Jump to content
Sign in to follow this  
geti

Kalos vs Accent vs Logan vs Cielo

Recommended Posts

@zack :

 

1. Esti din bucuresti?

2. Iti ia 8.5 pt ca e 16v .

Share this post


Link to post

da. bine...acu oscileaza...oricum pana in 9 imi ia. am aprox 11 mii km(peste 11 mii...da nu stiu cu cat)

Share this post


Link to post

@Osirius te rog frumos mai citeste odata postul meu anterior pentru ca nu ai inteles "esenta" lui...te-ai infipt sa-mi raspunzi exact cum ma asteptam...da-aia spuneam ca nu meriti efortul... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Nu v-ati saturat de polemicile astea?

 

Osirus, masina aia nici macar nu e a ta, nu-i asa? Tu raspunzi de ea in mica masura. Normal ca iti bagi piciorul in ea si zici ca ii iei pe toti si nu poti sa apreciezi o masina care nu trebuie sa fie fortata sa obtina aceleasi performante.

 

Eu am inteles foarte clar: Logan rulez. Atat de mult incat toti posesorii se plang de bani si ca nu au avut mai multi sa isi cumpere si ei o masina. Nuo mai comparati cu Kalos sau cu nimic altceva, este UNICA. Bine, m-as multumi sa nu o mai comparati cu Kalos. Singurul care stie ambele masini, cat de cat, e alx. Si il vedeti pe el vorbind pe aici? (Nu ca ar avea rost sa o faca, oricum asta nu e discutie constructiva, e balacareala)

 

Think people, think! Eu ma dau batut. Vand masina si imi iau Loganul.

Share this post


Link to post

Bine Satori, ia-ti logan #-o

=))

Share this post


Link to post
Colegu atunci cand o sa vrei tu,eu o sa vin cu Octavia!Si stai linistit ca eu am "experienta"celor 70 mii de la motorul de la dsn(ca atat am tinut-o)care inca mai reusea sa duca vitezometrul la 180(cred ca 160 real)dupa muti km de mers cu viteza maxima.

ps..pentru cel care intreba de ce nu scrie si pe skoda by wv...pe primele modele de felicia scria!Dacia e in faza in care era skoda la vremea respectiva si in momentul in care vom intra in UE si va creste(sa speram) nivelul de trai,atunci va produce si dacia modele mai scumpe si mai competitive din toate punctele de vedere!Dar pana atunci sa lasam timpul sa-si spuna cuvantul.

pps..zack tu nu intelegi ca pentru aia 2000E(dar defapt cred ca sunt apoape 3000) care i-am economisit,mie unu nu mi-a ruginit,i-mi pleaca la prima cheie, consuma mai putin de 8.5 in oras si nu am fost in service decat pt revizie!Iar cu 80 E eu unul am rezolvat in mare parte problema zgomotului! :banana:

Eu sunt ala cu vw CUM ZICI TU Tin sa te anunt ca Dacia a fost cumparata de Renault cam de 5 ani si tot by renault e...Si intr-adevar Skoda Favorit parca scria ceva de vw , dar modelul ala s-a fabricat putin timp ...

Si nu ti-a ruginit INCA ...mai ai cateva luni :tongue:

Share this post


Link to post

MCojo nici nu ma mai chinui sa i-ti raspund,ca nu am de ce!

Satori ambele sunt ale mele,dar una e pe persoana fizica si cealalta pe persoana juridica.Din fericire in parcul auto al familiei sunt 4 masini,dar astea 2 din avatar sunt luate de mine personal cu banii mei(si ai firmei :D ).

Si nu noi loganistii comparam cu Kalosul ci voi!Eu unul am spus ca nu se compara decat la consum si viteza(performantele motorului,varianta 1.6),alta comparartie intre cele doua nu poate intra in discutie,dar de ce se fac totusi aceste comparatii,nu stiu.

Body pot sa te vizitez peste 2 ani(sa zicem) ca sa vezi "ca inca nu a ruginit si mai are cateva luni" pana atunci. :P

Share this post


Link to post

Voi Loganistii ar trebui sa va faceti un forum separat si sa stati numai acolo...voi vorbiti de comparatii ca pe daciaclub sunt 40 de topicuri cu Logan vs alta masina...ati comparat tentativa asta de masina pana si cu BMW lastai-o **** de treaba.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

La modul cum generalizezi, iti mai lipseste doar masina potrivita. ;)

Share this post


Link to post

Mai da rau de tot te intepi,de parca ai conduce ultimul racnet de masina tu =)) ...poate ai vrut sa zici 40 posturi,dar nu mai conteza!

Share this post


Link to post

eu cred ca userii cu logan de pe aici, sunt ceva mai realisti.. nu compara mere cu pere. Cred ca comparatiile cu bmw-ul veneau tocmai din partea celor care nu au sau nu vor sa cumpere loganul , comparand mere(loganul nou) cu pere (bmw sh )

Share this post


Link to post

Din cate stiam eu ZKR sau masina ultimul ragnet e Loganul asa ca eu nu am decat un amarat de Opel Kadett care are sub capota un Ecotec de Astra 1.5 =)) motor si cutie folosite si pe Astra H din 2005(numai ca ala e de 1.6 DOHC) =)) .

Share this post


Link to post

Ori stiai prost ori vrei tu sa crezi asta! :banana: Probabil ca motivul pentru care a fost fabricat Loganul va cam scapa:si anume de a fi o alternativa mult mai buna pentru cei care vor sa i-a un sh.Nu inteleg de ce nu s-a discutat si rasdiscutat acelsi lucru si cu solenza sau cu dsn ca si loganul tot pe acolo e dar e peste astea atat la confort cat si la dotari.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Din acest moment ader si eu la hotararea lui Satori de a mai starni polemici (controlate sa necontrolate) si dau dreptate "daciotilor" avand in vedere ca sunt musafiri pe acest site...

Si nu uitati ce trebuie sa faca gazda cand ii pleaca musafirii...

 

Raspunsurile trebuie sa fie strict la ceea ce se refera topicul...

Edited by MCojo

Share this post


Link to post

sorry, tot offtopic

 

Si nu uitati ce trebuie sa faca gazda cand ii pleaca musafirii...

 

eu nu stiu... ce? sa inchida usa dupa ei? :)

 

pe de alta parte, nu inteleg de ce atata cearta. oricum cand te certi cu cineva nu ai nici o sansa sa il convingi. cu cat mai tare ii spui unui loganist ca masina e proasta, cu atat mai tare il ambitionezi sa o creada cea mai buna.

 

nu mai bine vorbesti despre altceva?

Share this post


Link to post

curat trebuie sa faca gazda, el cred ca a vrut sa zica sa aerisesca (de la fumat) :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post
:o fftopic:

 

tocmai

 

o intrebare la moderatori cu scuzele de rigoare:

deschidem topicul: "Lucruri care NE PLAC la logan" propus de woulfy?

 

RASPUNS DE NOTA 10 : NIMIC

adica...peoparte ma refer : c e are loganu si n-are kalosul?

multi o sa zica portbagaj, dar nu e chiar asa. am citit(nu mai tin minte unde) ca portbagajul la kalos e mai mare de 375 litri(vb de sedan),si ca ar fi masurat altfel...

diferenta intre portbagajul kalosului si al loganului...mi s-a parut infima...chiar parca mi s-a parut mai mare la kalos ?!(cel putin asa mi s-a parut...)

oricum,cand am plecat in DELTA, am avut la bagajeee de doamne doamne !! am fost 3 oameni dar au incaput. SMECHERIA la kalos este ca,poti sa pui gentile si deasupra la primul "strat" de genti...deoarece e foarte inalt :) >-

Share this post


Link to post
Voi Loganistii ar trebui sa va faceti un forum separat si sa stati numai acolo...voi vorbiti de comparatii ca pe daciaclub sunt 40 de topicuri cu Logan vs alta masina...ati comparat tentativa asta de masina pana si cu BMW lastai-o **** de treaba.

 

 

litza

8 Jul 2005, 08:10

Ti-ai gasit si tu unde sa intrebi.

 

Logan is THE CAR! BMW sucks! 

Dilema ta e intre 150 CP si 75 CP.

Performanta costa. Alegerea e a ta.

Mai e nevoie de comentarii ? :)

 

P.S. E vorba de un BMW sh

Edited by Lucian79

Share this post


Link to post

Osirus ai dreptate: poti compara Logan cu un SH. Stii care e cea mai grija a celor care isi iau masina SH? Aia ca masina sa nu fi fost lovita si reparata/asamblata dupa aia manual de niste mecanici/muncitori. La Logan chestia asta e certitudine! > :)

Share this post


Link to post

am dat azi noapte de un mic drive test cu un kalos 1.4, 16v, modelul cel mai scump

 

super manevrabil, nu mi-a venit sa cred cat de usor se conduce pe strazi inguste si forja cat sa nu-l rastorn!

pot zice ca a trecut testul elanului cu succes :)

(sper ca proprietarul sa nu citeasca, ramasese la o tigara)

 

excelenta bijuteria!

 

p.s. nu mai laud confortul si ambientalul ca s-a tot scris, e ireprosabil

pot zice din ce am condus eu ca e una din cele mai reusite masini pt oras,

n-am apucat sa ies afara sa-i dau mai mult

p.s2. daca ar avea acceleratia si frana o idee mai violente ar fi pericol!

Share this post


Link to post
excelenta bijuteria!

 

no shit?!? :P

Share this post


Link to post

mi-a placut de mor!

cred ca bag actele pt nevasta :)

pt mine tre sa mai astept un gram :)

Share this post


Link to post

Eheee Tommy se pare ca ai inceput sa ne intelegi.... :P

Share this post


Link to post

inafara de volan (+schimbator) piele care chiar imi plac rau, tot am cautat si pentru mine o husa de piele naturala (la comanda sau de cumparat) dar n-am gasit

 

(poate stie cineva?),

 

satelit pe volan, etc... dupa care nu ma omor, dar te fac sa te simti bine, chiar m-a impresionat masina cum e conceputa.

 

se conduce mult mai usor decat focus sau getz sau matiz si al naibii te si

 

tenteaza s-o fugaresti mai ales la ingramadeala :)

 

super super, n-am cuvinte

Share this post


Link to post

Ai perfecta dreptate cu "fugaritul" la ingramadeala !

 

Week-end-ul trecut am fost prin Cluj.

Vineri dupa amiaza m-am convins definitiv ca este o masinuta ce se descurca perfect in traficul urban supraaglomerat !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...