Jump to content

Salex

Naluca

Recommended Posts

1 sau 2mm la ce, inaltimea totala a ansamblului janta+anvelopa?! Eu zic strict de "balon", grosimea anvelopei... nu-mi dau seama ce diferenta e, pt ca nu stiu dimensiunile.

@Geo_ZGA: Nu te-ai uitat la postul la care am facut referire 🙂

18 hours ago, Salex said:

Concret: acum am 225/50 (iarna), adica talon de 112.5. La astea noi am 245/45, adica talon de 110.25. Diferenta de talon e de cca 2mm, deci absolut neglijabila. Fata de cele de vara de 17", unde am 225/55, ar rezulta o diferenta de vreo 11mm.

Spre finalul lui Decembrie am reusit sa ii cumpar Nalucii gornele "de la mama ei". Desfacut carenaj, desfacut partial spoiler, scos far si, la final, am obtinut acces total la goarne. Aratau impecabil, ceea ce m-a pus pe ganduri. Am conectat goarnele cele noi si ... sufletu' ! La actionarea claxonului se auzea releul de sub capota insa cui sa ii dea prin cap sa se uite cu MARE atentie la siguranta !? La o investigare sumara, mi s-a parut ca e OK...

Motiv pentru care nu am schimbat goarnele si m-am decis sa merg la un electrician, in ideea ca si-or fi facut de cap niste sobolani si au rontait cablurile. Care cabluri sunt biiine de tot ascunse. Era si frig afara, alea catev zile cu temperaturi negative in Bucuresti.

In fine, mai mult de amorul artei, intr-unadin zilele trecute am reverificat siguranta si, evident, am gasit-o impuscata. Oprit la o benzinarie, luat niste sigurante (de toata jena ...) si schimbat la fata locului. Claxon, vocea isi revine daaar ... liniste totala in mai putin de jumatate de secunda. Deja aveam experienta asa ca am scos siguranta. E un fel de-a spune ca am scos siguranta, mai precis am scos bucati din siguranta (plasticul topit, piciorusele scoase individual cu patentul ...) . Cum ziceam, se vedea ca nu sunt niste sigurante de calitate inca de la inceput ... ce calitate la 4,6 lei setul de 10 buc ? Quick fix ... pus o siguranta de 20 in locul celei de 15 si, vreme de vreo saptamana, totul a decurs "normal". Zilele trecute iarasi a amutit goarna mare, acum ma astept sa prajeasca din nou siguranta. Evident, e ceva aiurea acolo de a aparut supracurentul respectiv.

Morala ... mare diferenta intre mentenanta predictiva si mentenanta preventiva ! Inca ma intreb si eu de ce am un claxon nou nout in portbagaj in loc sa fie montat pe masina si sa am problema rezolvata :)))

Cel mai probabil una din goarne e in "scurt" recomand sa le schimbi pe ambele si sa pui siguranta corespunzatoare. Cu ele deconectate se arde siguranta? 

Ceva de genul asta. Cea mare "moare" prima, deci aia e suspecta rau. Probabil e "aproape" in scurt, intrucat nu a ars siguranta de 20 A si mai si merge cand are chef.

La Naluca, e ansamblu de goarne, vin doar impreuna. Posibil sa existe si variante aftermarket insa am luat ansamblu cu totul, vreau sa isi pastreze "vocea" normala.

Cu ocazia asta o sa verific si eu de imi functioneaza claxonu' ca nu retin cind l-am activat ultima data. Altfel, de verificare in caz ca face fente ii dau tensiune direct, astfel stiu una si buna de acolo-i buba.

Preventiv am luat si eu de la Radacini ambele claxoane pentru Nubira ca erau ieftine. Faza comica, la Skoda am patit in 2018 sa mi se arda pur si simplu unul dintre claxoane, cel de ton jos. Cand apasam pe "buton" iesea un mare "Tiiiiit".

Haideti ca-mi dati idei :))).Daca are claxon de Cielo la Radacini il ,,arestez".Al meu functioneaza dar "you can never know."