Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Acte necesare la iesirea din tara cu masina

Recommended Posts

Cand ai masina pe firma ai nevoie si de imputernicirea firmei de leasing, si de imputernicirea firmei pe care e masina pentru tine, utilizatorul.

De fapt cererea se face de catre firma care a luat masina catre firma de leasing, specificand cine va fi utilizatorul. Iar pe imputernicirea lor apari direct tu, ca utilizator, avand voie sa scoti masina din tara.

Share this post


Link to post

Corect, acesta ar fi cazul 4 (o combinatie intre 2 si 3).

 

@lsniculescu: deci ti-au cerut o traducere legalizata a imputernicirii de la firma ta catre tine ca sofer, nu? (si nu legalizare a imputernicirii lor ca leasing catre tine ca sofer). Asta ti-au cerut-o pentru ca oricum ai fi avut nevoie de ea peste granita, ca nu sta politistul austriac sa citeasca in romana. Si cred ca ar fi putut sa-ti dea direct firma ta imputernicire si in engleza, si nu mai era nevoie de notar.

 

Oricum, in punctul 3 recunosc ca ma refeream la leasing catre persoane fizice.

Dar raman la convingerea ca nu e nevoie sa legalizezi nimic din ce iti da firma de leasing.

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

@ticolino: Firma de leasing a facut imputernicirea atat in romana, cat si in engleza. Pe cea in engleza am legalizat-o la notar "ca data certa", la cererea firmei de leasing. Asa cum am spus mai sus, imputernicirea era pentru firma ca utilizator, iar eu figurez ca sofer. Separat am alta imputernicire de la firma, in care ei sunt de acord ca eu sa conduc, insa doar pentru firma de leasing.

Edited by lsniculescu

Share this post


Link to post

In ce a constant legalizarea imputernicirii de la firma de leasing la notar? Notarul trebuia sa zica ca e ok traducerea din romana in engleza? Si firma de leasing nu a dat imputernicire direct pe numele tau?

 

edit: m-am bagat in discutie deoarece tocmai am trecut prin acest proces. Vineri, acum 3 zile am luat imputernicire pentru ford, de la tiriac. M-am dus dimineata la sediu in Giulesti (nu am incredere in fax-uri si alte nebunii), mi-a cerut doar numarul masinii si seria buletinului si in 3 minute mi-a dat imputernicirea, in dublu exemplar: romana/engleza. Nu mi-a cerut nici o legalizare. Cu RCA-ul a fost simplu, nu am avut nevoie de nici un act pentru ca il aveam tot la ei si doar a verificat in calculator (exact din acest motiv am facut asigurarile tot la ei, ca sa nu am batai de cap cu transportat acte dintr-o parte in alta).

Edited by ticolino

Share this post


Link to post

Trebuie sa precizez ca firma de leasing (Motor Active) mi-a sugerat sa fac aceasta legalizare exclusiv pentru tranzitarea Bulgariei, si nu pentru Grecia, destinatia finala a drumului. Aceasta procedura probabil ca variaza in functie de firma de leasing.

Citez din documentul "incheiere de data certa": "Se da data certa acestui inscris", referindu-se la imputernicirea in limba engleza, pe care a si pus o stampila, separat de cea in relief a lui Motor Active;

Share this post


Link to post

Mie mi-au dat imputernicire bilingva de la VB Leasing. Adica un paragraf in romana, urmatorul in engleza, iar romana iar engleza, etc. Au pus stampila si gata. A durat fix 5 minute sa iau procura.

 

Imputernicirea (power of attorney) este valabila numai insotita de cartea verde si doar in tarile unde aceasta este valabila. Extensia casco a fost moca avand RCA-ul (implicit si cartea verde) la fel ca si casco la Allianz. Daca aveam RCA la alta companie trebuia sa platesc un supliment la casco. So good so far.

 

Luni dimineata plec. Poate imi fura bulgarii masina ca m-am scos, avand in vedere ca masina e asigurata la vreo 15300 de euro si eu am dat pe ea in jur de 13.000 si ca am franciza 0 la furt. :D

Edited by Night Elf

Share this post


Link to post

Stie cineva sigur daca pot conduce in Bulgaria cu dovada inlocuitoare de permis de conducere?

Share this post


Link to post

Ma indoiesc, intrucat nu e scrisa intr-o limba de circulatie internationala si nici nu are vreun format unanim acceptat. Daca e scrisa in romaneste, politistul bulgar se va uita la ea ca vitelul la poarta noua. Asa, permisul mai e scris si in franceza.

Teoretic, ai putea sa circuli, cu o spaga mica la vreun control, dar la vama obligatoriu la volan trebuie sa fie cineva cu permis normal, intrucat ti-l cere.

Mie mi-au cerut permisul la vama, atat la iesirea din tara, cat si la intrare, in ambele iesiri la bulgari.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Am revenit duminica, pe 16, din Bulgaria, Nisipuri. La vama nu mi-au cerut nimic, in afara de Carti de Identitate sau Pasapoarte si Certificatul de Inmatriculare al masinii. Masina e luata in Leasing, pe firma, soferul eram eu (sic). Nu mi-au cerut procura, imputernicire, asigurare, carte verde, absolut nimic, poate nu aveau chef de munca, taxe, 5Euro la bulgari, mi-au dat o chitanta si... Drum Bun in limba romana :) . La intoarcere, pe vamesii bulgari nu i-am vazut deloc, ce-i romani ne-au cerut actetele de identitate sau pasapoartele.

 

PS nu am vazut politie bulgara pe drum nici la dus, nici la intors... pustiu, parca daduse bomba...

 

PS` nici permisul de conducere nu l-a cerut nimeni...

Edited by freemind

Share this post


Link to post

Dupa descriere, ai trecut pe la Vama Veche, nu? :)

Acolo doar romanii sunt zelosi, bulgarii doar cu vignetele.

Auzi, ti-au dat sticker-ul de lipit in geam sau doar chitanta aia scrisa la imprimanta matriceala?

Share this post


Link to post

Yap, pe la Vama Veche, dar nici macar romanii nu au fost zelosi.

Bulgaru mi-a dat doar chitanta scoasa la o imprimanta cu ace.

Share this post


Link to post

intrebare intrebatoare :

 

Masina este pe numele tatalui meu si eu vreau sa plec in bulgaria cu ea imi trebuie neaparat procura notariala ca sa ies cu ea din tara?

Share this post


Link to post

A mea e pe leasing, nu m-am derajat sa fac nici o hartie...

Am mai iesit de 2 ori cu masina din tara, odata cu Clio si a doua oara cu Passat-ul, si nu m-a intrebat nimeni de provenienta ei.

Doar:

CI-ul tuturor ocupantilor

Permisul soferului

Certificatul de inmatriculare

RCA-ul (poate da, poate nu, oricum trebuie s-o ai valabila, e clar)

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Intrebare...se poate iesi din tara cu o masina care are numere provizorii, adica rosii?

Share this post


Link to post

Nu, din cate stiu eu, nu. Doar pe platforma, nu pe roti.

Share this post


Link to post

Nu, clar ca nu. Plus ca nu se face carte verde pe numere provizorii.

Share this post


Link to post

Cu atat mai mult cu cat pe autorizatia de circulatie provizorie, scrie clar: "valabil numai pe teritoriul Romaniei"

Share this post


Link to post

De ce nu se face? Daca iei o masina din afara ai numere cu valabilitate de o luna, sa zicem, si poti merge cu ea din Germania in Romania, avand si asigurare (tot un soi de carte verde)

Share this post


Link to post
De ce nu se face? Daca iei o masina din afara ai numere cu valabilitate de o luna, ...

 

 

Se face si la noi acest lucru. Doar ca acele numere sunt temporare cu valabilitate tot de 30 zile si se elibereaza doar autovehiculelor care sunt vandute si se vor inmatricula in afara tarii. Pentru autovehiculele noi sau cumparate din strainatate ce se inmatriculeaza in tara, se elibereaza numere provizorii, tot cu valabilitate de 30 zile.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
De ce nu se face? Daca iei o masina din afara ai numere cu valabilitate de o luna, sa zicem, si poti merge cu ea din Germania in Romania, avand si asigurare (tot un soi de carte verde)

 

 

Solutia cea mai simpla, inmatriculezi masina si iesi cu ea din tara(cam intr`o zii ai numere gata cu totul) sau daca nu exista RENT A CAR si aia ti`o dau si pt afara :->

Share this post


Link to post

Salut,

 

Permisul international se poate obtine doar de la ACR? Din cate am googleuit costa undeva la 500 lei si mi se pare aberant de mult. La acr pe site nu am reusit sa gasesc nici o informatie.

Si da, am nevoie de permis international deoarece intentionez sa conduc mai mult de 30/90 de zile la capatul celalalt al lumii.

Share this post


Link to post

Din cate stiu eu doar la ACR se poate obtine. Am colegi care merg periodic in SUA mai mult de 3 luni(unii chiar si 8-12 luni). Au condus fara nicio problema cu permisul standard.

 

Acuma, poate unde mergi tu se cere expres acest lucru...

Share this post


Link to post

Permisele noi (astea din plastic) sunt internationale si nu mai ai nevoie de nimic in plus. Eu personal am condus in toata Europa si prin Orient, nu am avut nicaieri probleme. Am prieten care de 2 ani de zile conduce TIR in USA, Mexic si Canada cu permisul romanesc, nu a avut timp (si nici chef) sa-l schimbe cu unul american. El este stabilit in US, are ID card american si permis de conducere romanesc. Niciodata nu a avut probleme cu agentii de circulatie (din cate mi-a povestit).

Share this post


Link to post

Eu unul nu am auzit pe nimeni sa aiba efectiv nevoie de permis international. Mi-am facut unul in 1996 la ACR insa la vremea aia aveam vechiul tip de permis. In plus, am doi prieteni buni stabiliti in Germania in 2002. Pina in 2005 au folosit permisul romanesc, fara nici o problema, desi aveau viza de rezidenta temporara in pasaport si CI de Romania. Dupa aia s-au decis sa se stabileasca acolo si si-au facut permis german

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspunsuri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...