Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Despre calculatoare

Recommended Posts

Obijnuiti a demonta, curata, gresa imprimante ?

 

In caz ca da, cu ce ? Ceva solutii minune ?

Share this post


Link to post

Nu obisnuiesc dar am facut in trecut.

Alcool izopropilic si vaselina subtire.

Share this post


Link to post

Multumesc, Dj.

 

Cu capurile nu pare a fi problema (inca) imprima chiar foarte bine dar totusi o curatare nu strica. Problema prioritara e ca se misca ceva mai greoi (ori imi pare mie) si i-as da o curatare si gresare a angrenajelor ca la carte, de fac rost de-o surubenlita. Incep cu asta de-a casa si de-i reusita (fara a fi nevoit sa cumpar altul :mrgreen: ) urmeaza inca 3 dar mai intii ne informam, achizitionam cele necesare (vaselina siliconica am, ce cred ca e ok in acest scop) solutie de curatat capurile (de tot ne prindem gherutele p-acolo) apoi ne incercam norocul.

Share this post


Link to post

Domnilor, ce interfata e asta?

 

E un combo dvd writer / blueray player care provine dintr-un laptop, si in specificatii scrie "sata". Insa sata simpla nu-i, e mai mica, cam cat un pcie.

Idei? Sa fie slimline SATA cu 13 pini?

post-1523-0-14842900-1501076597_thumb.jpg

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Luat de pe amazon un adaptator SATA 13 pini -> USB2. Probabil nu-l voi folosi niciodata :D

Share this post


Link to post

HELP!

 

Calculatorul meu de-acasa a capatat o "raceala", careia de la distanta mi-e cam greu sa-i dau de cap. Una d-aia care blocheaza executabilele. Nu-mi mai merge nici un program d-asta care se conecteaza pe net, gen Spotify, Proxifier, Dropbox, Teamviewer.

 

Un prieten incearca sa-l despaducheze si mi-a dat 2 vesti:

Vestea buna e ca am un restore point de prin 30 ianuarie!

Vestea proasta e ca butonul de Restore e inactiv, probabil tot din cauza "racelii".

 

Exista vreo alta varianta de a da restore?

 

 

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Salut, este important de stiut ce tip de virus ai luat. Daca este cu mutatie genetica sau nu :) Exista medicamente dedicate care te pot salva mai repede. In alta ordine de idei cu un live cd si un antivirus bun daca virusul nu vine de la rusi ai sanse foarte mari sa scapi de el.

Share this post


Link to post

Exista vreun programel care sa faca o verificare low level la un SSD Toshiba?

Biosul il vede, insa in windows nu mai apare. Daca ma duc pe computer managemet - disk managemet imi spune ca nu e initializat (avea pe el o partitie de windows si una de date). Ideea e ca vreau sa salvez macar temporar partitia de windows pentru ca e cu licenta (a unui laptop decedat).

EaseUS nu merge, il "ignora".

 

Tosiba are un soft dar e vai de mamaliga lui.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Salut, este important de stiut ce tip de virus ai luat. Daca este cu mutatie genetica sau nu :) Exista medicamente dedicate care te pot salva mai repede. In alta ordine de idei cu un live cd si un antivirus bun daca virusul nu vine de la rusi ai sanse foarte mari sa scapi de el.

Multumesc, e buna ideea, o sa incerc si varianta asta. Eu intrebasem altceva totusi. :)

 

Sent from my VIE-L09 using Tapatalk

Share this post


Link to post

O recomandare pentru un program 2D moaca ... ? Sa ma joc si eu cu niste cerculete (mici si dese cheia marilor succese).

Share this post


Link to post

Suficient pentru maruntisiri ce-mi trebuiesc mie. Multam !

Share this post


Link to post

Salutare. A folosit careva si are vreo recomandare de un software pt organizat/catalogat poze / gasit duplicate / sters duplicate, etc ?

 

Ideea e urmatoarea: in decursul timpului am tot strans poze cam la gramada, fie facute cu aparatul, fie cu telefonul ... cand schimbam telefonul, salvam pozele in calculator in ideea ca m-oi ocupa eu de ele la un moment dat. Pe de alta parte, cand am mai facut divese upgrade-uri prin calculator, am tot salvat pozele de pe un hdd pe altul, stiind ca le mai am salvate, dar "ca sa fiu sigur"...

Anyway, cert e ca acum am niste sute de GB de poze dintre care unele se repeta de cate 3-4-5 ori, e padure pe acolo si sincer, mi-e ca daca ma apuc de ele "manual", nu-mi ajunge jumatatea de veac pe care sper s-o mai am de trait. 🙂

 

Am auzit de Adobe Bridge, ACDSee studio si altele... dar n-am folosit ever. Poate aveti ceva experiente prin domeniu...

Share this post


Link to post

ACDSee am folosit, mie mi s-a parut f OK. Oricum, discutam de versiuni mai vechi, sunt sigur ca au aparaut imbunatatiri intre timp !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...