Jump to content
Sign in to follow this  
NFS

Acte necesare la iesirea din tara cu masina

Recommended Posts

Mircea, multumesc de informatie, aflasem si eu ca este obligatoriu sa le faci ca sa nu dormi la bulgari plin de spume! Oricum din varii motive am fost nevoit sa aman plecarea pentru la vara. Sper ca pana atunci sa am toate actele in regula.

Share this post


Link to post

Esperatu, DA.

...

 

Mircea, de unde stii treaba asta?

 

Edit: Am sunat acum la politia de frontiera(0219590) si mi-au spus ca nu voi avea probleme. In 3 saptamani aflu.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Nu intreba la Politia de frontiera ci la cei de la rutiera. Am avut exact situatia respectiva cu permisul sefului meu, motiv pentru care si l-a schimbat.

Share this post


Link to post

Pai ce treaba au cei de la rutiera, ca nu cei de la rutiera imi verifica actele la iesire din tara?

Share this post


Link to post

Nu, cei de la rutiera iti vor verifica actele afara. Si nu de la rutiera noastra...

Share this post


Link to post

Am priceput, merci.

Share this post


Link to post

Mai repet, avand in vedere ca acum am iesit cu Megane-ul in leasing din tara.

Acte necesare:

-Pasaport

-certificat inmatriculare cu ITP valabil

-carte verde valabila pentru tarile ce vor fi vizitate

-imputerniciri de la firma de leasing in original pentru tarile ce vor fi vizitate

-permis de conducere

 

Ca fapt divers, de permisul de conducere nu m-a intrebat nici cucu, la cartea verde imi lipsea o cifra din seria de caroserie, noroc ca aveam si cealalta parte alba a ei (eu tin separat cartea verde de RCA), apoi am completat-o eu, din pix, iar imputerniciri am pentru fiecare din tarile non-ue, atat in romana, cat si in engleza. Asa se face ca umblu cu vreo 6 coli A4 dupa mine. Pentru UE am doar 2 procuri, romana si engleza.

De acum, am grija sa am la indemana in lb romana procura pentru Moldova si in lb engleza procura pentru Ucraina. Cu procura in original si cu 2-3 stampile pe ea, n-am avut nici un fel de problema in a trece granita. Aici nu includ barierele lingvistice date de granicerii ucraineni care habar n-au limba engleza si romana nici atat.

 

Reamintesc sfatul ca, atunci cand intrati in Ucraina, sa aveti un pix in masina si adresa clara a locului unde trebuie sa ajungeti, intrucat veti completa un formular la intrarea in tara ce va ramane la voi pana veti parasi tara.

 

La ceilalti pasageri e suficient doar pasaportul. Formalitatile vamale se desfasoara numai intre proprietarul masinii (sau imputernicit) si vamesi. Adica doar eu, ca imputernicit, trebuia sa umblu cu pasapoartele celorlalti, ceilalti nu aveau treaba decat daca erau controlati direct de catre graniceri.

Daca eu as fi condus masina altcuiva, si acesta s-ar fi aflat in masina, proprietarul masinii s-ar fi ocupat de formalitatile vamale.

 

Sunt curios acum daca s-au simplificat procedurile notariale pentru eliberarea unei procuri, intrucat m-ar interesa una si la Matiz, dar se pare ca e mai complicat de obtinut. Am incercat acum vreo 3 ani sa fac una la dacie, dar ma puneau sa vin cu ambii parinti, sa declare ca e bun obtinut ulterior casatoriei, si eventual sa mai dau si o groaza de bani pentru asta, de parca as fi facut acte de mostenire.

As fi falsificat una, ca nu s-ar fi suparat taica-miu pe mine la faza asta pentru un Matiz de 1500 de euro, da' mi-e ca m-ar lua vamesii pe sus daca s-ar descoperi ca nu-i autentica.

Share this post


Link to post

Am un prieten in Italia care la ultima vizita acasa a lasat masina la vopsit in tara. Acum eu trebuie sa plec in Italia si m-a rugat sa ma duc cu masina lui. Am toate actele ( asigurare, carte verde, carte de identitate, talon) dar nu am imputernicire. Masina este inmatriculata in Italia. Ce se poate intampla daca ma opreste cineva pe drum si eu nu am imputernicirea?

La vama nu imi fac probleme, chiar si AC/de ce au vazut ce inseamna sa treci vama pe la noi.

Edited by codeman

Share this post


Link to post

Daca nu te intreaba nimeni la vama, n-ar avea de ce sa te intrebe pe parcurs, ori ca circuli prin Italia, ori prin Ro, tot aia e. Eu, exceptand cazurile in care am iesit din spatiul UE cu masina (si nu ma lasau fara), n-am avut niciodata vreo procura la mine.

Share this post


Link to post

La vama fii sigur ca ma intreaba dar acolo se rezolva ;) . Imi este frica sa nu ma opreasca prin Slovenia ( cica astia sunt mai exigenti) sa imi sechestreze masina.

Edited by codeman

Share this post


Link to post

Pai ce cauti in Slovenia? Mergi prin Austria...

Share this post


Link to post

Daca treci prin tari din afara UE, automat iti trebuie procura la masina. Asadar schimba ruta, n-ai alta solutie.

Eu deja ma saturasem sa tot prezint procura la toti granicerii.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Cred ca nu e complicat tare sa-ti faca o procura acolo, in Italia, la un notar, apoi tu o traduci si legalizezi la noi si gata.

 

Dai 50 de lei si scapi de orice grija.

Share this post


Link to post

Iti trebuie procura inclusiv la noi in tara dar sa mai pleci in afara. Nu te risca! si cred ca nici culoarea n-ati schimbat in talon.

Share this post


Link to post

Iti trebuie procura inclusiv la noi in tara dar sa mai pleci in afara. Nu te risca! si cred ca nici culoarea n-ati schimbat in talon.

 

Stiu ca imi trebuie procura numai ca eu luni plec si nu mai e timp de asa ceva. Culoarea este aceeasi, omul a vrut sa faca retusuri dar pina la urma a vopsit toata masina. Pe mine ma intereseaza ce se intimpla daca nu o am. Amenda, puncte etc. un articol ceva nu am putut gasi.

Share this post


Link to post

Pune in fata ce e mai rau.Poate sa-ti confiste masina. Poti sa ai noroc , sa nu te opreasca nimeni ppana acolo! Daca ai sti dinainte...

Share this post


Link to post

Pune in fata ce e mai rau.Poate sa-ti confiste masina.

 

Asta ma chinui sa gasesc: In baza la ce articol? Ce amenda iau?

Share this post


Link to post

In baza la ce articol? Ce amenda iau?

 

Dupa cum vad, pe tine te "maninca" rau. Din cite stiu eu, "afara" se aplica legea tarii respective si nu a Romaniei, dar daca tii din tot adinsul sa mergi fara procura ... iti urez DRUM BUN! Bine-a spus @DGT.

Share this post


Link to post

Prietene stai linistit ca daca ma manca ma duceam la dermato. "Afara" iti garantez eu ca nu te opreste nimeni sa te intrebe de procura atata timp cit masina este inscrisa intr-o tara UE. Problema ar fi pe aici pe la noi cu politia noastra. Decat sa-mi explici treaba cu mancarimile mai bine veneai cu argumente concrete ( cum spuneam un articol care imi interzice sa merg fara procura).

Edited by EM!L
Nu mai cita integral mesajul anterior! Foloseşte AddReply sau FastReply din partea de jos a paginii!

Share this post


Link to post

Cartea verde + RCA nu le am in original , numai o copie , in rest sunt toate.

Credeti ca o sa fie probleme la bulgari ? Trec pe la Ruse ...

Edited by alc2

Share this post


Link to post

De trecut prin vama nu, ca nu te intreaba nimeni. In caz de accident insa...

Share this post


Link to post

Salut,

 

Vreau sa plec in Grecia .Pentru a trece in Bulgaria imi trebuie o procura ceva avand in vedere ca masina este pe numele lui frate'meu (care NU o sa fie in masina ) ?

Share this post


Link to post

DA.

Share this post


Link to post

Nu te intreaba nici dracu' de procura la masina, doar scarbele din Moldova si din Ucraina te freaca la cap cu prostiile astea.

Mai nou am trecut si prin Croatia si Serbia, care sunt tari non-UE, si nu s-a uitat nimeni la talon, sa vada ca proprietara e firma de leasing.

Am mers pe traseul Bucuresti-Timisoara-Arad-Turnu-Battonya-Mako-Budapesta-Slovenia-Trieste-Venezia-Firenze-Trieste-Ljubjana-Zagreb-Belgrad-Portile de Fier-Bucuresti. Singurii care s-au uitat in talon au fost vamesii de la Turnu, in rest doar am scos CI-ul pe geam (nu iti mai trebuie pasaport nici pentru Croatia si nici pentru Serbia, trecerea se face exact ca in tarile UE). Nici macar la cartea verde nu s-au uitat, intrucat era posibil sa fie taiate tari pe acolo.

A, DN-ul Turnu-Battonya-Mako e destul de ondulat, mai mult de 90 la ora nu i-am dat pe acolo, am zis bodaproste cand am intrat pe autostrada, insa merge daca vrei sa ocolesti aglomeratia din Nadlac.

Vinieta pe 4 zile am cumparat-o din Battonya de la un MOL, cea de Slovenia tot de la un Mol unguresc aproape de granita, 15 euro pentru o saptamana (dar merita, infrastructura e superba, la fel si peisajele), iar in Italia, Croatia si Serbia am platit pe portiuni, odata 5 euro, odata 15 euro, odata 4 euro, etc.

Cele mai bune drumuri au fost prin Slovenia si Croatia, nu cine stie ce in Italia, cele mai proaste in Serbia (aici deja te simti ca in tarile ex-sovietice si ca drumuri si ca peisaje, masini pe strada, etc).

Share this post


Link to post

In Kosovo sa vedeti controale la acte, unde mai pun cind se string in jurul tau bajetii cu trancanele. :o O chestie tare interesanta observata in trafic, indicatoare cu limita de viteze pentru Tab-uri. @-)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...