Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Anvelope

Recommended Posts

Eu nu am auzit pe nimeni pina acum sa se plinga de Dunlop SP01. Pretul dat de tine e foarte bun, eu le-as lua fara a sta prea mult de ginduri.

Share this post


Link to post
Nu ti se pare ca ar frana prost sau ca ar fi prea zgomotoase ? Asa citisem prin niste locuri ... Daca esti mutumit de ele, parca m-as orienta si eu spre asa ceva.

 

Nici vorba de zgomot sau de lipsa de aderenta, chiar si in conditii extreme, pe timp de vara, asfalt uscat sau ploaie torentiala... Nu le-am folosit niciodata sub 5 grade, ce-i drept.

Share this post


Link to post

Ok, in cazul asta bag si eu de 4 Dunloape. Mersi.

Share this post


Link to post

Cu placere, n-o sa regreti... Uskatu' (pare-mi-se ca si Englisman) si-au luat Dunloape ca ale mele si sunt multumiti.

Share this post


Link to post

Dunlop SP01 am si eu de vreo 1 an si aproape 20 kkm. Nu am ce le reprosa.

@smailmiami: legat de anvelopele Toyo pe care le-ai gasit vezi, in primul rand, data fabricatiei! O recomandare: daca nu ai anvelope de iarna mai bine investesti acum intr-un set ca nu mai e mult pana vine frigul... :P

Share this post


Link to post

Am si eu pe fata tot 01. Pe ud sunt dementiale, pe uscat nu e mare diferenta de altele dar exista o diferenta. Ce-i drept nici nu prea am avut cu ce sa le compar.

 

Exista un echilibru aderenta/durata de viata. Daca sunt moi, au aderenta buna dar se si tocesc repede si am impresia ca toyo asa sunt. La sp01 aderenta e decenta, sa vad acum durata de viata. Daca ma tin 50.000 km ma declar multumit.

 

PS. Am un prieten care a avut kleber pe masina. Aderenta mai buna pe uscat ca alea eu nu am vazut. Pur si simplu masina nu patina indiferent de cat de mult o chinuiai.

Ce-i drept s-au dus in 20.000 km.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

Pe leganza am avut Michelin Alpin (s-au uzat semnificativ in 5000 km, facuti vara, ce-i drept) destul de slabe iarna (imi intra TCS-ul mereu la plecarea de pe loc plus senzatia de pierdere a controlului la viteze de maxim 50/h pe zapada) pe care le-am inlocuit cu BfGoodrich cu care s-a schimbat substantial comportamentul masinii, sta pe zapada ca pe sine la aceleasi viteze cu care incaltata cu Michelin incepea dansul. Vara am folosit Kleber, Pirelli, Bridgestone si Dunlop SP01 la care am si ramas, nu pot sa le imput nimic celor din urma, rulate de multe ori la limita nu m-au lasat sa pierd controlul vreodata si dupa 4 sezoane si 40k km au inca 4mm adancime profil cele de pe fata si cam 3mm cele de pe spate (au fost permutate fata/spate la inceputul fiecarui sezon). N-am mers cu alte marci de gume pe Leganza, deci nu pot compara cu alte marci, insa pe masinile de serviciu (L200, Fiat Bravo, Jetta, Octavia am testat si alte marci (GY, Toyo, Firestone) si pot spune ca sunt destul de OK daca nu-ti fortezi norocul in curbe, ce-i drept aici isi spune cuvantul si acomodarea soferului cu masina :) .

Share this post


Link to post
Am un prieten care a avut kleber pe masina. Aderenta mai buna pe uscat ca alea eu nu am vazut.

 

Sint de aceiasi parere.Kleber (olandeze) am acu pe masina si sint multumit de ele.

Share this post


Link to post

Am schimbat si eu in sfarsit cauciucurile la masina (Debica Presto) cu Rotex T2000 si vreau sa zic ca diferenta e de la cer la pamant.Rotexurile nu au deloc zgomot la rulare au cauciucul relativ moale si tin f bine (m-au surprins foarte placut) pe ploaie torentiala.Nu le-am probat inca in frana de urgenta dar sper sa nu fie nevoie.Profilul e cel din poza.

post-788-1253119255_thumb.jpg

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Alezz-ule, pai spune sefu' tot... De unde, cat, cand le pui pe ceva mazga?\

 

Bafta!

Costel

Share this post


Link to post

Pe mazga le pun la sfarsitul lui Octombrie cand plec cu ficatii la Maramures.Nu pot spune pretul ca nu il stiu eu am dat ceva in schimbul lor,un pret corect ar fi 120-130ron 185/60/14 86T.Se gasesc dar tre sa cauti bine.

Mi-am adus aminte,am fost Duminica la Valea Doftanei si a inceput sa ploua.Am reusit sa urc cu ele drum de pamant si pietre cu o inclinare foarte mare,mult mai mare decat ce urci cand vi la Polivalenta si nu am patinat mai deloc.

Am avut in spate Chevrolet Kalos cu Kumho si Grande Punto cu Bridgestone care nici macar nu au ajuns la jumatatea drumului si au luato inapoi pe alte cai.Aici poate poate conta mult si soferul la o faza de asta dar prea au cazut ca mustele acolo multe masini.

M-a intrebat si Cristina cum de noi am urcat asa usor si ceilalti au trebuit sa caute alte variante,raspunsul a fost usor,treapta a1a de viteaza si turatie constanta la 1500rpm sa nu rupem aderenta.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Ha, ha, ha, ROTEX? Aceasta era intrebarea unui "meserias", cu 4 ani in urma cind mi-am cumparat anvelope rotex/Z3000 (de iarna) la 10000ft/buc. (37EUR). Inca le mai am,sint montate pe jante pentru nexia si le voi folosi si iarna aceasta. Dupa 4 ani (le-am folosit doar pe timp de iarna, de prin octombrie pina prin martie) prezinta o uzura de aproximativ 50%, nu sint inbatrinite (crapate) si se comporta destul de bine, pe zapada,mizga,etc. Mie, imi par OK rotex-ul.

Share this post


Link to post

Aviz amatorilor: studiind (in mod repetat) piata in vederea achizitionarii unor anvelope de iarna am constatat ca, fata de acum o luna, preturile au inceput sa urce. Evident, apropierea de sezonul rece nu se lasa ne-exploatata :) . Posibil sa aiba un cuvint de spus si vara f. scurta de anul acesta, poate s-or fi dat prognoze de iarna lunga. Deci, pentru cei care va pregatiti de iarna, nu asteptati prea mult cu achizitia anvelopelor.

Share this post


Link to post

Eu nu le-am dat jos toata vara :mrgreen: ,deci sunt cel mai pregatit!

Share this post


Link to post

Mai au "carne" pe ele? :mrgreen:

Share this post


Link to post

@Miste_R: Cred ca esti pregatit mai mult ... psihologic :) . Daca ai bagat 10.000km din primavara si pina acum si ce vei mai face pina prin Noiembrie, teama mi-e ca anvelopele tale de iarna nu o sa mai fie in regula cind da poleiul/zapada. Nu s-au facut chewing gum :D ?

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ziceti si voi un cauciuc de iarna bun si ieftin :) eventual un magazin din Iasi...

De vara am Kumho... de iarna am GY dar sint pe terminate.

Am pus "bot" la statisticile lui Salex :) just kidding ...mi-a adus aminte ca se aproprie iarna...

Am citit posturile de asta iarna si tot in coada de peste am ramas :) ...multi se duc la cauciucurile mai scumpe gen GY...de aia intrebai...

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Sava. Le gasesti aproape oriunde. Si citeste si matale in urma, e destul material, cu explicatii care cum sunt pe zapada, gheata, mazga, ploaie, asfalt uscat etc.

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

La fel si debica frigo. Tot in urma sunt prezentate.

Share this post


Link to post

Sava am eu pe masina si sant cam zgomotoase.Nu va recomand.

Share this post


Link to post

Vorbeam de sava eskimo s3.

Share this post


Link to post
Mai au "carne" pe ele? :mrgreen:

 

Au au! :)

Le-am luat de noi, prin ianuarie.

Sa zicem ca pe la inceputul lui aprilie sau mai trebuia sa le dau jos.

Deci pana acum le-am exploatat "nefiresc" 5,6 luni si vreo 4000 de km(alergate de colo colo prin concediu)

Cele de pe spate arata extrem de bine,cele de pe fata s-au mai tocit dar in limite de bun simt, date fiind conditiile..

 

@Salex

Iarna asta merg linistit cu ele,apoi oricum nu mai repet experimentul.

 

Peste vara imi aduceam aminte ca-s incaltat de iarna,pe autostrada, la viteze marisoare-zgomot usor nefiresc :P si prin parcarile din Albena cand imi straluceau in soare stelutele de zapada desenate pe ele..

Share this post


Link to post
Cele de pe spate arata extrem de bine, cele de pe fata s-au mai tocit dar in limite de bun simt, date fiind conditiile..

Interschimbare si echilibrare obligatorie ! Poate te-or tine 3 ierni ;)

Share this post


Link to post

@Lascarica, subscriu pentru Sava Eskimo S3 pentru iarna. Calitate/pret peste asteptari.

 

Am avut iarna trecuta si sunt excelente. Abia astept sa le pun si anul acesta avand in vedere ca vara merg cu Lassa, mare diferenta :)

Share this post


Link to post

Ok sarumina pt sfaturi.

Am sa iau subleru miine si masor ce-o mai ramas din cauciucuri. Parca 5-6 mm e profilul minim in zona noastra?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...