Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

Pai daca e drum public, nu prea are cum sa fie dezafectat. Mai repede, o pista de aeroport ar fi buna, dar nu stiu aeroporturi dezafectate prin apropiere. Pentru ce-ti trebuie, topspeed ?

Share this post


Link to post

Am folosit incorect dezafectat, nefolosit era mai corect.

 

Neah, nu top speed, sa ne jucam cu niste jaloane, chestii din astea, frane, 0-100-0 in distanta cat mai scurta.

Top speed, daca vrei, faci pe autostrada. Dar nu vad deloc fun in chestia asta, nu vad de ce as face-o. Te lasi jos si tragi de gaz, mare chestie :)

Share this post


Link to post

Poti incerca pe o bucata de autostrada construita, dar inca nedata in folosinta.

Unde, nu stiu sa-ti spun...dar ar trebui sa fie ori de la Cernavoda spre Constanta sau pe Buc-Ploiesti... :D

Share this post


Link to post
Mai repede, o pista de aeroport ar fi buna, dar nu stiu aeroporturi dezafectate prin apropiere.

Nu cred ca e buna.

Din cate stiu pe aeropoarte nu se asfalteaza cu bitum fin ci cu ciment destul de grunjos si mai sunt si acele rosturi care pe motor si suspensile lui banuiesc ca se simt destul de rau.

 

@satori, ia legatura cu cei de la amckart, poate te intelegi cu ei pentru o suma X sa puna la dispozitie circuitul . Din cate stiu acolo se fac nu numai curse de karting dar si de motociclete iar asfaltul e perfect, 100 % perfect.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

La Amkart se fac cursuri, nu e nevoie sa te intelegi cu ei. Dar este scump si, for safety reasons, e nevoie de echipament de un anumit fel pe care eu nu il am si nici nu mi-l doresc.

Share this post


Link to post

Caut adaptorul bluetooth-USB din imagine.

post-3777-1215979705_thumb.jpg

L-a văzut cineva prin Bucureşti (sau la vreun magazin on-line cu sediul în Bucureşti)?

Eu l-am găsit doar la Cluj deocamdată.

Share this post


Link to post

Astazi pentru ca nu aveam ce face m-am gandit sa curat masina pe interior ( de cand practic acel drum de 500 metrii dintre Prelungirea Ghencea si gradinita fiica-mii e praf ca dracii in masina ).

Coborat cablu curent , bagat aspirator, curatat covorasele si daca tot eram la masina, desfacut jumatate de bord pentru ca am dat cu atata fas-fas pe aeratoare ca a intrat la contactul de lumini si imi clipoceau luminile externe ( faze scurte cu stopuri ) mai ceva ca la o discoteca.

Si daca tot am desfacut bordul, am zis sa rezolv si problema luminiii de la scrumiera ( NICI UNA din masinile pe care le-am detinut - avut nu au avut lumina la scrumiera )

 

Se pare ca :

in scrumiera AM incorporat acel plastic transparent pe unde sa vina lumina.

in corpul ce tine scrumiera AM gaura de trecere a luminii data

pe corpul ce tine scrumiera AM sinele sistemului care tinea becul.

DAR

Absolut nici un fel de sistem care sa tine becul nu e prezent si nici vre-o mufa care sa il alimenteze, daramite bec in sine.

 

Dupa cum ar fi destul de putin probabil ca cei de la Casa Auto sa stie ce cod are acea piesa ( fasungul becului ) va intreb :

 

Stie cineva de unde as putea procura un fel de fasung ( sa zicem de dimensiune cam cat un capac de sticla de cola maxim ) pentru bec mic ?

 

Il voi lipii cu poxipol sau ceva si ii voi trace curent de la bricheta.

Share this post


Link to post

Caut valve de siguranta pentru gaz(GPL),cu actionare pneumatica si pentru presiuni mai mari de 300 Bar :scarpin:

Cine ma poate ajuta?

Share this post


Link to post
Stie cineva de unde as putea procura un fel de fasung ( sa zicem de dimensiune cam cat un capac de sticla de cola maxim ) pentru bec mic ?

 

Improvizezi din poxipol. Faci un botz din poxipol (sau ceva adeziv similar) si pana se intareste de tot, bagi becul in el si fixezi firele, apoi il modelezi. Merge de minune la mufe proprietare manevra asta :)

Share this post


Link to post
Caut valve de siguranta pentru gaz(GPL),cu actionare pneumatica si pentru presiuni mai mari de 300 Bar :scarpin:

Cine ma poate ajuta?

 

Pentru uz industrial?

Share this post


Link to post

Da :mrgreen:

Ar merge si pina la 300 Bar

Edited by CARABUSU

Share this post


Link to post

Caut urgent soft complet, administratie publica. Cu licenta.

Share this post


Link to post

Am pus de doua ori dar nu s-a prezentat nimeni.

Share this post


Link to post

Ia trimite tu o cerere de ofertă (o "dedicaţie") pe ici pe colo, că oricum ieşi sub 10.000 de euro, o să-ţi trimită ei 3 oferte (foaaarte asemănătoare - nu şi la preţ), tu o alegi pe cea mai avantajoasă dpdv financiar şi uite aşa s-a făcut o achiziţie transparentă.

Că la alea cu adevărat transparente se pare că nu se bagă nimeni, că nu iese cât trebuie.

Spor la... cumpărături!

Share this post


Link to post

Sincer acum, ce dracu e transparent la SEAP in afara de pret? Se fac aceleasi invarteli ca peste tot numai ca se finalizeaza cu un anunt pe net.

Share this post


Link to post

Cel puţin prin SEAP anunţul e PUBLIC. Şi dacă e unul căpos şi cu preţuri foarte bune, iar tu RESPECŢI LEGEA, n-ai ce face, iei de la el.

La selecţia de oferte chemi pe cine vrea muşchii tăi.

Share this post


Link to post

Ce zice Ileana e chiar cerere de oferte, e foarte publica dar nu iti trebuie 3 oferte ca sa fie "licitatia" valida asa ca poti foarte bine sa faci caietul de sarcini dupa specificatiile cui vrei tu si numai ala sa se califice...

Share this post


Link to post

Caut o informatie: cat ulei si cata benzina consuma o drujba (de ex. Huskvarna) pentru taierea unui metru cub de lemn (de salcam). Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post

Pai depinde de drujba... In general la astfel de utilaje se da consumul in litri/ora de functionare, de unde mai pui un 10% daca le folosesti in conditii grele. Apoi, la majoritatea drujbelor, se foloseste amestec de benzina cu ulei (motoare in 2 timpi), care e specificat in carte ca si rapoarte, deci se poate calcula. Unele mai au si rezervor special pentru ulei pentru gresarea lantului si tot asa. Sunt multe variabile.

Share this post


Link to post

Am urmatoarea problema...

Mi s-a spart farfuria(sticla) de la cuptorul cu microunde in 2 bucati. Avand in vedere ca nu am gasit sa cumpar alta ma intereseaza o solutie de lipit buna care, normal, sa reziste la temperaturi inalte.

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Incearca cu Poxipol.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Iti trebuie o solutie care sa reziste la microunde! Altfel ia foc sau si mai rau, face explozie. Iti recomand sa suni pe la centrele de service de pe certificatul de garantie si sa intrebi de o alta farfurie.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...