Jump to content
Sign in to follow this  
Truta Cristian

Sunete si zgomote La Rotile Fata

Recommended Posts

Salutare fratilor.Hai sa va explic problema mea.La viteza de 30-50 km de la roata stanga fata...O fii rulmentul sau ma insel? :-?

 

Ridica masina cu roata respectiva pe cric, imobilizeaz-o pe un suport [butuc, boltar + o bucatica de scandura], si iti dai seama ,rotind-o. daca este rulmentul.

Share this post


Link to post

Ridica masina cu roata respectiva pe cric, imobilizeaz-o pe un suport [butuc, boltar + o bucatica de scandura], si iti dai seama ,rotind-o. daca este rulmentul.

 

OK.Ms asa o sa fac.La fel ca si Salex tot la rulment ma gandeam si eu. :thumbl:

Share this post


Link to post

Tema de gandire pro-fund-a : Nubira 2001, caucioace noi, Goodyear, jante aluminiu, intretinuta foarte bine, fara probleme. Merge super pana la 130-140/h dupa care se simte ca si cum ar da pe sosea peste niste pietricele foarte mici si fine, de marimea unor boabe de grau, sa zic asa. Am mers cu ea si asta a fost senzatia.

Nu ma refer la sunet DELOC, nu se aude nimic, dar uneori ( nu de fiecare data) parca s-ar simti mici perturbatii, dar NU in volan, ci ...nu stiu, in partea inferioara a masinii.

 

Rotile echilibrate, nu exista joc la nicio piesa de la directie, nimic.

 

Ia sa va vad, hm?

 

L.E Sper sa vada si Ovi postul asta...

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

La mine se aude un zgomot la roata stanga -fata, parca loveste o bila de fier.Am fost cu ea la service , sa uitat,rulmenti ok, bucse ok,telescoape etc.Am fost si la munte cu ea prin serpentine, nu a facut absolut nici un zgomot.Am patit o singura data cand am pus o frana brusca sa se auda.Nu se aude mereu dar ma gandesc totusi ca e ceva.Daca v-ati mai intalnit cu problema respectiva help! ms

Share this post


Link to post

Daca s-a auzit la franare, atunci etrierul e de vina . Placutele de frana sunt verificate? roata se incinge? axele glisoare ale etrierului sunt verificate?

Share this post


Link to post

Tema de gandire pro-fund-a : Nubira 2001, caucioace noi, Goodyear, jante aluminiu, intretinuta foarte bine, fara probleme. Merge super pana la 130-140/h dupa care se simte ca si cum ar da pe sosea peste niste pietricele foarte mici si fine, de marimea unor boabe de grau, sa zic asa. Am mers cu ea si asta a fost senzatia.

Nu ma refer la sunet DELOC, nu se aude nimic, dar uneori ( nu de fiecare data) parca s-ar simti mici perturbatii, dar NU in volan, ci ...nu stiu, in partea inferioara a masinii.

 

Rotile echilibrate, nu exista joc la nicio piesa de la directie, nimic.

 

Ia sa va vad, hm?

 

 

1-nu sunt echilibrate rotile cum trebuie(echilibreaza-le in alt loc)

2-ai pamant in jante pe interior

3-cauciucurile proaste

Share this post


Link to post

In legatura cu Nubira verifica cauciucurile first. Apoi ia vezi nu cumva ai mers pe asfalt proaspat turnat si ti s-au ,, lipit'' pietricele intre rizurile cauciucului  > :) [Ca la noi asa se face, se toarna asfaltu cu criblura acum si peste juma de zi te si lasa sa circuli pe el, nu-l lasa sa se ,, usuce,, ] :) )

Share this post


Link to post
La mine se aude un zgomot la roata stanga -fata, parca loveste o bila de fier.Am fost cu ea la service , sa uitat,rulmenti ok, bucse ok,telescoape etc.Am fost si la munte cu ea prin serpentine, nu a facut absolut nici un zgomot.Am patit o singura data cand am pus o frana brusca sa se auda.Nu se aude mereu dar ma gandesc totusi ca e ceva.Daca v-ati mai intalnit cu problema respectiva help! ms

 

Axe glisante la etrieri? La mine faceau git cind dadeam cu spatele si frinam brusc.

Share this post


Link to post
Daca s-a auzit la franare, atunci etrierul e de vina . Placutele de frana sunt verificate? roata se incinge? axele glisoare ale etrierului sunt verificate?

 

da man is verificate.sa fiu mai precis , se aude ca si cum loveste ceva in janta dar am sa mai trag o tura pe la service sa verific.oricum ms de ajutor:d

Share this post


Link to post

Poate o fi capatul de bara sau o piatra pe bratul inferior care atinge in lonjeron.

Share this post


Link to post

Nu vreau sa-l copiez pe cris06 dar si eu tot la capete de bara ma gindesc,bucse sau rulmetul din capul telescopului,daca doar la frinare se aude.

Share this post


Link to post
Poate o fi capatul de bara sau o piatra pe bratul inferior care atinge in lonjeron.

 

Asta am zis si eu cand m-am dus la service a tras de roata, sa vada daca are joc,in seara asta mi-a facut iar cand am luat stanga de volan sa o bag in curte.Ma gandesc si eu ca e capatul de bara sau o fi capul de planetara?nu face mereu, asta ma ingrijoreaza, si mi-e frica sa nu fie din caseta #-o

Share this post


Link to post

Du-te si tu la o statie ITP (mai pe la sfarsitul programului) da ceva si tu la operatorul de acolo si roaga-l sa o puna pe standurile de testare si sa o frece din toate incheieturile. Poate ii gasesti buba. ;)

Share this post


Link to post

recent si mie m-i s a intamplat la fel.pe denivelari mici troncane ,bate parca mai rau ca o Dacie 1300.am fost la service si mi au zis de culisante etriere pt ca in momentul franarii nu se mai aude.inainte de asta am schimbat placute fata bosh,bielete antiroliu.pe viitor ma gandesc sa schimb si pistonase si capete de bara. :(

Share this post


Link to post
Salutare fratilor.Hai sa va explic problema mea.La viteza de 30-50 km de la roata stanga fata se aude un huruit,gen cauciuc de iarna rulat pe asfalt.Acest huruit se aude mai des atunci cand creste viteza si mai ciudat e faptul ca se simte si o vibratie concomitenta cu huruitul in podeaua fata.Ma duce gandul ca e dus rulmentul dar vreau sa aud si parerera voastra.Initial am crezut ca e din cauza cauciucului si am schimbat rotile fata cu spate dar degeaba tot persista.Roata nu are pic de joc.O fii rulmentul sau ma insel? :-?

 

 

  • Am mers la mecanic si spre surprinderea mea rulmentul este excelent.Problema fiind din cauciuc.O sa cumpar 2 cauciucuri noi sa pun pe fata si sa vad dupa aceea.Va tin la curent.

Share this post


Link to post

Zgomotul de rulment apare la viteze mai mari de 60 km/h si creste cu viteza.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Tolin, nu neaparat. Mie mi-a crapat recent rulmentul de pe roata dreapta fata. A inceput sa huruie puternic de la viteze mici, 15-20 km/h, dupa un drum de vreo 400 km in care n-a facut nici un zgomot si o saptamina de stationare. LE: Am uitat sa spun ca evenimentul s-a produs cind masina avea ~61.000 km.

Edited by andreiv

Share this post


Link to post

ce sa zik ... hay sa ma bag si eu cu ... " am o problema" asemanatoare cu ce am citit pe aici ... dar totusi ...ceva mai complicata ... cielo , `97 korea... 145.000 km ... am o bataye ciudata ... la roata fatza drepta "cel putin asa cred eu " si alti mecanici "parerishti" scz ca inventez termeni :) . cum ziceam o bataye ciudata la roata dr. fata . bataia se aude pe toata durata mersului ... si creste in frecventa direct proportional cu viteza . am fost la service-uri ... fara numar , in galati si-n tulcea .. si ... pana akum nmk interesant .. mi-au schimbat capete de bara , pivoti .. dar...akum se aude si mai rau .. parca se dezmenbreaza masina... poate fi de la palieru amortizorului ??? totusi nu are legatura cu denivelari sau gropi ...face asa tot timpu ... iar in viraj dreapta ..putin mai strans ... are un punct in care nu se mai aude , dak fortez viraju inca putin , revine zgomotu ... sau poate fi rulmentul ??? l-au verificat baietii la service si huruie foarte putzyn , au precizat ca urmeaza sa-l schimb si pe ala in juma de an sau un an ...dar totusi au zis ca bataia nu e de la ala .

PS : In primu rand , salutare baietzy !!!

Edited by tolin
Parca citesti de pe prompter, iti scrie cineva textele ?

Share this post


Link to post

In primul rand scrie romaneste (fara IRC)sa pricepem si noi si pe urama mai vedem de unde e bataia.Posibil un rulment pe fata.

Share this post


Link to post

Disc de frina,janta ovala sau cauciuc defect.

Share this post


Link to post

dupa cum ziceam ... baietii de la service s-au uitat si au zis ca rulmentu fata nu mai duce mult , dar ce se aude , nu e de la el ...

Bn...tocmai de asta am postat aici ...ca nu-i cred pe aia ce zic :)

Share this post


Link to post

Asa am patit eu,parca aceleasi simtome descrise de tine.Initial si eu am crezut ca e rulmentul.Am mers la mecanic si totul ok.A facut o tura cu masina si a zis ca e cauciucul de vina.E posibil si la tine sa fie aceeasi problema.Incearca sa schimbi rotile fata cu spate si da o tura sa vezi daca se schimba zgomotul.Daca zgomotul persista e altceva daca nu,e clar cauciucul.

Share this post


Link to post

Urmeaza sfatul anterior, pune rezerva sau un cauciuc bun. Dupa simptome, daca au fost descrise corect, poate sa fie un cauciuc uzat neuniform sau lovit rau.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare ... cam ...care ar fi simptomele ... daka ar fi dus palieru amortizorului ????

Share this post


Link to post

Salutare!

 

De cateva luni (2-3) mi-a aparut o bataie la roata dreapta fata. Bataia apare doar la denivelari mici (drum pietruit, in special). Nu dispare in timpul franarii si nici la viraje. Pe rand, am schimbat: rulmentul fata, flansa telescop, cap planetara (i s-a dus filetul), iar in cele din urma (adica azi) si telescoapele.

Restul potentialelor surse de bataie (bucse, tampoane) au fost verificate de mecanic prin metoda "levierului" si concluzia a fost ca roata e "tapana" si ca nu a mai ramas decat varianta cu caseta de directie?!

Am citit toate cele 21 de pagini postari si doar in 2 posturi se vorbea de caseta.

Toate piesele au fost schimbate la recomandarea mecanicului si de fiecare data acelasi rezultat adica niciunul!!

Chiar nu vreau sa ma bag la schimbat caseta de directie fara sa am o certitudine ca asta e cauza. M-am saturat de experimente.

Asa ca va rog sa-mi spuneti ce sa mai incec sau daca e posibil sa se fi dus caseta!

Va multumesc!!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...