Jump to content
Sign in to follow this  
Frankie_Carbone

Povestiri Din Trafic

Recommended Posts

Pai mai degraba pe Barbu Vacarescu treci in drum spre munte decat in drum spre mare...

Share this post


Link to post

E pe sensul de mers spre Ştefan cel Mare.

Presupunem că veneau de la munte.

Share this post


Link to post

Nu stiu daca e buna postarea, ca si topic...dar iata o frumoasa zi de duminica...

Eram cu masina azi, ora 14.00 in Bucuresti la semaforul de la Parc Izvor, cand pe dreapta un ATV Linhai rosu cu nr IF 0480xxx (nu am vazut tot numarul) mi-a zgariat aripa spate, aripa fata si putin din portiere pentru ca nu a reusit sa incapa intre mine si bordura. Nu e grav, se ia cu un polish, dar era frumos daca oprea sa-si ceara scuze.

Desi l-am vazut in oglinda si am inceput sa clacsonez temerarul echipat complet (casca + combinezon rosu) nici macar nu a avut bunul simt sa incetineasca, plecand cu demaraj de la semafor. Nu a trecut cu viteza, a trecut incet si cu tupeu, iar gestul a fost deliberat.

De ce mama necuratului nu a avut rabdare, ca il lasam sa treaca?!?!

 

Poate te mai vad prin trafic...

Edited by cristi.a

Share this post


Link to post

Eu mă suiam pe el.

Şi dacă nu reuşeam, plecam după el, la vânătoare.

Timp în care chemam poliţia prin telefon.

Share this post


Link to post

Ai risca sa omori un om pentru o zgarietura, fie ea si pe toata lungimea masinii?

Share this post


Link to post
Eu mă suiam pe el.

Şi dacă nu reuşeam, plecam după el, la vânătoare.

Timp în care chemam poliţia prin telefon.

 

Nu poti sa ajungi pana acolo, pe moment fierbea sangele in mine...dar nu prea puteam sa-l opresc.

Nu am reusit sa-i vad tot numarul, oricum era numar rosu, cred ca degeaba il vedeam. Pana se misca politia romana el are alt numar.

E vorba doar de respect, pentru ca teoretic are carnet B pentru ATV-ul ala...sper.

Share this post


Link to post

De unde atat respect?

Daca avea carnet si creier, oprea.

Share this post


Link to post

Daca avea creier nu circula cu ATV-ul prin Bucuresti. Deci nu putem decat sa banuim ca avea carnet, desi sunt sabe sperante.

Cred ca suntem singura capitala europeana prin care circula absolut orice are intre 2 si 22 roti...

Share this post


Link to post
O fotografie face mai mult decât o mie de cuvinte.

Priviţi semaforul de mai jos. Ieri, la Eroii Revoluţiei...

post-3777-1207925614_thumb.jpg

Şi, tot din trafic, pentru descreţit... frunţile:

post-3777-1207925653_thumb.jpg

 

N-ai vazut nimic, in intersectie la Viilor cu Nasaud cand e verde toata intersectia, :tongue: cand e rosu toata intersectia. :drinkers:

Pot sa-i zic intersectia care este.

Edited by magnet

Share this post


Link to post
Daca avea creier nu circula cu ATV-ul prin Bucuresti.

 

 

Poti sa elaborezi?

Share this post


Link to post

Nu e problema ca circula...era duminica, trafic mai lejer. E si el participant la trafic, nu vreau sa-i bag in aceeasi oala. Problema e ca m-a lovit...chiar si superficial si nu a oprit. Tot fuga de la locul accidentului ii spune.

 

La fel am patit cu un motociclist, dar s-a oprit si si-a cerut un milion de scuze...asa se face.

Share this post


Link to post

Asta imi aduce aminte de ce am patit ieri la Moll Lujerului.

Cand sa plec de la pompa in fata mea apare brusc un ATV mic mic mic, nici nu stiam ca se fac asa de mici cu 2 copii ( unul de cam 10 ani / celalalt de cam 7 ani ) pe el si imi taie fata.

Noroc ca am avut reflex ca ii faceam muci.

Eram la pompa de langa usile glisante si faceam stanga insa ei au venit din dreapta si au oprit fix in dreptul usilor.

Cum e posibil ca sa fi parinte si sa dai pe mana unei pute bearca un atv, fie el si mic, sunt sigur ca tot prindea 40 la ora.

+ ca veneau de pe bulevard, deci fusesera in trafic.

I-as fi batut dar erau asa de mici ca nu aveam ce bate la ei. Le-am injurat neamul inconstient si am plecat. NU era nici un parinte cu ei.

Era ATV real , nu masinuta de jucarie sau ceva, cam de dimensiunea unei masini de spalat.

In astfel de situatii mi se pare ca ar trebuii sa se implice garda de proximitate sau cum ii cheama. Sa ii ia pe pusti de urechi, sa se duca la parinti cu ei si sa le faca ceva. Legislatia in domeniu ce zice ?

 

Era ceva de genu asta : http://images.google.ro/imgres?imgurl=http...l%3Dro%26sa%3DN

 

E cum sa lasi un copil de 5 ani in trafic pe asa ceva ?

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Foarte probabil sa fi fost quattro, altfel nu prea vad cum ai putea sa redresezi o asemenea derapare.

Share this post


Link to post
Foarte probabil sa fi fost quattro, altfel nu prea vad cum ai putea sa redresezi o asemenea derapare.

Este un film demonstrativ. Masina respectiva avea DTC-ul decuplat, altfel nu ar fi derapat asa, iar pilotul, mai mult ca sigur era profesionist. Daca va uitati pe filmulet, dupa derapaj recupleaza DTC.

Share this post


Link to post

Nici eu nu pot sa cred ca la 150 de km/h,un sofer normal,sa ma exprim asa,poate controla o masina la modul ala!

Share this post


Link to post

Butonul ala sigur nu e de avarii? :D

Da, si mie mi se pare demo...

 

OFF: Apropo...stie careva unde se pot invata chestii deastea de "tehnica" a condusului? > :)

Share this post


Link to post

Mie butonul cu pricina mi se pare de avarii. In rest, tot respectul pentru sofer.

Share this post


Link to post

Gata cu offtopicul, am mutat posturile cu scoala de pilotaj aici.

Share this post


Link to post
Nu e de la noi...dar cred ca merge...

Oil spot on Highway!

 

 

A avut reflexe bune dar cred ca s-a speriat rau. Cam asa ceva am patit si eu iarna trecuta la iesire din Bucuresti spre Cornetu numai ca eu aveam vre-o 60 nu 150, mi-a fugit spatele si am facut vre-o 2 flick-flack-uri, la ultimul am ajuns la maxim cu volanul si am vrezut ca n-o mai redresez dar, am avut noroc. Cert e ca m-am kkt pe mine, tremuram dupa aia.

Share this post


Link to post

Ce tarani...

Btw, actiunea se petrece in Cluj.

Share this post


Link to post

"dute-n lumea ta" =) hahahhaha

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...