Jump to content
Sign in to follow this  
cchrism

Lacul Vidraru - Transfagarasan 2007

Recommended Posts

Pe scurt, merita vazut. In cazul in care n-ati fost pe acolo ar fi bine sa va faceti timp si sa mergeti.

Sambata am fost pe Transfagarasan, cu intentia de a ajunge la Balea. Dispecerul de serviciu de la AND era cam pe dinafara cand mi-a zis ca a fost deschis, asa ca am plecat dimineata in jur de ora 8. Pana la Pitesti se cam stie drumul, dupa km 29 incepand bombardamentul. Dupa Pitesti drumul este bun, doar ca primarii de acolo au cam uitat sa puna cand incepe si cand se termina localitatea (indicatorul de terminat localitatea l-au uitat mai des), asa ca nu aveam chef sa ma risc si 60 a scris pe mine. La Hidrocentrala de la Vidraru am luat o mica pauza, am vazut de jos ruinele unei cetati care se zice ca a fost de pe vremea lui Tepes. Tot la Hidrocentrala incep serpentinele. Traseu este f. misto atat ca si condus cat si ca peisaj. Mie personal mi se par mai interesante serpentinele decat sa mergi cu cine stie ce viteza pe drum drept. La Vidraru am mai luat o pauza pentru a admira peisajul. Dupa aia am continuat traseul, pana la Balea mai fiind cam 60 km. Peisajele sunt super-marfa, pacat ca drumul e cam prost intretinut. De la Vidraru in sus cu mai mult de 40-50 nu m-am dat pentru ca serpentinele sunt cam stranse.

Am ajuns pana la intrarea in tunel, pentru ca of course, tunelul nu fusese deschis, probabil problemele erau in partea nordica. Pana la intrarea in tunel ultimul km se circula pe un singur sens, restul fiind ocupat cu zapada, cam 4-5m inaltime. Dupa ce am ajuns la intrarea in tunel, am stat putin si apoi am facut cale intoarsa. Practic am ajuns cam la 2 km de Balea.

Masina s-a comportat foarte bine, temperatura la apa nu s-a modificat fata de mersul in oras (putin inainte de jumate). O usoara tendinta subviratoare (acuma nu stiu daca sunt doar Montana de vina sau mai multi factori) care la sfarsit a facut ceva probleme, ca ma cam saturasem si abordam virajele mai sportiv. Alta mica problema ar fi frana de motor, la coborare viteza a 3a neasigurand ceva satisfacator si necesitand interventii dese cu frana de serviciu, am retrogradat la a 2a, unde cam urla motorul, dar se tinea bine.

Cam asta ar fi, din ce am vazut eu probabil saptamana asta se va deschide si tunelul si atunci se va putea ajunge pana la Balea. Dupa ce voi face vara asta traseul integral pana la Balea, cred ca voi incerca Transalpina, pacat ca soseaua este mult mai distrusa acolo.

Share this post


Link to post

Chiar cand se deschide Transfagarasanul? Am chef sa trec muntii cu Tico. Apropo de Transalpin, din cate mai stiu eu pana in Petrosani e varza, dar poti sa cobori pe Valea Frumoasei in Sebes. Cica l-au reparat anul trecut. Peisajul e de basm.

Share this post


Link to post

la transalpina ma bag si eu cand mai da caldura,.... cu tico. sa vad daca reusesc.

Share this post


Link to post

Reusesti cu siguranta, eu nu am avut probleme de nici o culoare. Mai aveam si masina plina ochi. Poate iti trebuie o drujba daca mai sunt copaci cazuti pe sosea :)

Share this post


Link to post

in ce directie ai parcurs, eu vreau sa o iau de la novaci la sebes, unde stiu ca asfaltul e o idee de viitor.

Share this post


Link to post

Din varful mumtelui de la cabana se face in dreapta un drum forestier pe vreo 6 km, dupa care apare asfaltul. Acum 3 ani era o gluma de asfalt, adica erau gropi cu ceva asfalt pe margine. Mitrea se lauda anul trecut ca a asfaltat valea Frumoasei.

Share this post


Link to post

Nu scria pe acolo cand se deschide tunelul?

 

Chiar asa, de unde putem afla daca este deschis???

Share this post


Link to post

021.212.60.70 sau 9366 pt. Bucuresti, dispecerat AND. Dupa cum ziceam dispecerul de vineri cand am sunat era cam pe dinafara. Eventual insistati sa va zica ca sigur e deschis.

De deschis nu sunt sigur ca pe 12-13 va fi deschis, dar 95% pe 19-20. Saptamana trecuta, adica pe 30 mai nu se putea ajunge cu masina pana la usa tunelului, ci doar pana la vreo 250-300m, dupa care se escalada pe nameti, per pedes. Acum am ajuns pana la usa metalica.

Share this post


Link to post

Mamaaa, ce m-ar arde si pe mine sa merg... Pina acum citiva ani, mergeam de doua-trei ori pe an. 8)

Cu Matizul n-am mers niciodata pe Transfagarasan. :(

 

In schimb am mers prin zone cit de cit asemanatoare (prin serbia, kosovo)... sincer, nu mi se pare ca urcushul e chiar in elementul ei, tre s-o tii cam prea turata, altfel n-are forta ... :(

Share this post


Link to post

As vrea s-o tai si eu pe transfagarasan.Dar nu stiu daca sa merg pe gpl sau sa-i pun benzina :lol: In concluzie: care este gradul de inclinare al pantelor?exista de 15% si pe cati km?Iti trebuie cauciucuri periculoase(adica este zapada in iulie-august pe carosabil)?

Sunt pensiuni pe-acolo si daca da cam cat te costa?

Cum e misto s-o iei pe o parte si sa te intorci pe cealalta(spre sibiu parca)?

Si ultima:ce este Transalpina si unde este localizata?

Share this post


Link to post

Rampele sunt destul de mari, nu pot sa-mi dau seama daca 15%, nu cred pentru ca nu am vazut nici un indicator si stiu ca se pun la peste 7%. Eu personal la Matiz a trebuit sa retrogradez de 2 ori la a 2a, in rest cu a 3a a mers ok (doar 2 persoane in masina). Cauciucuri nu trebuie periculoase, zapada mai gasesti, dar nu pe carosabil (am urcat cu Montana). De fapt este pe carosabil dar acolo unde este are 2-3 m, asa ca vei circula pe banda cealalata. Eu unul mai bagam un claxon mic, cand intram pe contrasens sa nu dau bot in bot cu altul, ca pot fi bucati de 50-100m unde o iei pe contrasens si sunt si in curba. Pensiuni, cabane sunt, la Balea am inteles ca ar fi 600 - 700 k / camera / noapte.

Datorita faptului ca tunelul era inchis nu am putut cobora pe partea cealalta asa ca nu stiu cum este pe partea nordica, dar am inteles ca e cel putin la fel de misto, daca nu chiar mai dificila (pante mai mari).

Transalpina este DN67C (sau gresesc) si este in vestul Oltului (in Parang?). Transfagarasanul este DN7C.

Share this post


Link to post

Bine bine si tu unde te cazezi cand mergi pe transfagarasan?

Share this post


Link to post

Eu nu m-am cazat niciodata pana acum in zona, intentionam la Balea, dar nu a fost sa fie. Uite un link http://www.alpinet.org/main/poteci/puncte_..._ro_id_978.html cu niste telefoane din zona Balea. Ar mai fi la cabana Capra, Piscul Negru si Valea cu Pesti (dar am inteles ca asta ar fi cu circuit inchis). Un google si gasesti si telefoane.

Share this post


Link to post

transalpina este paralela cu valea oltului si transfagarasan

de fapt sa zicem ca trecerile peste munti sant cam asa.

valea prahovei, rucar-bran, transfagarasan, valea oltului, transalpina, valea jiului.

ai acum o idee?

acest drum(transalpina) pleaca de la novaci, trece prin statiunea ranca, se intersecteaza cu drumul de la voineasa-petrosani la obarsia lotrului, si merge in continuare pana al sebes.

parte asfaltat parte nu. dar inaltimea maxima la care ajungi este mai mare cu 100 si ceva de metri decat pe transfagarasan.

dar sa nu mai laud drumul asta ca mor pana ma dau la vara pe el...

nu e inca sezonul sa il strabati, pentru ca banuiesc ca mai e zapada inca pe el . poate merita sa faci un traseu transfagarasan-transalpina cand se deschide tunelul.

pe transfagarasan merita sa il faci , si cu toate ca ai sanse mari sa vezi decat jumatate de traseu din cauza cetii.

Share this post


Link to post

si pe transalpina sunt locuri de cazare frecvente?ca eu tre' sa plec de la buzau si iti dai seama ca am sa stau un week-end intreg

Share this post


Link to post

paiposibilitati sant la ranca, obarsia lotrului, cu mica deviere la vidra sau voineasa.

Share this post


Link to post

Latest news (preluat de pe softpedia). Sambata 12 iunie tunelul era deschis si se putea ajunge pana la Balea.

Share this post


Link to post

Io am sunat sambata la info drumuri si ala de acolo mi-a spus ca tunelul NU este deschis iar dinspre Brasov nici macar nu ajungi la Balea lac ci numai pana la Balea Cascada.

Share this post


Link to post

Mai da' dinspre Bv cum draq ajungi la Balea ca nu intzeleg pe unde !?!?!.....

Share this post


Link to post

Brasov - Codlea - Fagaras ... la un moment dat (~30km din Fagaras catre Sibiu) faci stinga si voila! Transfagarasan!

 

Cetatea Fagaras s-a deschis pentru vizitare, dupa restaurare ... e foarte frumoasa!

 

In Fagaras am vazut ceva de mi-a stat ceasul ... gropile sint MARCATE CU VOPSEA ALBA REFLECTORIZANTA! ai dracu' nemti germanii astia ...

 

PS: scuze de eroare stinga/dreapta, am fost blonda 5 minute ... multumesc alx pentru observatie ..

Share this post


Link to post

Eu nu am prea facut drumuri mai grele, doar o data pana la Cheia, in rest la ses, si Bucuresti.

Share this post


Link to post
Brasov - Codlea - Fagaras ... la un moment dat (~30km din Fagaras catre Sibiu) faci dreapta si voila! Transfagarasan!

 

Cetatea Fagaras s-a deschis pentru vizitare, dupa restaurare ... e foarte frumoasa!

 

In Fagaras am vazut ceva de mi-a stat ceasul ... gropile sint MARCATE CU VOPSEA ALBA REFLECTORIZANTA! ai dracu' nemti germanii astia ...

 

faci stanga.

 

mai exact: de la brasov o iei spre sibiu si mergi approx vreo 60-70-80 km (nu mai stiu exact) si la sfarsitul unei linii drepte e o intersectie mare cu un han/rest/cochilie pe dreapta si scrie mare Balea la stanga. Si de acolo tot mergi si dai de Balea Cascada. Pana acolo e deschis sigur si d-acolo daca mergi mai departe urci si dai de Balea Lac. In continuare e tunelul si apoi o iei pe partea cealalta unde ai Cabana Capra si apoi lacu Vidraru. In continuare o sa dai la un anumit moment dat de Curtea de Arges. Ce stiu sigur e ca de la Balea Lac la Curtea de Arges sunt ~80 km.

 

Dar eu recomand traseul sa se faca invers pt ca de la Curtea de Arges e mult mai mult pana la Balea decat de la Balea la drumul Brasov - sibiu. Si e mult mai plictisitor. Io unul prefer sa am ce-i mai plictisitor inainte si sa vad ce e mai misto si serpentine dupa. ma rog e misto si partea cealalta da' pana ocolesti lacu te plictisesti groaznic.

Share this post


Link to post

Ca sa nu te plictisesti, exista o pedala in dreapta :lol: :lol: :lol: prin apasare descarca adrenalina la greu ... antidotul se obtine prin apasarea pedalei din mijloc :lol: :lol: :lol: , dar atentie! pe Transfagarasan e posibil ca abuzul de antidot sa provoace efectul invers :!: :!: :!:

Share this post


Link to post

In curand ma duc cu mertzul si am sa fac o ijcercare de mini rally. Da' cu tico sau srn nu ma incumet la asa ceva...

 

Si chiar si asa daca nu am peisaj ma plictisesc...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...