Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

Si daca baga taxa de autostrada mai platesti si podul de la Cernavoda? :D

Share this post


Link to post

Cu siguranta. Aste sunt reglementate separat(cica de autoritatile locale)

Share this post


Link to post

Cica noi modificari, articol complet in Gandul.

 

"Noul Cod Rutier prevede deja obligarea tuturor şoferilor de a-şi echipa maşinile, indiferent de categorie, cu cauciucuri de iarnă", a declarat pentru gândul comisarul şef Lucian Diniţă, şeful Direcţiei de Poliţie Rutieră din IGP. "

 

Se pare ca scapam(macar iarna asta)

 

http://www.auto.ro/dacia/oficial--anvelopele-de-iarna-sunt-obligatorii-numai-pentru-camioane--51566.html

Share this post


Link to post

Mai mai mai, cita istetime, dar asta e. Cum mie nu-mi place sa stau la fundul unui camion sa se miste din loc, la fel nici soferilor de camion nu le-ar place sa stea dupa gumele mele de vara.

 

LE. De-altfel, eu as fi bucuros sa scap de un accident, decit de-o lege care-i zic eu bine venita in favoarea tuturor.

Edited by Viktor

Share this post


Link to post
Ministerul Transporturilor a elaborat proiectul de act normativ care obligă toţi conducătorii auto să-şi echipeze maşinile cu anvelope de iarnă în timpul sezonului hibernal.

Timp de cinci luni pe an, toate automobilele vor trebui echipate de pneuri de iarnă, potrivit unui proiect de act normativ al Ministerului Transporturilor, care modifică, printre altele, OUG 195/2002, referitoare la circulaţia pe drumurile publice.

link

Share this post


Link to post

Am mutat posturile despre anvelope in sine (cu fulg, cu zimti, all season) in topicul Anvelope iarna/vara - moft sau necesitate ?, sa pastram topicu' asta despre codul rutier.

Share this post


Link to post

Guvernul va aproba in doua saptamani obligativitatea echiparii masinilor cu anvelope de iarna

 

Paragrafu' de mare efect: Aceleasi sanctiuni vor fi aplicate si daca autovehiculele nu au montate pe roti lanturi sau alte echipamente antiderapante omologate atunci cand circula pe drumuri acoperite cu gheata sau polei.

Share this post


Link to post

Adica daca ma descurc numai cu cauciucurile, trebuie sa dau si cu antiderapant si sa am si lanturi? Sa mearga ministrul cu lanturi zeci de km, cand nu ajunge masina de la dezapeziri sa dea cu antiderapant headbang2.gif

Sa-l vad eu pe politaiul de-mi da amenda ca n-are lanturi la taraboanta...

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

http://www.jurnalul.ro/stire-observator/dotarea-masinilor-cu-cauciucuri-de-iarna-obligatorie-in-perioada-1-noiembrie-31-martie-559100.html

 

Curioasa indarjirea asta privind binele cetateanului. Banuiesc ca producatorii de anvelope sau altiii(importatori sau comercianti) nu au nici un fel de amestec. Mai avem putin si primim amenzi(in romanica oricum legile se pare ca au aplicabilitate retroactiv), avand in vedere ca se va aplica dela 1 Nov.

Share this post


Link to post

Sunt de acord cu obligtivitatea cauciucurilor de iarna.In sfarsit o modificare in bine a legislatiei, chiar daca scopul real e incasarea de amenzi la buget pentru neechiparea cu caucicuri de iarna si nu siguranta traficului, efectul e cresterea sigurantei.

PS: Alea intermediare sunt acceptate?

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Ca de obicei la noi, ideea e buna, da' aplicarea e pompieristica si implementata dupa urechea urechii. Imi aduc aminte de balamucu' creat acum un an (de care povestea si Laurentziu83, cum au lichidat tot stocul de anvelope la 2 zile dupa prima ninsoare), si-mi dau seama ca eu care ma-ntorc in tara pe la sfarsitu' lunii n-o sa am alta sansa decat sa-mi iau cauciucurile de iarna din escala si sa vin cu ele la bagaj de mana, caci nu exista anvelope de iarna pe stoc in Romania si tarile limitrofe pentru toate autovehiculele din tara greenguy.gif

 

In plus, inca nu vad specificat cum se face verificarea; doar dupa fulgu' de zapada de pe talonul anvelopei ? o sa infloreasca afacerile cu stampile cu fulgi de zapada pentru imprimat pe cauciucuri.

 

O sa infloreasca afacerile cu anvelope SH, anvelope resapate, anvelope IMBATRANITE (dar care sunt de iarna, desigur), pentru ca piata romaneasca e si-asa rupta-n fund si alege numai ce-i mai ieftin pentru a indeplini o cerinta. Noi astia de pe forum care ne certam ca Vredestein nu stiu care bate Dunlop nu stiu care suntem doar o minoritate, restu' majoritatii care e atat de inconstienta sa mearga cu anvelope roase pan' la sarma vara isi va continua obiceiurile si iarna, si vom avea la fel de multe accidente, poate chiar mai spectaculoase.

 

In rahatu' lor de lege, de ce nu scrie nimic si despre amenzile care se dau administratorilor de drum care nu-si fac treaba ? care nu dau cu antiderapant INAINTE sa se formeze poleiul, care scot masinile INAINTE sa se faca zapada batatorita de o palma pe asfalt ? Tare sunt curios cine are stocuri mari de anvelope de iarna in perioada asta...

 

In aceste conditii, ca sa evitam situatiile de genu' "iepurashule conducator auto, de ce n-ai sapca" in vehicul tre' sa avem:

 

- stingator

- trusa sanitara

- triunghi reflectorizant

- set de lanturi

- lopatica de zapada

- sac de nisip

- sac de sare

- paturi si hrana (nu stiu cati isi mai aduc aminte, da' anul trecut se spunea chestia asta la TV; e de bun simt daca tii la pielea proprie, da' mi se pare absurd sa te pregatesti la un drum intr-o tara europeana cu provizii ca pentru traversarea Siberiei)

- canistra de benzina, ca poate ramai inzapezit si o consumi pe-aia din rezervor

 

Deja prevad necesitatea unei remorcutze. Numa' ca in acelasi ritm de evolutie al legilor noastre marete, o s-o dotez si cu tun + afet, plus aruncator de napalm ca si ala e bun la deszapezire ! mda.gif

 

Ah, si in alta ordine de idei conform aceluiasi proiect care prevede "în situaţia în care asigurarea de răspundere civilă nu acoperă în totalitate pagubele produse elementelor drumului (cum ar fi parapeţi sau semne de circulaţie), administratorul drumului va notifica vinovatul de producerea accidentului că are obligaţia de a plăti în 15 zile partea de daună pe care compania de asigurări nu a acordat despăgubiri.": ma bucur teribil ca anu' trecut cand am avut accidentu', nu m-am dus in balarii sa stric vreun parapet sau indicator de circulatie. La costurile manarite care se-nvart prin licitatiile cu Vesta si nu numai, ajungeam sa-l platesc la valoarea de apartament cu 3 camere!

 

 

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post

Pai de ce sa nu se scumpeasca, daca cererea creste?

Share this post


Link to post

Era de asteptat sa creasca preturile, dar ce sa-i faci daca de buna voie si nesilit de nimeni nu se vrea. Tind sa cred ca in viitor vor scade preturile dar pina atunci si noi, cei care pina in prezent am folosit anvelope de iarna in sezonul rece, le vom lua mai scump, daca e cazul.

Share this post


Link to post

Bani pentru partid - afacerea cauciucurilor

 

De fapt, cheia întregii legi o constituie exact aceste amenzi. Ca și în cazul rovignetei, spre exemplu, legiuitorii sunt conștienți că majoritatea românilor vor prefera să meargă, pe blat, cu vechile cauciucuri, cu riscul amenzii, din cauza lipsei de resurse materiale pentru a cumpăra anvelope de iarnă.Or, un punct mititel din ordonanță clarifică misterul febrei care a cuprins-o pe Anca Boagiu și, totodată, lămurește și conexiunea cu operațiunea Bani pentru partid. E vorba de prevederea potrivit căreia 90% din cuantumul noilor amenzi se va constitui într-un fond pentru repararea drumurilor, în prezent întreaga sumă fiind vărsată la bugetul de stat. Ce înseamnă asta? Înseamnă că banii din uriașele amenzi nu se vor mai contopi în bugetul de stat, de unde pot lua orice direcție, ci vor rămîne la discreția ministerului Transporturilor, care are în răspundere drumurile județene și naționale, adică cele de unde va proveni, mai mult ca sigur, grosul amenzilor. Iar de aici, vor îngroșa buzunarele regilor asfaltului, majoritatea clienți ai PDL de vreo 5-6 ani ani încoace, pentru că, nu-i așa?, anul electoral 2012 bate la ușă și e tot mai greu să aduni sponsorizări.

Pare logica argumentatia.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Nu cumva trebuia actualizata si la noi legea cu termen scadent 2011 ? Dupa valoarea masurii, nu miroase a gandire pedelizda. Peste tot in UE, cine n-are bani sa circule, nu circula cu masina personala, oricum, e cel mai mare cost/km.

Share this post


Link to post

@VAXXi: Pai nu e prea logica argumentatia, companiile de asfaltari ii ling pe toti, ca doar nu or putea sa stea pe bara 4 ani.

 

Sa ia firmele de asfaltare odata banii si sa se puna pe treaba, ce aia ma-sii! Sa faca dracu' autostrazi si sa repare drumurile, ca e front de lucru pentru toata lumea, si penrtu ai lor si pentru ai nostri! Si sa plateasca utilizatorii, nu toti cetatenii!

Share this post


Link to post

Bani pentru partid - afacerea cauciucurilor

 

E vorba de prevederea potrivit căreia 90% din cuantumul noilor amenzi se va constitui într-un fond pentru repararea drumurilor, în prezent întreaga sumă fiind vărsată la bugetul de stat. Ce înseamnă asta? Înseamnă că banii din uriașele amenzi nu se vor mai contopi în bugetul de stat, de unde pot lua orice direcție, ci vor rămîne la discreția ministerului Transporturilor, care are în răspundere drumurile județene și naționale, adică cele de unde va proveni, mai mult ca sigur, grosul amenzilor. Iar de aici, vor îngroșa buzunarele regilor asfaltului, majoritatea clienți ai PDL de vreo 5-6 ani ani încoace, pentru că, nu-i așa?, anul electoral 2012 bate la ușă și e tot mai greu să aduni sponsorizări.

Pare logica argumentatia.

 

Logica in ce sens? Pana acum se striga in gura mare ca banii incasati din anumite sectoare administrate de anumite ministere sa ajunga in visteria ministerului respectiv. Acum cand se incearca asta, cica se aduna bani pentru clientela politica.

Cum spunea zmeu, regii asfaltului nu mor de foame in niciun regim. Trebuie politizat chiar tot?

Eu unul sunt satul de anvelopisti de vara care se chinuie iarna sa intre cu masina intr-un loc de parcare; de posesori de mertzane si beemveuri care nu pot iesi din parcare ca nu au bani de anvelope de iarna; de idioti care formeaza coloane imense de masini in urma lor pentru ca nu pot urca o amarata de panta fara sa nu patineze; etc. Sunt satul de emotiile provocate de un idiot de asta ca imi loveste masina din cauza derapajului. Politizati cat vreti, eu m-am saturat de idioti de genul asta.

Visam la drumuri ca in Germania; culmea e ca si nemtii sunt la fel de nemultumiti de reactia autoritatilor la deszapezire. Daca nemtii nu fac fata...

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Mda, va fi o iarna extraordinara! Succes baietilor cu gume de vara! :thumbl:

Share this post


Link to post

Asta e o mica teapa la depozitele de anvelope care si-au facut stocuri mari de anvelope de iarna.Sa le tina sanatosi, ca cei care nu si-au luat pana acum isi mai iau doar anul viitor in noiembrie.Eu oricum aveam 4 de anul trecut asa ca le puteau scumpi.

Share this post


Link to post

Ca tot o dam iar in politica...

Pentru modelul Barum, folosit la autoturisme, compania a dat 300 de lei, cu tot cu montaj. Alţi producători vând acelaşi cauciuc cu cel mult 270 de lei bucata

Cati producatori produc anvelope Barum? :scarpin:

Dar restul producatorilor, cat iau pt montaj si transport? Un articol "beton" din punctul meu de vedere.

 

P.S. Citat din articolul de mai sus.

Edited by zeneseu
  • Like 1

Share this post


Link to post

Întrebarea nr. 6 John Doe: Daca folosesc in prezent anvelope "all weather", mai trebuie sa planific cumpararea de anvelope winter?

 

Anca Boagiu: Prevederea legislativă privind dotările de iarnă face referire la normele stabilite la nivel european şi care includ şi anvelopele all season. Mai trebuie sa aiba si inscriptia MS (Mud & Snow).

 

 

Deci, daca-s M+S sunt bune conform europenilor.

 

De aici

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...