Jump to content
Sign in to follow this  
TBird

Cielo Executiv

Recommended Posts

Am ramas dator cu niste poze, pe care mentionez ca le-am facut chiar in seara respectiva dar nu am avut timp sa le pun :P imi cer scuze ( Zeneseu ) .

post-11852-125589500863_thumb.jpg

Share this post


Link to post

In poza se vede ciudat un pic... parca mult mai slab ca celalalt bec, dar in realitate sunt sigur ca nu e deloc asa pt ca am vazut diferenta si e foarte mica (nu la cielo ce e drept, dar sunt sigur ca e la fel). La 7.5 lei se merita, desi e posibil sa nu fie facute calumea (cu rezistente pt 12V fix, si sa se arda) Dar la 15-20 de lei (la Dina) si 25-30 lei/ buc pe poporului nu prea se merita :)

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Acum, vazand poza cu becoledul stins m-am prins de ce arata nasol...

Becul normal are filamentul mai spre dulie si da lumina de jur imprejur, folosind oginda pentru "amplificarea" luminii - d-aia arata asa uniforma lumina cu becuri normale

La dracia asta spotul bate fix in fata, fara sa foloseasca oglinda stopului - d-aia e puternic dar punctiform... De exemlu alea de le-am vazut pe la Abramburel alveau leji pe margini - si d-aia arata lampa ok cu ele montate

 

Sincer - strica tot efectul de banda luminoasa al stopului...

Edited by madkat

Share this post


Link to post

New pictures. Primele poze cu masina dupa ce am vopsit-o, facute cu un aparat foto de meserie... se vede altfel culoarea... In poze apar si jentile de iarna cu anvelopele aferente.

Nu-i asa ca ar fi mai frumoasa cu un autocolant in spate ? redface.gif

post-11852-125812597291_thumb.jpg

post-11852-125812599123_thumb.jpg

post-11852-125812603795_thumb.jpg

post-11852-125812605323_thumb.jpg

post-11852-125812606844_thumb.jpg

post-11852-125812609439_thumb.jpg

post-11852-125812612631_thumb.jpg

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Foarte tare arata! Imi place mult culoarea, cum am mai spus-o ...Daca ai fi postat acum 2-3 zile iti aduceam eu ca doar ce m-am intalnit cu Ileana la Polivalenta ieri seara, am trecut pe la intalnire putin...

Share this post


Link to post

Multumesc Ing3r, eh cine a stiut ca ajungi tu pe acolo... Eu am vb cu Ileana care a zis ca imi trimite prin posta, astept acum ce sa fac 10000000.gif .

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Faina culoarea, albastru fiind culoarea mea preferata :) >-

Share this post


Link to post

New pictures. Am facut rost si de bandouri pana la urma, cu ajutorul lui TheMircea. Multumesc Viktor, si mie mi-a placut mult albastru intr-un final mi-am indeplinit dorinta. O masina albastra.

post-11852-125932508571_thumb.jpg

post-11852-12593250924_thumb.jpg

post-11852-125932510022_thumb.jpg

post-11852-125932510862_thumb.jpg

post-11852-125932513121_thumb.jpg

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Cred ca am vazut-o candva (poate acum 3 sapt) prin zona CET... Ce e cu jantele astea? Cauciucurile de iarna? Si..ii sta bine cu bandourile astea :)

Share this post


Link to post

Frumoase, o idee buna...

Probleme la montare, ceva sfaturi cu ce ar fi de evitat la montaj? Ma bate de mult gandul sa fac si eu aceeasi treaba pentru ca cele originale asa cum stie toata lumea sunt de tot rahatul.

Share this post


Link to post

Banzay : Sunt jantele pe 14, care le tin pentru anvelopele de iarna. Jantele pe 15 ... sunt la pastrare pana la vara :) Cred ca m-ai vazut aproape de vechiul pod pe care mergea tramvaiu 101, acolo sta prietena :D

 

Kumkum : Sincer nu prea am ce sfat sa iti dau, se pun foarte foarte usor. Eu le-am montat cam pe seara asa(eram prea nerabdator).. nici lumina nu am avut cum trebuie. Ele vin cu banda dublu adeziva, cu servetel umed pentru degresare... chiar usor :)

Share this post


Link to post

Maestre Tbird, mai ai ceva noutati, poze etc? :) Nu ne pui si noua niste poze cu xenonul cum bate el pe strada? :) Chiar sunt curios pt ca, eu avand faruri clare facute 'pe vapor', am impresia ca imprastie cam nasol lumina... Ma gandesc sa revin la cele orginale chiar :)

Share this post


Link to post

Banzay promit ca o sa iti fac poza, intai trebuie sa fac rost de niste acumulatori pentru aparat ca cei SANYO cumparati acum 4 luni nu mai sunt buni de nimic :wallbanger: . Nici nu prea mai am ce sa zic despre masina, este in perioada aia in care o calaresc fara nici un fel de investitie :lavolan: , sa isi merite bani bagati pana acum. Ma chinui in fiecare dimineata sa intru in ea, tot timpul ingheata numai iala de la usa mea cea din dreapta niciodata. :grumpy: Astept putina caldura sa ii pun si folie pe spate, si chiar nu mai bag nici un leu in diferite prostii... doar reparatii(sper sa nu fie cazul). Asa ganduri/vise as avea o gramada... de exemplu ma tot uit la un dvd player duble din cu navigatie [-O< @-) .....dar nu merita.

Edited by TBird

Share this post


Link to post

Ma bucur cand vad ca postezi aici :) Stai linistit cu poza, daca ai timp, bine daca nu, nu :) Au fost vreo 2 zile cand si la mine, deabia intram in masina, cand era o gheata de 1mm cel putin pe masina... Dar la fel usa din dreapta se deschidea fara probleme :) Dar acum nu am probleme, se deschid toate foarte frumos... La usa poti sa dai fata jos, wd 40 sau altceva de genul, + ulei si vaselina. Dar nu prea cred ca iti arde de lucrat pe vremea asta :)

 

Iti doresc sa ai noroc cu masina in continuare si sa nu fie nevoie sa bagi bani in reparatii, ci numai sa iti satisfaci mofturile :)

 

PS: si mie imi merge bine masina si dupa un control amanuntit la service, s-a decis ca bani trebuiesc bagati doar in suspensie => saptamana asta ajunge la mine o suspensie sport de pe un kadett gsi :) + jantele pe 15 + alte planuri pt la primavara... sper sa iasa ceva frumos :)

Share this post


Link to post

O suspensie imi doresc si eu... da intra la planuri si cine stie cand. Pai jenti nu aveai deja pe 15 ? Am bagat din toamna, stiam povestea de iarna trecuta... wd40, degripant, vasilina, ulei toate prostiile da tot nu a tinut. Acum si mie imi functioneaza ok

dar pe ger-ul ala de -15 ciuciu :) . Poate reusesc sa fac poza in seara asta.. ma duc pe la parinti sa imi i-au aparatul de acolo :D Numai bine :P

Share this post


Link to post

O suspensie imi doresc si eu... da intra la planuri si cine stie cand. Pai jenti nu aveai deja pe 15 ? Am bagat din toamna, stiam povestea de iarna trecuta... wd40, degripant, vasilina, ulei toate prostiile da tot nu a tinut. Acum si mie imi functioneaza ok

dar pe ger-ul ala de -15 ciuciu :) . Poate reusesc sa fac poza in seara asta.. ma duc pe la parinti sa imi i-au aparatul de acolo :D Numai bine :P

 

sal tbird.poate sunt offtopic dar as vrea sa stiu si eu cat a fost omologarea la rar pt gpl si daca ai intimpinat probleme cu ei?

Share this post


Link to post

Sincer nici nu mai stiu cat a fost exact, undeva intre 80-100 RON. Ce probleme sa am ? Nu am avut de nici un fel... dar au verificat toate seriile masinii.

Share this post


Link to post

Ce mai face "visul bleu" pe zapezile astea? :)

 

Offtopic: Tbird, mi-a venit si mie suspensia si am lasat-o cu 4cm mai jos de spate... cand o fi mai frumos pe afara, o las si de fata :) Jante aveam pe 15", dar m-am enevat la un drum de tulcea ca asa zisul confort a disparut cu 195/50/15. Si le-am vandut. Insa recent, am achizitionat ce vezi in poza de la profil (borbet bs, 15" 8j, et 15) :)

Share this post


Link to post

"Visul Bleu" se comporta ca un tractoras pe zapada, face carare prin nameti pentru astia cu Q7 care raman inzapeziti ( noroc cu anvelopele de iarna ). Stai putin Banzay, ca nu sunt foarte lamurit... cum adica cu 195/50/15 nu prea mai aveai confortul dorit, ceea ce este adevarat. Dar cum cu 195/50 sau 205/50 sau 215/50 sau 225/50 ca la ditamai janta de 8j trebuie cum o sa ai confort ? :) Jentile sunt superbe... Sa ma tii si pe mine la curent cu suspensiile, ca ma intereseaza...

Share this post


Link to post

50 % din 195 e mai putin decat 50% din 205 ;) .Deci are talon mai mare.

Share this post


Link to post

Hai sa va arat ultima mea traznaie. Avand in vedere ca m-am mutat(deci cartier nou, vecini noi), si oamenii s-au gandit sa imi ofere un bun venit. M-am trezit intr-o dimineata fara buson la rezervor si clapeta fortata. Ce ma oftica cel mai si cel mai tare, este ca oricum nu putea sa fure benzina, si oricum mai mult de 10L nu sunt in rezervor. Dar nu pot sa imi dau seama ce a fost in capul lor, a trecut de mult vremea cand se fura benzina din rezervor, doar la daciile vechi mergea, ma gandesc ca a fost vre-un tigan idiot. O sa ajunga tara asta, mai rau de cat a fost acum cativa ani. Acum sper sa mearga vopsit doar acolo local... Off, m-am saturat cate retusuri am facut la vopsea si numai asa gasite in parcare. Cine vrea sa emigram in alta tara ? Eu sunt primu care as vrea sa fug cat mai departe de aici.

post-11852-126734986158_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Pe foametea asta fura si pe ma_a hotii astia jegosi.Mie anul trecut la Dacie mi-au furat stergatoarele,oglinzile si sa fie tacamul complet si bateria.headbang2.gif

Share this post


Link to post

stai inistit ca si eu am usita aia stramba :| ce poti sa faci...umbla la derbedei pe strazi...

 

legat de jantele mele, am zis sa mai renunt nitel la confort si safac ceva sa imi placa. pana ma plictises cel putin :)

Share this post


Link to post

Am avut de facut un drum pana la Rimnicul Sarat in weekend, am profitat la maxim sa ma duc cu masina... deoarece nu mai facuse un drum mai lung de ceva vreme. Impresii dupa drumul asta de 700km dus-intors, consum cam mare de gaz 11-12% din exterior... ceva nu este bine. Si vechea ei problema, se mai aprinde check-ul de la motor doar la viteze de peste 130km/h, sta aprins 10 min se stinge... se mai aprinde.. tare enervant este. Din cate m-am interesat eu nu prea am ce sa ii fac, imi este greu sa identific cazua... pentru ca se aprinde numai cand are chef, si cielo cica nu tine minte codurile de eroare trebuie sa te uiti cu tester-ul in momentul cand e aprins. Am mai observat niste zgarieturi superficiale, si ma gandeam sa le remediez eu cu polish. Am gasit la un hypermarket un aparat pentru polish, ce ziceti merita 80 ron aia ? Voi cu ce va polisati masinile... ?

post-11852-12692427683_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Tinand cont ca un polish ok sub 300 lei nu gasesti eu zic ca merita.Mai dai 50 lei pe pasta polish si in 4 ore ai facuta bici.Iesi si mai ieftin plus ca ramai si cu scula.30000000.gif

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...