Jump to content
Sign in to follow this  
geti

Kalos vs Accent vs Logan vs Cielo

Recommended Posts

AND-ule, post de post, pe mine ma convingi tot mai tare. Daca as fi pus sa fac o campanie publicitara pentru un autoturism, as publica in serial doar gandurile tale, cu acordul si cu drepturile tale rezervate, fara sa ilustrez cumva modelul. Ar fi un succes rasunator, tu ti-ai putea cumpara masina mult visata, Diesel, bineinteles si eu as face cea mai bine vanduta masina din RO sa fie Kalos.

Share this post


Link to post
Fiabilitate de 10 ani :) )

Dati-o in colo de fiabilitate ca cine isi mai tine masina 10 ani?

 

Normal ca tu in loc sa tii o masina 10 ani cel putin in care nu prea bagi banii si apoi sa o vinzi, iti iei cate un logan la 3 ani ca tot timpul sa ai masina noua in care sa nu bagi banii ... :wallbanger:

Share this post


Link to post

AND nu tu alegi loganul,Loganul te-a ales pe tine :) ) .

Vorbesti de fumegatoarea aia de 1,5 dci de parca cine stie ce motor de avion ar fi.Ia-o mai usor cu reclama dacia pe aici si ocupa-te mai mult timp de problemele tale cu radioul,tremuratul la relanti si flexibilitatea motorului tau puternic.

Share this post


Link to post

defapt e cam 9200 loganu de 15 dci !! o sa am curiozitatea si cred ca o sa ma duc la un drive test !! are 65 CP !!! hahah cred ca abia se taraie. mai e si scump(iti iei o albea,macar e straina si arata cat de cat a masina).

logan ia cine ai place,cine e patriot...

Share this post


Link to post

Zack , aparent lumea care l-a testat a zis ca din contra! Se taraie surprinzator de bine! Si asta a venit de la posesori de 1.6 MPi.

Share this post


Link to post

Cu 15-16 secunde pe 100km/h se misca chiar rapid.

Share this post


Link to post

15 sec pana la suta , dar pana in 80 cica e mai sprintena decat 1.4 :(

Share this post


Link to post

nu are cum sa fie loganu pe motorina mai sprinten decat cel pe benzina de 1.4 .

sunt 10 cp intre ele..."poate doar sa aiba ceva modificari la cutie,un cuplu mai mare..."

Share this post


Link to post

Cutia e mult mai bine etajata la 1.5 dCi (defapt e alta cutie!) , si bineinteles cuplul! Asta-l face mai sprinten pana pe la 80 la ora. Deci in oras e perfect!

Share this post


Link to post

E mai sprinten. Tu simti cuplul nu CP, deci e mai sprinten. E ca o felina: se repede pana la o anumita viteza (mica, sa nu va faceti iluzii) si, cand ramai si fara viteze (doar 5, sa nu va faceti iluzii) idi da duhul. Si caprioara fuge... fuge...

 

1,6 16V ... hmmm... va fi alta mancare de peste.

 

AND, tu nu ai putea sa faci alegerea corecta nici in 1000 de ani. Ai dovedit asta over and over again, ca in melodia aceea. Si ovi_jer si tolin au spus restul, deci cred ca nu ai inteles nimic.

 

osirus, pentru o clipa mi-ai facut pofta. Dar mi-a trecut :P

Share this post


Link to post
Nu stiu ce motorizare avea,dar era sedan si se infigea destul de bine,dar tot l-am depasit.Nu am mai apucat sa-l intreb ce motor are ca am fortat putin galbenul,iar el s-a oprit.Eu am 1.6 si pana acum la chestii dastea neoficiale prin oras,decat bmw m-a depasit si ala de pe la 50 in sus!

Siguur... Cred ca tu faci parte dintre posesorii de logan care se uita superior la toata lumea la semafor si pleaca in tromba la culoarea verde. Rezultatul: desi nimeni nu-si pune mintea cu ei, nici vorba de liniutze, e postul tau de mai sus.

Am mai auzit eu pe unul cu fabia cu motor de 1.2 ca facuse un audi a3, dar nu s-a intrebat daca ala si-a pus mintea cu el :D

Share this post


Link to post

Te inseli totti!Eu in general sunt grabit,nu conteaza cu ce masina sunt(logan,octavia,cielo,berlina),dar cand vad cate unu cu masina scumpa si mult mai fiabila decat jaful meu,ca se oftica si se agita sa o ia pe contrasens ca sa ma depaseasca(si nu au fost putini),creste inima in mine ca un elefant :banana: .Si dieselul se infige chiar foarte bine pana pe la 100Km/h si ce ma surprins e ca e mult mai silentios motorul ca la octavia :o

Satori cand pofteste inimioara ta,i-ti fac "placerile",mai ales ca sunt curios ce poate un kalos :P

Si apropo de fiabilitatea cielo-ului...am inteles ca e cea mai fiabila masina din lume,nu?Ca asa se lauda posesorii sau fostii posesori!Oare Audi,BMW,Mercedes,etc,sunt asa de proaste :o ?

Share this post


Link to post

osirus , dCi-ul este in general mai silentios decat un TDi . TDi si vechiul DTi (Opel) sunt cam cele mai tractorase moatoare ale generatiei 99-2003. Cu toate ca nu m-ar deranja nici unul din ele ...since i :X diesel.

 

@Satori : Am mai discutat despre asta si ti-am zis ca la banii scosi din imprumut , alta varianta decat Logan nu aveam. La 7900 euro cat am avut , un Astra/Golf sh ar fi fost cu suta de mii de km in portbagaj si nici un fel de garantie. Cred ca am facut decizia corecta , si cea mai sigura. Sunt curios peste 2 ani care se vinde mai bine , un Astra G cu 6 ani vechime si 120.000km sau un Logan Laureate cu 2 ani vechime si 20.000km..sau chiar mai putin , ca mai merg si cu tico din cand in cand. Asta o sa conteze mult in momentul cand o dau ca avans pentru altceva.

Edited by AND

Share this post


Link to post

Osirus, esti foarte comic pe bune... Cea mai tare faza a fost cand ai zis ca prin orash , doar posesorii de bmw au sanse in fata ta (probabil ca doar aia care au de la seria 5 in sus..)

 

Referitor la design-ul kalosului sau al loganului putem sa ne dam cu parerea la nesfarsit , e vorba de gusturile fiecaruia aici. Eu consider ca loganul face atat cat costa.

 

AND ai spus ca intre dieselul de la dacia si kalos este foarte clar ce alegi :1.5 dci.

Foarte clar este faptul ca unii sunt interesati de consum mai mult decat de performantele dinamice ale masinii ..(eu nu fac parte din aceasta categorie)

Cum spunea si satori , si eu cred ca 1.6 16 valve.. o sa fie un motor ceva mai 'interesant' decat actualul 1.6 dar nu cu mult.

 

megane sedan 1.6 16V 0-100km/h in 11.1 , 115 CP

lacetti sedan 1.6 16V 0-100km/h in 10.7 , 109 CP

Share this post


Link to post

Logan 1.6 16v o sa fie mult mai usor decat Lacetti sau Megane , si probabil si mai rapid. Un 10.0 chiar pana la suta ;)

Share this post


Link to post

De unde stii c-o sa fie mai usor ?

Share this post


Link to post

Nici nu stii cat de grele sunt valvele alea in plus :P , glumesc evident. Cred ca ai dreptate referitor la greutatea loganului fata de cele de mai sus.

Share this post


Link to post

Despre Logan si Cielo e greu sa ma pronunt. Cu cielo am mers, cu logan insa nu, dar pe hartie, daca nu luam in considerare pretul, ambele sunt sub Kalos si Accent.

 

Dintre Kalos is Accent, ce sa zic, le-am testat ai am ales Kalos (ma rog, Aveo). Pretul similar, motorul similar (ambele sunt de 1.6) si ca performate sunt de asemenea f asemanatoare (adica slabe amandoua :) ) ). Deci s-a ajuns la design exterior, la interior si la comportamentul rutier.

 

Duap ce le-am condus pe ambele pot sa zic ca mi-a placut mult mai mult Aveo. pur si simplu se simte masina de conceptie mult mai noua. Interiorul mai spatios, mai ergonomic, mai bine finisat, materiale mai bune (mai ales scaunele) si cu un design mult mai reusit (imo) + cd cu Mp3. Exteriorul de asemenea mi s-a parut mult mai reusit la Kalos. Ca si comportament rutier, mi s-a parut directia mai precisa la Kalos, mi s-a parut mai silentioasa si si servo mai bine facut.

Share this post


Link to post
De unde stii c-o sa fie mai usor ?

 

Bineinteles ca o sa fie mai usor pentru ca or sa inceapa sa faca tabla si mai subtire, eventual in loc de tabla or sa puna carton, vopsea si mai subtire, plasticele de mai proata calitate ca sa atarne mai usor. Si iaca asa se scot 100-200 kg din logan pentru a putea atinde 100 km/h in mai putin de 10s... > :)

Edited by MCojo

Share this post


Link to post
Te inseli totti!Eu in general sunt grabit,nu conteaza cu ce masina sunt(logan,octavia,cielo,berlina),dar cand vad cate unu cu masina scumpa si mult mai fiabila decat jaful meu,ca se oftica si se agita sa o ia pe contrasens ca sa ma depaseasca(si nu au fost putini),creste inima in mine ca un elefant :banana: .Si dieselul se infige chiar foarte bine pana pe la 100Km/h si ce ma surprins e ca e mult mai silentios motorul ca la octavia :o

Satori cand pofteste inimioara ta,i-ti fac "placerile",mai ales ca sunt curios ce poate un kalos :P

Si apropo de fiabilitatea cielo-ului...am inteles ca e cea mai fiabila masina din lume,nu?Ca asa se lauda posesorii sau fostii posesori!Oare Audi,BMW,Mercedes,etc,sunt asa de proaste :o ?

Mai, tu chiar nu intelegi ca oamenii aia nu se pun cu tine! masina ta face 0-100 in 11.5 sec.

Ori ai impresia ca ai vreun Ferrari... =))

Share this post


Link to post
Mai, tu chiar nu intelegi ca oamenii aia nu se pun cu tine! masina ta face 0-100 in 11.5 sec.

Ori ai impresia ca ai vreun Ferrari...  =))

Tocmai ca nu am cu cine :) ) Teoretic Kalos e mai rapida cu 0.4 sec,practic???......sunt tare curios mai ales ca datele tehnice,referitoare la perfomante,sunt aproape identice.Cielo e cu 1.3 sec mai puturos dar la fel de "fugar".

Si nu eu sunt ala care are Ferarri ci cei care se uita de la un anumit nivel la posesorii de logan si se simt in al noualea cer ca au o masina care poarta emblema GM!Eu singurul lucru care il sustin la orice ora e ca loganul poate face fata la multe masini mai scumpe si mai bune,lucru care i-i deranjeaza foarte tare pe acei posesori.Bineinteles ca nu se poate compara(nici nu intra in discutie) cu masini mai scumpe de la 12 000 E in sus(modelul chel,de baza)!

Share this post


Link to post

Tu sigur vrei sa-ti demonstrezi tie ceva :-? pentru ca in ochii mei tot caruta hardtop ramane. Eu nu ma simt frustrat daca un BMW din 80 ma depaseste sau m-ar intrece dar tu esti f agitat de perspectiva asta...

Share this post


Link to post

Nu stiu care-i faza cu frustrarile , dar treaba cam asa sta. Logan-ul tine piept oricarui model de pana in 11.000 euro.

Share this post


Link to post

Asta asa e,eu nu am ce sa-mi demonstrez,pentru ca stiu care sunt limitele extreme ale masinii.Si daca zici ceva,sariti repede cu gura fara sa stiti care e adevarul!

Edited by osirus

Share this post


Link to post
Eu singurul lucru care il sustin la orice ora e ca loganul poate face fata la multe masini mai scumpe si mai bune

 

Cu ce face fata mah ? ... cu spatele?! ... cu vopseaua de oua, cu rugina care-i pe el sau cu ce? A ...scuze ... are calculatoru' ala de bord meserias care se reseteaza cand ii tuna lui. In afar' de motor si cutie ce mai are loganu asta? ..roti? poate da si alea vai de capu' lor. Masina nu-i compusa numa din motor si cutie

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...