Jump to content
Sign in to follow this  
geti

Kalos vs Accent vs Logan vs Cielo

Recommended Posts

Chiar m-ai facut CURIOS rau de tot !! ia zi si mie cu ce e mai bun loganu decat kalosu ? (sa lasam de-o parte aspectu exterior-cu toate ca,parerea mea e mai frumos kalosu)

Share this post


Link to post

Este de-a dreptul patetica incurajarea asta reciproca facuta pe forumul woo si afirmatiile triste facute pe daciaclub. Intalniti-va plangeti unul pe umarul celuilalt sau laudative daciile dar terminati cu afirmatiile ridicole ce le scrieti pe aici. Voi de fapt ce incercati sa faceti, sa ne convingeti sa ne luam dacii? Eu unul nu m-as urca in asa ceva decat platit si nu mi-s cumpara o astfel de chestie decat daca mi-ar fi data cu 1 euro ca s-o folosesc in agricultura (deschid domenii noi de activitate la firma).

Share this post


Link to post

Inca o data demonstrati ce eu sustin si anume ca va intepati rau de tot si anume posesorii de Kalos!Eu nu am zis niciodata ca ar fi mai bun decat Kalos,dar voi nu cititi ce trebuie ci numai spicuiti si sariti repede cu gura :) ) !

Share this post


Link to post

Ipocriziaaa Ipocriziaaa na na na na na na na naaaa! Noi nu incercam sa convingem pe nimeni sa ia nimic , ci poate ne deranjeaza ignoranta unora care pur si simplu desconsidera logan-ul tot timpul de parca nici n-ar fi masina , de parca ar fi undeva sub tico sau matiz .

Share this post


Link to post

anul acesta am fost cu,kaolsul la munte:

prima oara cand m-am dus la munte(la piatra neamt) am facut o plimbare(eram 5 persoane) si incapeam intr-o masina...si am mers cu o dacie berlina din 2003(cam asa...avea max 3 ani) mi s-a parut asa de inghesuita...abea aveam loc in spate.

In alta zi cand am fost in club, am chemat un taxi...si era logan.

impresia care mi-a lasat-o e ca nu mai e chiar ca daciile care le stim,dar nu mi-au placut urmatorele lucruri : plafonul,e aiurea rau,in loc sa faca parbrizul mai alungit spre spate...au pus ca "romanii" tabla(economie de sticla) asta m-a deranjat f mult!! ce nu mi-a mai placut...mi s-a parut prea putin geam...parca eram intr-o conserva,iar bordul era foarte mic(m-am obijnuit cu bordu la kalos...care e urias...si iti da senzatia de siguranta. :) >-

 

a 2-ua oara am fost pe valea prahovei -am fost la vila la niste prietenim si in motive de drum(pe o distanta de 3 k,nu am vrut sa imi bag masinuta...ca de e noua si o protejez) m-am urcat intr-o super nova ! mi s-a parut ultimu junghi de masina. mie chiar imi placea super nova(inca mai imi place...). trosneau plasticele,bordul mic(era super nova clima), baga aer conditionat foarte putn...cum imi baga mie kalosul la treapta 1-2 !! ce pot sa zic...am fost complet dezamagit.

 

parerea mea e asa : masina STRAINA e masina STRAINA...

Share this post


Link to post

Pai in afara de spatiul pe care il are in plus, chiar este sub tico si sub matiz...

Timpul isi va spune cuvantul si la fiabilitate...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post
parerea mea e asa : masina STRAINA e masina STRAINA...

Aici nu te contrazic,dar si astea au unele probleme si am citit o chestie interesanta la probleme tehnice la Kalos si anume,un anumit domn(stie el cine)nu vrea sa se duca in service sa-i schimbe caseta de directie pentru ca da de mecanici romani =)) dar el are masina straina si se mandreste cu ea!Bravo lui si s-o stapaneasca sanatos,dar as vrea sa-l intreb si eu,de ce a mai cumparat masina straina daca stie ca in service da peste romani?Pai atunci sa nu mai cumparam masini straine ca sunt reparate de romani :) ) !

Si pe mine ma deranjeaza unele chestii la Kalos,printre care si bordul,dar totul tine de gustul fiecaruia si chestia asta nu se discuta!

Mcojo =)) noi discutam de biscuiti si frigidere,nu de ...buburuze!

Edited by osirus

Share this post


Link to post

E nici chiar asa.Deja ai ajuns prea departe sa pui dinozaurul de logan linga tico (care este un monument de istorie) si linga frumosul matiz.

Va intelegem ofurile.Cine a trecut de pe olcit pe logan e un pic de diferenta (mai mare la bani decit la tehnica) si nici octavia nu e vreo scula .O fi octavia pe caroserie de golf 3 sau 4 dar se comporta ca 1.

Deci dragi mei contrastul este prea mic sa va dati seama de claritatea imaginii sau realitatea vietii.

Share this post


Link to post

da dar acei ROMANI sunt dusi din x luni in x luni la GENERAL MOTORS TRAINING CENTER !!! sunt instruiti...

eu am avut dacie,si am vazut cum sunt service-urile DACIA. cred ca in 30 ani vor fi calumea...si masinile la fel. mai au de invatat cei de la DACIA multe...

Share this post


Link to post

Octavia 1 e pe caroserie de golf 4 si nu e nici aia o masina prea stralucita,dar la fiabilitate este peste woo!Nici nu are cum sa comparam cu asa ceva.Dar oare exista vreo masina in lumea asta care sa satisfaca din toatele punctele de vedere pe toata lumea si sa nu ai ce sa ii reprosezi?

ps..si la dacia sunt(cati or mai fi) :D oameni care au fost specializati de renault in franta,dar majoritatea au plecat pe bani mai multi la alte firme si au ramas cei care sunt mai putin experimentati.

Edited by osirus

Share this post


Link to post

Golful este peste unele modele daewoo dar octavia 1 este sub unele modele daewoo.Sa revenim la frigiderul de la colibasi :In afara de faptul ca e ieftin(sau a fost) si e acesibil romanului prin diverse contracte de leasing sau rate nu poate fi comparat cu vreun model de masina.E jalnic,urit si mai presus de toate un avorton tehnic al anului 2004.Corect nici o masina nu e perfecta sau lipsita de probleme dar loganul ocupa locul 1 in topul asta.Zambetul proprietarului de masina noua dispare in primii kilometrii pina acasa asta daca reuseste sa ajunga pentru ca e foarte posibil sa mai opreasca in drum pe la un dealer dacia sa stringa fiarele desprinse pe sub ea sau sa constate ca a pierdut cine stie ce element de suspensie sau directie.Crede-ti ca va face vreunul din acesti proprietari vreo reclamatie pe sticla sau hartie atita timp cat el a votat comunismul la putere 15 ani?Ca sa nu mai vorbim ca din caietele de garantie dacia au disparut rubricile de constatare/reparare defecte in garantie.Nu poti demnonstra nicaieri ca ai avut N probleme cu masina.Santem in romania domnilor : orice minciuna sau produs de 2 lei este pe prima pagina iar adevarul sau produsele bune date deoparte .

Share this post


Link to post

Si care sunt modelele alea de woo care sunt peste Octavia la toate capitolele :o ?

Si gusturile nu se discuta!

Share this post


Link to post

Leganza, Nubira(Mk.II. - 2003-2004).Vrei si modelele ce poarte numele chevy sau suzuki?

Share this post


Link to post

Ma refer la modele vandute in tara.Desi nu stiu prea multe despre leganza,nu am mers cu ea,doar am vazut/pipait,ce o face mai buna ca o Octavia L&K 2004 :o ?Nubira =)) ..... hai sa fim seriosi totusi!

Share this post


Link to post

nu am mers cu octavia,dar NUBIRA II merge beton. chiar am ramas surprins...cat de misto merge. pacat ca ia cam multa benzina in oras ( 12% )

Share this post


Link to post

Sigur a ta nu e din 2003 inundata in curtea uzinei si vanduta cu VIN 2004 in romania?Se poate verifica relativ usor :P .

Mai zi-ne de logan... .Astea-s subiect de prima pagina si unul din numele acestui subiect.Ai considerat ca e mai usor de intretinut decit octavia?

Share this post


Link to post

Sa stii ca pana acum intretinerea la logan,nu m-a costat decat 160 lei noi revizia si asta dupa un an si 15 zile :P !Sunt curios cati posesori de woo au dat aceeasi bani in acelasi timp la revizie?Octavia e inmatriculata pe persoana juridica si merg mai multe persoane cu ea.Si cu loganul merg mai multe persoane si nu a avut pana acum nici cea mai mica problema nici macar cu vopseaua(ma refer la exfoliere)cu toate ca e culoarea din categoria cu probleme,dar mult mai multi bani a papat Octavia pana acum si culmea am avut o buba cu turbina,dar a fost din alte cauze :D .

ps...zack,sa stii ca si loganul tot pe acolo e(ma refer la sprinteneala si comportament in trafic cu toate ca la alte capitole este peste logan)si spun asta ca am avut la dispozitie sa fac o comparatie cu un model din 2004!intradevar consumul e mare!eu cu un rezervor full am facut ~900km,pe cand el a mai bagat inca 40l(nu i-a consumat pe toti).

Edited by osirus

Share this post


Link to post

Octavia 1 e muult peste Nubira II ovi_jer ... aici chiar ai exagerat :)

Share this post


Link to post

Pai sti cum e cu masina : cat bagi atit te tine.Ia pune un ulei bun sa vezi cum se ridica pretul la revizie.Dacia castiga bine din vanzari si va castiga si mai bine peste 3 ani din reparatii si piese.Anul trecut cand am scos cielo la vanzare aveam in plan loganul sau cielo .Dupa 3 luni de cercetari amanuntite am renuntat la amandoua din aceleasi motive.Poate as fi optat pentru kalos dar pretul ma depasea .Nu zic ca masina nu merita banii dar eu merg inca pe ideea ca inca romania nu e o tara sigura pentru o masina noua(drumuri,accidente de 2 lei si asa mai departe).Eu inteleg foarte bine persoanele si ideile celor care isi iau logan si cred ca au facut cea mai buna alegere dar nu poti sa te ridici in capu mesei si sa strigi am ZKR si sant cel mai tare cu masina cea mai tare.Loganul reprezinta o alegere buna mai ales in perioada garantie ramande de vazut daca pretul SH de vanzare va fi o afacere sau defapt o pierdere ca castigului din perioada de garantie a reviziilor.

EDIT :AND ma refeream la modelul acesta de nubira :P

Edited by ovi_jer

Share this post


Link to post

ceea ce nu intelege ROMANU,e ca LOGANUL nu mai e ca o berlina...,piesele costa la fel ca la renault,dar calitatea e la fel ca de dacie...

Share this post


Link to post

Aaa ..e misto aia , DAR Octavia 1 este pe locul 2 sau 3 in top cele mai fiabile masini din lume. Chiar si langa Nubira aia noua (sau sa zicem Lacetti Sedan) , Octavia este clar mai bine pusa la punct , gama mai diversa de motorizari ..si nu-mi vin mie alte plus-uri in minte acum , dar sunt sigur ca ele exista!

 

http://www.channel4.com/4car/road-tests/D/.../nubira03-.html

Share this post


Link to post

Pai de cand face skoda iar motoare?le ia gata facute ca e apa mare in curte si nu ies bune.

Share this post


Link to post

nu compari o amarata de OCTAVIA cu un LACETTI SEDAN (vorbind de amandoua full options) e diferenta mare...

lacetti e conceptie noua...fata de octavia...care are cativa ani buni de cand se fabrica...

Share this post


Link to post

HAHAH amarata de octavia?? , mai omule , chiar te-a santajat cineva de la GM ca daca nu-i ridici in slavi 24 din 24 iti omoara familia sau cum?

 

Octavia 1 venea si in dotarea aia L&K care era ceva de genul peste 17.000 euro. Octavia aia amarata venea si in versiunea 4x4 Break care e peste 20.000 euro! Asa ca nu o compara tu cu un amarat de lacetti sedan! Octavia e masina de succes! Benchmark al fiabilitatii! Finisaje de nota 10 , si iti garantez eu ca la NIMIC nu sta mai bine Lacetti Sedan decat Octavia 1 , chiar daca este de conceptie mai noua.

Share this post


Link to post

hehehe mie nu imi place skoda :) >- si nici volswagen ! nu imi prea plac masinile nemtesti ! nici mercedesul nu imi place. imi place audi si bmw foarte mult !! octavia unu e cea mai reusita ca design din toata gama skoda...dar io m-am urcat in lacetti...sa vezi cum arata...am ramas bolnav(are si insertii de lemn) :banana:

 

edit: :o fftopic: am observat, cand am venit din delta,am facut un "popas" pe marginea soselei(sa fumez ca de...), si am auzit niste trosnituri (motorul fiind inchis) la toba !! era incinsa de prajeai oua pea ea :) )

Edited by zack

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...