Jump to content
Sign in to follow this  
jimmyd

Nu Baga Caldura - Probleme La Sistemul De Incalzire

Recommended Posts

p.s. inca o problema ce ma framanyte de mult timp. Cum pot verifica nivelul uleiului din cutia de viteze, pe cutie nu am acel buson descris in cartea de service a masinii

 

 

Ai acel buson doar ca este langa planetara din dreapta nu langa cea din stanga cum e trecut in carte.

Share this post


Link to post

va salut

eu am o alta problema la incazire, in sensul ca nu reusesc sa o reglez decat pe maxim rece sau maxim cald. treptele intermediare sunt aproape inexistente(exista diferente dar muuult prea mici ca sa le bagi in seama).

iar foarte ciudat.daca e caldura la maxim si-l dau la jumate, baga in continuare are f cald.ca sa-l racesc trebuie dat la minim.exact la fel e si invers.daca e la minim, temperatura nu se modifica decat daca il dau la maxim.

deci la mine depinde de directia rotatiei.daca dau de la cald la jumate, am in continuare cald.daca dau de la rece la jumatate, e tot rece.

sunt constient ca exista poate un delay(pana iese tot aerul de la temperatura anterioara din ventilator), dar m-am jucat ceva timp cu el.

ceva sugestii?

salut

Share this post


Link to post

Nici voletul(clapeta) de la recirculare nu se aude ca ar functiona?

Share this post


Link to post

ba da.se aude.si se si vede(la dezaburire).deci e clar ca aia functioneaza

si o alta problema de care am uitat sa scriu in post-ul de mai devreme(de fapt nici nu stiu sigur daca asta e o problema).cand schimb directia in care sa bata aerul(adica rotita din mijoc, de pe parbriz pe consola sau la picioare), pentru cateva secunde se aude un fasait, ca si cum aerul ar iesi fortat printr-o gaura prea mica.dar schimbarea se face si totul merge cum ar trebui.doar fasaitul ala e stresant

Share this post


Link to post

Fasaitul e complet normal, nu ai de ce sa iti faci probleme.

Share this post


Link to post

Desi se apropie vara am si eu o intrebare legata de incalzirea habitaclului la Cielo Exe 2005. Acul care indica temperatura apei sta la jumatate dar aerul care intra in interior la acea temperatura a apei e doar putin cald. Daca apa are vreo 90 grade, de ce aerul care intra in habitaclu este doar caldut? Am remarcat zilele trecute cand afara erau 20 grade.

Are cineva idee?

Poate fi infundat caloriferul la 35 mii km? Cu ce ?

Edited by thunder

Share this post


Link to post

Daca prin grile iti vine curent de aer puternic dar rece, ai caloriferul infundat pe dinauntru (colmatat). Daca fluxul de aer este foarte foarte slab si rece, atunci ai caloriferul si colmatat si acoperit cu diverse mizerii (frunze, praf, etc)

Share this post


Link to post

Jetul de aer e bun dar nu e prea cald. E posibil sa fie o problema de la panoul de comanda? Cu ce se poate curata caloriferul? Trebuie dat jos sau exista ceva care sa-l curete(o solutie)?

Merci!

Share this post


Link to post

Poate fi si problema de comanda a voletului ce comuta intre aer cald-aer rece.

 

Daca nu e extrem de rau colmatat, incearca Calgon sau alt produs anti-calcar recomandat pentru masini de spalat. Daca e f. rau infundat, probabil ca va trebui sa il dai jos.

Share this post


Link to post

salut.

zilele trecute am completat cu antigel concentrat pana aproape de max(era sub min.)

am desfacut capacul de la vasul de expansiune cu mot. caldutz, a „fasait“ un pic, dupa care am turnat antigelul.

am mers cu ea, am turat etc... caldura din parti; am desfacut din nou busonul cu mot. rece pt. ca eventual sa traga aer si sa aiba presiune in mers, cu mot. cald

mentionez ca acum 1 saptamana, cand am cumparat masina, aveam caldura.

instalatia nu se aeriseste cumva?

ce s-a intamplat?

daca s-a mai discutat undeva, imi cer scuze de pe acum ca am postat, dar nu am gasit nimic despre pb. asta :uff:

Share this post


Link to post

Oi fi uitat sa comuti de pe rece pe cald! :) )

Share this post


Link to post

eh... am dat, aer baga, directioanarea aerului functioneaza perfect, dar nu e caldura...

Share this post


Link to post

Se poate sa fi scapat/rupt cablul care actioneaza voletul. La picioarele pasagerului este un capac negru prins cu un surub sau doua. Sub acel capac sa afla parghia care actioneaza voletul.

Share this post


Link to post

merci frumos, o sa verific sa vad ce e acolo

Share this post


Link to post

Din cate inteleg masina ta pierde lichid de racire fiindca a trebuit sa completezi, lichidul fiind sub minim.

Din ceea ce relatezi tu aici este posibil ca cel care ti-a vandut masina sa fi vazut ca are pierderi de lichid de racire si a bagat ceva solutie sa astupe porii inainte sa iti vanda masina.Daca asa sta treaba e foarte posibil ca solutia de infundat porii sa iti fi infundat si tie caloriferul -intre timp.

Faptul ca ai pierderi de lichid de racire nu e bine si musai trebuie sa identifici pe unde iti curge lichid.

Daca nu vezi pierderi pe la furtune atunci este foarte probabil sa ai caloriferul cu pori si infundat pe deasupra.

Dimineata cand portnesti masina cu ventilatie spre parbriz nu iti abureste imediat parbrizul? Daca da e destul de clar ai caloriferul spart&infundat.

Se repara prin inlocuire calorifer. Pune lucru nou nu SH si te costa in jur de 100 euro la reprezentanta, garantie 18 luni piesa&lucrare.

 

Asa si nu cumva sa circuli cu busonul de la vasul de expansiune slabit. Instalatia ta e facuta sa lucreze cu busonul strans si sub presiune!!!

Daca mergi altfel iti va fierbe apa in instalatie si risti sa iti arunce afara lichidul de racire si apoi sa strici motorul.

Instalatia de racire la Cielo se autoaeriseste (singura, numai lichid suficient sa fie in instalatie).

 

salut.

zilele trecute am completat cu antigel concentrat pana aproape de max(era sub min.)

am desfacut capacul de la vasul de expansiune cu mot. caldutz, a „fasait“ un pic, dupa care am turnat antigelul.

am mers cu ea, am turat etc... caldura din parti; am desfacut din nou busonul cu mot. rece pt. ca eventual sa traga aer si sa aiba presiune in mers, cu mot. cald

mentionez ca acum 1 saptamana, cand am cumparat masina, aveam caldura.

instalatia nu se aeriseste cumva?

ce s-a intamplat?

daca s-a mai discutat undeva, imi cer scuze de pe acum ca am postat, dar nu am gasit nimic despre pb. asta :uff:

Share this post


Link to post

multzam de raspunsuri

nu, nu abureste, nu miroase inauntru a antigel.. e ok aici

am rezolvat aseara, la lumina unei lanterne..

Problema:

chiar daca dadeam pe poz cald sau rece, pt. a actiona voletul, acesta nu isi misca pozitia.

Remediu(temporar):

Am dat „manual“ voletul pe deschis(caldura) pana cand reusesc sa rezolv pb.

sa fie cablul rupt sau ce?

mentionez ca atunci cand am actionat de parghia voletului butonul de cald/rece se rotea si el :)

Edited by flyout

Share this post


Link to post

E posibil sa-ti fi scapat " camasa" cablului din prindere, ori de sus de la buton ori de jos de la volet.

Share this post


Link to post

o sa verific sa vad ce si cum. m-am bucurat ff tare ca nu e de la calorifer.

am sa urmaresc si nivelul din vasul de expansiune. deocamdata e tot cum l-am lasat.

Share this post


Link to post

am desfacut sa vad ce este; camasa cablului era undeva la capatul arcului - asta sus langa buton, insa nu imi dau seama cum se prinde.

nu am putut desface mai mult, mi-a fost frica sa nu stric butonul ala.

cum trebuie sa stea camasa pe cablu?

Share this post


Link to post

Din cate tin eu minte, in partea dinspre buton, camasa nu este prinsa, se auto blocheaza in lagar/canal (cum vrei sa-i spui) acelasi pe unde intra "miezul" cablului, ceva de genul schitei.

Exista o clema cu surub pt. prinderea camasei, in partea dinspre volet. Acolo ai verificat?

post-8639-1225095698_thumb.jpg

Share this post


Link to post

nu am gasit clema sau altceva acolo langa volet.. poate nu am vazut eu bine..

of.. si e cam aiurea cu reglajul „manual“ al caldurii ca la gropi voletul cade si .. adio caldura :)

Share this post


Link to post

am rezolvat pana la urma; cel care a umblat acolo mi-a zis ca a prins camasa cablului sus ca era scapata

problema e acum ca din cele 4 trepte de ventilator merge numai una (2 sau 3), zice el, dupa volumul de aer bagat

ce sa fi atins cand a umblat acolo?

Edited by flyout

Share this post


Link to post

Vezi mufa care intra la celalalt buton. E posibil sa fie iesita jumate.

 

Din nefericire m-a lovit si pe mine nenorocirea. Nu mai baga caldura. Aproape deloc. Si nici debitul de aer nu mai e ca la inceput. Asa ca week-endu-ul asta o sa incerc sa-mi schimb singur caloriferul de caldura si, daca pot, fac si un tutorial, fiindca este o operatiune destul de anevoioasa si manualul nu ma ajuta prea mult. Sper sa reusesc.

Share this post


Link to post

Stai linistit, la Espero e super simplu. Demontat+curatat+montat la loc nu ar trebui sa iti ia mai mult de 2 - 3 ore.

 

Probabil ca ai adunat frunze sau multa mizerie pe calorifer, insa se spala, nu cred ca o sa ai nevoie sa il schimbi. Al meu era din cupru sau ceva asemanator, zic asta pentru ca i-am facut o lipitura cu letconul ... Nu intrebati cum de am reusit sa-l gauresc :D

Share this post


Link to post

multumesc de raspunsul prompt, o sa verific sa vad ce e acolo cu mufa

in legatura cu caloriferul, sper sa il rezolvi.

cu scuzele de rigoare, daca sunt un pic offtopic si sigur s-a mai discutat de asta:

intentionez sa ii schimb lichidul de racire, ce antigel sa ii pun?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...