Jump to content

Recommended Posts

In cazul franei de mana (pt. a tine mai bine) se poate face vreun reglaj manual sau trebuie cumparat ceva nou (saboti etc) ?

Share this post


Link to post

Depinde, daca sabotii mai sunt buni poti sa reglezi manual, daca sunt uzati, trebuie saboti noi :) . In cotiera ai o cutie, daca scoti cutia, ai sa vezi un cablu cu un surub, pti sa strangi sau sa desfaci surubul. Sau poti sa mergi la un service.

Share this post


Link to post

Daca cursa la levier este normala de 4-5 dinti si frana nu tine trebuie verificat si reglati cilindrii mecanici de la saboti.Daca cursa este mai mare se face intai reglajul spus de bss_x.

Share this post


Link to post

Stie careva daca se rupe cureaua de distributie la Leganza cat de mult afecteaza valvele /pistoanele etc? Stiu ca in principiu la motoarele DOHC valvele si pistoanele interfereaza dar...poate pistoanele sunt f bine reliefate si atunci totul e ok...!

Cureaua se schimba la 90kkm sau mai des...insa sa presupunem ca nimerim una proasta...ce rezultate ar avea?

Share this post


Link to post

Supape rupte/strimbe, ghiduri supape terminate iar in cazuri mai grave chiulasa si pistoane.

Daca folosesti curea powergrip de la gates si o schimbi la timp nu ajungi la asa ceva.

Share this post


Link to post

Subscriu la cele spuse de ovi mai sus cu mentiunea ca se schimba cureaua la 60k km si nu uita de rolele de ghidaj si cea intinzatoare care se schimba si ele odata cu cureaua daca vrei sa nu ai surprize inainte de 60K...

Share this post


Link to post

Tot patitul e priceput nu-i asa lupule?

Share this post


Link to post

Offtopic:

Asta-i sadism din partea ta, Mircea. Abia uitase omul/lupul prin ce a trecut !

Share this post


Link to post

Nu a uitat Maitre stai linistit asta a fost subiectul de discutie cind m-am intalnit cu Viorel :D

Nu numai la motoarele DOHC este aceasta problema ,deci este recomandat sa nu te joci cu distributia orice masina ai avea .

Share this post


Link to post

Da, mai ales daca meseriasii din service iti factureaza rolele si nu ti le schimba, ca sa le vanda cu juma' de pret urmatorului client...

Share this post


Link to post

Rolele tale sant si au fost foarte bune.Sant bine merci pe masina mea :) ) .Cureaua ta avea vreo 2-3 revizii peste...

Share this post


Link to post

Nu pot sa cred acest lucru pentru ca am vazut cu ochii mei facturile reprezentand cureaua de distributie si rolele, nu cred ca un mecanic ar fi atat de inconstient incat sa nu schimbe cureaua care nu poate tine oricum 120K... Cu exceptie rupturii arata ca cea noua, tot PowerGrip de la Gates, nu era imbatrinita deloc. Cat despre role, nu ti le-am dat cu garantie :P .

Share this post


Link to post

Hai sa lamurim odata.Schimbarea rolelor sau intinzatorului nu este obligatorie si este stabilita numai de mecanic daca este nevoie sau nu.

Blocarea acestora in mers duce la ruperea curelei.Ruperea danturii de pe curea denota neschimbarea acesteia la timp.O factura sau o carte service nu demonstreaza cinstea mecanicului inconstient care pentru bani face orice.Iar cand e vorba de o masina de firma complicele este soferul care nu schimba nimic si vinde tot ce ar trebui sa schimbe la revizie.

Revenind la leganza cureaua de distributie se schimba la 90.000km nu la 60.000 km cum zic mecanicii care te asteapta cat mai des in service.

 

P.S. Stiu cielo care are peste 250k km cu cureaua de distributie.

Share this post


Link to post

Leganza mea avea 123.000 km cu cureaua originala. Am schimbat-o cu una noua imediat ce am luat-o. Bineinteles impreuna cu toate rolele. Multam de sfaturi pt. frana de mana.

Share this post


Link to post

Exista vreun motiv clar pentru care curea de distributie la Leganza e garantata ca tine 90.000 Km fata de aceeasi curea la Cielo care are recomandarea sa se schimbe la 60.000Km ???

 

E diferenta de calitate a materialului din care e facuta sau are alte particularitati constructive?

Share this post


Link to post

Ok am inteles de ci ma gandeam bine eu cand ziceam ca cele DOHC fac varza motorul...sa marog aproximativ...

 

Nu stiu de ce stiam eu ca se schimba la 90kkm ...ori am citit in manualul de utilizare ori pe forum...oricum dupa mine as scimba-o la fiecare 30kkm...ca nu-i bai numai sa stau eu linistit...

Edited by tiberiuenache

Share this post


Link to post

:o fftopic: Patit la un Subaru Libero (gen Damas numai ca mult mai evoluat si cu 4WD) s-a rupt cureaua in mers la 80 km/h si s-a schimbat cureaua si merge ca nou. :)

Deh toate modele Subaru au protectie la motor. :D

Share this post


Link to post

Pai aia spuneam si eu ca unele motoare au pistoanele profilate a.i sa nu interfereze cu valvele...se rupe cureaua se opreste motorul si atat...insa nu toate modele au asa ceva...

De aceea ma gandeam ca Leganza fiind un model mai avansat...stiu eu sa aiba aceste pistoane destul de profilate...dar se pare ca nu...

Share this post


Link to post

OFF TOPIC La majoritatea motoarelor cu o singura axa cu came , ruperea curelei de distributie nu provoaca pagube suplimentare, la cele DOHC se soldeaza musai cu ceva supape indoite in cel mai fericit caz.

Share this post


Link to post

Ma faci sa rad Relu cu protectia la motoare.Nu exista probleme daca se rupe cureaua la unele motoare sohc cu raport de compresie scazut si o buna parte din camera de ardere in capul pistonului.

Share this post


Link to post

Deh...inseamna ca masina mea a trecut prin asa ceva pentru ca are supapele schimbate..scrie in cartea de service

Din fericire se pare ca au fost singurele afectate...Mai exista vreun alt motiv care ar putea cauza schimbarea lor?

Share this post


Link to post

Se poate.La cati km e mentionata lucrarea?

Share this post


Link to post

Da.. e clar,la 110,schimbat curele si supape,banuiesc ca nu le schimba preventiv,alt defect vad ca nu e mentionat si nici nu a fost descoperit la verificare.

 

In privinta uleiului vad ca a fost tinuta numai pe castrol TXT 5w40..s-a incercat o singura data Mobil15/50,iar ultimile doua schimburi au fost cu castrol magnatec 10w-40. La filtre de ulei vad champion pe linie...Mi-e cam tema de ce spuneai tu ovi de uleiul contrafacut..ca altfel m-ar tenta sa revin la TXT.

Share this post


Link to post

OMV 5W40 SYN COM.

Share this post


Link to post

Cei cu uleiul asta? OMV?...E bun de ceva ?Tre sa fac schimbul si nu ma decid...Magnatech sau altceva?? Nu conteaza pretul sa fie f bun...!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...