ce nu iti place? ca sunt culorile prea tari? sau ce?

 

zi-mi ce consideri tu ca e fake aici

 

Promit ca e ultimu OFFTOPIC

Share this post


Link to post
Promit ca e ultimu OFFTOPIC

Asta pot sa-ti promit si eu ;)

Va rog sa continuati disputa la telefon, PM, mail, etc., dar nu pe un topic care nu are legatura cu orgoliile voastre.

Share this post


Link to post

Pot sa anunt cu placere ca se pare ca transfagarasanul s-a deschis..

Se poate trece.. asta este informatia de pe

softpedia.. si este adevarata.. oficial am inteles ca de la 1 iulie

Share this post


Link to post

Haideti sa ne strangem mai multi si sa facem un transfagarasan. Asa de dragul plimbarii.

Share this post


Link to post

miine incerc sa ma lupt cu Transfagarasanul. Sper sa-l dovedesc si sa revin cu poze

Share this post


Link to post

Brum bun! Iti tin pumnii. Debia astept sa vad pozele.

Share this post


Link to post

Sa te intorci numai cu impresii bune, pt ca vreau sa dau si eu o fuga la inceputul lui Iulie.Si ceva poze daca se poate.

Drum bun.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...